Záhrada

Tieniaca sieť na plot – Ideálna na letné horúčavy – ako vybrať

Zelená tieniaca sieť

Tieniaca sieť má všestranné využitie. Používa sa v záhradkárstve, na zabezpečenie súkromia či zníženie úpalu. Je na vás, na čo ju využijete vy. V tomto článku sa dozviete všetko, čo ste sa o tieniacich sieťach túžili dozvedieť. 

Čo je to tieniaca sieť

Tieniaca sieť je látka, obvykle vyrobená z plastového materiálu, ktorý používajú pestovatelia rastlín na presnú kontrolu slnečného svetla dopadajúceho na rastliny.

Najlepšie tieniace siete – NÁŠ VÝBER

Tiež sa využíva na zabezpečenie účinnej sezónnej ochrany kvetov a rastlín a na zabezpečenie homogénnej difúzie svetla, pretože niekedy na rastliny dopadne oveľa viac slnečného svetla, ako je potrebné na ich optimálny rast.

Toto nadmerné svetlo škodí ich prirodzenému rozvoju. Nadmerná expozícia UV žiareniu predstavuje jeden z najväčších rizikových faktorov pre rastliny a nedodržanie správnych opatrení môže viesť k poškodeniu rastlín a vážnym stratám.

Rôzne klimatické podmienky počas celého roka spolu s pomalým, ale neustálym zvyšovaním teplôt v letných mesiacoch dokazujú potrebu tieniacich sietí na maximalizáciu rastu. Tieniaca sieť na plot tiež chráni  pred vysokou teplotou a znižuje vyparovanie.


Okrem toho chráni aj pred vtáky, hmyzom, vetrom a krupobitím. Niektoré druhy tieniacej siete sa tiež využívajú pri stavbe, alebo ako clona pred zvedavými okoloidúcimi na záhrade či balkóne či len ako tienidlo pre ľudí.

Materiál a druhy tieniacich sietí

Tieniaca sieť môže byť buď pletená alebo tkaná.

Pletená tieniaca sieť je vyrobená z polyetylénovej zmesi, ktorá odráža teplo a svetlo. Je ľahká, ale odolá bežnému opotrebovaniu, využíva sa väčšinou cez leto.

Zatiaľ čo tkaná tieniaca sieť je vyrobená zo 100% polypropylénu, ktorý je vhodnejší na zimné použitie. Je tiež ťažšia ako pletené tkaniny, a to umožňuje väčšie nahromadenie tepla. Medzi hlavné výhody pletenej tieniacej siete patrí ľahká inštalácia a dlhšia životnosť. Na stranu druhú tkaná sieť má širšiu škálu využitia, z dôvodu vyššej odolnosti voči UV žiareniu. Jej inštalácia je však náročnejšia, z dôvodu väčšej váhy.

Okrem materiálu tieniacej siete  treba zvážiť aj  percento hustoty tieniacej tkaniny, pretože je veľmi dôležitým aspektom.

Výber vhodného percenta hustoty závisí od toho, na čo chcete sieť využiť. O tom si povieme na nasledujúcich riadkoch. Tieniace siete môžu mať hustotu vláken medzi 30-90 %.

Napríklad 50% tieniaca sieť by zastavila len 50 % svetelného žiarenia na jej povrchu, zatiaľ čo 90% by umožnila svetlu, aby sa do nej dostalo najviac 10 % lúčov slnečného svetla.

Pri vyberaní správnej hustoty odtieňovej tkaniny, teda len odpočítajte jej percentuálnu hustotu od 100 %. Zostávajúce percento je percento svetla, ktoré môže prejsť cez tieniacu sieť na druhú stranu.

Tieniace siete v záhradkárstve

Tieniaca sieť sa používa na zníženie teploty tým, že poskytuje rastlinám tieň. To môže predĺžiť vegetačné obdobie o mesiac alebo aj dlhšie, závisí to od typu plodiny, v horúcom podnebí.

Tieniaca sieť tiež chráni listy a plody rastlín pred poškodením slnečným žiarením (úpalom). Tieniaca sieť na plot znižuje teplotu vzduchu aj povrchovú teplotu rastlín a tak pomáha plodinám prirodzene dozrieť aj vo vysokých teplotách.

Zároveň však môže vďaka správnemu využitiu tieniacej siete dôjsť k navýšeniu produkcie a ušetreniu peňazí za vysoké poplatky za vodu.

Akú tieniacu sieť vybrať

Jedným z dôležitých faktorov je zvoliť primeraný percentuálny podiel hustoty, ktorý by mal závisieť od rastlín, ktoré budete pestovať.

Tu je percento hustoty, ktoré niektoré rastliny vyžadujú: 30 % – toto tienidlo sa odporúča pre rastliny odolné voči teplu, ako je paprika, tekvica a paradajka. Môže sa použiť aj na kvitnúce rastliny, ako sú muškáty a chryzantémy.

40 % – 50 % hustota je ideálna pre kvitnúce rastliny, ako sú ľalie a kaládie, orchidey, azalky, begónie, či kamélie. 60 % – toto percento je ideálne pre citlivé rastliny, ako je šalát a špenát.

70 %90 % hustota sa všeobecne používa pre okrasné rastliny, ako sú paprade, palmy, antúria, dracény, filodendrony. Príklady rastlín vo vyššie uvedených percentách neberú do úvahy farbu tieniace siete. Tomu sa opäť budeme venovať nižšie.

Tieniaca sieť pri dome

Farba

Ďalším z dôležitých aspektov, ktorý treba zvážiť pri výbere tieniace siete, je farba. Farba tieniacej siete ovplyvňuje rast rôznych rastlín. Výber správnej farby môže mať pre rastlinu veľký vplyv. Jedny z najbežnejších farieb pre tieniace siete sú čierna a zelená.

Sú k dispozícii aj iné farby, ako biela, červená, žltá a modrá. Výber farby nie je len otázkou osobných preferencií.

Odborníci sa domnievajú, že výber svetlejšej farby tieniacej siete môže vyriešiť problémy s teplotou, pretože bude odrážať viac tepla zo slnka.

Biele tienidlá znižujú množstvo svetla, ale nie kvalitu svetelného spektra. Rast rastliny je teda rýchlejší ako pri použití zelenej a čiernej látky. Biele odtiene sa často používajú na kvitnúce rastliny. Je všeobecne známe, že odtiene tmavej farby absorbujú slnečné teplo, zatiaľ čo svetlé farby ho odrážajú.

Zvyčajne sa zelené a čierne tieniace siete správajú ako filtre a rastliny prichádzajú o veľké množstvo slnečného svetla. Farby ako červená môžu byť prospešné pre konkrétne rastliny práve tým, že filtrujú rôzne vlnové dĺžky svetla.

Na základe štúdií má použitie tieniacej látky s rôznou farbou rozdielne účinky na rastliny.

Uvádzame niekoľko príkladov: Čučoriedky – čierna, sivá, červená a biela tieniaca sieť na plot ovplyvňujú rast bobúľ a počet listov. Filodendron – použitie červenej tieniacej tkaniny vedie k väčšiemu počtu listov. Orchidea –  pod modrým odtieňom dochádzalo k väčšiemu nárastu biomasy. Šalát – pre šalát je najvhodnejšia tieniaca sieť červenej farby, v jej tieni dochádza k zväčšeniu listov a zosilneniu stonky (s percentuálnou hustotou 35 a 50% pre každú farbu).

Ako umiestniť tieniacu sieť

Samozrejme, existuje niekoľko rôznych spôsobov použitia tieniacej siete v závislosti od toho, akú ochranu vaše rastliny potrebujú: horizontálne – táto metóda poskytuje vašim rastlinám ochranu pred slnkom po celý deň. Látka však musí byť namontovaná vysoko nad rastlinami, inak sa pod ňu nedostanete a nebudete môcť svoju úrodu zveľaďovať (zalievať, hnojiť, trhať burinu a zbierať úrodu).

Vertikálne – tento spôsob poskytuje ochranu len počas určitej časti dňa. Tieniacu sieť však môžete umiestniť tak, aby chránila rastliny pred najtvrdšími slnečnými lúčmi (popoludňajšie slnko).

Vertikálnu tieniacu sieť je možné upevniť medzi riadky, preto nemusí byť postavená tak vysoko ako horizontálna sieť. Môžete tiež pripevniť tieniacu sieť na skleník, aby ste poskytli rastlinám ochranu, keď je slnko príliš horúce a jasné.

Ďalšou možnosťou je vybudovanie tieňového domu. Väčšinou sa jedná o kovovú konštrukciu potiahnutú tieniacou sieťou. Výhodou oproti skleníku je dobrá cirkulácia vzduchu a nižšia teplota.

Ďalšie využitie tieniacich sietí mimo záhradu

Jedným z častých využití tieniacej siete je napríklad v stavebnom priemysle. Tieniaca sieť na stavbu je pletený polyetylénový monofil, ktorý bol vymyslený najmä na zabezpečenie lešenia počas výstavby, čím sa zabráni prípadným škodám na osobách a majetku (autá, lavičky na chodníkoch a pod.).

Tiež zabraňuje prachu, ktorý na stavbe vzniká; aby sa nešíril po okolí a znečisťoval tak okolie stavby. Zároveň však prepúšťa vzduch a reguluje teplotu na pracovisku. Ďalšou silnou stránkou takejto tieniacej siete je ľahká inštalácia a neskoršie skladovanie a prevoz.

Siete sa však využívajú aj na zakrytie golfových klubov a štadiónov. Tie tak zabraňujú poveternostným vplyvom, ako je vietor, čo z dlhodobého hľadiska zabraňuje erózii pôdy. Tiež zabraňuje tomu, aby vaše vybavenie, ako napríklad kriketová raketa, pri zásahu odletelo zo štadióna.

Plot s tieniacou sieťou

Tieniaca sieť tiež vytvára tieň na ihrisku a znižuje riziko úpalu. Zároveň tiež chráni hráčov pred nechcenou pozornosťou okoloidúcich a zvyšuje tak zážitok z hry. Slúži tiež ako parkovacia clona, aby ste pri vystavení auta priamemu slnečnému žiareniu predišli rozohriatiu strechy na vašom aute. Vtedy môžete použiť clonu z 90 – 95 % hustej polyetylénovej tkaniny.

Strešné tieniace siete vám môžu pomôcť zvládnuť intenzívne letné teploty a závratne vysoké účty za energiu, ktorú spotrebuje klimatizácia či ventilátor. Tieto siete sú inštalované cez strechu vašich domov, aby poskytovali tieň a ochladzovali tak obytné priestory pod nimi.

Často sa tiež tieniace siete využívajú ako prostriedok k zvýšeniu súkromia. Tieniaca plachta sa upevní na plot a tá zníži viditeľnosť na záhradu alebo vytvorí tieň na terase alebo balkóne. Siete na tieto účely sú najčastejšie vyrábané v čiernej alebo zelenej farbe.

Na výrobu tohto typu siete sa využíva polyetylén s hustotou 70 – 95 %. Tieniace siete nájdu využitie aj pri bazéne. Sú ideálne na poskytnutie čiastočného tieňa nad bazénmi a nad miestami na opaľovanie. Zároveň tiež ochraňujú vodu pred znečistením od špiny z okolia a vtáctva.

Záver

Tieniaca sieť je dostupná možnosť, ako ochrániť svoju úrodu, ale aj seba pred spaľujúcimi slnečnými lúčmi. Vhodným dodatkom tieniacej siete, ak sa radi vyhýbate priamemu slnečnému žiareniu, sú fólie na okná. Teraz už máte prehľad o tom, aké druhy siete sú vhodné na aké typy rastlín, takže sa nestane, že by ste v obchode pred regálom len nemohúco zalamovali rukami.

4/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *