Fólie na okná – ako vybrať tie NAJ!

Máte doma veľké okná či presklené dvere a nie ste si istí mohutnými či výraznými žalúziami? V tom prípade fólie na okná spĺňajú všetky vaše požiadavky. Sú štýlové, v niektorých prípadoch nenápadné a plnia všetky dôležité funkcie. 

Okenné fólie v sebe skrývajú nespočetne veľa výhod a šikovných funkcií. Najčastejšie sa však okenné fólie používajú ako ochrana pred silným slnečným a UV žiarením. V tomto prípade ide o ochranu interiéru či už nábytku alebo iných povrchov, aby pôsobením priameho slnka nevybledli.

Aké sú výhody fólií a prečo po nich siahnuť 

Fólie na okná nie sú len na parádu, ale skrývajú v sebe niekoľko výhod. Ide o výhody, kvôli ktorým po nich siaha čoraz viac domácností. Tieto výhody záležia od typu a druhu fólie, na čo sú určené a aký efekt s nimi chcete dosiahnuť.

Aké sú výhody okenných fólií, kvôli ktorým sa ich oplatí určite zaobstarať?

Kvalitné fólie na okno (vybrali sme v spolupráci s odborníkom)

Vyberáme pre vás tie NAJ fólie na okná podľa vašich recenzií 

Matná okenná fólia Petromila – pruhy

Ak nemáte radi nudu a potrebujete si štýlovo doladiť vaše okná či sklenené dvere, siahnite po matných samolepiacich pruhoch od Petromily.

Na tejto matnej fólií je úžasné to, že si ju môžete rozložiť a umiestniť na okne podľa vášho vkusu. Môžete si ju nalepiť len na spodnú stranu, alebo si ňou môžete polepiť sklené dvere po celej dĺžke.

folia na oknoVýhody matnej fólie Petromila:

 • je matná a nepriehľadná,
 • je vodeodolná a má netoxické zloženie,
 • praktické rozloženie podľa vášho uváženia,
 • bez použitia lepidla,
 • fólie ju možné použiť opakovane,
 • vhodná aj na dekoráciu okien a dverí.

Patifix fólia na sklo v štýle žltozelenej mozaiky

Máte interiér v žiarivých farbách alebo v jednom odtieni a potrebujete ho zladiť či osviežiť farebnou fóliou na okno? V tom prípade siahnite po výrazných a veselých farbách v štýle žltozelenej mozaiky.  Poslúži nielen na ochranu vášho súkromia, ale dokonale rozžiari aj každé okno vo vašej domácnosti.

folia na oknoVýhody mozaikovej fólie Patifix:

 • svieže a neprehliadnuteľné prevedenie,
 • žiarivé farby aj v klasických matných mliečnych odtieňoch,
 • tieniaca a ochranná funkcia,
 • pevný materiál, ktorý chráni pred rozbitím.

Samolepiaca zrkadlová fólia Netscroll

Jednostranná zrkadlová fólia MirrorFoil zaisťuje súkromie a ochranu pred UV žiarením a slnečnými lúčmi. Takisto umožňuje nerušený výhľad z exteriéru, pretože je len mierne zafarbená a nemá vplyv na priehľadnosť skla. Výhodou je v tomto prípade vnútorná aj vonkajšia aplikácia.

folia na oknoVýhody samolepiacej fólie Netscroll:

 • nepriehľadnosť,
 • vonkajšie aj vnútorné použitie,
 • 99% ochrana pred UV žiarením,
 • viacúčelové použitie na okná a sklenené povrchy.

Termoizolačná fólia Tesa Tesamoll

Ak potrebujete dobre utesniť vaše okná či dvere, termoizolačná fólia Tesa Tesamoll je to správne riešenie pre vás. Ide o priesvitnú, izolačnú termofóliu, ktorá je určená pre okná s jednou okennou tabuľou. Jej výhodou je, že zastavuje chlad, šetrí energiu a výborne obmedzuje kondenzáciu okien.

folia na oknoVýhody termoizolačnej fólie Tesa Tesamoll:

 • vytvorí izolačný vankúš na izoláciu okien,
 • ľahká montáž vďaka obojstrannej páske,
 • znižuje nepríjemné zrážanie vlhkosti na okne,
 • nelepiaca izolačná fólia, ktorá funguje ako zdvojená izolácia voči vzduchu. 

Matná zrnitá fólia na sklo Patifix

Nemáte radi zvedavé pohľady okoloidúcich? Siahnite po matnej zrnitej fólií Patifix. Ide o transparentnú fóliu, ktorá je špeciálne upravená pre aplikáciu na sklo. Hustota vzoru na fólii určuje priehľadnosť a priepustnosť svetla. Navyše materiál je dosť pevný na to, aby chránil sklo pred rozbitím.

folia na oknaVýhody matnej zrnitej fólie Patifix:

 • chráni okno pred rozbitím a poškodením,
 • napomáha väčšiemu súkromiu a zároveň neprepúšťa denné svetlo,
 • aj v klasických matných mliečnych odtieňoch až po fólie so vzorom.

Redukujú UV žiarenie

Celoročne, no obzvlášť v letných mesiacoch býva slnko a UV žiarenie naozaj silné. Priamym pôsobením slnečného žiarenia tak môže váš interiér, primárne nábytok, podlahy či poťahy časom vyblednúť.  A to môže zamrzieť práve vtedy, ak ste do vášho zariadenia a vybavenia interiéru investovali väčší balík peňazí.

Slúžia ako ochrana pred možným nebezpečím

Jednou veľkou výhodou okenných fólií je ochrana pred možným nebezpečím v podobe prírodných živlov či vandalizmu. V tomto poprípade ide o bezpečnostné fólie.

folia na okna

Tieto fólie sú typické svojou extrémnou pevnosťou a odolnosťou proti prerazeniu a roztrhnutiu. To znamená, že váš majetok a vaša rodina budete maximálne v bezpečí.

Šetria energiu, peniaze a životné prostredie

Okenné fólie sú skvelou voľbou v prípade, ak plánujete ušetriť nejaký ten čas či peniaze.

Keďže fólie na oknách bránia tomu, aby sa priestor prehrieval, nebudete v letných mesiacoch potrebovať klimatizáciu na ochladenie priestoru. Prípadne jej používanie výrazne obmedzíte, a to bude viesť k zníženiu nákladov na energiách a k šetreniu životného prostredia. 

Znižujú teplotu v interiéri

Tento typ fólie sa nazýva termoizolačná fólia a slúži na elimináciu slnečného žiarenia. Keďže bráni slnečným lúčom k preniknutiu do interiéru, efektívne znižuje teplotu v domácnosti či v ďalších priestoroch.  

Tienia 

Najbežnejšie sa fólie na okná používajú aj na tienenie interiéru. Ak chcete cez deň pozerať napríklad televíziu, v najčastejších prípadoch si musíte stiahnuť žalúzie či zatiahnuť závesy. Tie sa však nemusia hodiť do každého interiéru.

Lepšou voľbou v tomto prípade sú tieniace fólie, ktoré máte na oknách po celý čas, takže vás už priame slnko len tak nezaskočí.

Vytvárajú súkromie

V tomto prípade ide o takzvané zrkadlové fólie, ktoré počas dňa odrážajú svetlo a pri pohľade zvonka tvoria efekt zrkadla. Tento efekt spôsobuje, že ochránia vás a vašu domácnosť pred zvedavými očami okoloidúcich.

Tento trik však nefunguje v noci, kedy sa slnko od fólií neodráža a tak neplnia túto funkciu. V tomto prípade je teda lepšie sa na večer poistiť napríklad závesom či žalúziami.

A čo nevýhody a menšie nedostatky okenných fólií?

Ani okenné fólie nie sú na 100% a preto musíte rátať s menšími nedostatkami, ktoré sprevádzajú každý produkt na trhu.

Aké sú mínusy okenných fólií, o ktorých by ste mali pred kúpou vedieť?

 • vonkajšie fólie majú nižšiu životnosť,
 • sú náročnejšie a ťažšie na laickú samoinštaláciu,
 • v zimnom období môže byť použitie termoizolačných okenných fólií kontraproduktívne – zvýšenie kúrenia v interiéri.

Fólie VERZUS žalúzie 

Či už sú to fólie či žalúzie na okná, každý z nich má svoje pre a proti. Niektorí ľudia preferujú fólie, iní dávajú prednosť tradičným žalúziam. Poďme sa pozrieť spoločne na to, v čom sú jednotlivé produkty odlišné.

Žalúzie

Žalúzie patria k takzvanej tieniacej technike, ktorá primárne slúži na reguláciu viditeľného svetla. Ich výhodou je, že skryjú vašu domácnosť rovnako cez deň aj v noci. V zime si ich takisto môžete odrhnúť a vpustiť do priestoru trochu prirodzeného slnečného svetla a tepla.

žaluzie

Naopak ich mínus spočíva v tom, že do interiéru prepustia všetko teplo a nezabránia nahrievaniu skiel. Druhou nevýhodou je, že neposkytujú reguláciu teploty, čo môže byť v letných mesiacoch naozaj problém.

Fólie na okná

Okenné fólie majú výrazné plus v tom, že zastupujú viac funkcií. Voči žalúziam sú výborné aj ako tienenie, termoizolácia či ako pomocník pri regulácií teploty. To znamená, že sčasti zastupujú aj úlohu klimatizácie a tepelnej izolácie (proti chladu a teplu).

Veľká výhoda je aj v prípade rastlín. Ak si zatiahnete žalúzie, k vašim izbovým rastlinám sa počas dňa nedostane potrebné svetlo. V prípade fólií ide len o redukované UV žiarenie, takže potrebné svetlo sa k rastlinám vždy dostane.

Nevýhodou v prípade fólií je to, že nedokážu ponúknuť anonymitu aj počas večerov tak, ako klasické žalúzie.

Typy fólií na okná

Na trhu existuje niekoľko typov a druhou fólií na okná. Výber toho správneho druhu záleží predovšetkým od vašich preferencií, čo od fólie očakávate a aké parametre by mala spĺňať.

Aké fólie na okná trh ponúka?

 • bezpečnostné fólie – slúžia ako ochrana pred prírodnými živlami a vandalmi,
 • termoizolačné fólie – do určitej miery v zime zastupujú izoláciu okien,
 • tieniace fólie – zabraňujú preniknutiu UV žiarenia a priameho svetla,
 • zrkadlové fólie – odrážajú svetlo a zabraňujú prihľadnosti skla,
 • matné fólie – slúžia na optické predelenie interiéru,
 • univerzálne fólie – spájajú v sebe viaceré funkcie.

Ako vybrať tie najlepšie fólie pre vaše okná a dvere

Výber okenných fólií sa odvíja od určitých preferencií a funkcií, ktoré od daného produktu očakávate. Zváženie každej oblasti je veľmi dôležité a slúži k tomu, aby ste vybrali tie správne fólie.

Interiér či exteriér 

Veľmi dôležitým aspektom pri výbere fólií je aj to, či si ich budete lepiť na vonkajšiu alebo vnútornú stranu okien.

Exteriérové fólie sú známe tým, že zabraňujú nahrievaniu samotného skla. To znamená, že ak chcete vašu domácnosť uchrániť najmä pred nadmerným nahrievaním, siahnite práve po exteriérových fóliách. V zime ide o opačný efekt, a to o takzvanú tepelnú izoláciu (udržanie tepla vo vnútri). Takisto majú kratšiu životnosť ako interiérové fólie, pretože na nich vplýva vonkajšie prostredie.

Fólie do interiéru, čiže nalepené vo vnútornej časti okien zadržia teplo, ktoré sa stihlo v sklách nahromadiť. To znamená, že sú skôr účinné pred ochranou UV žiarenia ako pred tepelnou reguláciou interiéru. Ich veľkou výhodou je naopak životnosť, ktorá je podstatne dlhšia ako u exteriérových fólií.

Funkcie

Výber fólií na okná závisí aj od funkcií, ktoré by mali jednotlivé fólie spĺňať. Ak hľadáte fólie primárne napríklad na tienenie, siahnite po tých, ktoré spĺňajú túto požiadavku.

Ak si naopak želáte opticky predeliť interiér, skvelou voľbou budú v tomto prípade matné fólie. V prípade, ak máte viac parametrov, ktoré by ste chceli kúpou fólií naplniť, siahnite po univerzálnych fóliách. Tie disponujú viacerými funkciami v jednom produkte.

Veľkosť okien a typ skla

Idete dávať fólie na okná, dvere či komplet celý balkón? Pred samotnou kúpou fólií je nutné poznať typ skla a počet okien či dverí, na ktoré idete fólie kupovať.

Na klasické okná s jedným sklom môžete fólie nalepiť z vonkajšej aj vnútornej strany. Pri dvoj a troj-sklách sa musia fólie lepiť výhradne z vonkajšej strany. V tomto prípade je problémom zimné obdobie a tepelný šok. Ten môže spôsobiť až prasknutie skla.

Dizajn a štýl

Fólie na okná nie sú len nutnosťou, ale môžete si ich zladiť aj k vášmu interiéru či exteriéru. Ide napríklad o matné fólie s predtlačenými vzormi.

Tieto fólie spĺňajú funkciu nepriehľadnosti a optického rozdelenia priestoru, no takisto sú netradičné. Tým zaujmú náhodného okoloidúceho už na prvý pohľad. 

Cena

folia na oknoCena je v prípade výberu fólií na okná takisto dôležitá a líši sa v závislosti od funkcií, ktoré fólie ponúkajú.

V prípade lacnejších možností môžete siahnuť po kusových protislnečných fóliách či zrkadlových typoch fólií.

Cena tohto typu fólie sa pri výške približne 90 cm a šírke zhruba 2 m pohybuje okolo 20 € a viac.

Ak však hľadáte špeciálny druh fólie alebo fóliu s viacerými funkciami, vyberte sa do špecializovaného obchodu.

Tam vám vyškolení predajcovia poskytnú odborné poradenstvo a profesionálnu inštaláciu. V prípade špecializovaných fólií vám predajca vytvorí cenovú ponuku na mieru.

Čo sa týka dekoračných fólií pre ozvláštnenie interiéru, ich cena nie je vysoká a pohybuje sa približne od 2 € za meter.

Životnosť, starostlivosť a údržba okenných fólií

Pri kúpe fólií na sklo je dobré dbať aj na ich životnosť či údržbu, aby vám mohli čo najdlhšie slúžiť.

Záruka a životnosť

Z pohľadu životnosti v tomto prípade určite vedú vnútorné fólie na okná. Interiérové fólie majú vyššiu záruku, pretože na ne nevplýva toľko vonkajších podnetov. Ich záruka sa preto pohybuje medzi 10 a 15 rokmi.

V prípade vonkajších fólií ide o výrazne nižšiu záručnú dobu. Je to spôsobené tým, že na tieto fólie vplývajú mnohé vonkajšie faktory ako dážď či mráz a i možnosť mechanického poškodenia. Preto sa záruka u exteriérových fólií pohybuje okolo 3 až 5 rokov.

Starostlivosť a údržba

Aby vám okenné fólie vydržali čo najdlhšie, je potrebné sa o ne dobre starať. Starostlivosť o okná je v tomto smere rovnaká, ako keby ste fólie na nich nemali. Môžete ich umývať, avšak nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky, ani kefy či drôtenky, ktoré by fóliu mohli poškodiť.

Aby vám fólie čo najdlhšie vydržali, stavte na inštaláciu od odborníkov.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.