Dobré nápady do bytu – Máme skvelé inšpirácie!

Všetci sa snažíme o to, aby naše domovy vyzerali čo najútulnejšie a mohli sme si vychutnať chvíle strávené s rodinou v príjemnom prostredí. Stále hľadáme nové možnosti ako svoje domovy skrášliť.

Rekonštrukcie nás však stoja nemalé peniaze a pekný byt nerobí len nábytok, ale aj množstvo doplnkov. Teraz však nemáme na mysli tie vychytávky z rôznych dizajnérskych štúdií, ktoré sú takisto poriadne drahé, ale tie, ktoré si môžete vyrobiť aj doma.

Niekedy je až neuveriteľné, čo všetko dokážu ľudia vymyslieť.  Naša vynaliezavosť nemá hraníc a často dekorácie a nápady, ktorési vyrobíme doma majú pre nás oveľa väčšiu hodnotu ako tie, za ktoré sme utratili plno peňazí.

Žijeme v dobe, kedy na internete nájdeme veľa rôznych nápadov a trikov, čo nám poriadne skráti čas, ktorý by sme stratili ich vymýšľaním.

Okrem toho nám ponúka celý návod na prípravu aj obrázky toho aký bude výsledok našej práce.

Nemusíte zbytočne utrácať stovky eur! Inšpirujte sa!

Ako zväčšiť malý byt?


Tieto nápady sa týkajú prevažne malých bytov, v ktorých je to často boj s priestorom.

Pozreli sme pre vás zopár nápadov, ktoré vám uľahčia bývanie a zároveň  získate trochu priestoru navyše.

Sklopný nábytok


Nie toto nie je vtip! Veľa ľudí si spomenie práve na vyklápacie postele zo šatníka. Výhodné sú však aj sklápacie stoličky či stolné dosky.

Vďaka ich sklápaniu ich  použijeme len keď potrebujeme a nezaberajú zbytočne veľa priestoru. Tieto vychytávky sú ohromne praktické.

Záves namiesto steny


Najväčšou chybou v malom byte je oddeľovanie jednotlivých zón priečkami alebo nábytkom. Priestor tak môže vyzerať veľmi stiesnene.

Väčšinou ani nie je potrebné trvalé rozdelenie spacej zóny od dennej. Praktickejšie a hlavne lacnejšie je investovať do pekných závesov a koľajničiek, ktoré sa upevnia na strop.

Na noc si môžete záves zatiahnúť a  vznikne tak útulný spací kútik.

Nábytok s kolieskami


Pravdepodobne si neviete ani len predstaviť nábytok s kolieskami. No mobilný nábytok je ohromnou výhodou v prípade, že si potrebujete doma zacvičiť alebo potrebujete zväčšiť priestor pre návštevu.

Nábytok si jednoducho posuniete kam chcete.

Odporúčame však upevniť na kolieska aj brzdy.

Oživte interiér


Tapety


Zdá sa vám, že vaše steny pôsobia vyblednuto a fádne?

Nemusíte za každú cenu maľovať. Dobre vieme, že maľovanie zaberá veľa času a to nehovoriac o nábytku, ktorý musíte presúvať a prekrývať. Ponúkame vám oveľa jednoduchšiu alternatívu.

Čo tak si zohnať tapety? Tapetovanie je najjednoduchšou a najviditeľnejšou premenou interiéru, ktorú zvládnu aj začiatočníci.  Odporúčame zakúpiť vliesové tapety, pretože na rozdiel od tých papierových, lepidlom potierate iba stenu.

Práca s nimi je veľmi jednoduchá a hlavne rýchla. Do dvoch hodín máte hotovo!

Dnes už máte obrovský výber všelijakých originálnych vzorov tapiet.

Ak sa vám to nezdá ako práve najlacnejší variant, skúste sa popýtať známych. Ak máte trochu estetického cítenia aj zo zvyškov dokážete vytvoriť krásne steny.

Opotrebovaný nábytok


Steny síce maľovať nemusíte, ale nábytku a iným príliš fádnym kúskom môžete dodať trochu novoty pomocou štetca a farby.

Nebojte sa použiť fantáziu a vymýšľať originálne vzory.

Tí, ktorí si na maľovanie netrúfajú možno potešíme, tým, že existujú špeciálne samolepiace tapety napr. na linku v kuchyni.

 ľahko omývateľné a veľmi odolné.

Spomienky ako dekorácia


Namiesto farebných stien či vzorovaných tapiet môžete steny ozvláštniť spomienkami či fotkami.

Inšpirujte sa Američanmi, ktorí majú jeden veľmi pekný zvyk.

Vešajú si na prázdne steny zladené rámčeky, v ktorých majú fotky všetkých členov rodiny.

Netradičné poličky


Máte doma množstvo krabíc alebo drevených debničiek, ktoré nemáte kam dať?

Teraz prišiel čas na to, aby ste ich využili. Najideálnejšie sú debničky od vína, ktoré sú dostatočne pevné. Použiť môžete aj  obyčajné drevené debničky na zeleninu.

Tieto debničky je potrebné najprv očistiť a ošmirgľovať  Dokúpte si k tomu farbu, ktorá sa bude vášmu bytu hodiť.

Na drobné plochy odporúčame kúpiť farbu v spreji. Nie je drahá a zjednoduší vám prácu. Debničky si pekne namaľujte alebo ich ešte zaujímavo ozdobte. Nechajte ich vyschnúť a pripevnite na stenu. Výsledok bude naozaj prekvapujúci.

Vetva zo stromu ako vešiak


Urobte si príjemný výlet do parku alebo do lesa a nájdite krásnu pevnú vetvičku s množstvom malých vetvičiek s priemerom tri až štyri centimetre.

Vetvu očistite a z jednej strany  odstráňte vetvičky, aby ste ju mohli upevniť k stene. Ak chcete, nastriekajte ju na bielo zlato alebo strieborno.

Potom ju pomocou skrutiek privŕtajte k stene. Vaša praktická dekorácia je hotová.

Rebrík ako stojan na rastliny


Načo kupovať zbytočne poličky keď jednu má doma každý z nás a ani o nej nevieme. Veď predsa rebrík. Netreba ho schovávať v pivnici, keď môžem zažiariť napríklad vo vašej obývačke.

Rebrík stačí len trošku upraviť, pripevniť na jednotlivé schodíky drevené poličky a môžete ukladať rastlinky, knihy alebo iné dekorácie.

Ak chcete svoju originálnu poličku ešte vyšperkovať, obmotajte ju drobnými svetielkami.

V tme to bude vyzerať naozaj krásne.

Rozsvieťte si byt


Čoraz viac sú obľúbenejšie svetielka obmotané okolo postele, poličiek alebo sú rovno zakomponované v rôznych sklenených nádobkách či žiarovkách visiacich zo stropu.

Skombinovať tiež môžete konárový vešiak, ktorý sme spomínali vyššie s prevesenými svetielkami. Skombinujete tak kúsok prírody s industriálnym štýlom.

Svetielka oživia naozaj všetko.

Minule sme sa tiež stretli s veľmi zaujímavým nápadom a to glóbusom v podobe lustra. Kedysi bol učebnou pomôckou, dnes sa využíva aj ako dekorácia.

Stačí ho len opatrne z vrchu prerezať a vyvŕtať otvor z jednej strany, cez ktorý vložíte žiarovku.

A nový luster je hotový!

Originálne vankúše


Ak vás už nebavia staré vankúše, vyrobte si na nich nové poťahy. Ak ich ale máte čisto biele, nemusíte vôbec nič šiť. Stačí zobrať farby alebo prípadne si dokúpiť biely bavlnený poťah na vankúše.

 Začnite tvoriť! Využiť môžete aj rôzne pečiatky alebo si ich ľahko vyrobiť zo zemiakov.

Stačí už len namočiť do farby a otláčať kam sa vám to hodí. Fantázii sa medze nekladú! Uvidíte ako rýchlo oživíte vašu obývačku novými vankúšmi.

Prineste do bytu kúsok prírody


Aj keď sa sem tam v nejakom byte ešte objavia akváriá, už nie sú v takej obľube ako kedysi.

Teraz však prišlo niečo, čo je omnoho štýlovejšie.

Momentálne najobľúbenejším spôsobom ako si priniesť do bytu kúsok prírody je tvorba eko terária.

 Tento spôsob ocenia najmä tí, ktorí sa nestíhajú starať o izbové rastlinky. Eko teráriá žijú vlastným životom a veľa starostlivosti nepotrebujú.

Odporúčame vytvoriť si ho v zime, aby v jari mohli rastlinky začať naplno rásť. Najkrajšie však bude v lete. Na jeho prípravu budete potrebovať  priezračnú sklenenú nádobu, misku, vázu či pohár.

Môžete kombinovať rôzne druhy rastlín ako napríklad kaktusy a sukulenty alebo papraďové a tropické rastliny.

Kamene budú tvoriť drenážnu dosku a aktívne uhlie nám pomôže udržať eko terárium zdravé. Odporúčame vám použiť aj mach, je nielen skvelou dekoráciou ale pomáha udržiavať a vsiaknúť vodu.

Byt nie je niekoľko stien a nábytok. Tvorí ho množstvo drobností a dekorácií, ktoré mu dodávajú pocit útulného domova. Nechajte svoju fantáziu naplno pracovať.

Nebojte sa miešať textúry, farby, nové predmety so starými. Vdýchnite druhý život starým nevyužitým veciam a užívajte si pocit domova.

4.3/5 - (7 votes)