Vypestujte si

Ako pestovať bobkový list – Tipy a triky pre začiatočníkov

bobkový list

Aká by to bola kyslá polievka bez bobkového listu? Tento rastlinný zázrak pozná každý, komu nie je varenie úplne cudzie. Ide o veľmi známe korenie, ktoré rýchlo a chutne dochutí každý recept, ktorý si ho vyžaduje. V tomto článku sa dozviete, ako pestovať bobkový list tak, aby ste z neho mali čo najväčší úžitok.

Vavrín pravý, ľudovo nazývaný bobkový list, predstavuje symbol múdrosti a slávy starých Grékov a Rimanov. Využíval sa ako koruna v tvare venca pri korunovácií kráľov, básnikov, olympijských šampiónov a víťazných generálov.

Jeho listy sú tvrdé, kožovité a oválne a sú súčasťou celoročne zeleného stromu. Vyskytuje sa primárne v teplých oblastiach, konkrétne v oblasti Malej Ázie, Iránu, Sýrie a v celom Stredomorí, kde sa nestretáva s mrazom.

Aké sú ďalšie charakteristické črty bobkového listu:

  • má 10 až 50 milimetrov dlhé, 20 až 50 milimetrov široké oválne a na okraji zvlnené listy,
  • líce listu je tmavšie ako jeho rub,
  • kvitne od marca do apríla,
  • kvety sú bielej, žltej a modročervenej farby,
  • má slabo aromatickú vôňu,
  • chuťovo je trpký až mierne horký.

História vavrínu pravého, známeho ako bobkový list

Bobkový list bol v starovekom Grécku a Ríme považovaný za posvätnú rastlinu. V gréckej mytológií bol považovaný za rastlinu boha Apolóna. Vysádzal sa v blízkosti chrámov a počas rôznych rituálov a obradov ho domáci ľudia pálili.

Rovnako v týchto časoch vznikla aj symbolika vavrínových vencov na hlavách víťazov či vplyvných ľudí. Najznámejším nositeľom vavrínových vencov bol samotný rímsky vojvodca a politik Gaius Iulius Caesar.

Bobkový list bol takisto spájaný s veštením či mágiou. A to aj z toho dôvodu, že väčšie dávky bobkového listu pôsobia narkoticky, menšia dávka spôsobuje sedatívne účinky.

Aké sú účinky bobkového listu a ako ho môžete využiť aj vo vašej domácnosti

Málokto vie, že bobkový list obsahuje aj veľké množstvo látok, ktoré sú prospešné pre naše telo. Medzi jeho hlavné zložky patria vitamíny, minerály, silice, glykosidy, partenolidy, triesloviny, horčíny a éterické oleje.

Aké sú oblasti a benefity, prečo sa oplatí pestovať bobkový list aj vo vašej záhrade?

Využiteľný ako korenie

Ak bobkový list vysušíte, budete z neho mať skvelé aromatické korenie. Výhodou Vavrína pravého je to, že ani pri dlhšom skladovaní nestráca na kvalite. Ako korenina sa využíva pevná štruktúra vysušeného listu alebo forma prášku.

Bobkový list môžete použiť ako ochucovadlo pri varení:

  • polievok,
  • omáčok,
  • kyslých jedál,
  • pri nakladaní mäsa, uhoriek alebo húb,
  • na pečenie mäsa a zvlášť zveriny.

Prospešný pre zdravie

Bobkový list má aj niekoľko zdravotných účinkov a benefitov, ktoré napomáhajú pri rôznych ochoreniach či bolestiach. Využíva sa napríklad pri cukrovke druhého typu, pretože pomáha znižovať hladinu cukru v krvi.

bobkový list

Okrem toho môže pomôcť aj pri reume, bolestiach kostí a krížov a využíva sa aj na podporu trávenia a zvýšenia chuti do jedla. Svoje využitie má aj pri zmierňovanie príznakov dny a opuchov.

Medzi jeho ďalšie zdravotné účinky patrí:

  • detoxikácia organizmu,
  • čistí močové cesty,
  • čistí kĺby od solí,
  • dokáže zlepšiť prekrvenie končatín (pri studených rukách a nohách),
  • odstraňuje migrény,
  • má protizápalové a dezinfekčné účinky,
  • odpudzuje mole,
  • odstraňuje plynatosť,
  • zlepšuje sústredenie a podporuje pamäť,
  • slúži ako prevencia vzniku obličkových kameňov,
  • pomáha pri liečbe porúch mozgu ako napríklad pri epilepsii.

Bobkový list v tekutej forme je zasa prospešný pri príprave odvarov a obkladov, ktoré zlepšia hojenie rán tým, že zmierňujú zápal.

Produkty z bobkového listu

Bokový list je možné využívať nielen v sušenej a práškovej forme, ale takisto je využiteľný aj ako olej či čaj.

Čaj z bobkového listu  sa využíva hlavne ako súčasť detoxikácie organizmu. Táto detoxikačná kúra má za ciel odstrániť bolesti kĺbov či zmenšiť prejavy dny. Počas detoxikačnej kúry sa začne z tela vyplavovať soľ.

Táto detoxikačná kúra sa z bezpečnostných dôvodov môže robiť len raz ročne v 2 etapách so sedemdennou prestávkou. Najlepší čas, kedy je vhodné túto kúru podstúpiť, sú letné mesiace.  Ak však trpíte na rôzne ochorenia obličiek, táto detoxikačná kúra nebude pre vás tou správnou voľbou.

bobkový list

Olej z bobkového listu je skvelým pomocníkom pri reume či bolesti kĺbov. Ak sa vám však nechce  vyrábať vyššie spomínaný olej, môžete bobkový list použiť aj jednoduchšou metódou. Stačí, ak podrvíte niekoľko lístkov bobkového listu a zmiešate ho s olivovým olejom. Takto vzniknutú zmes naneste na obväz či čistú látku a viackrát denne prikladajte na postihnuté miesta.

Pestovanie bobkového listu krok za krokom

Hoci bobkový list pochádza z teplých oblastí a s mrazom si veľmi nerozumie, dá sa pestovať aj u nás. Najlepšie však v interiéri, v teplejších oblastiach Slovenska ho však môže nechať aj v záhrade či na balkóne. A to konkrétne od jari až do jesene, kým teplota vonku neklesne pod -2 °C. V tomto prípade je ideálne ho pestovať v kvetináči, ktorý môžete pri ochladení počasia preniesť do vnútra a zazimovať.

Semeno bobkového listu

Bobkový list je možné vypestovať aj z malého semienka. Jednoduchšie však je kúpiť si už vypestovaný bobkový list v črepníku. Ak sa však rozhodnete pre klasické a tradičné pestovanie od semienka, pripravte sa na to, že to nebude vôbec jednoduché.

Semená bobkového listu sa sadia 2 až 3 centimetre hlboko do zeme a vyklíčia približne po 6 týždňoch. Počas celého obdobia, konkrétne pred a po vyklíčení je potrebné, aby teplota ovzdušia ostala stabilná. Konkrétne na úrovni okolo 21 °C.

Presadenie a substrát

Ak sa rozhodnete si novo kúpený bobkový list v črepníku presadiť, určite zvoľte substrát pre izbové rastliny alebo na pestovanie byliniek.

V prípade príchodu zimy bude potrebné stromček zazimovať a premiestniť  ho do vnútra. V tomto prípade zvoľte miesto, kde bude mať stromček dostatok svetla. Ideálne je miesto s priamym slnečným žiarením. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať v rozpätí od 13 °C do 18 °C.

Polievanie a hnojenie

Bobkový list potrebuje dostatok vody, preto si vyžaduje pravidelné polievanie. Ak ste ho umiestnili na priame slnko, bude potrebné ho zalievať každý deň.

Tak, ako aj pri iných rastlinách, aj v tomto prípade je však dôležité pôdu nepreliať. Je to z toho dôvodu, že stromček má korene veľmi plytko, a tak by pri premokrení mohli začať hniť.

Ako však zistiť, kedy je potrebné poliať bobkový list tak, aby ste ho nepreliali?

Keď sa mladé lístky vavrínu pravého začnú trošku skrúcať a výhonky skláňať, je najvyšší čas stromček poliať vodou. Po pár hodinách sa listy a výhonky vrátia do pôvodného stavu.

Ak máte bobkový list umiestnený v interiéri, je nutné rastlinu rosiť. A to najmä vtedy, ak sa stromček nachádza v suchej miestnosti. V prípade zazimovania je nutné obmedziť aj výrazné polievanie stromčeka.

Hnojenie bobkového listu je vhodné počas vegetatívneho obdobia, v zime stromček nikdy nehnojte. Hnojiť by sa malo pravidelne, a to každé 2 týždne. Vhodné sú hnojivá pre bylinky alebo univerzálne hnojivá.

Strihanie, sušenie a zber

Strihanie bobkového listu je veľmi jednoduchou záležitosťou. Môžete si ho vytvarovať ako stromček na vysokom kmienku s korunou. Takýto tvarovaný bobkový list docielite práve pravidelným strihaním spodných výhonkov a lístkov.

bobkový list

Korunku bobkového listu by ste mali zastrihávať 2 razy do roka a nanajvýš ju pestovať do výšky 1,5 metra. Dôležité je priviazať kmeň stromčeka k opore, aby bol bobkový list pevný a aby rástol rovno. Počas strihania si môžete dať odrezky zakoreniť, ktoré vám začnú približne po roku rásť.

Čo sa týka zberu a sušenia bobkových listov, môžete ho zberať kedykoľvek počas roka. Odstrihnuté listy môžete sušiť v sušičke alebo voľne rozložené vonku či vo vnútri v dostatočne teplej a dobre vetranej miestnosti. 

Takto vysušené listy môžete skladovať v sklenenom pohári, papierovom či plátenom vrecúšku. 

Choroby

Bobkový list je takisto len rastlinou, ktorá môže byť obeťou rôznych ochorení a škodcov.

Aké sú najčastejšie ochorenia a škodcovia, s ktorými sa pri pestovaní bobkového listu môžete stretnúť:

  • roztočec chmeľový – ide o škodca, ktorý nie je viditeľný voľným okom, no takto napadnutý bobkový list má na vrchnej strane striebristé fľaky,
  • antraknóza – ide o hubové ochorenie, ktoré napadá rastlinu zospodu, ale ochorenie sa prejavuje na listoch,
  • fytoftorové odumieranie – ide o hubové ochorenie, ktoré sa prejavuje podobne ako antraknóza.
5/5 - (1 vote)
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

One thought on “Ako pestovať bobkový list – Tipy a triky pre začiatočníkov

  1. Avatar Renátka píše:

    Bobkový list je jednoducho nutnos’t mať doma a je suepr, že si ho lahko viem dopestovať doma. V podstate som vseto v clánku poznala ale je super a prínosný hlavne pre zaciatocníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *