Gumy na cvičenie – Cvičte jednoducho doma + (TOP 5)

Viete ako jednoducho zlepšiť váš domáci silový tréning? Začnite doma používať odporové gumy na cvičenie. Vďaka nim dostane váš funkčný tréning nový rozmer a skvelé výsledky nenechajú na seba dlho čakať!

Posilňovacie gumy sú skvelým cvičebným prostriedkom na posilnenie a natiahnutie vašich svalov. Môžete ich využiť počas silového tréningu, na fyzikálnu terapiu alebo na zlepšenie mobility a strečingu celého tela.

Najlepšie gumy na cvičenie

Top posilňovacie gumy podľa vašich recenzií

Lifefit Flexband 0,55

odporová gumaPosilňovacia guma Lifefit Flexband 0,55 predstavuje univerzálnu cvičebnú pomôcku, ktorú so sebou zbalíte na dovolenku a môžete s ňou precvičiť celé telo aj na netradičných miestach.

Jej rozmery sú 120 cm na dĺžku, 15 cm na šírku a 0,55 mm na hrúbku.  Ide o lacnejšiu alternatívu a môžete si vybrať dokonca z niekoľkých farieb a stupňov odporu. Vďaka tomu je vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých.

Nastaviteľný gumový expandér inSPORTline Morpo Tubes

odporová gumaNastaviteľný gumový expandér inSPORTline Morpo Tubes ponúka 5 posilňovacích expandérov s odlišnou záťažou, ktoré môžete ľubovoľne kombinovať a nastavovať.

Ide o všestrannú pomôcku na cvičenie, ktorá má maximálny odpor 45 kg a dĺžku 140 cm. Súčasťou súpravy a balenia je kotva do dverí, 2 jednoručné úchopy a 2 popruhy na členok, ktoré je možné ľahko a rýchlo prepojiť gumovými expandérmi.

Posilňovacie gumy Resistance Set – BeastPink

odporová gumaPosilňovacie gumy Resistance Set sú odporové gumy vyrobené ženám na mieru! Ide o účinnú fitness pomôcku, s ktorou precvičíte všetky problémové partie od rúk až po zadok a nohy.

Balenie obsahuje 4 gumy v žiarivých farbách s logom značky, ktoré majú rozličné stupne odporu, a tak sa hodia pre začiatočníčky, ale aj pokročilé športovkyne.

Nyamba Guma na posilňovanie s rukoväťami

odporová gumaGumu na posilňovanie NYAMBA je odporová guma na cvičenie, ktorú tvorí odolné lano z kaučuku a polypropylénu, hliníkové karabínky a penové rukoväte. Tieto penové rukoväte môžete kedykoľvek odpojiť a získať tak obyčajnú odporovú gumu na cvičenie.

Ide o praktický doplnok na cvičenie, ktorý je určený najmä na precvičovanie Pilatesu, ale i iných strečingových či silových cvičení.

Gumový pás inSPORTline Hangy 32 mm Medium

odporová gumaGumový pás inSPORTline Hangy 32 mm  je fitness pomôcka, ktorú môžete použiť na posilňovanie, ale aj na efektívny strečing či stabilitu. Takisto ho môžete využiť aj ako pomôcku na hrazdách a rebrinách pre jednoduchšie priťahovanie.

Vďaka svojej nízkej hmotnosti a malým rozmerom je odporová guma inSPORTline Hangy 32 mm ľahko prenosná, a preto je ideálnou cvičebnou pomôckou nielen v telocvični, ale aj doma.

Ako funguje odporová guma?

Odporová guma je praktická a jednoduchá pomôcka na cvičenie, ktorá sa dá využiť niekoľkými spôsobmi.

Prvým spôsobom je odpor, ktorý pri naťahovaní slúži ako externá záťaž pri zvyšovaní náročnosti cviku alebo pri preťahovaní, kedy vás guma núti ísť stále ďalej vo vašich možnostiach.

Ďalší spôsob predstavuje elastickú silu, ktorá vzniká natiahnutím. Môžete ju využiť pri cvikoch, na ktoré nemáte dostatočnú silu ako napríklad zhyby či vzpor na hrazde.

Odporové gumy sa od seba líšia nielen farbami, ale predovšetkým mierou odporu. Tá je pri výbere tej správnej odporovej gumy zásadná.

Výber kvalitnej odporovej gumy takisto závisí aj od druhu tréningu, na ktorý chcete gumu používať a od vašej hmotnosti.

Aké sú výhody gumy na cvičenie a prečo by ste ju mali mať aj u vás doma?

Hoci po príchode do telocvične na vás všade vyskakujú činky či iné cvičebné pomôcky, svoju pozornosť by ste mali občas upriamiť na odporové gumy. Odporové gumy totižto svojmu majiteľovi ponúkajú celú radu výhod, ktoré štandardné závažia nedokážu.

Rovnaká svalová činnosť a menšia šanca zranenia pri tréningu

Tréning s odporovými gumami poskytuje podobnú a niekedy dokonca väčšiu svalovú aktivitu ako silový tréning. Jedným z hlavných rozdielov je, že zahŕňa menšie množstvo použitia sily na kĺby, čo svalom poskytuje viac stimulov s menšou pravdepodobnosťou zranenia.

Preto sú odporové gumy skvelým pomocníkom pri cvičení pre každého, kto už má existujúce zranenia alebo bolesti kĺbov.

Väčší svalový stimul

Jedným z hlavných rozdielov medzi voľnými váhami a odporovými gumami je premenlivý odpor, ktorý je aplikovaný v celom rozsahu pohybu cvičenia. To znamená, že sval dostáva väčší odpor v najsilnejšom bode rozsahu pohybu, čo pôsobí na lepšiu stimuláciu silovej adaptácie.

Stabilizácia a aktivácia jadra

Pri neustálom napätí svalov dostáva vaše telo prvok požadovanej stabilizácie, čo priamo pôsobí na udržanie formy. Čím viac budete musieť aktivovať pri cvičení s odporovou gumou svoje jadro, tým budete zvyšovať vašu celkovú silu a stabilitu jadra.

Zvýšenie sily

Silové odporové gumy sú mimoriadne účinné počas silového tréningu, pretože pomáhajú zvyšovať záťaž, bojovať proti premenlivému odporu a nestabilite. Dokonca skúsení fitness nadšenci uvádzajú, že odpor odporových gúm v kombinácii s tradičným tréningom vytvára nárast sily až na niekoľko rokov.

Všestranné využitie

Napríklad pri cvičení s činkami ste obmedzení na určité polohy tela tak, aby ste udržali pri cvičení silu gravitácie. Naopak pri cvičení s odporovými gumami môžete vykonávať cvičenia vo vertikálnej aj horizontálnej rovine.

Takisto ich môžete využívať na trénovanie pohybu do strán, čím spevníte napríklad aj bočné brušné svaly.

Ušetríte peniaze za drahé fitness pomôcky

Vzhľadom na to, že s jednou odporovou gumou môžete vykonávať rôzne cvičenia, nepotrebujete pri posilňovaní toľko druhov závaží a strojov.

Ak cvičíte doma, sada odporových gúm vám ušetrí peniaze a poskytne vám niekoľko variant a druhov cvičení, ktoré môžete každý týždeň obmieňať.

Ideálne na rehabilitáciu

Podľa dostupných informácií odporové gumy zlepšujú silu, veľkosť a funkciu svalov u starších ľudí, ako aj u tých, ktorí podstupujú rehabilitáciu.

Guma môže pri rehabilitačných cvičeniach poskytnúť veľmi ľahký alebo ťažší odpor, ktorý možno využiť cielene pre špecifické svaly, ktoré chránia kĺby.

odporová guma

Skvelé na strečing a mobilitu

Akýkoľvek typ odporovej gumy je skvelý na naťahovanie po tréningu, ako aj na pohyblivú prácu pred tréningom. Odporové gumy môžete použiť ako pomôcku pri naťahovaní, aby ste rozšírili svoj rozsah a poskytli tak vašim svalom väčší tlak.

Perfektné na cestovanie

Letíte na dovolenku a máte v pláne cvičiť v hotelovej izbe? Odporové gumy si jednoducho a rýchlo zbalíte do každej batožiny a ani počas dovolenky nemusíte vyjsť zo svojej cvičebnej rutiny.

Zmestia sa do každého kufra či ruksaku, pretože sú ľahké a nezaťažia vašu batožinu.

Typy gúm na cvičenie

Na dnešnom trhu existuje niekoľko druhov odporových gúm, ktoré sú určené pre rôzne typy tréningu a rôzne kategórie milovníkov fitness.

Aké druhy odporových gúm poznáte?

Gumové expandéry

Gumový expandér tvoria dve rukoväte, medzi ktorými sú natiahnuté gumy. Tieto expandéry bývajú kratšie než klasické odporové gumy a slúžia na posilnenie svalov paží, hrudníka a chrbta. Rovnako sa používajú na cvičenie a budovanie sily a veľkosti svalov.

Rukoväte poskytujú pevné uchopenie a umožňujú rôzne cvičenia, ako napríklad simuláciu cvičenia s činkami či cvičebnými strojmi.

Odporové gumy s rukoväťou využívajú karabíny, ktoré užívateľovi umožňujú podľa potreby pásy kombinovať (ide o zvýšenie alebo zníženie úrovne odporu).

Terapeutické odporové gumy

Často sa nachádzajú v terapeutických zariadeniach, ako napríklad u fyzioterapeutov či v ordináciách športových terapeutov.

Ide o široké a ploché odporové gumy, vďaka čomu sa dajú ľahko omotať okolo ruky a prispôsobiť dĺžku danému cviku. Takisto sa dajú nastrihať na menšie kúsky alebo použiť na natiahnutie.

Rovnako ich môžete vidieť pri cvičení v cvičebných programoch Pilates. V tejto oblasti sa využívajú na zvýšenie odporu a ako pomôcka pre všeobecný silový tréning.

Slučkové gumy

Tieto gumy sa podobajú terapeutickým odporovým gumám,  sú však menšie a tvoria uzavretú slučku. Používajú sa predovšetkým na posilňovanie nôh a zadku. Nájdete ich vo väčšine telocviční a ordináciách psychoterapie.

Textilné odporové gumy

Na ich výrobu sa najčastejšie používa kombinácia polyestru a latexu. Obľúbené sú hlavne k precvičeniu spodnej časti tela, na drepy, zakopávanie, roznožovanie, hip trust a ďalšie.

Ich výhodou je, že pri cvičení nemajú tendenciu sa rolovať, ako to môžete poznať napríklad u latexových gúm.

Latexové odporové gumy

Sú vyrobené z prírodného latexu, ktorý sa získava zo stromu kaučukovníka. Nájdete tu napríklad dlhé slučkové gumy, ktoré môžete využiť na cviky, pri ktorých sa potrebujete zaprieť alebo keď potrebujete gumu prišliapnuť.

Ako vybrať gumu na cvičenie aj k vám domov

Existuje niekoľko parametrov, podľa ktorých by ste si mali vybrať odporovú gumu na mieru.

Na čo budete gumu používať?

Pred kúpou odporovej gumy by ste si mali rozmyslieť, za akým účelom chcete cvičebnú pomôcku používať. To znamená, že ak hľadáte gumu pre uľahčenie cvikov, vašou voľbou bude guma so silnejším odporom a spojenými koncami.

Ak naopak hľadáte odporovú gumu na kompenzačné cvičenie alebo preťahovanie, bude vám stačiť guma s nižším odporom alebo obyčajný gumový pás.

Sila odporu

Pri kúpe novej posilňovacie gumy sa musíte v prvom rade zamerať na jej silu odporu, ktorá sa udáva v kilogramoch. Každá guma je totižto vyrobená z iného materiálu a podľa druhu materiálu sa môže určiť aj jej využitie.

Jednotlivé odporové gumy majú rôzne sily odporu a jednotlivé farby značia konkrétny stupeň. Nemusí to byť však pravidlo, preto sa pri výbere nesústreďte len na farbu gumy, ale pre istotou si aj prečítajte, o aký stupeň miery odporu ide.

TIP: Všeobecne platí, že čím je guma užšia a slabšia, tým bude mať menší odpor. Naopak silná a tučná odporová guma  pôjde natiahnuť s oveľa väčšou silou.

Trh ponúka odporové gumy zhruba s 3 druhmi odporu:

  • hodnota odporu 6 – 22,5 kg– využijete ich na zlepšenie fyzickej kondície, k rehabilitácii, pre rýchlostné tréning, výskoky, aerobik alebo ako pomoc pri posilňovaní svalov na horných končatinách – bicepsov a tricepsov,
  • hodnota odporu22,5 – 45 kg  slúžia prevažne pre skúsenejších športovcov a využijete ich pri cvičení s dolnou polovicou tela, lýtkami, zadkom na zvýšenie mobility alebo strečingu a pri cvikoch na hrazde,
  • hodnota odporuviac ako 45 kg – najčastejšie sa využívajú na získanie maximálneho výkonu pri drepoch alebo pri mŕtvom ťahu.

Materiál

Čo sa týka materiálu, najčastejšie sa na výrobu odporových gúm používa prírodný latex, ktorý sa získava z kaučukovníka.  Jeho prirodzenou vlastnosťou je dobrá elasticita, nízka hmotnosť a nízka trvalá deformácia.

Nikdy by ste ho však nemali nechávať na priamom slnku a tento materiál môže byť problémový pre alergikov.

Druhým materiálom v poradí je textil. Textilné odporové posilňovacie gumy sú vyrobené z textilu, v ktorom sú všité pružné gumová vlákna. Tento materiál je vhodný pre tých, ktorí sú alergickí na latex alebo ich klasická guma na svaloch škrtí a páli.

Príslušenstvo

Ak plánujete s odporovou gumou robiť aj iné cvičenia, najlepšie je si zadovážiť cvičebnú pomôcku s príslušenstvom. Medzi najčastejšie príslušenstvo patria odopínateľné rukoväte, dverová kotva či ochranný obal.

odporová guma

Cena

Čo sa týka ceny, odporové gumy predstavujú cvičebnú pomôcku dostupnú skoro pre každého. Ide o cenovo dostupný produkt, ktorý je účinný a môžete si ho so sebou zbaliť kdekoľvek!

Drahšie odporové gumy stoja približne 20 a viac €, ide však o kvalitné pomôcky s vysokým odporom. Nájdete tu tiež expandéry, odporové laná a bohato vybavené sady.

Naopak najlacnejšie posilňovacie gumy zoženiete už aj za necelých 5 €. V tomto prípade sa musíte zamerať na materiál, ktorý môže byť hrubý a bude vás nepríjemne tlačiť alebo páliť.

Zlatou strednou cestou sú odporové gumy, ktoré stoja okolo 10 €. Ide o kvalitnejší výrobok s dostatočne vysokým odporom, ktorý vydrží a nezruinuje váš rozpočet.

4/5 - (5 votes)