Vyberáme najlepšie indukčné varné dosky – TOP 5!

Tie časy, keď naše staré mamy varili obed na klasických sporákoch sú už dávno preč. Síce trh ešte stále ponúka klasické plynové a elektrické varné dosky, do popredia sa začína dostávať práve indukčná varná doska.

Ste zvedaví, ako tento výdobytok modernej technológie funguje?

Ak si zakúpite sporák s indukčnou varnou doskou, možno nemáte predstavu, ako tento systém funguje. Pri indukčnej technológii sa generátorom tepla stáva samotný hrniec. Tento hrniec reaguje na medenú cievku, ktorá sa nachádza pod sklokeramickým povrchom.

Prívod striedavého elektrického prúdu ku sporáku sa pomocou transformátora mení z 50 Hz na cca 25 kHz. Následne tento zmenený elektrický prúd prechádza do cievky, čím sa vytvára teplo.

Rozdiel medzi plynovou, elektrickou a indukčnou varnou doskou

Dnešný trh ponúka niekoľko variant varných dosiek, na ktorých si pripravíte svoje obľúbené jedlo. Plynový a elektrický sporák sú overenou klasikou, ako však na tom je sporák s nie tak častou indukčnou doskou?

Viete, aké rozdiely vás môžu prekvapiť pri jednotlivých druhoch varných dosiek?

Kvalitné indukčné dosky

Elektrická varná doska

Sklokeramická elektrická varná doska sa stala overenou voľbou pri zabudovaných sporákoch v kuchyniach s čistými líniami a štipkou dizajnu. Z pohľadu profesionálov je elektrická varná doska známa dlhším nábehom tepla a jeho reguláciou. Preto ak máte radšej jedlá pripravované pomalým dusením, elektrická varná doska je pre vás tým pravým riešením.

Plusy elektrickej varnej dosky:

 • jednoduché čistenie po varení, dosku stačí len umyť alebo utrieť handrou
 • energeticky šetrenejšia, pretože zvyškové teplo zostáva minimálne
 • jednoduché a efektívne ovládanie cez dotykový displej

Rovnako má však aj svoje nevýhody, medzi ktoré radíme pomalšie dosiahnutie požadovanej teploty a následné zníženie teploty. Ďalej po vykypení napríklad polievky je potrebné dosku ihneď vyčistiť.

Plynová varná doska

Kedysi boli sporáky primárne zamerané na plynový pohon. Dnešné vstavané plynové sporáky si zanechali svoju plynovú platňu, aj keď zvyšok sporáka sa prispôsobil dnešnému dizajnu a trendom.

Dnešné moderné plynové sporáky nemusia fungovať len na otvorenom ohni a iskre. Tie modernejšie verzie fungujú na princípe špeciálnych horákov skrytého ohňa.

Plusy plynovej varnej dosky:

 • s plynovou varnou doskou ušetríte, pretože sa nachádza v prijateľnej cenovej kategórií a má dokonca aj nižšie prevádzkové náklady
 • plynová varná doska poskytuje okamžité teplo a nezanecháva žiadne zvyškové teplo
 • rovnako ponúka okamžitú a presnú reguláciu teploty

Pri plynovej varnej doske možno hovoriť aj o mínusoch. Medzi tieto mínusy určite patrí fakt, že na jej zapojenie musíte mať plynovú prípojku. Ako ďalšie mínus je riziko spojené s únikom plynu. Takisto bez elektriky moderný plynový sporák určite nezapnete a klasická plynová doska je náročnejšia na údržbu.

Indukčná varná doska

Sporák fungujúci na princípe indukcie patrí k najúspornejším druhom sporákom na trhu. Indukcia využíva na tvorbu tepla špeciálne cievky vytvárajúce magnetické pole. Energia sa pri ohreve sústredí iba na jedno zapnuté miesto. Okolie platničiek je studené, ohrieva sa len samotný hrniec či panvica, čo predstavuje minimálne riziko popálenia.

Plusy indukčnej varnej dosky:

 • rýchly a efektívny nábeh teploty, takisto rýchly pokles teploty po vypnutí varnej dosky
 • nenáročná a jednoduchá údržba a šetrenie energie vo forme minimálnych teplotných strát
 • indukčná doska ponúka flexibilné ovládanie a okamžitú reguláciu výkonu

Medzi nevýhody môže patriť jej vyššia obstarávacia cena, rovnako drahšie môžu byť aj prípadne opravy. V neposlednom rade pri inštalácií indukčnej varnej dosky budete určite potrebovať špeciálny feromagnetický riad. A to predstavuje ďalšiu investíciu.

4 výhody indukčnej varnej dosky

Aké sú teda výhody indukčnej varnej dosky a 4 dôvody, prečo by sme si mali vybrať práve ju.

Rýchlosť

Indukčná varná doska určite vedie vo svojej rýchlosti. Tak, ako rýchlo sa platnička zohreje, tak rýchlo aj teplota ustane. Táto rýchlosť spočíva v tom, že teplo sa sústredí len na jednom mieste a to na tej platničke, ktorú práve používate.

Toto silné magnetické pole pôsobí priamo na hrniec alebo panvicu a zahrieva ho. Teplo sa teda nevytvára pod hrncom alebo panvicou, ale priamo na ich dne. Indukčná varná doska teda vie na základe indukcie ušetriť až 50 % času strávenom pri varení, ako napríklad pri varení na plynovom sporáku.

Šetrí energiu

Vďaka indukcii nevzniká energia navyše a zohrieva sa priamo iba dno hrnca alebo panvice. Z toho dôvodu je teplo mierené iba na jedno miesto a zbytočne neuniká po bokoch. Pri indukčnej varnej doske ide o energetickú úsporu, ktorá sa môže vyšplhať až na 70%.

Oproti tomu plynové a elektrické sporáky zohrievajú aj vzduch okolo, preto nie sú tak energeticky úsporné ako práve indukčná doska.

Ľahké ovládanie a presnosť v regulácií tepla

Indukčné dosky ponúkajú jednoduché a intuitívne ovládanie. Mnoho indukčných varných dosiek má prednastavené teploty, čo uľahčuje nastavenie správnej teploty pri varení špecifických pokrmov.

Vďaka procesu indukčného ohrevu, ktorý je priamo riadený tokom elektriny, indukčná doska umožňuje získať vysokocitlivé a presné nastavenie zmeny teplôt. Toto predstavuje veľký rozdiel oproti prenosu tepla.

Bezpečnosť používania a jednoduchá údržba

Na rozdiel od plynových alebo elektrických varných dosiek, indukčné varné dosky predstavujú bezpečnejšie a čistejšie riešenie. Bezpečnosť indukčných dosiek spočíva v ich rýchlom ochladzovaní, takže pri indukčnej doske sa tak ľahko nepopálite.

Indukčné varné dosky sa automaticky vypnú po odstránení hrnca alebo panvice. Teplota platničky sa zníži v priebehu niekoľkých sekúnd.

Rovnako je na tom aj čistenie po dovarení vášho obľúbeného jedla alebo obedu pre rodinu. Pri plynových a elektrických sporákoch je následné čistenie zdĺhavým a komplikovaným procesom. Jedlo sa môže pripáliť na rôznych ťažko odstrániteľných miestach.

Portable Induction Cooker

Pri indukčnej varnej doske je to ale inak. Jedlo sa na tomto type varnej dosky nemôže pripáliť, pretože nie je tak rozpálená ako platňa klasickej varnej dosky. Ak je však predsa len horúca, ide o maximálnu teplotu od hrnca, v ktorom sa varí.

Preto je indukčná doska bezpečným a šikovným riešením do každej domácnosti.

Ako si vybrať indukčnú varnú dosku

Pri kúpe indukčnej varnej dosky je potrebné sa zamerať na niektoré oblasti, ktoré sú dôležitým faktorom pri jej výbere.

Načo sa zamerať pri výbere indukčnej varnej dosky?

Miesto používania

V prvom rade by ste si mali ujasniť, či hľadávate indukčnú varnú dosku do bytu, alebo do rodinného domu.

Ak bývate v byte, mali by ste voliť takú indukčnú dosku, ktorej stačí zdroj 230 V. V prípade indukčnej dosky s väčším zdrojom budete potrebovať trojfázovú zásuvku.

Ak si kupujete indukčnú varnú dosku do domu, tu môžete zvoliť aj model s väčším zdrojom napájania. Všetko sa to odvíja od možnosti zapojiť varnú dosku do trojfázovej zásuvky.

Pre koľkých ľudí budete variť?

Ak máte menšiu rodinu alebo bývate sám, úplne vám postačí indukčná dvojplatnička. Na tejto šikovnej dvojplatničke uvaríte všetky obľúbené pokrmy do pár minút.

Ak však máte doma veľkú rodinu, určite si vyberte indukčnú varnú dosku so 4 platničkami. Pre čo najrýchlejšie uvarenie väčšieho množstva polievky budete potrebovať dosku s príkonom okolo 7000 W.

Portable Induction Cooker

Cena

Dnešný trh ponúka široký sortiment výrobkov, aby si ich mohol dovoliť naozaj každý. Aj pri indukčných varných doskách máte určitý základ, priemer a špičkové produkty.

Priemerná indukčná varná doska sa pohybuje okolo 260 . Ak chcete špičkovú variantu s pridávnymi smart funkciami, pripravte si vo vašom rozpočte niečo okolo 4 až 5 000 .

Kompatibilita indukčného riadu

S kúpou indukčnej varnej dosky sa viaže aj kúpa špeciálneho indukčného riadu.

Ako však zistíte, že konkrétny hrniec je ta správna voľba pre vašu novú indukčnú dosku?

V tomto prípade stačí hrniec jednoducho otestovať. Stačí, ak priložíte magnet na dno hrnca. V prípade, že sa magnet prichytí, je hrniec alebo panvica správna a použiteľná na indukčnej varnej doske. 

Top 5 indukčných varných dosiek podľa vašich recenzií

Whirlpool WL B1160 BF

Táto varná indukčná doska od firmy Whirlpool zaujala v prvom rade svojimi funkciami v pomere k cene. Na ploche 59 X 51 cm nájdete 4 indukčné varné platničky. Táto indukčná varná doska s príkonom  7200 W vám uvarí vaše jedlo rýchlo a chutne.

indukčna doskaVýhody indukčnej varnej dosky Whirlpool WL:

 • funkcia FlexiCook Zone – umožňuje použitie 2 zón ako 1 flexibilnej s rovnakou teplotou, rovnako Flexi zóna zostáva aktívna aj pri posúvaní riadu po varnej ploche a aj v prípade zakrytia platničky len z polovice
 • oválna zóna – používa sa na varenie v oválnych hrncoch
 • intuitívne varenie – pomocou 4 prednastavených programov môžete jedlo udržiavať v teple, pokrm dusiť, uviesť do varu alebo rozpúšťať
 • funkcia Booster – užitočná funkcia pre rýchlejšie a šetrenejšie varenie, o maximálnom výkone rozhoduje používateľ, na začiatku varenia sa dá prednastaviť výkon, ktorý nebude počas varenia prekročený
 • výkon v rozsahu 1 až 9 – ide o neštandardne široké rozpätie
 • funkcia časovač – doba varenia sa dá nastaviť od 1 do 99 minút, časovač nastaviteľný pre každú zónu samostatne
 • detská poistka
 • interný bezpečnostný systém, ktorý monitoruje teplotu a aktivuje funkciu automatického vypnutia

Bosch PIE 651FC1E

S indukčnou varnou doskou od osvedčenej značky Bosch nemôžete trafiť vedľa. Táto šikovná varná doska ponúka nespočetne veľa zaujímavých funkcií, ktorými nadchne svojho nového majiteľa.

indukčna doskaVýhody indukčnej varnej dosky Bosch PIE:

 • funkcia Power management – nastavenie max. príkonu dosky
 • HighSpeed povrch – sklokeramická doska s možnosťou vyššej tepelnej záťaže
 • senzor na smaženie PerfectFry – stará sa o optimálne smaženie vďaka kontrole teploty v 4 stupňoch
 • časovač dostupný pre každú varnú zónu
 • funkcia QuickStart – rozpoznáva kde sa hrniec nachádza a automaticky zobrazí varnú zónu na ovládacom paneli
 • funkcia ReStart – ak z hrnca vykypí polievka, doska sa automaticky vypne, zapamätá si však všetky nastavenia a hneď po jej očistení môžete pôvodné nastavenia obnoviť
 • funkcia PowerBoost a rozpoznávanie veľkosti hrnca
 • regulácia výkonu v 17 stupňoch
 • detská poistka
 • ukazovateľ zvyškového tepla
 • bezpečnostné vypnutie prístroja po určitej dobe
 • blokácia ovládacieho panela na 20 sekúnd počas čistenia

Gorenje IT 640 BSC

Táto značka nielen indukčných varných dosiek patrí medzi cenovo dostupné a obľúbené modely. Gorenje IT patrí medzi veľmi dobre predávané indukčné varné dosky s dobrými referenciami, preto nemôže v našom rebríčku chýbať.

indukčna doskaVýhody indukčnej varnej dosky Gorenje IT:

 • 4 zónová varná doska s dotykovým ovládaním
 • funkcia PowerBoost – táto funkcia zintenzívňuje ohrev a tak skracuje dobu prípravy
 • funkcia automatického vypnutia so zvukovým alarmom
 • detská poistka a indikátor zvyškového tepla
 • maximálny výkon 1,6 a 2kW

Mora VDIT65FF

Indukčná vstavaná sklokeramická platňa od značky Mora disponuje skosenou prednou fazetou so  4 indukčnými zónami, ktoré zahrievajú len dno nádoby. Klasický dizajn tejto varnej dosky Mora bude skvelým doplnkom vo vašej kuchyni.

indukčna doskaVýhody indukčnej varnej dosky Mora:

 • 4 indukčné varné zóny
 • funkcia SuperBoost – zvyšuje intenzitu ohrievania a skracuje čas potrebný na ohrev
 • funkcia Timer – nastavenie časovača varenia až na 99 minút a varná platňa sa po uplynutí času automaticky vypne
 • detská poistka
 • pripojenie 400 až 240 v

Electrolux EIV835

Táto varná doska od značky Electrolux patrí medzi špičkové a drahšie modely s 5 varnými zónami. 3 varné zóny ponúkajú max. výkon 3 200 W, zvyšné 2 po 2 800 a 2 500 W.

indukčna doskaVýhody indukčnej varnej dosky Electrolux EIV:

 • funkcia Bridge – funkcia spojenia dvoch varných zón pre väčšie hrnce, teploty a čas sa automaticky zladia
 • oválna zóna – na netradičné tvarované hrnce
 • technológia Hob2Hood – umožňuje prepojiť indukčnú varnú dosku s odsávačom pár
 • DirectAccess – dotykové posuvné ovládanie
 • funkcia PowerBoost
 • 3-krokové využitie zvyškového tepla
 • ukazovateľ pauzy a času
 • funkcia EcoTimer – eco časovač, vďaka ktorému šetrí energiu v posledných minútach varenia
Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.