PR

Zariadenie detskej izby – Čo by nemalo chýbať v detskej izbe?

 Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Niekedy však rodičia prehnanou starostlivosťou skôr dieťaťu škodia. Keď už sa ale z batoľaťa stáva predškolák, povinnosťou každého rodiča je zariadiť dieťaťu vlastnú izbu, kde sa bude hrať a neskôr si bude plniť aj školské povinnosti.

Ako ale dieťaťu zariadiť detskú izbu a čo by v detskej izbe nemalo chýbať?

Vytvorenie troch zón

Pri zariaďovaní detských izieb je dôležité, aby sa zariadenie miestnosti umiestnilo tak, aby bolo zachované pravidlo tzv. troch zón. V detskej izbe nesmú chýbať tieto zóny: spacia, hracia a študijná.

Pri vytváraní zón je ale potrebné poznať pravidlá umiestnenia jednotlivých zón.

Spacia časť detskej izby by nemala byť ihneď za dverami.

Hracia časť by nemala byť v tesne blízkosti študijnej zóny. Študijná zóna by mala byť v blízkosti okien. Prirodzené svetlo prenikajúce cez okná do detskej izby je veľmi dôležité pri plnení školských povinností.

Ak už máte pozretý nábytok a viete, aký nábytok s nábytkovými kovaniami si vyberiete, myslite hlavne na vytvorenie troch zón. Jedine tak sa vám podarí zariadiť detskú izbu, aby v nej nič nechýbalo.

Najväčšie investície v detskej izbe

Zariaďovanie detskej izby si vyžaduje väčšie úspory, no medzi najväčšie jednoznačne patrí práve detská posteľ, detský matrac, detský stôl a detské stoličky.

Ak máte malé dieťa, vhodná je predovšetkým posteľ so zábranou, aby bolo dieťa aj počas spánku v bezpečí.

Keď ale dieťa trochu povyrastie, zábranu tak budete môcť odstrániť. Ak nechcete každý druhý rok meniť posteľ, zvoľte klasický tvar postele, ktorý dieťaťu vydrží až do dospelosti.

Ak sa vám ale klasika príliš nepáči, siahnite skôr po modeloch postelí, ktoré napodobňujú trebárs auto, loď a pre dievčatá vyberajte postele pre malé princezné s pekným baldachýnom.

Čo sa týka detských matracov, siahajte jednoznačne po matracoch, ktoré sú označené ako detské matrace.

Materiál matracov by mal byť vzdušný a mal by byť schopný odvádzať vlhkosť. Dôležitý je aj poťah. Mal by byť odnímateľný a mal by sa dať prať na 60ºC, aby sa baktérie, ktoré žijú v poťahoch, úplne vyhubili. Uprednostňujte detské matrace, ktoré majú antibakteriálnu a antiroztočovú úpravu.

Detský stôl by mal byť výškovo nastaviteľný spoločne s detskou stoličkou. Rodičia by pri výbere detského stola a stoličiek mali myslieť hlavne na zdravie chrbtice dieťaťa a práve preto musí byť stôl výškovo nastaviteľný, aby si dieťa podľa svojej výšky mohlo nastaviť výšku pracovnej plochy a v prípade stoličiek výšku sedacej časti.

Na záver kupujte detské skrinky. Menším deťom stačia detské komody, väčším kupujte malé šatníkové skrine s dostatočným úložným priestorom. Pri výbere nábytku zohľadňujte aj bezpečnosť.  Nábytkové kovania by nemali mať ostré hrany. Dieťa by si na nich mohlo ublížiť.

Nebezpečenstvo hrozí aj pri nesprávnom výbere kľučiek, preto ak meníte aj dvere do detskej izby, vyberajte bezpečné kľučky, na ktorých si dieťa neublíži.

Čo by nemalo okrem tohto chýbať v detskej izbe? Rozhodne by nemali chýbať otvorené police, do ktorých si dieťa bude ukladať hračky. Nemali by chýbať ani látkové vrecia na hračky, detské tapety (poprípade obrazy), kvalitné stolné lampy a nemal by chýbať ani detský kusový koberec.

Zdroje obrázkov:

ImageFlow /  Shutterstock

5/5 - (2 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *