Ako zariadiť predsieň? Na toto rozhodne nezabudnite!

Predsieň je miestom, cez ktoré vchádzame do svojho domova a v ktorom vítame návštevy, mali by sme ju preto zariadiť čo najkrajšie. Túto skutočnosť však často opomíname.

Nábytok v predsieni musí okrem estetickej funkcie plniť aj tú praktickú – pomôcť nám s organizáciou topánok a oblečenia. Zariadiť predsieň prakticky aj účelovo môže vyzerať ako problém, najmä v prípade malých bytov. No s tými správnymi šatníkovými skriňami, vešiakmi a botníkmi sa aj z malého priestoru dá vyťažiť maximum!

Prezradíme vám, ktoré veci by vo vašej predsieni nemali chýbať, poradíme vám, ako čo najlepšie ušetriť priestor, ak máte malú alebo úzku predsieň a pokúsime sa vás inšpirovať niekoľkými dizajnovými tipmi.

Na čo by ste teda pri zariaďovaní predsiene nemali zabudnúť?

Vešiaky do predsiene

Na rýchle odloženie oblečenia po príchode domov vám prídu vhod vešiaky. Rozhodnúť sa môžete medzi závesnými alebo stojacimi vešiakmi.

Závesné vešiaky

Ak máte dostatok voľného miesta na stene, vyskúšajte niektoré zo závesných vešiakov. V ponuke sú rôzne typy od vešiakov minimalistických a geometrických tvarov až po elegantne zdobené modely. Kúpiť si môžete buď vešiakovú stenu s viacerými vešiakmi, alebo jednotlivé vešiaky pripevniť priamo na stenu v predsieni.

Na oživenie priestoru ich nemusíte zavesiť do jednej línie. Môžete ich umiestniť aj šikmo, cikcakovito, či voľne roztrúsiť po stene.

Pre rodiny s deťmi odporúčame dokúpiť aj detské vešiaky veselých farieb a tvarov. Takýmito vešiakmi ich nielen potešíte, ale aj hravou formou naučíte poriadkumilovnosti.

Vešiaky a polica v predsieni

Stojace vešiaky

Ak sa vám nechce montovať závesné vešiaky alebo na stene nemáte dosť miesta, porozhliadajte sa po tých stojacich. Vyberajte podľa počtu úchytiek a aj na malom priestore tak získate dostatok miesta na odloženie vecí.

Závan prírody vám do interiéru vnesú stojace vešiaky v tvare kaktusu alebo stromu. Interiér nápadito oživia aj stojace vešiaky s farebnými úchytkami.

Botník

Veľmi dôležitou súčasťou predsiene je botník. Odložíte doň nielen sezónnu obuv, ale aj tú, ktorú práve nenosíte.

Existuje viacero typov botníkov. Môže ísť o klasickú skrinku s regálmi, buď s dvierkami alebo bez nich. Priestor najlepšie ušetria vyklápacie modely.

Úložné boxy

Na rýchle odloženie oblečenia alebo topánok vám prídu vhod úložné boxy.

Vyrábajú sa v rozmanitých štýloch, takže na svoje si príde naozaj každý – či už preferujete drevené debničky a prepravky, plastové úložné boxy s vekom, papierové škatule alebo boxy v regáloch na kolieskach. Na ušetrenie miesta sa vám zídu praktické vaky s možnosťou odsávania vzduchu.

Aj tu si na svoje prídu i deti – v ponuke nájdete množstvo plastových a textilných úložných boxov s detskými motívmi.

Lavica do predsiene

Aby ste sa mohli v pohodlí prezuť, zadovážte si do predsiene lavicu. Väčšina z nich má v spodnej časti aj priestor na odkladanie – získate tak lavicu aj botník alebo úložný box v jednom, čo je veľmi praktické najmä v malých predsieňach.

Zrkadlo do predsiene

Pred odchodom sa každý rád skontroluje v zrkadle.

Zrkadlo v predsieni musí byť dostatočne veľké, aby sme sa v ňom videli celí. Kde v byte umiestniť veľké zrkadlo, ak nie práve v predsieni?

Zrkadlá sa okrem veľkosti  líšia aj svojim tvarom a typom rámu. Do luxusných, elegantných interiérov vyberajte zrkadlá so zdobenými rámami a rámami rustikálnych tvarov.

V moderne zariadených predsieňach sa uplatnia klasické zrkadlá s jednofarebným rámom.

Naozaj minimalisticky pôsobia okrúhle alebo obdĺžnikové zrkadlá bez rámov.

Predsieň so zrkadlom a doplnkami

Predsieňové zostavy

Najjednoduchší spôsob, ako celú predsieň dizajnovo a esteticky zladiť, je investovať do predsieňovej zostavy. Získate tak naraz viac farebne aj štýlovo doladených kusov nábytku. Súčasťou každej zostavy je spravidla botník, vešiaky, zrkadlo a skrine alebo skrinky rôznych veľkostí. S väčšími zostavami kúpite aj šatníkovú skriňu alebo lavicu.

Rohožka

Pred vstupom do predsiene nesmie chýbať vkusná rohožka – tá upúta pozornosť hostí a susedov ako prvá. Okrem toho vám pomôže s udržiavaním čistoty nielen v predsieni, ale aj v celom dome. Aby čo najlepšie plnila svoju funkciu, mali by ste ju pravidelne vymieňať.

Rohožky môžete meniť napríklad podľa ročného obdobia. Zadovážte si viac rohožiek v rôznych farbách a kombinujte ich s inými doplnkami a dekoráciami v predsieni. Najmä mikrovláknové rohožky sa vyrábajú v pestrej škále farieb a vzorov.

Keď preferujete prírodné materiály, siahnite po rohožkách vyrobených z kokosového vlákna. Stále obľúbenou klasikou sú rohožky s uvítacími nápismi.

Ak máte pri vstupných dverách klzkú keramickú dlažbu, voľte protišmykové rohožky.

Najjednoduchšiu údržbu majú rohože vyrobené z umelej trávy alebo gumy. Pokiaľ bývate v rodinnom dome a zo záhrady si často nosíte do domu nečistoty, voľte vonkajšie rohože z pevných materiálov.

Pes na rohožke v predsieni

Stolík

Na odloženie menších vecí či rýchle položenie nákupu vám príde vhod predsieňový stolík. V ponuke nájdete viacero druhov.

Ak chcete do svojej predsiene pridať punc elegancie, porozhliadajte sa po elegantne zdobených stolíkoch. Do moderne zariadených domov sa hodia stolíky geometrických tvarov alebo stolíky v industriálnom štýle. Pre milovníkov tradičných interiérov a starožitností odporúčame stolíky v štýle vintage so zásuvkami.

Doplnky do predsiene

Aj predsieň sa dá vyzdobiť! Zakomponujete do nej zopár kreatívnych doplnkov a dekorácií a hneď bude vyzerať nápaditejšie!

Stojany na dáždniky

Praktickým doplnkom, ktorý nájde uplatnenie v každej predsieni, je stojan na dáždniky. Títo praktickí pomocníci sa vyrábajú v rôznych štýloch a dizajnoch.

Závesné dekorácie

Interiér jednoducho ozvláštnite obrazmi, fotografiami či inými závesnými dekoráciami – stačí si len vybrať, ku ktorému štýlu inklinujete.

Do moderných interiérov sa hodia obrazy v štýle pop-art a dekorácie geometrických tvarov. V súčasnosti sú tiež veľmi obľúbené zarámované citáty a nápisy na uvítanie. Milovníci cestovania si môžu vyzdobiť predsieň fotografiami svetových metropol. Alebo vyskúšajte niečo tradičné slovenské a zaveste si na stenu folklórny motív či výšivku!

Stojace dekorácie

Na stolík alebo vrch skrinky umiestnite stojacu dekoráciu. Ak nemáte na stolíku dosť priestoru, porozhliadajte sa po závesných policiach, kam môžete tiež položiť dekorácie.

V predsieňach a pri vstupoch sú obzvlášť obľúbené dekorácie v tvare anjelov a rôznych ochrancov domu.

Ak máte v predsieni denné svetlo, využite to a ozdobte predsieň kvetmi v kvetináčoch. Ak nie, môžete pouvažovať o umelých kvetoch.

Osvetlenie

Ak v malom alebo úzkom priestore nemáte dostatok miesta na dekorácie, zamerajte sa na svietidlá. Práve štýlové osvetlenie vám pomôže efektívne skrášliť interiér.

Pre oživenie dizajnu sa nebojte siahnuť aj po väčších, visiacich lampách a vaša predsieň doslova zažiari! Na doplnenie minimalistického vzhľadu naopak môžete použiť bodové svietidlá.

Koberce

Podobne ako svietidlami, aj kobercami ľahko spríjemníte a zútulnite priestor. Obzvlášť dobre ukážu v dlhých a úzkych predsieňach. Okrem toho vám spríjemnia pobyt na inak chladnej podlahe.

Predsieň v industriálnom štýle

Inšpirujte sa

Základom pekného interiéru je zladenie jednotlivých prvkov a kusov nábytku. Fantázii sa medze nekladú, vybrali sme pre vás ale aspoň zopár štýlov, ktorými sa môžete pri zariaďovaní inšpirovať.

Predsieň v štýle vintage

Štýl vintage charakterizujú vzorované koberce, ornamentálne tapety na stenách a tradičný nábytok. Interiér by mal byť ladený dobiela, v svetlých alebo zemitých farbách.

Minimalistická predsieň

K minimalistickému štýlu zaraďujeme všetky dekorácie a nábytok jednoduchých, geometrických tvarov. Aj farebné kombinácie by mali byť jednoduché a strohé, osvedčenou klasikou je čierno-biela farebná kombinácia.

Predsieň v industriálnom štýle

Stále obľúbeným štýlom pri zariaďovaní predsiene je industriálny štýl. Charakterizujú ho hranaté strohé tvary a kombinácie hrubo opracovaného dreva s kovom. Je inšpirovaný zašlou slávou priemyselnej revolúcie. Ide o akúsi odnož minimalistického štýlu a hodí sa do moderne zariadených interiérov.

Luxusná predsieň

Predstavte si – Nie je nič efektnejšie, než ísť po nudnej, stroho zariadenej chodbe paneláku a odrazu vojsť do… luxusne zariadenej predsiene! Luxusný štýl predsieni naozaj svedčí. Ak ste sa rozhodli pre tento štýl, hľadajte kovové pozlátené vešiaky a nábytok so zdobenými rúčkami. Na strop zaveste krištáľový luster a na podlahu položte mäkký perzský koberec.

Predsieň v odvážnom štýle

Uvažovali ste už niekedy nad nejakým odvážnym dizajnovým prvkom do svojho interiéru, no nakoniec ste sa neodvážili zakomponovať ho? Vyskúšajte to v predsieni!

Predsieň je často malou, ak nie najmenšou miestnosťou v dome alebo byte – je preto ideálna na odvážne a kreatívne nápady.

Čo tak vymaľovať steny výraznou farbou, napríklad tyrkysovou, tmavofialovou, vínovočervenou alebo námorníckou modrou? Podobnú funkciu splní obrovský poster na celú stenu, prípadne výrazná tapeta.

Na záver

Vďaka voľbe tých správnych skriniek a doplnkov sa dá esteticky doladiť každá, i tá najmenšia predsieň. Nábytok vyberajte uvážene podľa veľkosti a nezabudnite ani na doplnky.

Dúfame, že sa vám predsieň bez ohľadu na jej veľkosť podarí zladiť čo najlepšie, tak, aby ste sa pri každom návrate domov tešili a cítili príjemne!

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.