Efektívny pomocník parný mop! Ako ho vybrať? 

Parné mopy dnes patria k tým najlepším na trhu. Sú výkonné, dokážu zatočiť s každou špinou a veľmi jednoducho sa používajú. Aj napriek ich výhodám však stále patria medzi novinky, ktorých sa ľudia boja. V skutočnosti sa však niet čoho báť. Zvažujete aj vy kúpu takéhoto výrobku? My vám poradíme ako si parný mop vybrať, a ktorý je ten najlepší! 

Nie každý už o parných mopoch počul. Je to však škoda, pretože sú výkonné a pritom veľmi šetrné k prírode. Všetko je to vďaka vode, presnejšie pare, ktorú na svoje fungovanie využívajú. Na trhu nájdete desiatky rôznych druhov, čo je aj dôvod, prečo môže byť výber následne pomerne ťažký. V dnešnom článku vám preto poradíme, ako vybrať parný mop a aké sú jeho výhody! 

Toto sú najlepšie parné mopy – náš výber

Parný mop a jeho výhody

Na začiatok si povedzme, aké má tento prístroj výhody. Ak ste na vážkach a neviete, či je pre vás tým správnym, po tomto odseku sa už určite rozhodnete. Medzi hlavné výhody parných mopov sa radia: 

 • jednoducho sa s ním pracuje, 
 • para dokáže vyčistiť takmer všetky nečistoty a čistenie je tak omnoho efektívnejšie, 
 • pri čistení nepotrebujete žiadne čistiace prostriedky, 
 • pomocou parného mopu podlahu hneď aj vysušíte, takže po umývaní nemusíte čakať, kým vyschne, 
 • podlahy nielen čistí, ale aj dezinfikuje od väčšiny baktérií a mikróbov, 
 • je vhodný na všetky typy podláh – na trhu môžete nájsť aj špecializované typy ako parný mop na plávajúcu podlahu alebo kachličky. Najlepšie však urobíte ak si kúpite univerzálny typ, ktorý sa dá používať na všetko. 
 • univerzálne typy sú vhodné aj na čistenie sedačky alebo kresla. 

 

Pri používaní mopu určite nájdete aj ďalšie zaujímavé výhody, ktoré sa vám zapáčia. Toto sú však tie hlavné, ktoré vás ku kúpe môžu presvedčiť

parný mop a príslušenstvo

Parný mop vs. parný čistič

Pri výbere parného mopu sa môžete stretnúť aj s výrobkom pod názvom parný čistič. Je medzi nimi nejaký rozdiel? Pravdou je, že áno. Rozdiely sú a to najmä pri výkone. Parný mop ho má nižší. Ak však plánujete čistiť len podlahy alebo interiér, vôbec nie je potrebné kupovať si niečo výkonnejšie. 

Mop je taktiež omnoho praktickejší. Jednoduchšie sa s ním čistia podlahy a iné časti v domácnosti. 

Ako funguje parný mop? 

Tento prístroj funguje veľmi jednoducho. Pomocou ohrevu mení vodu v nádržke na paru. Tá zostáva pod tlakom uzavretá vnútri a hneď, ako jej vy dovolíte dostať sa von, sa začne využívať na čistenie podláh či iných vecí, ktoré potrebujete. 

Mop sa najčastejšie ovláda gombíkom alebo páčkou. Tú stačí stlačiť. Po stlačení vychádza para tryskou von. Vďaka vysokej teplote dokáže odstrániť aj zaschnuté nečistoty a zabiť baktérie.

 

Vo všeobecnosti sa dnešné parné čističe delia na dve skupiny podľa systémov a to na: 

 • jednokomorový systém,
 • dvojkomorový systém.

 

Ako už z názvu vyplýva, jednokomorový systém je jednoduchší a základný. Prístroj funguje na princípe jednej nádržky. Do tej stačí naliať vodu, uzatvoriť ju a začať s mopom pracovať. Voda sa v nádržke ohrieva a premieňa sa na paru. Tou potom čistíte všetko, čo potrebujete.

Dvojkomorový systém je pokročilý a zložitejší. Na rozdiel od jednokomorového systému má tento dve nádržky. Do jednej nalejete vodu a v druhej sa mení ohrevom na paru. Je to výhoda, pretože počas upratovania môžete do nádržky vodu nalievať. Pri jednokomorovom systéme nádobku otvárať nemôžete, pretože je pod neustálym tlakom.

Parný mop a jeho typy 

Parný mop je teoreticky jedným z poddruhov a typov parných čističov. Má kompaktné prevedenie a je ideálny najmä na údržbu podláh. Netreba sa však báť, môžete ním čistiť celú domácnosť. Má dlhú rukoväť, aby sa s ním dobre čistilo a zabudovaný parný generátor. Nechýba mu nádoba na vodu a prateľné návleky na spodnej časti.

Okrem parného mopu môžete v kategórií parných čističov ešte nájsť: 

 • ručný parný čistič,
 • pojazdný parný čistič, 
 • parný vysávač.

 

Ručný parný čistič je najlacnejší a najmenší zo všetkých spomenutých. Jeho konštrukcia je spravená tak, aby sa mohol používať jednoducho. Väčšinou sa využíva na čistenie menších plôch a drobných vecí.

Pojazdný parný čistič vyzerá na prvý pohľad ako vysávač, pretože má podobné telo a kolieska. Je však iný v tom, že má parný generátor a na svoju prácu využíva paru. Je veľmi výkonný.

Pri parnom vysávači  ide o vysávač a parný mop v jednom. Kombinuje totižto výhody oboch výrobkov a poskytuje tak najlepší výkon. 

parný mop na koberci

Ako vybrať parný mop? 

Vráťme sa však k samotnému parnému mopu. Pri jeho výbere sú dôležité určité parametre. Ak sa ich budete držať, môžete si vybrať ten najlepší výrobok. Medzi tie hlavné sa radia: 

 • konštrukcia, 
 • hmotnosť, 
 • nádržka na vodu
 • príkon,
 • prívodný kábel,
 • prevádzka, 
 • príslušenstvo, 
 • funkcie. 

 

Na všetky parametre sa pozrieme bližšie spolu a povieme si, prečo sú také dôležité. Následne si podľa nich môžete vybrať ten najlepší parný mop

Konštrukcia 

Konštrukcia mopu by mala byť kvalitná. Len vtedy dokáže výrobok vydržať dlhú dobu a pracovať správne. Parné mopy sa od seba odlišujú konštrukciou hlavice. Tie môžu mať dva typy:

 • trojuholníkové, 
 • obdĺžnikové.

 

Trojuholníkové hlavice majú tvar trojuholníka. Je to jednoduchý tvar, vďaka ktorému sa dostanete aj do ťažko prístupných miest alebo rohov v domácnosti. 

Obdĺžnikový typ má, logicky, konštrukciu v tvare obdĺžnika. Model sa hodí na plochy, ktoré sú väčšie a rozľahlejšie. Taktiež sa hodí tam, kde nie je príliš veľa ťažko dostupných miest. Môžu to byť rôzne haly alebo štadióny.

Do bežnej domácnosti sa tak hodia najviac trojuholníkové typy, vďaka ktorým sa čistí všetko omnoho jednoduchšie a rýchlejšie

Hmotnosť 

Parný mop by mal byť čo najľahší, aby ste s ním mohli čistiť aj niekoľko hodín vkuse. Hmotnosť ovplyvňuje mobilitu. Aby bol mop mobilný a jednoducho sa s ním prechádzalo z jednej miestnosti do druhej, je potrebné hľadať ľahké typy. Tento parameter je pomerne individuálny, no najlepšia hmotnosť ako pre mužov, tak aj pre ženy, je 6 až 7 kilogramov.

Nádržka na vodu

O nádržkách na vodu sme si už čo to spomenuli. Tentokrát však ide najmä o objem. Čím väčší objem je, tým lepšie. Nemusíte tak často prácu prerušovať a zdržovať sa

Bežné modely zvyčajne vydržia 15 minút plynulej prevádzky ešte predtým, ako ich musíte znovu naplniť. Iné modely zas dokážu vydržať až 30 minút. Myslite však aj na to, že čím väčšia nádržka je, tým ťažší mop bude.

parný mop na tmavej podlahe

Teplota vody

Teplota vody je jedným z dôležitých parametrov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Práve tento parameter určuje, ako rýchlo dokáže mop zohriať vodu na dostatočnú teplotu, aby sa z nej stala para, ktorú následne môžete využívať na čistenie.

Ak ste doteraz parný mop nemali, možno ste si neuvedomili, že voda sa musí zohriať a následne premeniť na iné skupenstvo, aby sa dala využiť. 

Bežný parný mop stihne zohriať vodu do približne jednej minúty. Lepšie modely aj za kratší čas. Čím kratší čas, tým lepšie pre vás, pretože sa môžete do plánovanej práce pustiť čo najskôr. Nemusíte čakať na prístroj. 

Voda by mala byť zohriata na minimálne 80 stupňov Celzia. Pod túto hodnotu para neničí baktérie a nemá antibakteriálne účinky.

Príkon

Od príkonu je závislá najmä teplota vody. Čím vyšší príkon mop má, tým má vyšší výkon. A čím vyšší výkon, tým rýchlejšie zohreje vodu, ktorá sa následne zmení na paru.

Mopy sú napájané elektrickou energiou. Príkon je udávaný vo Wattoch. Aj tu platí jednoduchá rovnica. Čím viac Wattov mop má, tým je výkonnejší. Taktiež je však aj drahší. Do drahších modelov sa však rozhodne oplatí investovať. Pracujú lepšie a rýchlejšie. 

Prívodný kábel 

Pri vyberaní mopu nezabúdajte na dĺžku napájacieho káblu. Mop musí dosiahnuť všade, aj do toho najodľahlejšieho kúta. Samozrejme, využiť sa dá aj predlžovačka. Čím je však kábel dlhší, tým lepšie. Mnohé modely poskytujú dĺžku 7 – 8 metrov. Tieto typy sú vhodné do bežných domácností.

Funkcie 

Každý mop má aj určité doplnkové funkcie. Tie však vyberajte až medzi poslednými. Najdôležitejšie je, aby bol mop dostatočne výkonný a vedel za krátky čas vytvoriť z vody paru. Aké dodatočné funkcie by mop mal mať?

 • ukazovateľ aktuálneho množstvo vody, 
 • automatické vypnutie po určitej dobe nečinnosti, 
 • otočná hlavica, pomocou ktorej sa dostanete úplne všade, 
 • indikátor ohriatia, ktorý sa rozsvieti vždy, keď je mop pripravený.

 

Samozrejme, existujú ešte ďalšie funkcie, ktoré by mohol mop mať. Toto sú však najčastejšie doplnkové typy, ktoré sa nachádzajú na mnohých modeloch. 

parný mop

Príslušenstvo 

Rovnako ako funkcie, aj príslušenstvo je len dodatkom, ktorý nie je tak dôležitý. Niektoré mopy však prichádzajú v balení aj s príslušenstvom a to: 

 • odvápňovací prostriedok, 
 • náhradná hlavica, 
 • sada utierok na čistenie.

 

A množstvo ďalšieho.

Záver 

Čistenie a upratovanie domácnosti môže byť niekedy poriadne náročné. Preto sa ani niet čomu čudovať, že ľudia sa snažia nájsť efektívny a rýchly spôsob, ako odstrániť nečistoty.  Jednou zo skvelých možností je aj parný mop. Ten pomocou efektívnej pary nielen čistí, ale taktiež zbavuje baktérií, ktoré by mohli byť pre naše zdravie škodlivé. Používa sa jednoducho, skvelo vyzerá a je ekologický.

Čo viac si od čistiaceho produktu priať?

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.