Ako vybrať

Ako vybrať vyhrievaciu deku? Vyberáme tie najlepšie!

chlapec vo vyhrievacej deke

Elektrické vyhrievacie deky a vankúše sa najmä v jesenných a zimných mesiacoch tešia veľkej obľube. V porovnaní s inými doplnkovými zdrojmi tepla majú nízku spotrebu elektriny a nemôžme opomenúť ani ich preukázané zdravotné benefity.

Či už máte iba problém s pocitom chladu pre nedostatočné vykurovanie, alebo vás už od zimy začínajú pobolievať kĺby, určite by ste sa mali porozhliadať po vyhrievacích dekách. Poradíme vám, ako vybrať ten správny produkt pre vás a oboznámime vás so známymi benefitmi pre zdravie aj s prípadmi, kedy vyhrievacie deky nie je vhodné používať.

Najlepšie vyhrievacie deky

Zdravotné výhody

Ako sme už spomínali v úvode, vyhrievacie deky a podložky priaznivo pôsobia na naše zdravie a môžu nám pomôcť pri malých úrazoch, ale aj dlhodobejších zdravotným problémoch.

Úľava od bolesti po zranení a pri artritíde

Vyhrievacie deky, vankúše a podložky sa tradične používajú na úľavu od bolesti pri menších úrazoch a preťaženiach u športovcov, pretože teplo, ktoré produkujú, pomáha uvoľňovať zatuhnuté svaly.

Bolo tiež potvrdené, že spánok na vyhrievanej podložke zmierňuje bolesti aj pri artritíde.

Znižujú krvný tlak pri hypertenzii v ľahu

Vyhrievacie podložky môžu pomôcť pacientom, ktorí v noci trpia zvýšeným krvným tlakom. Podľa výskumov na týchto pacientoch prítomnosť vyhrievacej podložky počas spánku preukázateľne viedla k zníženiu systolického krvného tlaku v porovnaní so spánkom bez vyhrievacej podložky.

Pre lepší spánok

Pre hlboký spánok naše telo potrebuje priaznivú, nekolísajúcu teplotu okolia. Výkyvy v teplote ovplyvňujú kvalitu spánku a spôsobujú prehadzovanie a budenie, čo sa prejavuje únavou a bolesťami hlavy.

Vyhrievacie podložky pomáhajú udržiavať konštantnú teplotu, čím celkovo zlepšujú kvalitu spánku. Účinky neprerušovaného, kvalitného spánku sa prejavia okamžite – po takomto spánku sa budíme viac osviežení a oddýchnutí.

Zlepšenie nálady a relaxácia

Naše telo na tvorbu tepla spotrebováva energiu, preto sa najmä v chladných dňoch môžeme cítiť podráždení alebo vyčerpaní. Vyhrievacie deky znižujú náklady na tvorbu tepla – keď naše telo nebude musieť vynakladať veľké množstvo energie na tvorbu tepla, hneď sa začneme cítiť príjemnejšie.

Teplo prirodzene upokojuje myseľ – už pri dotyku teplého predmetu dôjde k vylučovaniu špecifických hormónov, čo vedie k okamžitému zlepšeniu nálady a relaxácii. Ešte lepší efekt v tomto smere majú mäkké a plyšové vyhrievacie deky, keďže kontakt s mäkkými či na dotyk príjemnými predmetmi tiež preukázateľne zlepšuje náladu.

plyšové a fleecové deky

Kde kúpiť vyhrievacie deky?

Vyhrievacie deky a vankúše kúpite vo viacerých obchodoch. Často ich napríklad dostať v obchodnej sieti Lidl. Keďže ide aj o zdravotnícku pomôcku, samozrejmosťou sú predajne zdravotníckych potrieb.

K obľúbeným výrobcom patria Dormeo, Beurer, Klarstein či Sencor.

Vyhrievacie deky a vankúše týchto výrobcov zoženiete v elektropredajniach, akými sú Planeo Elektro či Nay Elektrodom.

Vyhrievacia deka, vankúš alebo podložka?

Najprv by ste sa mali rozhodnúť, či hľadáte vyhrievaciu deku, ktorou sa prikryjete, vyhrievaciu podložku pod plachtu na spanie alebo by ste chceli vyhrievať konkrétnu časť tela elektrickým vankúšom, poduškou alebo papučou.

Vyhrievacie deky

Klasické vyhrievacie deky sa vyrábajú vo viacerých rozmeroch, pod tými najväčšími sa ohrejú naraz aj dvaja ľudia. Iné sú určené len pre jedného – porozhliadajte sa tiež po špeciálnych dekách s rukávmi, do ktorých sa môžete obliecť ako do županu, aby čo najlepšie priliehali.

Napájací kábel je možné u väčšiny z nich v prípade potreby odpojiť a deku oprať.

Vyhrievacie vankúše

Či už hľadáte úľavu pre zatuhnutý krk a šiju, alebo sa len tak chcete usadiť v kresle s niečím hrejivým, vyhrievací vankúš by mohol byť pre vás to pravé. Oproti dekám má menšie rozmery, môžete ho preto použiť na nahrievanie konkrétnych častí tela. Obzvlášť vhodný je na prikladanie k boľavým kĺbom alebo na zmiernenie menštruačných bolestí.

Podobne ako pri elektrickej deke, aj poťah vankúšov väčšinou môžete vyzliecť a oprať.

žena s vyhrievacím vankúšom

Vyhrievacie podušky

Ešte lepšie ku konkrétnym častiam tela priľnú elektrické podušky s popruhmi. V ponuke nájdete rôzne modely určené špeciálne na zohriatie krku, pliec, či ramien. Podobnú funkciu plnia vyhrievacie bedrové pásy, ktoré uľavia boľavým krížom.

Vyhrievacie papuče

Ak vo vašom dome či byte neustále tiahne na nohy a z kresla veľakrát vstávate so skrehnutými chodidlami, určite vám príde vhod veľká vyhrievacia papuča. Jednoducho si do nej zasuniete obe nohy a môžete v príjemnom teple relaxovať pri čítaní alebo sledovaní televízie.

Viaceré vyhrievacie papuče disponujú aj masážnou funkciou. Vďaka masážnym vibráciám pôsobiacim spolu s teplom tak prinesú unaveným nohám rýchlu úľavu.

Vyhrievacie podložky

Ak máte v dome chladno najmä v noci a od chladu často nemôžete zaspať, poobzerajte sa po vyhrievacích podložkách. V ponuke nájdete modely určené pre jedno- aj dvojpostele. Jednoducho ich pri ustielaní položíte na matrac, prikryjete plachtou a podložka vám posteľ príjemne nahreje. Podobne ako pri vyhrievacích dekách, ich teplota sa dá nastaviť vo viacerých stupňoch. Niektoré dvojposteľové modely disponujú možnosťou nastaviť požadovanú teplotu pre každé lôžko zvlášť.

vyhrievacia podložka na spanie

Podľa čoho vybrať vyhrievaciu deku, vankúš či podložku?

Teplotný rozsah

Záleží len na vás, či sa chcete poriadne zohriať, alebo vám stačí len mierne teplo. Teplota nahrievania sa spravidla nastavuje vo viacerých stupňoch v rozmedzí od 30 do 60°C. Pri výbere deky či vankúša sledujte počet nahrievacích stupňov aj maximálnu teplotu, na ktorú sa dokáže nahriať.

Doba nahriatia

Jedným zo smerodajných parametrov pri výbere vyhrievacej deky je elektrický príkon. Doba nahriatia sa u jednotlivých produktov líši – deky a vankúše s vyšším príkonom sa nahrievajú rýchlejšie. Väčšina dostupných modelov sa na postačujúcu teplotu zohreje asi za 30 minút.

Materiál

Vyhrievacie deky sa vyrábajú v pestrej škále materiálov. Zväčša sú potiahnuté polyesterovým vláknom, mikrovláknom alebo fleecom, no v ponuke nájdete aj deky, ktoré majú navrchu 100 % bavlnu či imitáciu kožušiny. Imitácie kožušiny sa často používajú aj zvnútra vyhrievacích papúč.

Dĺžka napájacieho káblu

Elektrické deky a podložky sa napájajú priamo zo zásuvky. Pri kúpe preto musíte zvážiť aj dĺžku zdrojového kábla, najmä ak kupujete vyhrievacie podložky na spanie alebo sa chystáte vyhrievať v kresle ďaleko od steny. Väčšina káblov však má dĺžku okolo dvoch metrov, ktorá by mala na bežné použitie stačiť.

Špeciálne funkcie

Ak sa chystáte pod vyhrievacou dekou zdriemnuť, alebo si kupujete vyhrievaciu podložku na matrac, oplatí sa vybrať takú, ktorá disponuje funkciou automatického vypnutia. Tieto deky sú nielen bezpečnejšie, ale nemusíte sa pri nich báť ani zbytočnej spotreby elektrickej energie. Niektoré sa po určitom čase, väčšinou po 60 alebo 90 minútach, vypnú samé. Čas vypnutia u iných si môžete nastaviť sami, a to aj v rozmedzí niekoľkých hodín.

Samozrejmosťou by mala byť poistka, ktorá zabraňuje nadmernému prehriatiu deky.

spanie pod vyhrievacou dekou

V akých prípadoch nie je vhodné používať vyhrievacie deky

Staré alebo poškodené vyhrievacie deky

Staré alebo poškodené vyhrievacie deky by sa nemali používať, lebo môžu predstavovať riziko vzbĺknutia a následného vzniku požiaru. Úplne nevhodné je používať deky a vankúše s poškodeným prívodným káblom alebo po poliatí vodou.

Životnosť elektrickej deky alebo podložky je v priemere desať rokov – po tomto čase by ste ju mali vymeniť. Okrem toho deky, ktoré boli vyrobené pred niekoľkými rokmi, nemusia spĺňať všetky súčasné výrobné bezpečnostné štandardy. Ak vyhrievaciu podložku používate na spanie, odporúča sa dať ju prekontrolovať aspoň raz za dva roky odborníkovi. (zdroj)

U ľudí so zníženou citlivosťou na teplo

Pacienti trpiaci diabetom alebo slabou cirkuláciou krvi môžu mať zníženú citlivosť na teplo. Používanie vyhrievacej deky alebo podložky u nich môže viesť k prehriatiu či popáleniu, najmä počas spánku. V tomto prípade sa odporúča deku alebo podložku nahriať vopred a pred spaním vypnúť. Podobne je tomu u pacientov trpiacich demenciou, Alzheimerovou chorobou a u starších ľudí.

Pri opuchoch

Teplo síce preukázateľne lieči a uľavuje od bolesti svalov a kĺbov, no nemusí byť vhodné v prvých dňoch po úraze, keď je kĺb ešte opuchnutý. Opuchy by sme mali naopak liečiť chladivými obkladmi a hrejivé zábaly či predmety prikladať až po odpuchnutí.

Počas tehotenstva

Elektrické deky a podložky sa neodporúča používať, ak ste tehotná, lebo môžu spôsobiť nadmerné prehriatie. Stále sa diskutuje používanie elektrických dečiek počas tehotenstva pre ich elektromagnetické vyžarovanie, preukázané nebezpečenstvo však nebolo potvrdené.

Záver

V daždivom alebo mrazivom počasí sa každý túži usadiť doma v teple. Ak vo svojom dome nemáte dosť teplo a neustále cítite chlad, vyhrievacia deka, podložka alebo vankúš vám môžu ľahko pomôcť. Zadovážte si ich čo najskôr a túto sezónu už nebudete zbytočne prechladnutí!

4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Katarína Senajová

Venujem sa písaniu a ilustrovaniu kníh pre deti a mládež. Mám cit pre estetiku a kombinovanie farieb. Svojimi článkami sa vám snažím čo najlepšie poradiť pri zariaďovaní interiéru a záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *