Stojan na víno je štýlovým doplnkom! Ako ho vybrať? 

Doplnky do domácností sa rôznia. Vyberáme ich najčastejšie podľa štýlu, v ktorom máme danú miestnosť zariadenú. Môžeme ich vybrať aj podľa farby či iných preferencií. Niektoré doplnky sú niečím výnimočné, iné za nie. Nenachádzajú sa v každej domácnosti a sú skôr raritou. Medzi ne sa radí aj stojan na víno. 

Víno má doma snáď každý. Či už ste niekoľko fliaš kúpili, aby ste mali čo ponúknuť návšteve, alebo ste nejaké dostali, či ste milovníkom vína je úplne jedno. Dôležité je, ako víno skladujete. Vinári majú pivnice a vinárne, iní majú minibar a niektorí zas vinotéku, pomocou ktorej víno udržiavajú pri správnej teplote. Existuje však ešte jedna možnosť, ktorou je stojan na víno. V dnešnom článku si povieme nielen to, ako ho vybrať, ale taktiež prečo, aké sú jeho výhody a množstvo ďalšieho. 

Najlepšie stojany na víno

Skladovanie vína

Ešte predtým, ako si vôbec povieme niečo o stojane na víno, je dôležité spomenúť jednu vec. Stojan je len na krátkodobé skladovanie. To znamená, zopár dní, maximálne týždňov. 

Aby bolo víno kvalitné a dobré, potrebujete správnu teplotu a taktiež svetlo. Dlhodobé vystavenie izbovej teplote vínu neprospieva. Môže zmeniť alebo dokonca stratiť svoju charakteristickú chuť, vôňu či farbu. 

fľaše od vína uložené v regáloch

Ak chcete stojan používať ako prostriedok, v ktorom budete skladovať vína, v tom prípade ho umiestnite na chladné miesto bez svetla.

Najlepšia na skladovanie je pivnica. Aj v tomto prípade je však stále omnoho lepšia vinotéka.

Tá dokáže vínu poskytnúť správnu teplotu, ktorá je pri týchto nápojoch kľúčová.

Pred výberom

Pred samotnou kúpou je dôležité ujasniť si, na čo stojan potrebujete a kvôli čomu ho kupujete. Samozrejme, stojan na víno bude pravdepodobne fungovať na jeho odloženie.

Ide skôr o to, či má byť funkčným doplnkom alebo len funkčným kúskom, pri ktorom vám nezáleží na jeho výzore. Stojany na víno sú však veľké, pritiahnu pozornosť a zaujmú. Preto by mali byť pekné a estetické.

Pred výberom si ujasnite základné parametre a to: 

 • Bude stojan len funkčným alebo aj štýlovým doplnkom? 
 • Aký materiál chcete, aby v stojane prevládal? 
 • Aký typ umiestnenia preferujete? 
 • Koľko vínových fliaš do stojana plánujete uložiť? 
 • Aký tvar stojanu preferujete? 

Každú otázku si preberieme samostatne. Na konci článku by ste tak mali hneď vedieť, čo hľadáte a už len nájsť ten správny kúsok! 

Funkčný alebo štýlový? 

Tieto dve veci sa vôbec nevylučujú. Stojan môže byť funkčný a zároveň aj štýlový doplnok do kuchyne alebo obývačky. Treba však vedieť hneď na začiatku, čo hľadáte, aby ste si výber trochu zúžili a hľadalo sa vám ľahšie. 

Funkčný stojan je vhodný vtedy, keď ho nebudete mať na očiach. To znamená, môže byť pokojne jednoduchý bez menších detailov, pretože bude pravdepodobne v pivnici alebo v samostatnej miestnosti.

 

Svojím vzhľadom nebude nijako zasahovať do zariadenia vášho príbytku. 

Naopak, štýlový stojan budete mať s veľkou pravdepodobnosťou v kuchyni, v obývačke alebo v pracovni. Bude teda na očiach a má plniť nielen úžitkovú úlohu, ale taktiež tú štýlovú. Práve preto je dôležité vybrať taký, ktorý sa vám bude nielen páčiť, ale taktiež hodiť. 

Ak ste sa rozhodli pre druhý typ, myslite na ďalšie parametre, ktoré si ideme rozobrať. Medzi ne sa radí napríklad použitý materiál, rozmery alebo tvar

Správne rozmery 

Od rozmerov a veľkosti závisí to, koľko fliaš sa do daného stojana zmestí. Výber je na vás. Ak ste milovníkom vína a doma máte neustále veľa fliaš, rozhodne budete potrebovať väčší stojan, ktorý poskytne dostatok miesta.

Na druhej strane, ak patríte k ľuďom, ktorí majú vína menej, postačí vám aj stojan menších rozmerov. 

Existuje veľké množstvo rôznych druhov. Na trhu nájdete napríklad stojan na jednu fľašu alebo aj stojan na víno pre desať fliaš. 

fľaša od vína v rukách

Neviete, či sa náhodou vaša zbierka fliaš nerozrastie? V tom prípade stavte na typy, ktoré sa dajú skladať alebo stohovať. Veľmi jednoducho ich kapacitu kedykoľvek zväčšíte alebo zmenšíte.

Pre vinárov alebo ľudí, ktorí majú vína omnoho viac, je dobré staviť napríklad na regály. Tie poskytujú omnoho viac miesta na uloženie.

Materiál 

Materiál, z ktorého je stojan vyrobený, by sa mal odvíjať od zariadenia vašej domácnosti alebo minimálne miestnosti, v ktorej bude. V dnešnej dobe nájdete naozaj veľké množstvo rôznych druhov materiálov. Medzi tie základné sa radia: 

 • kov,
 • drevo,
 • ratan,
 • plast
 • akryl
 • nerez.

Kovový stojan na víno

Veľmi obľúbený je kovový stojan na víno. Ten je minimalistický, vyzerá štýlovo a hodí sa do takmer každej miestnosti. Je univerzálny a keď ho nebudete chcieť v obývačke, presuniete ho inam.

 

Je chladný a pri nesprávnej kombinácií s inými doplnkami by mohol pôsobiť stroho.

Preto sa snažte vyberať typy, ktoré sa jednoduchšie kombinujú. Kov je vhodný najmä do minimalisticky zariadených interiérov.

Najčastejšie ho nájdete v čiernom prevedení. 

Masívny stojan na víno

Medzi ďalšie obľúbené materiály patrí masív. Drevo prináša do každej domácnosti teplo domova. Je taktiež kvalitné a vydrží roky. Treba si však dávať pozor.

Stojan je masívny a veľký, preto sa nemusí zmestiť do úplne každej miestnosti. Pred kúpou si zistite rozmery daného výrobku, až potom ho kúpte. 

O drevo je potrebné správne sa starať. Vyhnite sa priamemu slnku, ktoré nie je vhodné ani pre víno, a taktiež príliš vysokej vlhkosti. Pri kúpe vás môže prekvapiť vysoká cena za tento typ.

Rozhodne sa však oplatí investovať doň. Vydrží vám desiatky rokov. 

Plastový, akrylový a nerezový stojan na víno

Medzi ďalšie varianty, ktoré nájdete na trhu, sa radia napríklad kúsky z plastu. Tie sú zaujímavé rôznymi, aj sýtymi a krikľavými farbami.

Plastový, akrylový alebo dokonca nerezový variant je vhodný pre každú modernú domácnosť. Perfektne sa kombinuje so sklom a sklenenými doplnkami. 

Dávajte si však pozor, a to najmä pri plastovom prevedení, aby stojan nevyzeral príliš lacno. Niektoré typy tak vyzerajú, aj napriek tomu, že lacné alebo menej kvalitné nie sú. Rozhodne sú však viac trendy, ako úžitkové a funkčné.

poháre od vína

Ratanový a prútený stojan na víno

Nechýba ani možnosť prútených či ratanových stojanov. Tie sú však už takou overenou klasikou spolu s drevom.

Od dreva sa však odlišujú najmä cenovkou. Ratan je omnoho lacnejší ako drevo, čo je aj dôvod, prečo ho ľudia kupujú častejšie. 

Tvar 

Aj tvar je pri stojanoch veľmi dôležitý. Na trhu ich nájdete veľké množstvo od tých bežných, ktoré stoja na zemi, až k tým zaujímavým, ako napríklad stojan na víno na stenu. 

Ak hľadáte stojan, ktorý sa jednoducho používa a fľaše od vína máte neustále po ruke, je dobré zvoliť úplne bežné typy so samonosnou konštrukciou.

To znamená, sú buď položené priamo na zemi alebo majú nožičky. Spravidla poskytujú možnosť na uloženie maximálne desiatich fliaš.

V prípade, že ste skôr človek, ktorý hľadá niečo zaujímavé do svojej domácnosti, mali by ste staviť na zaujímavejší typ ako napríklad stojan na víno na stenu.

Takýto stojan poskytuje spravidla menej miesta na fľaše, pretože nosnosť je menšia ako pri bežnom type. Ide však o veľmi pekný doplnok, ktorý rozhodne stojí za to. 

Jeho montáž je jednoduchá a zvládnete to aj vy. Nejde o nič náročné, pretože stojan stačí len uchytiť do steny

Okrem všetkých spomenutých existujú aj ďalšie typy, ako napríklad modulárne stojany na víno. Tie vyzerajú štýlovo a to najmä vďaka faktu, že z viacerých kusov si môžete vytvarovať samostatnú stenu alebo nejaký abstraktný vzor.

Zložte si dokonca stojan, vďaka ktorému si vytvoríte jednu celú stenu. 

Do ktorej miestnosti? 

To, kam stojan na víno umiestnite je na vás. Najčastejšie sa však nachádzajú v kuchyni alebo v obývačke, kde plnia funkciu doplnku. Vhodné sú aj do pracovní alebo dokonca do pivníc. Ako sme už vyššie spomenuli, do pivnice alebo miestností, kde nebudú na očiach, môžete voliť aj jednoduchšie kusy. 

Tam, kde budú stojany spĺňať nielen funkčnú, ale aj štýlovú stránku, je dôležité dbať na ich dizajn a kombináciu.

Vyhnite sa kontrastu. Takýto výrobok by mal byť skôr okrasou, ktorá zapadne. 

vínový pohár

Príslušenstvo a doplnky

Keď už chcete byť správnym vinárom alebo len človekom, ktorý miluje vína, mali by ste mať doma všetko úplne kompletné. To znamená, že okrem stojanu by vám doma nemalo chýbať ďalšie príslišenstvo a doplnky.

Tie by sa mali týkať nielen podávania vína, ale taktiež jeho otvárania a skladovania.

Aké doplnky vám doma nesmú chýbať? 

 • otvárač na víno – buď manuálny alebo elektrický, 
 • karafa, 
 • poháre na víno, 
 • kompletné súpravy na servírovanie vína, 
 • chladničky a vitríny.

Posledný bod môžete pokojne vynechať, ak nechcete za servírovanie a skladovanie vína utratiť desiatky tisíc eur.

Rozhodne si však naštudujte, ako správne víno skladovať, aby sa vám doma nepokazilo. 

Základné doplnky ako otvárač na víno alebo poháre, budete rozhodne potrebovať. Nič nevie poskytnúť tak dobrý efekt z pitia vína, ako pekné a kvalitné sklo.

Záver

Stojan na víno je skvelým kúskom do každej domácnosti, v ktorej sa nachádza víno. Je na vás, či stavíte na menší, ktorý poskytuje len zopár miest pre fľaše, alebo väčší.

Nezabúdajte ale na to, že dôležité je najmä správne skladovanie. Len vďaka nemu môžete podávať kvalitné a chutné vína.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.