Vypestujte si

Muškáty od A po Z – (od sadenia až po prezimovanie)

Muškáty, odborne pelargónie, sú na Slovensku jednými z najrozšírenejších okrasných kvetov. Hýria sýtymi farbami a nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Perfektný kochlíkový kvet pre niekoho, kto sa do pestovateľstva ešte len púšťa. V tomto článku si zodpovieme najdôležitejšie otázky o sadení, polievaní, zazimovaní a presádzaní tohto krásneho juhoafrického kvetu. 

Čo o muškátoch vieme?

Pelargónie sú rodom jednoročných alebo trvalých rastlín pôvodom z tropických a subtropických oblastí. Väčšina z takmer 300 druhov pochádza z Južnej Afriky. Aj prvý muškát, ktorý na začiatku 17. storočia dorazil do botanickej záhrady v holandskom Leidene, pochádzal z Južnej Afriky.

červené muškáty na okne

Za svoj odborný názov vďačí pelargónia Johannesovi Burmanovi. Ten si v roku 1738 požičal z gréčtiny slovo pelargós, čo znamená bocian. Jedna časť rastliny mu totiž až náramne pripomínala bocianí zobák. Táto charakteristika zľudovela a Česi dodnes volajú rastlinu „čapí nos„.

Využitie

Muškát má okrem estetickej aj mnohé ďalšie kvality. V niektorých krajinách ho používajú ako dochucovadlo jedál. Inde sa výťažok z jeho kvetov používa ako farbivo. Muškát bol v minulosti cenený aj ako liečivo.

Dnes sa najčastejšie uplatňuje vo voňavkárskom priemysle. Obzvlášť vyhľadávané sú druhy, ktorých vôňa pripomína vôňu mäty, citrusov alebo iného ovocia. Najvyššiu cenu majú druhy s ružovou vôňou, obsahujúce geraniol. Najvyššej pozornosti sa vo voňavkárstve teší druh P. graveolens.

Tým však zoznam druhov nekončí. Poďme sa teraz pozrieť na tie najpopulárnejšie. Možno si medzi nimi nájdete svojho favorita.

Populárne druhy

Na slovenských parapetách sa najčastešie stretnete s týmito druhmi muškátov:

  • muškát omamný
  • muškát pestrolistý
  • muškát veľkokvetý
  • muškát štítovolistý
  • muškát krúžkovaný
  • muškát anjelský
  • „tirolské muškáty“

Vzpriamené či ťahavé

Predtým, než si nakúpite sadenice, kochlíky a krhličku na vodu, si musíte ujasniť, aký typ muškátov chcete pestovať. Lebo nie je muškát ako muškát.

Už sme si ukázali, že existuje viac než 250 druhov muškátov a stále pribúdajú nové. Našťastie ich všetky vieme rozdeliť do dvoch kategórií.

Jednou z nich sú vzpriamené muškáty. Druhou muškáty ťahavé. Každý typ má svoje klady aj zápory.

Vzpriamené muškáty

Tento typ muškátov je ako stvorený pre začínajúcich pestovateľov. Jediné, čo potrebuje, je maximum slnečného svetla, vodu a v období vegetácie otrhať odumreté časti rastliny. Vzpriamené muškáty môžete pestovať v záhrade aj v kochlíku.

Ťahavé muškáty

Ťahavé muškáty môžeme s čistým svedomím označiť za najpopulárnejšie okrasné kvety. Minimálne na Slovensku. Sú to tie, ktoré prevísajú z každého druhého okna či balkóna.

Vzhľadom k tomu, že trs muškátov vytvára časom veľkú guľu plnú kvetov, je nevyhnutné, aby bol zasadený v kochlíku, ktorý visí vo vzduchu alebo prevísa cez okraj parapety.

Ak by sa totiž kvety dotýkali zeme, mohla by ich napadnúť jedna z mnohých chorôb, ktoré muškáty sužujú.

Púšťame sa do sadenia

Proces pestovania začína už v obchode. Vyberte si takú sadenicu, ktorá už na prvý pohľad vysiela signály: „som silná, prežijem!“. Ďalej je to už na vás.

žena drží červený muškát na trhu

Dôležité je, aby ste používali čistý kochlík s priepustným dnom. Na spodok umiestnite drenážnu vrstvu a na ňu nasypte substrát obohatený o zásobné hnojivo.

Používajte výlučne substrát určený pre balkónové kvety, respektíve priamo pre muškáty.

Zásobné hnojivo postupne uvoľňuje živiny, čím vytvára pre mladú rastlinku zdravé podmienky pre rast.

So sadením môžete začať v marci, ale nič sa nestane, ani keď sa trochu oneskoríte. Po zasadení mladé rastlinky bohato zalejte. Substrát udržujte vlhký a kvetináč umiestnite na slnečné a teplé miesto.

Sadenice ťahavých muškátov môžete do pôdy vložiť šikmo v smere, ktorým chcete, aby rastlina rástla.

Zhruba po mesiaci je vhodné muškáty presadiť, aby mohli naberať na sile.

Ako na polievanie

Hlavným pravidlom pri polievaní muškátov je, že pôda musí byť vlhká, ale nie mokrá. Treba tomu prispôsobiť frekvenciu polievania.

V lete sú muškáty smädné skoro každý deň. Polievajte ich ráno alebo večer a vodu lejte vždy len do kochlíka, aby sa mokré listy na slnku nespálili.

Počas zimy môžete polievať iba raz týždenne. Pozorne kontrolujte vlhkosť pôdy. Ak sa vám zdá, že je premočená, uberte. V niektorých prípadoch si muškáty vyžadujú vodu iba dva razy mesačne.

Nezabúdajte na hnojenie

Pamätáte si, ako ste pri sadení do substrátu primiešavali zásobné hnojivo? Nuž, nebola to jednorazová záležitosť. Muškáty si vyžadujú prísun nových živín pri každom jarnom presádzaní. Nie sú to však vyhodené peniaze. Muškát sa vám odmení väčšími a krajšími kvetmi. Čo viac si môžete priať?

Čím viac fosforu a dusíka hnojivo obsahuje, tým lepšie. Hnojiť by ste mali od jari do jesene. Primiešajte hnojivo v malých dávkach do vody, ktorou muškáty pravidelne polievate.

Rozmnožovanie muškátov

Najvhodnejším obdobím na rozmnožovanie muškátov je koniec leta a začiatok jesene. Zhruba 10 centimetrov dlhý odrezok, ktorý musí byť zdravý a silný, zasadíme podľa rovnaké postupu ako pri novej rastline.

Jediný rozdiel je v tom, že do substrátu primiešame aj trochu piesku. Odrezok je nutné následne poliať a vystaviť na slnečné miesto.

Po piatich týždňoch by už mal byť muškát dostatočne zakorenený, aby ste sa mohli pustiť do presádzania.

Ako prezimovať muškáty?

Túto otázku si s príchodom zimy kladie každý pestovateľ. Ako uskladniť muškáty na zimu tak, aby na jar krásne vykvitli?

Prvým krokom, ako muškáty pripraviť na dlhú zimu, je skoncovať s hnojením. To zastaví ich rast, čo je pre prežitie zimy kľúčové.

Nové výhonky odrežte, aby počas zimy rastlinu nevyčerpávali. Tak isto sa zbavte odumretých a suchých častí.

Nájdite muškátom chladné a svetlé miesto, ideálne v pivnici alebo skleníku. Teplota by nemala stúpnuť nad 10 °C.

Miernite sa aj s polievaním. Frekvenciu polievania raz týždenne je s pribúdajúcim chladom vhodné znížiť na dva razy mesačne.

Záver

Možno na prvý pokus vaše pelargónie nebudú vyzerať ako tie nádherné tirolské muškáty, ktorými sa pýši každá nemecká, rakúska či švajčiarska chata. No to vás od pestovania nesmie odradiť.

Postup viete. Stačí ho opakovať dovtedy, dokým prídete na spôsob, ktorý vyhovuje práve vám. V mnohom je rozhodujúca aj lokalita, v ktorej žijete. Muškáty sú však odolné a životaschopné rastliny. Preto sa nebojíme, že by vaše okná po pár mesiacoch nehýrili farbami.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *