Vypestujte si

Kvitnúce izbové kvety – Krásne a užitočné zároveň!

Dnes už asi neexistuje človek, ktorý by nemal aspoň jeden izbový kvet vo svojom príbytku. Izbové kvety  nám skrášľujú a spríjemňujú domov, mnohým prinášajú radosť a navyše čistia vzduch. Práve preto si ich kupujeme.

Stalo sa už aj vám, že ste si kúpili peknú rastlinku domov, ale o pár dni bola bez života, suchá a pohnitá?

Hádžete závistlivé pohľady na krásny prales izbových rastlín, ktorý majú vaši známi? U vás sa jednoducho kvetom nedarí a neviete kde robíte chybu?

Pri pestovaní kvitnúcich izbových rastlín sa často stretávame s neúspechom najmä preto, že nepoznáme ich nároky na pestovanie. Dnes sú v ponuke aj kvety, ktoré sa pestovali v minulosti a sú čoraz populárnejšie. Bohužiaľ kvetinám sa všeobecne nedarí v priestoroch vykurovaných ústredným kúrením.

V byte sa nachádzajú problémové miesta, ale aj s tým si môžete ľahko poradiť. V našom článku sa dozviete niečo o  starostlivosti o izbové kvety a ukážeme si aj tie najznámejšie druhy izbových rastlín.

Rastliny ako vzduchové filtre?


Kvitnúce izbové rastliny sú skvelými zelenými vzduchovými filtrami.

Zdravá a bohato olistená izbová  zeleň čistí vzduch a odstraňuje z neho škodlivé látky ako napríklad formaldehyd, benzén či trichlóretylén, ktoré sa do ovzdušia uvoľňujú zo stavebných materiálov, náterov, kobercov aj nábytku.

Medzi zelené vzduchové filtre patria:

Starostlivosť o izbové kvety


Ak chcete, aby boli vaše izbové rastlinky krásne a zdravé, musíte sa o nich starať s láskou. Zlepšite im podmienky a oni sa vám odvďačia.

Pokúste sa nasledujúce kroky zaradiť do víkendovej rutiny.

1. Zalievanie


V čase keď sa predlžujú dni a zvyšuje sa intenzita svetla, rastliny sa stávajú aktívnejšie a tým sa zvyšuje aj ich spotreba vody.

Dôležité je zabezpečiť niektorým druhom  dostatočný prísun vody. Ide hlavne o druhy, ktoré potrebujú mať substrát vlhký.

Väčšine rastlín však vyhovuje ak substrát necháte pred zálievkou trocha preschnúť. Pozor si dajte na nadmerné zalievanie!

Rastliny polievajte vždy mäkkou odstátou vodou alebo dažďovou vodou s izbovou teplotou.

2. Hnojenie


Rastliny pre svoj vývin a rast potrebujú živiny, ktorých nároky sa zvyšujú hlavne v jarnom období. Poskytnúť ich môžete  hnojením minerálnymi hnojivami.

Ak sa rozhodnete ešte rastlinu presadiť, hnojiť začnite až po šiestich až ôsmich týždňoch.

Dávkovanie je presne stanovené výrobcom a frekvencia závisí od druhu rastliny. Týždenne alebo raz za dva týždne prihnojujte všetky rastliny, ktoré vytvárajú veľa nových listov. Pomalšie rastúce rastliny stačí prihnojovať každý tretí až štvrtý týždeň.

3. Presádzanie


Najlepším štartom pre väčšinu izbových rastlín je  presádzanie do čerstvého substrátu. Rastline tak zvýšite prísun živín a zabezpečíte stabilitu v črepníku.

Presádzajte druhy, ktoré už začali vegetačné obdobie a rastú intenzívnejšie prerastanými koreňmi.

Pozor si dajte na príliš skoré presádzanie, mohli by ste tak o rastlinu prísť!

4. Zrezávanie


Aj izbovým rastlinám prospeje zrezávanie. Výhonky skracujte asi 14 dní pre presadením. Vtedy rastliny lepšie reagujú na zásah. Začnú sa viac rozkonárovať a nadobudnú kompaktnejší vzhľad.

Najčastejšie sa tvaruje ibištek, azalka či figovník. Pri reze nezabúdajte použiť len ostré a čisté nožnice.

6. Rozmnožovanie


Či už ide o rozmnožovanie rastlín delením, odrezkami, potápaním alebo zakoreňovaním na materskej rastline, jar je ideálnym obdobím na vegetatívne rozmnožovanie.

Veľa druhov môžete rozmnožiť aj poplazmi a odnožami.

Stačí ak dcérske rastliny oddelíte a zasadíte do čerstvého substrátu. Veľa rozmnožíte z vrcholových odrezkov, ktoré dáte najskôr do vody zakoreniť alebo ich hneď zasadíte do substrátu

7. Starostlivosť


Na povrchu listov sa určite nachádza vrstva prachu, ktorú je potrebné odstrániť. Osadené nečistoty totiž zabraňujú fotosyntéze a kazia vzhľad listov.

Na  odstránenie nánosu prach použite handru a vlažnú vodu. Ideálne však je rastliny osprchovať. Zblednuté konce odstrihnite a priebežne sledujte možný výskyt škodcov a chorôb.

Najznámejšie izbové kvety


Senpólia (Saintpaulia)


Ak vám názov senpólia nič nehovorí, to nevadí. Ľudia ju skôr poznajú pod názvom kapská fialka. Objavili ju v džungli v pohorí Usambara. Hneď po dovezení si získala veľkú popularitu celoročným kvitnutím a radí sa medzi izbovú klasiku.

Pôvod: Juhovýchodná Afrika

Kvety: Vyrastajú z voľných púčikov jednotlivo, sú jednoduché, plnokveté alebo rozstrapkané. Majú rôzne odtiene fialovej, ružovej a modrej farby. Môžu byť aj dvojfarebné. Kvitnú počas celého roka.

Vzrast: Senpólia sa dorastá do výšky 20 cm a má tmavozelené mäsité, chĺpkami pokryté listy.

Miesto: Svetlé až polotienisté, nie priame slnko, s teplotou okolo 16°C-18°C.

Starostlivosť: Pravidelné polievanie mäkkou odstátou vodou do misky predchádzajte zamokreniu.

Odrody: Dorothy, Fancy Pants, Porcelain, Mina

Naša rada: Rastliny polievajte do misky po 1 až 2 hodinách však treba prebytočnú vodu z misky vyliať. Ak je substrát dlhodobo mokrý, korene rastliny môžu začať hniť. Kým ju znova polejete, nechajte substrát trochu preschnúť. Čím je miesto, kde ju pestujete chladnejšie, tým suchší by mal byť substrát.

Begónia (Begonia)


Begónie sú stále v obľube medzi mnohými pestovateľmi. Považované sú za rastliny krátkeho dňa, lebo kvitnú v zimnom období. V bytoch sa najčastejšie pestujú dva kvitnúce druhy a to Begonia hybrida ´Gloire de Lorraine´ a Begonia elatior. Begonia elatior je kríženec juhoamerických druhov.

Pôvod: Tropické oblasti Ameriky, Ázie a Afriky

Kvety: Okrúhlasté, jednoduché alebo plné bielej, žltej oranžovej a červenej farby.

Vzrast: Košatý, s veľkými tmavozelenými listami, ktoré pod záplavou kvetov často nevidieť.

Miesto: Svetlé, ale nie slnečné, vzdušné teplé miesto s izbovou teplotou.

Starostlivosť: Substrát udržiavajte stále vlhký a každých 14 dní dopĺňajte živiny hnojivom na kvitnúce rastliny.

Odrody: Tamary, Rieger

Naša rada: Po prinesení z obchodu rastliny 2 až 3 dni nechajte v miestnosti pri teplote 12-15°C. Takto si rýchlejšie zvyknú na zmenené podmienky. Neskôr ich preneste do miestnosti, kde ich budete pestovať.

Azalka (Rhododendron simsii)


Do Európy bola dovezená ako záhadný ker. Šľachtením sa získali rozličné odrody vhodné na pestovanie aj v miestnosti pre ktoré je typický veľmi pomalý rast.

Pôvod: Vlhké chladné lesy Číny a Japonska.

Kvety: Lievikovité v súkvetiach nad úrovňou listov, veľké 5 až 6 cm, ružovej, bielej a červenej farby. Kvitne od decembra do júna.

Vzrast: Kríčkovitý, na báze drevnatý, s malými elipsovitými tmavozelenými listami.

Miesto: Svetlé, na jeseň a v zime chladné a vzdušné, s teplotou 12°C.

Starostlivosť: Rastlinu polievajte odstátou mäkkou vodou. Neznáša sucho ani premokrenie. V lete prihnojujte hnojivom na rododendrony.

Odrody: Witte Vogel

Naša rada: Kvety nezabudnite po odkvitnutí vždy odstrániť. V prípade potreby ju môžete zrezať na požadovaný tvar.

Cyklámen (Cyclamen)


Táto rastlina patrí medzi veľmi nápadné a atraktívne kvety a to aj vďaka svojim listom. Kvitne hlavne v zime a na jar. Ľudovo sa nazýva alpínska fialka.

Pôvod: Oblasť Stredozemného mora

Kvety: Kvitne v septembri až v apríli. Okvetné listy sú sfarbené do šarlátovej cez ružovú, bielu, niektoré kvety majú pásiky, iné len sfarbené okraje.

Vzrast: Zo sploštenej dužinatej hľuzy vyrastajú početné stopkaté okrúhle listy do striebristou kresbou.

Miesto: Svetlé chladné miesta, teplota okolo 13-18°C s vyššou vzdušnou vlhkosťou.

Starostlivosť: Substrát udržiavajte stále mierne vlhký, nie však trvale mokrý až premokrený. V čase kvitnutia hnojte univerzálnym hnojivom.

Odrody: Existuje skutočne veľa vzrastových typov s rôzne veľkými kvetmi.

 NÁŠ TIP
Nie každému sa podarí cyklámen udržať pri živote dlhšie ako niekoľko týždňov. Zväčša pár dní po tom ako si ho prinesieme z obchodu mu začnú žltnúť listy a vädnúť kvety. Preto odporúčame rastlinu aklimatizovať na chladnom mieste s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Po niekoľkých dňoch ju bez obáv preneste do miestnosti s izbovou teplotou.

Izbové rastliny nám prinášajú potešenie a pomáhajú nám zútulniť naše domovy. Dozvedeli ste sa niečo o starostlivosti o tieto rastlinky aj o tých najzaujímavejších druhoch. Existuje ich však omnoho viac.

Je len na vás, ktorý si vyberiete!

4.2/5 - (8 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *