Ako na to?

Ako vyčistiť sprchový kút? Máme skvelé tipy!

ako vyčistiť sprchový kút

Sprchový kút je v poslednom období veľmi obľúbenou súčasťou kúpeľne.

Ľudia mu pred klasickou vaňou dávajú prednosť z viacerých dôvodov:

  • úspora miesta v kúpeľni
  • lepší dizajn oproti klasickej vani
  • potreba rýchlo sa osprchovať, nie sa dlho kúpať

 

Paradoxom je, že miesto, ktoré zabezpečuje našu hygienu a čistotu, je najviac ohrozené z hľadiska nečistôt, plesní a baktérií. Samozrejme, len v prípade, že sa oň dostatočne nestaráme.

Pozrime sa teraz na to, ako by sme mali pristupovať k otázke zabezpečenia čistoty a hygienickosti sprchového kúta.

Sprchový kút vnímame ako kompaktný celok, ale pre lepšiu prehľadnosť si problematiku jeho údržby rozdelíme na 2 časti:

Údržba sklených častí sprchového kúta


Nový sprchový kút má pekné priehľadné a lesklé sklá. Každodenným používaním však na nich dochádza k tvorbe nepriehľadného povlaku, ktorý vniká zasychaním a usádzaním vodných kvapiek.

Najlepšou prevenciou proti zaschnutým kvapkám vody na skle je po každom sprchovaní  zotrieť sklené steny sprchového kúta stierkou na sklo a vyutierať ich dosucha mäkkou handričkou.

Toto sa však ľahko radí, ale ťažšie dodržiava. Nie vždy totiž máme po sprchovaní čas a chuť vykonávať takýto druh údržby. Nehovoriac o tom, že ho nemôžeme vyžadovať od každého sprchujúceho sa. Najmä nie od našich detí a manželov.

Zaschnuté kvapky vody na sklách sprchového kúta však nie sú až takým veľkým problémom.

Ako teda vyčistiť sklo v sprche? Veľmi jednoducho. Postačia nám na to bežne dostupné suroviny, ktoré máme v domácnosti vždy poruke.

sprchová hlavica

6 najlepších spôsobov ako vyčistiť sprchový kút


Uvádzame 6 najúčinnejších prostriedkov, ktoré so zaschnutými kvapkami vody poľahky zatočia.

 Ocot

Biely destilovaný ocot je v boji proti zaschnutým vodným kvapkám vynikajúci pomocník.

Namočte do octu bavlnené kuchynské utierky a priložte ich na sklo sprchového kúta. Nechajte ich tam „prilepené“ asi 15 minút, potom sklo opláchnite a utrite dosucha.

 Citrónová šťava

Citrónovú šťavu zmiešajte s octom v pomere 1:1.

Nastriekajte na zanesený sklený povrch, nechajte pôsobiť 15 minút, opláchnite čistou vodou a utrite dosucha.

 Prášok do pečiva a citrón

Nasypte obsah balíčka na rozkrojený citrón a krúživým pohybom touto polovicou citróna prechádzajte po znečistených miestach na skle sprchového kúta. Po vyčistení sklo opláchnite horúcou vodou.

 Sóda bikarbóna

Najskôr vrstvu zaschnutých kvapiek vody postriekajte octom, nechajte pôsobiť 30 minút, potom na sklo naneste jedlú sódu bikarbónu.

Vytvorí sa vám jemne abrazívna (brúsiaca) vrstva, ktorá odstráni aj hrubšiu vrstvu nečistoty. Hubkou povrch vyčistite, opláchnite ho vodou a utrite dosucha.

 Coca Cola a vodka

Čistiace schopnosti tohto kolového nápoja sú už dávno overené a potvrdené. V kombinácii s alkoholom sa z Coca Coly stáva vynikajúci odstraňovač zaschnutých vodných kvapiek v sprche.

Do fľaše s rozprašovačom nalejte Coca Colu a vodku v pomere 1:1, nastriekajte na vrstvu zaschnutých kvapiek a nechajte pôsobiť 10 minút.

Potom sklený povrch vyutierajte dosucha. Ak je vrstva hrubšia, procedúru opakujte viackrát.

 Saponát na umývanie riadu

Zmiešajte 1 lyžicu saponátu na umývanie riadu s 1 dielom octu a 2 dielmi vody.

Nastriekajte tekutinu na sklo sprchového kúta, nechajte chvíľu pôsobiť a následne povrch utrite dosucha.

Presvedčte sa sami, že správnou kombináciou tých prostriedkov bude zanesený sprchový kút raz a navždy minulosťou.

Páči sa vám tento článok? Pozrite si kategóriu Ako na to? Nájdete v nej veľké množstvo zaujímavých článkov.

Keď nepomôže príroda…


Možno ste svoj sprchový kút zanedbali tak, že použitie vyššie uvedených prostriedkov už nezaberá.

Vtedy vám neostáva nič iné, len siahnuť po chemických čistiacich prípravkoch, ktoré sú dostupné v našich obchodných reťazcoch.

sprchový kút

Majte sa však pri ich výbere na pozore, použitím nesprávneho chemického čistidla, môžete narobiť viac škody ako osohu.

Starostlivo zvážte povrchovú úpravu vášho sprchového kúta a zistite, z akých materiálov je vyrobený. Každý materiál má svoje špecifické vlastnosti.

Pri neodbornom zásahu a použitím nevhodných čistiacich prostriedkov sa možno zbavíte vodného kameňa, plesne, mastnoty a iných nečistôt, ale natrvalo poškodíte vzhľad svojho sprchového kúta.

TIP: Neviete si poradiť so špinavým sprchovým kútom? Poraďte sa v nasledujúcom fóre.

Preto majte na pamäti tieto zásady:

  • pri kúpe chemického prípravku si vždy pozorne prečítajte štítok, prípadne príbalový leták, ktorý informuje o jeho zložení
  • uprednostnite menej agresívne chemické prostriedky, napríklad tie s obsahom ovocných kyselín
  • kupujte prípravky, ktoré sú špeciálne určené na čistenie jednotlivých častí sprchového kúta
  • pred ich použitím si pozorne prečítajte návod na použitie a dodržte predpísaný technologický postup
  • nečakajte „za málo peňazí veľa muziky“. Radšej nakupujte kvalitné prípravky, za ktoré síce zaplatíte o niečo viac peňazí, ale v konečnom dôsledku ušetríte.

Balenia čistiacich prostriedkov značiek Duscholux alebo Ravak sú síce nákladnejšie, ale zároveň o mnoho kvalitnejšia a väčšie.

Ak ich budete používať podľa návodu, vydržia vám aj celý rok.

Údržba ostatných častí sprchového kúta


 Steny a vaničky

Usadeniny prachu a vodného kameňa z vaničky a stien sprchového kúta je potrebné odstraňovať pravidelne. Nech už zvolíte akýkoľvek čistiaci prostriedok – na prírodnej alebo chemickej báze, vždy postupujte po častiach.

Aplikujte čistidlo vždy len na určitú časť znečistenej plochy, tú dôkladne vyčistite, opláchnite a postupujte ďalej. Zabránite tak zbytočnému plytvaniu čistiacim prípravkom.

Na čistenie používajte mäkkú hubku alebo kefu, nikdy nie tvrdú alebo kovovú žinku.

Predídete tak poškrabaniu a znehodnoteniu povrchovej glazúry stien a vaničky.

Škáry medzi dlaždicami na stenách sprchového kúta čistite opatrne, aby ste nepoškodili škárovaciu hmotu, a tým nepodporili množenie baktérií a plesní, ktoré tieto miesta veľmi obľubujú.

Zlá dostupnosť, kombinácia vlhkosti a zárodkov plesní sa na vzhľade škár veľmi nepekne odzrkadlia.

Ponúkame tip na zaručené odstránenie nečistôt spomedzi škár medzi dlaždicami.

 NÁŠ TIP

Zmiešajte štvrť šálky bielidla a trištvrte šálky jedlej sódy. Vymiešajte zmes na konzistenciu pasty, starou zubnou kefkou naneste na znečistené miesta, nechajte 10 minút pôsobiť a napokon zotrite vlhkou handričkou.

 Dvere

Dvere na sprchovom kúte sú tiež veľmi dôležitou zložkou, preto ich údržbe treba venovať primeranú pozornosť. Odporúčame dvere raz týždenne opláchnuť octovou vodou a raz do mesiaca ich vyčistiť účinným čistiacim prostriedkom.

Je na vás, či zvolíte chemický alebo prírodný čistiaci prostriedok, hlavne majte na pamäti jeho vhodnosť z hľadiska materiálu, z akého sú dvere vyrobené.

 Batérie

Pri údržbe batérie je rozhodujúca pravidelnosť jej čistenia. Venujte batérii starostlivosť minimálne raz za tri alebo štyri dni a určite budete spokojní s jej vzhľadom i funkčnosťou.

Zvoľte si vhodný čistiaci prostriedok, nechajte ním nasiaknuť mäkkú hubku a znečistený vonkajší povrch batérie krúživým pohybom jemne vyčistite. Batériu opláchnite vlažnou vodou a osušte.

Na konci procesu čistenia ju vyleštite suchou mäkkou handričkou.

Osobitnú údržbu si vyžadujú najmä niektoré špeciálne súčasti batérie, ktoré sú zaťažované tlakom a okolitými vplyvmi.

Jednou z nich je tzv. perlátor (sitko), v ktorom sa môžu okrem vodného kameňa usádzať i rôzne iné nečistoty. Práve preto je potrebné čistiť ho častejšie.

Ak zistíte, že váš perlátor je zanesený až príliš, radšej zainvestujte a kúpte si nový.

Pri miernejšom znečistení stačí, ak ho poriadne prepláchnete, a tým z neho odstránite vodný kameň. Ak nepomôže prepláchnutie, skúste perlátor vyvatiť v octovej vode.

 Odtok

Najväčším problémom sú vlasy. Tie nám odtok upchávajú, čím ho robia nepriechodným. Aby sme predišli zbytočným komplikáciám, mali by sme ho vyčistiť aspoň raz do týždňa.

Na mechanické vyčistenie odtoku nám poslúži kus pevného ohnutého drôtu, ktorým vlasy a iné nečistoty poľahky vyberieme.

Na odstránenie mastnoty je vhodné použiť odmasťovač.

 Sprchovej hlavice

Čistenie sprchovej hlavice je potrebné vykonať aspoň raz za mesiac. Predídete tak problémom s nežiaducim striekaním vody do všetkých strán, ako aj tvorbe plesní.

Upchaté dierky sifónu sprejazdníte tak, že hlavicu ponoríte do nádoby s octovou vodou a necháte pôsobiť dlhšiu dobu, pokojne aj celú noc.

Ráno sprchovú hlavicu pustite, čím ju vlastne prepláchnete a uistite sa, že funguje tak, ako má.

Novinkou na trhu sú sprchové hlavice spoločnosti Hansgohe, ktoré je možné jednoducho vložiť do umývačky riadu, a tak očistiť aj od toho najzanovitejšieho vodného kameňa.

ako vyčistiť sprchový kút

 Sprchový záves

Ak máte sprchový kút so závesom, myslite na to, že tento je priam magnetom na množenie baktérií a plesní.

Každý materiál má svoju životnosť i dobu opotrebovania.

Ak chcete, aby vám záves vydržal čo najdlhšie, mali by ste sa oň primerane starať.

Ideálne je z času na čas takýto záves oprať v práčke, a to použitím bežného pracieho prášku pri teplote 30 stupňov Celzia bez žmýkania.

Ako minimalizovať znečisťovanie sprchového kúta?


  • zmerajte si tvrdosť vody – štatistiky ukazujú, že väčšina domácností na Slovensku má tvrdú vodu. Tvrdá voda obsahuje nadmerné množstvo horčíka a vápnika, ktoré sa usadzujú a vytvárajú vodný kameň. Postihnuté vodným kameňom bývajú práčky, batérie, sprchové kúty, vykurovacie zariadenia, ale i ľudský organizmus.
  • ak zistíte, že máte tvrdú vodu, nechajte si ju upraviť – úprava tvrdej vody vám ušetrí peniaze a zníži vaše náklady na bývanie.
  • zadovážte si vhodný filter na vodu – tento dokáže vodu prečistiť tak, že svojou kvalitou sa podobá vode z minerálnych prameňov. Pri kúpe uprednostnite taký filter, ktorý na prečistenie vody využíva zdroje energie pochádzajúce priamo z prírody.
  • používajte zmäkčovače vody – sú to bezúdržbové zariadenia na zmäkčenie tvrdej vody a permanentné odstránenie vodného kameňa.
  • pred sprchovaním natrite sklo špeciálnym prípravkom na odpudzovanie vody – po jeho použití sa povrch skla stáva vodeodolným, kvapky vody sa na takto ošetrenom povrchu neudržia, stekajú po ňom a vodný kameň sa nemôže usadzovať.
  • minimalizujte sklo na sprchovom kúte – už pri jeho kúpe dajte prednosť iným materiálom, napríklad PVC alebo použite sklenenú zástenu iba na jednej strane
4.7/5 - (16 votes)
author-avatar

O autorovi Adriana Kramárová

Ahojte. Volám sa Adriana a som učiteľka. Vyučujem slovenský jazyk a literatúru v základnej škole a moja práca je zároveň mojím koníčkom. Dúfam, že všetci, ktorí natrafíte na nejaký môj článok, budete po jeho prečítaní, pociťovať to, čo ja. Radosť z toho, že ste znovu o niečo múdrejší, že ste o krôčik bližšie k svojmu cieľu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *