Zariadenie bytu – Koľko eur budete potrebovať? + ako ušetriť

Gratulujeme k nasťahovaniu do nového bytu! Je to veľmi vzrušujúce obdobie, no môže to byť aj neuveriteľne drahé. Musíte zvážiť nielen  mesačné nájomné a energie, ale musíte myslieť aj na náklady na zariadenie vášho nového priestoru. Samozrejme, pokiaľ nemáte to šťastie, že sa sťahujete do zariadeného bytu.

Nočná mora menom zariadenie bytu

Náklady na zariadenie bytu sa môžu rýchlo navýšiť. To platí najmä vtedy, ak sa sťahujete z rodičovského domu a nemáte veľa nábytku na bývanie.

Ak sa pýtate: „Koľko stojí nábytok v novom byte?“, ste na správnom mieste.

Čítajte ďalej a zistíte, aký rozpočet by ste mali mať na bytový nábytok a ako môžete znížiť náklady na vybavenie vášho priestoru.

Čo potrebujem v každej izbe bytu?

Či už používate domácu výzdobu, ktorú ste si zakúpili vo výpredaji v garáži, alebo kus nábytku, ktorý ste chceli vytiahnuť zo svojho úložného priestoru, je vzrušujúce zariadiť aj malý byt.

Obývačka

Ak ste ale podpísali nájomnú zmluvu, alebo sa sťahujete do krátkodobého prenájmu, možno si myslíte, že na zariadenie svojho bytu toho veľa nepotrebujete.

Nevystačíte si len s posteľou, miestom na sedenie a televízorom. Aj keď sú tieto základy dôležité, nie sú to jediné veci, ktoré budete potrebovať na pohodlné bývanie vo svojom novom byte.

Obývačka

Poďme miestnosť po miestnosti, počnúc obývačkou.

Hoci sa nevenujete interiérovému dizajnu, pravdepodobne budete chcieť viac než len základy. Ak máte napríklad televízor, zrejme si budete chcieť kúpiť televízny stojan.

V opačnom prípade vás môže bolieť krk pri pozeraní sa na všetky vaše obľúbené programy a filmy. Navyše, držať televízor na podlahe nie je práve najbezpečnejšia možnosť.

Okrem televízora a stojana budete chcieť investovať do pohovky a možno aj do kresla. Váš byt by mal byť miestom, kde si môžete oddýchnuť, a pohodlné miesto na sedenie uľahčuje spätný ráz.

Keď už sme pri tom, odporúčame investovať do konferenčného stolíka. Nielen, že je to miesto, kde si môžete dať drink, ale môže to byť aj miesto, kde si môžete vystrieť nohy po dlhom dni.

Keď sa presuniete do kuchyne a jedálne, budete chcieť mať pekný jedálenský stôl a pohodlné jedálenské stoličky.

Iste, môžete jesť na gauči, avšak kde by ste potom pohostili vašich hostí?

Ako si byt zútulniť

Skvelým nápadom je použiť vankúše a deky. Je to perfektný spôsob, ako do miestnosti pridať ďalšie farebné spektrum. Momentálne letia farby z okruhu prírodnej zelene, ktoré sa hodia najmä do spálne.

Ďalšou možnosťou sú poličky. Pokiaľ je byt váš a môžete si v ňom robiť, čo chcete, pridajte k vybaveniu poličky rôznych veľkostí a farieb.

Sú ďalším úložným priestorom a ideálnym miestom na vyjadrenie vašej osobnosti prostredníctvom dekoratívnych doplnkov a fotografií.

Ak si chcete vytvoriť príjemnú atmosféru, nezabúdajte na luxusné vonné sviečky. Krásne horia, úžasne voňajú a slúžia aj ako dekorácia. Vďaka nim sa budete cítiť útulnejšie a uvoľnenejšie.

Kuchyňa

Zároveň si zapamätajte, že izbových rastlín nikdy nie je dosť. Všeličo zamaskujú a pôsobia veľmi upokojujúco. Môžete použiť pekné kvetináče, ktoré sa hodia do vašej farebnej schémy, aby ste všetko spojili. 

Posledná vec, na ktorú by ste pri výbere nemali zabúdať je praktickosť. Útulné a praktické by mala byť priorita číslo jedna. 

Avšak stále sa držte svojho vopred určeného budgetu. Ideálne by bolo keby ho nemusíte prekročiť. Inak budete túto pomyselnú finančnú hranicu už len posúvať. Takže so všetkými vyššie spomínanými položkami, koľko by asi tak mohlo stať zariadenie bytu?

Koľko v priemere stojí zariadenie bytu?

Môže byť ťažké určiť priemernú cenu, pretože ju môže ovplyvniť toľko rôznych faktorov. Napríklad životné náklady v meste sú často veľmi odlišné od životných nákladov na predmestí alebo na vidieku. Štvorcová plocha vášho priestoru môže navyše ovplyvniť aj náklady na zariadenie bytu. Zariadiť malú garsónku totiž nie je ani zďaleka také drahé, ako v trojizbovom byte sa cítiť ako doma.

Vzhľadom na všetky tieto variácie odhady naznačujú, že nákup základných vecí pre nový nezariadený byt by mohol stáť od 3 000 do 5 500 eur.

Aj keď ide o pomerne široký rozsah, zohľadňuje skutočnosť, že náklady na každý kus nábytku sa môžu líšiť.

Ak sa vám to zdá ako veľa peňazí, nemýlite sa. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť náklady na zariadenie nového bytu. Musíte len vedieť, kde hľadať a ako byť šikovným nakupujúcim.

Ako zariadiť byt lacno?

Vždy je možné kúpiť nábytok s nízkym rozpočtom. Kľúčom je poznať miesta, ktoré môžete navštíviť, aby ste získali výhodnú ponuku.

Ak vám nevadí kupovať použitý nábytok, máte šťastie, pretože existuje veľa miest, kde ho môžete získať. Zatiaľ čo väčšina položiek bola použitá, mnohé z nich sú vysokokvalitné kusy nábytku.

Najlepšie zo všetkého je, že sú dostupné za zlomok ceny nového zariadenia.

Vašou prvou zastávkou by mal byť váš miestny sekáč. Výber sa mení takmer denne, takže je dôležité navštíviť ho skoro a často, aby ste našli tie najlepšie poklady pre váš byt.

Pomocou sekáčového nábytku si môžete zariadiť takmer každú izbu vo svojom byte. Môžete získať gauč, televízor, komodu alebo jedálenský stôl so stoličkami.

Výpredaje na dvore a garážové výpredaje sú tiež skvelými miestami na získanie lacného nábytku. Keďže budete kupovať priamo od pôvodného majiteľa, môžete sa pýtať na každý kus a čo je najlepšie, často sa s majiteľom dokážete dohodnúť na nižšej cene.

Návšteva jedného alebo viacerých blších trhov vám môže pomôcť nájsť všetko od lacného nábytku, až po jedinečné domáce osobitosti a umelecké diela.

Ak ste ochotní trochu pátrať, môžete objaviť úžasné kúsky, ktoré by vám závidel aj interiérový dizajnér.

Obývacia izba

Majte však na pamäti, že niektoré veci by ste mali kupovať vždy nové. Skvelým príkladom je vaša posteľ. V skutočnosti mnohé štáty nepovoľujú predaj použitých matracov. Aj keď to robí váš štát, často je najlepšie navštíviť cenovo dostupný obchod s nábytkom, ako je IKEA, a kúpiť si nový. Nemusíte sa tak báť, že si s novým použitým matracom prinesiete domov ploštice.

Ako si môžem zariadiť byt za 1000 eur?

Návšteva miest, ako sú blšie trhy a garážové výpredaje, vám môže pomôcť znížiť náklady na zariadenie vášho bytu. Môžete však mať obmedzený rozpočet na 1 000 eur alebo dokonca menej.

Ak je to tak, môžete často zostať v rámci svojho rozpočtu na vybavenie domácnosti, ak budete postupovať podľa niekoľkých ďalších tipov.

Oslovte priateľov a rodinných príslušníkov, aby zistili, či sa nechcú zbaviť nábytku alebo domácich potrieb. Ak sú, môžete im to dať z rúk.

Mnoho ľudí vám s radosťou pomôže, pretože to dostane predmet z ich domova do rúk niekoho, kto ho môže použiť.

Ďalším skvelým spôsobom, ako ušetriť, je nákup nábytku, ktorý dokáže splniť dvojitú funkciu. Napríklad futon nemusí byť luxusný, ale môže slúžiť ako pohovka aj posteľ. Okrem toho môže byť jedálenský set miestom, kde jete a kde pracujete na svojom notebooku.

Odporúčame tiež pri prvom prenájme bytu myslieť na to, čo skutočne potrebujete .

Kým predmety ako posteľ a osušky sú nevyhnutnosťou, veci ako nástenné maľby vašich obľúbených umelcov môžu byť pridané do vášho bytu, keď máte nasporené viac peňazí.

Záver

Nakoniec, ak máte obmedzený rozpočet na nábytok, zvážte nájdenie zariadeného prenájmu. Zariadená nehnuteľnosť prichádza s nábytkom, ktorý budete potrebovať pre každodenný život. 

Internet je plný úžasných možností a určite si nájdete niečo, čo vám vyhovuje. Občas môže byť totiž online nakupovanie nábytku omnoho lepšou voľbou. Najmä cenovo. Tak teda, dajte sa do hľadania. 

4/5 - (5 votes)