Internet na doma – Ktorý je NAJ?

Internet sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich domácností. Kedysi bol internet vymoženosťou internetových kaviarní, dnes ho nájdete v práci, obchodných centrách, hoteloch, na zastávkach a aj u vás doma. Ako si však vybrať ten správny internet na doma? My vám poradíme!

Internet je v dnešnej dome samozrejmosťou, ktorú nájdete vo všetkých zariadeniach ako notebook, tablet, smartphone či televízia. V rámci domácností väčšinou volíme taký internet, aby bol schopný utiahnuť všetky zariadenia s obstojnou rýchlosťou.

Pripravili sme si pre vás návod, ako si vybrať ten najlepší internet do vašej domácnosti. A takisto vám ponúkneme pár tipov na aktuálne ponuky a balíčky.

My odporúčame internet od UPC!

Ponuky internetu na doma na Slovensku

Na Slovensku v tejto dobe existuje niekoľko poskytovateľov internetu na doma, takže v rámci možností si je naozaj z čoho vybrať. Každý poskytovateľ má pre svojich zákazníkov pripravené iné typy balíkov, rôzne ceny a obsahy danej služby.

Medzi najznámejších poskytovateľov domáceho internetu na Slovensku patrí napríklad:

 • Orange
 • 4ka
 • Swan
 • O2
 • Slovanet
 • UPC
 • Telekom
 • Vnet
 • Kinet

UPC internet

UPC internet predstavuje skvelú ponuku internetu na doma, ku ktorej získate hneď niekoľko benefitov.

Čo všetko získate spoločne s internetom od spoločnosti UPC?

 • Bezplatné pripojenie na 87 tisíc internetových hotspotov po celom Slovensku
 • Prémiový Wi-Fi modem pre super rýchle pripojenie bez výpadkov
 • Základnú digitálnu televíziu TV START s 18 televíznymi stanicami
 • Optiku aj bez prekopávania chodníkov a najmodernejšie technológie
 • UPC je kvalitný slovenský provider a má viac ako 15 rokov skúseností

Zariadenia k službe internet

K službe internet na doma od UPC získate aj zariadenie k službe, a to:

 • základný Wi-Fi modem – zabezpečuje bezproblémový prístup k sieti kdekoľvek vo vašej domácnosti,
 • prémiový Wi-Fi modem – s prémiovým Wi-Fi modemom máte automaticky prístup k dvom Wi-Fi sieťam.

Digitálna TV

K optickému internetu teraz získate aj digitálnu TV so základným balíkom Lite za zvýhodnenú cenu. Balík obsahuje vyše 40 programov, ktoré si môžete kedykoľvek rozšíriť o ďalšie tematické balíky od športových cez detské až po programy pre dospelých.

V cene máte aj 7-dňový archív, s ktorým môžete sledovať svoje obľúbené programy bez reklám.

Ponuka balíkov:

internet na doma

O2

O2 Slovensko svojim zákazníkom ponúka rýchly domáci internet s inštaláciou bez starostí. Tento internet by mal byť podľa operátora dostupný pre viac ako 97 % domácností a za cenu od 15 €/mesačne.

Aké výhody ponúka O2 internet na doma?

Možnosť vykúpenia z viazanosti

V prípade, ak chcete prejsť na O2 internet, ale máte viazanosť u iného poskytovateľa internetu, O2 za vás zmluvnú pokutu zaplatí.

Počas využívania služby za zariadenia neplatíte

Počas 48 mesiacov získavate od O2 zľavu vo výške ceny zariadenia. To znamená, že za ňu nezaplatíte nič navyše.

Zľava navyše s paušálmi od O2

Za každý paušál od O2 na jednej faktúre s O2 internetom na doma získate od operátora zľavu 5 €.

Internet bez viazanosti

Spoločnosť O2 vám pri predplatení internetu na doma sľubuje internet bez viazanosti. To znamená, že pri jeho zrušení doplatíte iba zostávajúcu cenu zariadenia.

Ponuka balíkov:

internet na doma

ORANGE

Orange je mobilný operátor, ktorý postupom času prešiel aj do vôd internetu. Dnes ponúka internet pre domácnosti, mobilných zariadení či internet so sebou.

Aké výhody ponúka Orange internet na doma?

 • rýchlosť svetla – sťahovanie rýchlosťou až do 1 Gbit/s a výber z 3 balíkov internetu podľa vašich potrieb,
 • stabilná a silná Wi-Fi – súčasťou pripojenia je aj Wi-Fi router, ktorý vám vytvorí kvalitnú bezdrôtovú sieť,
 • zľava až do 73,50 € – zľava z mesačného poplatku,
 • 14 dní na skúšku – zoberte si optický internet na skúšku a do 14 dní ho môžete bezplatne vrátiť,
 • záložný internet – v prípade výpadku internetu vám Orange poskytne 10 GB záložných dát cez váš mobil alebo iné zariadenie.

Ponuka balíkov:

internet na doma

MAGIO internet od Telekomu

Magio internet je pomerne známym internetom od slovenského operátora Telekom. Tento internet je možné zakúpiť spoločne s Magio TV ako formu chytrého balíka.

Aké výhody ponúka Magio internet na doma?

Zľava až do 40 € na nové zariadenie

Pri predĺžení služby získate od Telekomu zľavu až do 30 € na zariadenie. Takisto za nákup online získate ďalšiu zľavu do výšky10 €.

Záložný internet v mobile

Zostaňte v spojení. So záložným internetom v mobile si môžete služby od Telekomu užívať aj v prípade výpadku Magio internetu alebo Magio televízie.

Magio GO benefit zadarmo

K Magio internetu získate od operátora televíziu do mobilu s 10 TV stanicami a 7-dňovým archívom.

Surfovanie bez obmedzení

Využívajte Magio internet podľa svojich predstáv tak často a intenzívne, ako potrebujete. To všetko vám zabezpečí neobmedzené surfovanie na internete.

Chytrý balík sa oplatí

Ak si vezmete k Magio internetu aj televíziu Magio, môžete ušetriť viac ako 20% mesačných poplatkov. A to sa už naozaj oplatí.

Ponuka balíkov:

internet na doma

Čo je to internet?

Internet predstavuje moderný komunikačný nástroj, ktorý zásadným spôsobom mení a uľahčuje spôsob komunikácie medzi ľuďmi. A pritom nezáleží, na ktorej strane zemegule sa práve nachádzate.

Internet predstavuje:

 • moderný komunikačný kanál,
 • nevyčerpateľný zdroj informácií,
 • zjednodušenie dostupnosti produktov a služieb.

Internet už nie je len doménou počítačových špecialistov a ľudí vyššej vrstvy. Postupom času sa stal dostupným aj pre širokú verejnosť. Ide o praktický nástroj, ktorý sa stal v každodennej praxi využívanou informačnou superdiaľnicou.

História internetu

Prvým človekom, ktorého napadlo vzájomne prepojiť dva počítače, bol Bob Taylor. Konkrétne to bolo v roku 1996. Išlo o predchodcu dnešného internetu – sieť ARPANET.

Spočiatku boli prepojené 4 počítače a v roku 1972 ich bolo už 23. A tento počet vzájomne prepojených počítačov postupne narastal.

Využívanie počítačových sietí sa veľmi rýchle začalo rozširovať.

Najprv to bolo využívanie prepojenia podnikových sietí navzájom. Tie na prepojenie vzdialených prevádzok používali privátne telefónne linky. Neskôr vznikla potreba komunikácie aj medzi rôznymi podnikmi navzájom. A takto vznikla sieť s názvom internet.

Na jeho používanie vznikli viaceré prehliadače, ako NetScape Navigátor, neskôr Internet Explorer. S rozvojom internetu sa začali vytvárať internetové stránky. Postupom času sa začali vytvárať aj internetové stránky www, ktoré v sebe spájajú text, grafiku a multimédiá.

Na čo sa pri výbere internetu zamerať?

Keď sa po prvý krát objavil v domácnostiach internet, ľudia používali na jeho pripojenie pomalé modemy, ktoré boli naviazané na domácu telefónnu linku.

Hoci tento typ pripojenia v súčasnosti využíva približne 21 miliónov ľudí, väčšina domáceho internetu je riešená cez širokopásmové pripojenie. Toto pripojenie poznáte aj pod názvom vysokorýchlostný internet.

Aké sú 4 typy širokopásmového pripojenia pre domácnosť?

Káblový internet

Ide o solídnu a široko dostupnú možnosť, ktorú zákazník získa od svojho káblového poskytovateľa. Širokopásmové pripojenie prebieha cez rovnaké koaxiálne káble, ktoré dodávajú káblovú televíziu a prípadne domácu telefónnu linku.

Rýchlosť internetu sa v tomto prípade líši v závislosti od polohy a iných ovplyvňujúcich faktorov. Zvyčajne sa však môžete stretnúť s rýchlosťou od 3 Mbps do 100+.

Výhodou tohto typu internetu je, že sa jednoducho a rýchlo inštaluje. Ak ste už existujúci zákazník káblovej televízie, môžete zakúpiť internet na doma jednoduchým telefonickým hovorom alebo návštevou webovej stránky.

Ďalšou výhodou je, že na začiatku pravdepodobne nejaké to euro ušetríte, a to vďaka spojeniu služieb.

Nevýhodou v tomto prípade môže byť horšia zákaznícka podpora, záleží to však od typu dodávateľa.

Priama predplatiteľská linka

Priama predplatiteľská linka je spoľahlivá a cenovo dostupná alternatíva. Zvyčajne sa označuje ako DSL a ide o internet dodávaný prostredníctvom vašej telefónnej linky. Nejde však o telefonické pripojenie k internetu.

DSL je o niečo pomalšie ako väčšina káblového internetu, no ide o postačujúcu alternatívu na sledovanie Netflixu, hranie počítačových hier či typické webové aktivity.

internet

DSL sa delí na 2 typy, a to na asymetrické (ADSL) a symetrické (SDSL).

ADSL disponuje vysokou rýchlosťou sťahovania, ale naopak má pomalšie nahrávanie. Naopak SDSL poskytuje svojmu zákazníkovi rovnakú rýchlosť nahrávania a aj sťahovania.

Celkovú rýchlosť DSL internetu ovplyvňuje vaša vzdialenosť od poskytovateľa služieb. Čím bližšie ste, tým vyššia je vaša rýchlosť. Celkovo ide však o spoľahlivý a cenovo dostupný internet pre typické domáce použitie.

Satelit

Satelit v tomto prípade predstavuje širokú dostupnosť, ale naopak nákladnú réžiu.

Pri použití satelitného internetu nemusí vaša domácnosť disponovať žiadnymi káblami či telefónnymi linkami. Namiesto toho sa internet prenáša priamo do malého satelitu pripojeného k vášmu domu.

Rýchlosti sa v tomto prípade pohybujú okolo:

 • 15 Mbps – sťahovanie,
 • 3 Mbps – nahrávanie.

Satelitný internet pokrýva mnohé oblasti, ktoré iní poskytovatelia nepokrývajú. Musíte však v prvom rade takéhoto poskytovateľa služby vo vašom okolí nájsť. Navyše, satelitné služby môžu byť takisto často drahšie, ako káblový a DSL internet.

Optický internet

Optický internet je širokopásmové pripojenie, ktoré môže dosiahnuť rýchlosť až 940 Mbps za sekundu s krátkym oneskorením. Technológia využíva optický kábel, ktorý dokáže odosielať dáta rýchlosťou asi 70% rýchlosti svetla.

Okrem toho káble z optických vlákien nie sú také citlivé na nepriaznivé poveternostné podmienky, ako iné typy tradičných káblov. To znamená, že pomáhajú minimalizovať výpadky a takisto odolávať elektrickému rušeniu.

Jednou z nevýhod optického internetu je jeho dostupnosť. V prípade, ak máte záujem o tento typ internetu, musíte si v prvom kroku zistiť, či je táto služba k dispozícii v mieste vášho bydliska.

 

Ako si vybrať najlepší domáci internet?

Pri výbere toho správneho internetu na doma by ste sa mali zamerať na niektoré parametre, podľa ktorých budete mať lepší prehľad o tom, ktorý internet je pre vás ten správny.

Na ktoré parametre by ste sa mali pri výbere internetu na doma zamerať?

Dostupnosť

Prvým krokom pri výbere internetu na doma by malo byť zistenie si jeho dostupnosti v lokalite vášho bydliska. Ak prejdete na webové stránky poskytovateľa, mali by ste napísať do kolónky zistiť dostupnosť adresu vášho bydliska.

Po tomto kroku sa vám zobrazia 2 možnosti. Prvá možnosť bude, že internet v oblasti vášho bydliska služby neposkytuje, alebo služby poskytuje a ponúkne vám rôzne alternatívy, z ktorých si môžete následne vybrať.

Rýchlosť sťahovania

Ide o rýchlosť, s ktorou budete sťahovať údaje do vášho počítača.

Streamovanie, sťahovanie filmu alebo hranie videohier sú typy činností, pri ktorých sa sťahujú dáta.

S vyššou rýchlosťou sťahovania budete mať na internete plynulejší zážitok. Naopak nízka rýchlosť sťahovania má za následok zamrznutie videa, výpadky pripojenia a ďalšie typy problémov.

Rýchlosť odosielania dát

Rýchlosť odosielania dát predstavuje rýchlosť, s ktorou môžete odosielať údaje z vášho počítača na internete.

V prípade, ak napríklad prevádzkujete súborový server alebo pravidelne používate cloudové úložisko, určite budete potrebovať internet s vysokou rýchlosťou odosielania dát. Ak však nenahrávate na internet veľa súborov, bude vám stačiť aj internet s priemernou rýchlosťou.

To je aj dôvodom, prečo DSL internet ponúka symetrické a asymetrické služby. Zákazníci tak nemusia platiť za rýchlosť odosielania dát, ak ju skutočne nepotrebujú.

 

Dátový limit

V začiatkoch širokopásmového pripojenia boli dátové limity naozaj rýchle. Mohli ste sťahovať toľko, koľko ste len chceli. Prvotným plánom bol pokus o obmedzenie týchto používateľov. Nakoniec sa však poskytovatelia služieb rozhodli zaviesť dátové limity pre všetkých zákazníkov.

Vo všeobecnosti je 1 000 GB/mesačne štandard. To by vám malo umožniť sledovať Netflix niekoľko hodín denne, surfovať po internete alebo si stiahnuť niekoľko filmov. Pokiaľ nesťahujete veľa dát, pravdepodobne vám bude takýto dátový limit vyhovovať.

smart watch

Existujú však situácie, ktoré môžu tajne a dramaticky ovplyvniť používanie vašich údajov. Ide o situácie ako  „zombie zariadenia“ a 4K video.

Zombie zariadenia

Ide o zariadenia, ktoré pripojené k internetu, no spomaľujú váš dátový limit 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Medzi bežné „zombie zariadenia“ patria inteligentné hodinky, bezpečnostné kamery, inteligentné zariadenia a ďalšie. Pretože všetko, čo je pripojené k internetu, môže potenciálne využívať dáta.

Ultra vysoké rozlíšenie

4K video je kvalitou obrazu budúcnosti s rozlíšením až 4-krát vyšším ako štandardné 1080p. Ide však o rozlíšenie, ktoré je sprevádzané nárastom údajov.

Sledovanie videa v rozlíšení 1080p spotrebuje každú hodinu približne 4,5 GB dát. V súčasnosti využíva 4K video približne štvornásobok množstva dát.

Akú rýchlosť internetu na doma potrebujete?

Každý užívateľ internetu chce mať doma čo najvyššiu rýchlosť. Kľúčovým faktorom je v prípade rýchlosti počet fyzicky pripojených zariadení k internetu. A takisto ako a za akým účelom ho tieto zariadenia využívajú.

To znamená, že ak budete mať 8 zariadení neustále využívajúcich napríklad Skype, tak minimálne odporúčané hodnoty rýchlosti internetu nie sú pre vás vhodné. Jednoducho by to váš internet nezvládol.

Preto je dobré hneď v úvode odhadnúť, koľko aktívnych zariadení máte (alebo budete mať) v domácnosti.

Medzi tieto aktívne zariadenia patrí napríklad:

 • smartfón,
 • chytrý televízor,
 • nositeľná elektronika,
 • chytré spotrebiče a ďalšie.

Na rýchlosť internetu takisto vplýva vyššie spomenutá rýchlosť sťahovania, odosielania dát a dátové limity.

Aká rýchlosť internetu je teda pre vás ideálna?

7 až 15 Mbps

Táto rýchlosť sťahovania je vhodnou alternatívou len pre 1, nanajvýš 2 aktívne zariadenia. Môžete pri nej napríklad sledovať film v HD kvalite a realizovať online hovor bez toho, aby ste pocítili nejaké výraznejšie obmedzenia.

16 až 35 Mbps

Ide o hodnotu, pri ktorej môžete sledovať videá na 2 zariadeniach súčasne. Rovnako môžete využívať aj služby ako Skype či FaceTime. Prípadne viete hrať online hry spolu s ďalšou aktivitou bez toho, aby ste pociťovali výraznejšie obmedzenia.

36 až 50 Mbps

50 Mbps rýchlosť je v súčasnosti  štandardom medzi rýchlosťami internetu.

Pri tejto rýchlosti môžete sledovať filmy v HD kvalite na viacerých zariadeniach súčasne, telefonovať cez Skype alebo hrať hry. Rovnako je táto rýchlosť vhodnou alternatívou aj na sťahovanie väčších súborov.

51 až 100 Mbps

Ide o rýchlosti vhodné na sledovanie videí pri väčšej kvalite ako HD, a to na niekoľkých zariadeniach súčasne. Rovnako ide o vhodnú rýchlosť pre tých, ktorí sťahujú väčšie súbory či často hrajú moderné a náročné videohry.

101+ Mbps

Táto rýchlosť predstavuje alternatívu, pri ktorej môžete v domácnosti robiť na internete čokoľvek bez toho, aby ste pociťovali nejaké obmedzenia.

 

4/5 - (5 votes)