Skylink – Satelitná televízia (recenzia a hodnotenie)

Sledovanie vašich obľúbených seriálov, filmov a televíznych programov vôbec si vyžaduje spoľahlivého poskytovateľa.

Dnes sa trochu zbližšia pozrieme na jedného z nich.

Je ním Skylink, ktorý na slovenskom i českom trhu patrí k tým najobľúbenejším.

Vyskúšať Skylink zadarmo

Na začiatok trošku histórie


Skylink je najstaršou satelitnou televíziou na tunajšom trhu. Jej vznik sa datuje od roku 2002, kedy spoločnosť vznikla pod názvom Slovak Link.

Pôvodným cieľom bola distribúcia signálu televízneho vysielania na jednotlivé pozemné vysielače na území celého Slovenska.

Zároveň bola aktivita spoločnosti cielená na káblových operátorov. Vtedajšie rádiokomunikácie totiž považovali satelit za efektívnejší variant oproti pozemnej ceste.

Možno preto povedať, že možnosť príjmu vysielania domácnosťami, firmami alebo napríklad aj horskými hotelmi, bola len sekundárnym produktom.

skylink

Tejto stratégie sa držala aj cenová politika. Samotná dekódovacia karta sa vtedy predávala (v prepočte na eurá) za 130 eur.

Dokázali ste ňou chytiť akurát tak päť najzákladnejších staníc. Išlo o STV1, STV2, Markízu, Joj a Ta3.

Zmena nastala až niekoľko rokov neskôr, keď sa spoločnosť premenovala na Skylink a pomaličky začínali do jej repertoára pribúdať nové programy. Tie mohli zákazníci sledovať bázou mesačného alebo aj ročného predplatného.

Zmena majetkových pomerov vo firme a jej premenovanie (Towercom) prinieslo Skylinku mnoho nového. Predovšetkým išlo o prácu na masovej distribúcii TV.

Skylink sa postupne začal predávať aj v Česku a počet staníc sa znovu zvýšil. Štartovacie poplatky klesli a cena za kartu sa ustálila na hodnote 77 eur.

Skylinku sa tak podarilo získať jeden milión aktívnych používateľov. Z toho asi 285 tisíc bolo na území Slovenska. V súčasnosti sa predpokladá, že Skylink má na Slovensku viac ako 300 tisíc používateľov.

Podobnosti so Skylinkom


Charakteristiky Skylinku sa dosť podobajú CS Linku. Je to spôsobené tým, že obaja títo poskytovatelia začínali svoju činnosť zhruba v podobnom čase.

Vo výsledku teda obe spoločnosti používajú rovnaký satelit Astra 23,5°E a aj totožné transpondéry.

Skylink a jeho „braček“ CS Link sú výbornou voľbou pre každého, kto chce sledovať rôzne obľúbené (aj menej obľúbené) televízne stanice bez nutnosti platby zbytočných poplatkov. Hodí sa tiež pre tých, ktorí chcú mať slobodnú ruku čo sa týka voľby set-top boxu.

Ako prejsť ku Skylinku?


Aby ste mohli Skylink používať, musíte v prvom rade uzatvoriť zmluvu s poskytovateľom tejto služby. Následne bude pre vás nevyhnutnosťou zariadenie na prijímanie satelitného vysielania.

V prvom rade budete potrebovať dekódovaciu kartu Skylink, potom satelitnú anténu, optimálne vo veľkosti 80 cm, ktorá bude vybavená dvojitým konektorom LNB. V neposlednom rade sa nezaobídete ani bez satelitného prijímača.

Najlepší satelitný prijímač na Skylink ja taký, ktorý je vybavený označením Skylink READY.

Po nainštalovaní satelitného prijímača je potrebné previesť nutné nastavenia tak, aby bol zabezpečený kvalitný a neprerušovaný príjem satelitného vysielania.

V prvom rade je dôležité registrovať službu Skylink priamo na karte. Bez toho, aby bola dekódovacia karta riadne zaregistrovaná, nebude možné prijímať žiadne vysielanie ani sledovať kanály kódované Skylinkom.

 Náš TIP

Skylink rozhodne odporúčame vyskúšať iba cez oficiálny web tejto služby. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam a problémom.

Kontrola Skylink karty však prebieha veľmi rýchlo, takže sa ničoho nemusíte obávať.

Po všetkých týchto úkonoch vám už nič nebude brániť v tom, aby ste si vybrali programový balíček, ktorý sa vám najviac pozdáva a začali službu Skylink používať.

Samozrejme, najprv musíte uhradiť predplatné vybraného balíčka za vybraný časový úsek. Všetky informácie nájdete v aktuálnom cenníku.

Výbornou správou je, že sa pritom nemusíte zaväzovať a nehrozia vám ani žiadne dodatočné poplatky.

Ako naladiť Skylink?


Pre správnu a bezproblémovú dostupnosť všetkých programov je nutné mať Skylink správne naladený.

Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je použitie funkcie FastScan, ktorú podporuje drvivá väčšina satelitných prijímačov vybavených certifikátom Skylink READY.

Táto funkcia urobí všetko ladenie jednoducho, komfortne a hlavne automaticky.

Programový sprievodca Skylinku


Programový sprievodca Skylinku je veľmi užívateľsky prívetivo navrhnutý. Pri jeho používaní nepotrebujete žiadne technické znalosti a veľmi jednoducho sa vždy dostanete tam, kam chcete.

Prepínanie medzi jednotlivými kanálmi je veľmi jednoduché, a to pomocou šípok alebo stlačením a nevolením konkrétnych čísel reprezentujúcich poradie daného programu.

Pri sledovaní nejakého programu si môžete jednoducho zistiť dĺžku jeho trvania a ďalšie podrobnejšie informácie. Všeobecne používateľské prostredie hodnotíme ako veľmi pozitívne.

Kvalita obrazu služby


Zobrazovacie kvality Skylinku sú na veľmi dobrej úrovni. Pri sledovaní televízie z ideálnej vzdialenosti sa nemusíte obávať, že spozorujete zrnitosť obrazu alebo iné nedostatky.

skylink

Dovolíme si dokonca tvrdiť, že s kvalitou obrazu budú spokojní aj náročnejší užívatelia. V rámci nastavení obrazu je potom možné navoliť si (tam, kde je to dostupné) aj HD rozlíšenie a pohrať sa trochu s pomerom strán.

Pochváliť musíme tiež zvukovú stránku vysielania. Zvuk je vždy čistý a bez skreslenia, takže je vždy všetko rozumieť.

Kvalita Skylinku je jednoducho na veľmi dobrej úrovni.

Služba Skylink Live TV


Služba Skylink Live TV je prístupná všetkým používateľom satelitnej verzie Skylinku.

V závislosti od predplateného programového balíčka umožňuje táto služba sledovanie až 60 programov. Z nich je 33 s podporou vysokého rozlíšenia HD.

Výbornou správou je, že služba Skylink Live TV je prístupná tiež používateľom, ktorí nie sú zákazníkmi Skylinku.

Skylink totiž umožňuje využívať skúšobnú verziu s plnou podporou všetkých funkcií po dobu 30 dní, a to bezplatne. Naozaj, Skylink môžete používať jeden mesiac cez internet zadarmo!

V prípade, že by ste si zaobstarali túto skúšobnú verziu a zistili, že vás služba zaujala, môžete si službu zaplatiť a ďalej ju používať aj po vypršaní skúšobnej doby (30 dní).

Používateľ tak môže využívať túto internetovú televíziu samostatne a neskôr si vybaviť aj inštaláciu samotného satelitného vybavenia.

popcorn a ovládač

Skylink Live TV


Internetová televízia Skylink Live TV bola donedávna dostupná len na mobilných zariadeniach a počítačoch.

Čo sa televízorov týka, tak podporované boli len tie od výrobcov LG a Samsung. Samozrejme, len Smart zariadenia z ich ponuky.

Skvelou novinkou od Skylinku je, že od apríla je aplikácia Skylink Live TV prístupná aj pre ďalšie značky Smart televízorov.

Patria medzi ne aj zariadenia skupiny Vestel, ktorej vybrané modelové rady budú podporovať Skylink. Konkrétne ide o tieto dve modelové rady:

 • MB 130
 • MB 211

Patria sem televízory značiek:

 • Finlux
 • Hitachi
 • JVC
 • Telefunken
 • Toshiba
 • Gogen
 • Hyundai
 • Orava

Spomenieme ešte, že televízory skupiny Vestel nie sú ani zďaleka posledné zariadenia, pre ktoré sa rozširuje podpora aplikácie Skylink Live TV.

V súčasnosti je v priebehu vývoj ďalších vylepšení aplikácie, ktorá už čoskoro pokryje zariadenia ďalších výrobcov Smart televízorov.

Ako funguje samotná aplikácia?


Teraz si priblížime prácu samotnej aplikácie. Tá dokáže pracovať v dvoch hlavných režimoch.

Prvým z nich je tzv. defaultný (alebo ak chcete, východiskový) režim. Je ním klasický internetový režim, pre ktorý je potrebné mať televízor prepojený s internetom. Výber programov je potom identický so službou Skylink Live TV pre počítače a mobilné zariadenia.

Hybridný režim naproti tomu predstavuje jednu z hlavných predností tejto unikátnej aplikácie od Skylinku. Používateľom umožňuje dívať sa na všetky predplatené programy.

Naviac ešte umožňuje aj používanie internetových funkcií príznačných pre službu Live TV.

Jednou z nich je napríklad aj prehrávanie vybraných programov od začiatku alebo prehrávanie zvoleného programu spätne až o 7 dní.

Pre použitie tohto režimu je potrebné mať televízor pripojený nielen k internetu, ale taktiež k satelitu pomocou satelitnej karty s CA modulom.

Ak chce používateľ prejsť z jedného modulu do druhého, môže tak učiniť v rámci menu aplikácie. Užitočnou funkciou appky je, že si pamätá posledný zvolený režim a zachová ho aj po vypnutí televízora.

Zaujímavosťou je, že aplikácie podobného druhu fungujú zväčša len cez internet. V prípade Skylink Live TV je však unikátom práve integrácia satelitných a internetových funkcií.

Všetky on-line aplikácie je možné ovládať jednoducho pomocou diaľkového ovládača.

pár pozerajúci televízor

Ponuka programov


Ponuka televíznych kanálov, ktoré Skylink poskytuje, je naozaj pestrá. Veľké množstvo televíznej zábavy a jej rozličnosť je v priamej závislosti od konkrétneho balíčka, ktorý sa rozhodnete si predplatiť.

Ďalšie programy je možné si dokúpiť, respektíve je možné balíček neskôr zmeniť.

Nemusíte sa tak obávať, že by vaša ponuka televíznych kanálov bola konečná. Používateľovi nebude medzi ponúkanými kanálmi nič chýbať.

Zastúpenie tu majú športové programy, vzdelávacie stanice, slovenská klasika, humorne zamerané programy, kanály so zameraním na cestovanie a bohatý výber šteklivých programov pre dospelých.

 Náš TIP

Skylink rozhodne odporúčame vyskúšať iba cez oficiálny web tejto služby. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam a problémom.

Balíčky programov Skylink


Poďme si teraz trochu viac priblížiť jednotlivé balíčky programov od Skylinku. Ponúkané balíčky sa líšia svojím programovým zastúpením tak, aby si ten správny našiel naozaj každý.

Ku každému balíčku sme pripojili informácie o dostupných kanáloch a stručný cenník. Ide o tieto programové balíčky:

 • Digital – 47 kanálov, 24 v HD; cena: 0 €/mesiac (pri uhradenom servisnom poplatku)
 • Smart – 79 kanálov, 32 v HD; cena: 9,90 €/mesiac
 • Flexi 10 – 47 + 10 kanálov podľa vlastného výberu; cena: 11,50 €/mesiac
 • Multi – 99 kanálov, 40 v HD; cena: 12,90 €/mesiac
 • Kombi – 115 kanálov, 48 v HD; cena: 15,90 €/mesiac
 • Komplet – 123 kanálov, 50 v HD; cena: 45 €/mesiac

Vyššie vymenované sú tzv. základné balíčky.

V ponuke Skylinku však nájdeme ešte aj balíčky doplnkové. Ide o tieto programové balíky:

 • HBO Standard – 3 kanály, 1 v HD + 47 kanálov z programového balíku Digital, cena: 8,90 €/mesiac
 • HBO MaxPack – 4 kanály, 1 v HD + 47 kanálov z programového balíku Digital, cena: 10,90 €/mesiac
 • CS Film + CS Mini – 3 kanály + 47 kanálov z programového balíku Digital, cena: 4,97 €/mesiac
 • Film Europe + CS TV – 3 kanály, 3 v HD + 47 kanálov z programového balíku Digital, cena: 5,64 €/mesiac
 • Exxtra – 6 kanálov, 2 v HD + 47 kanálov z programového balíku Digital, cena: 9,70 €/mesiac
 • Man-X – 1 kanál + 47 kanálov z programového balíku Digital, cena: 10,40 €/mesiac

Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé programové balíčky:

Balíček Digital


Tento balíček je akýmsi základom v ponuke Skylinku.

V popise priamo od poskytovateľa je charakterizovaný vetou – pre nenáročných divákov.

Môžeme povedať, že ide o pravdivé tvrdenie. Balíček zahŕňa 47 kanálov, z ktorých je 24 v HD kvalite.

Podľa zamerania sa tieto programy rozdeľujú na 22 všeobecných, 2 filmové, 1 športový, 3 vzdelávacie a dokumentárne, 11 zameraných na životný štýl a hudbu, 1 detský a 7 spravodajských. Ide teda o naozaj slušné pokrytie a  nenáročný divák si celkom určite príde na svoje.

Balíček Smart


Balíček Smart je logickým rozšírením balíčku Digital. Ponúka nejaké programy navyše, a to aj v HD kvalite. Presnejšie ide o 79 programov, z ktorých je v HD rozlíšení až 32.

K tým základným z balíčka Digital sú pridané ďalšie dokumentárne a filmové kanály. Konkrétne je ich 22 všeobecných, 12 filmových, 5 športových, 10 dokumentárnych a vzdelávacích, 13 pre milovníkov hudby a lifestylu, 7 detských, 7 spravodajských a 3 erotické pre dospelých.

Naozaj pestrá ponuka, z ktorej si už vyberú aj náročnejší.

Balíček Flexi 10


Ak pri výbere dostupných programov radi rozhodujete sami za seba a neobľubujete predvolené programové balíčky, potom je pre vás ako stvorený balík Flexi 10.

Tento vám totiž umožňuje k predvoleným 47 programom vybrať ešte ďalších 10, ktoré si vyberiete podľa vlastného výberu.

Dokopy ide o 22 kanálov so všeobecným zameraním, 16 filmových, 12 športových, 19 dokumentárnych, 24 hudobných a lifestyle programov, 11 detských, 4 erotické a 7 spravodajských. Skutočne, je z čoho vyberať.

Balíček Multi


Televízni nadšenci si môžu vybrať aj balíček Multi, ktorý im prinesie pekných 99 kanálov, z ktorých je až 40 v kvalite HD.

Rozloženie tematiky jednotlivých programov sa veľmi nelíši od predošlých balíkov, a tak tu nájdeme 22 so všeobecnou zábavou, 15 filmových, 10 športových, 14 dokumentárnych, 18 hudobných a lifestyle, 10 detských, 3 erotické a 7 spravodajských.

Naozaj, multi zábava.

Balíček Kombi


Balíček Kombi je priamo určený pre televíznych fajnšmekrov. Tým ponúka až 115 kanálov a 48 z nich tiež v HD kvalite.

Programové zoskupenie je veľmi podobné s predošlými balíkmi.

Balíček Komplet


najnáročnejší diváci si prídu na svoje vďaka balíčku Komplet. Ten im sprístupní až 123 programov s rôznym zameraním a chýbať nebude ani 50 kanálov v HD kvalite.

Balíček Komplet jednoducho vyhovie aj tým najnáročnejším fanúšikom televíznej zábavy.

Špeciálne služby Skylinku


Okrem vyššie spomenutých programových balíčkov prináša používateľom služba Skylink aj ďalšie špeciálne služby.

Trošku si ich priblížime:

 • Skylink Live TV – vynikajúca moderná služba umožňujúca sledovanie TV aj v mobiloch a počítačoch.
 • HBO GO – On-line filmová databáza, ktorá používateľovi umožňuje sledovanie filmov, seriálov a dokumentov cez internet. Dostupná pre počítače, televízory, tablety a mobily.
 • FilmBox Live – Ďalšia filmová databáza, ktorá sprístupňuje najkvalitnejšie filmové a seriálové premiéry, a to všetko v HD rozlíšení.
 • Darčekové poukazy – Umožňuje obdarovanie programovým balíčkom.
 • Filmotéka – Ponúka možnosť vypožičania si z 500 skvelých filmových titulov dostupných v aplikácii Skylink Live TV.
 • Druhá karta – Skvelé riešenie pre druhú miestnosť. Táto služba vám umožní sledovanie vysielania aj na druhom televíznom prijímači v domácnosti. Pre viac informácií o druhej karte a cardsharingu si nájdite návod na oficiálnych stránkach Skylinku.

dievčatá dívajúce sa na televíziu

Zhrnutie skúseností so Skylinkom


Skylink môžeme hodnotiť ako funkčnú TV platformu s naozaj kvalitným obrazom.

Pochváliť sa tiež môže takmer stopercentne fungujúcim programovým sprievodcom a naozaj expresne rýchlym prepínaním programov. Je treba však poznamenať, že na tieto charakteristiky vplýva aj set-top box.

Z našej strany však možno zodpovedne prehlásiť tvrdenie, že rýchlosť prepínania je skvelá aj pri tých najlacnejších modeloch.

Ako je na tom Skylink s odolnosťou voči nepriazni počasia a zlým poveternostným vplyvom?

Môžeme konštatovať, že celkom dobre. Výpadky sú veľmi zriedkavé, aj keď nemôžeme tvrdiť, že by boli neexistujúce.

Zlé počasie sa môže podpísať pod občasné menšie výpadky. Takýmto výpadkom je veľmi ťažké vyhnúť sa v prípade pozemnej distribúcie vysielania, takže za to nemôžeme Skylink nijak obzvlášť haniť.

Pozitívne hodnotíme aj obraz, ktorý je na veľmi dobrej úrovni. Väčšina programov sa teší vysokej ostrosti a výborným detailom.

Rovnako je na tom aj HD obraz, ktorý je v prípade niektorých staníc, napríklad HBO, vskutku na vynikajúcej úrovni.

pozeranie televízie skylink

Záverečné hodnotenie Skylinku


V prvom rade chceme povedať, že sme nehodnotili Skylink z pohľadu špičkových expertov na satelitné vysielanie.

Dívali sme sa na všetko očami bežného diváka, ktorý chce kvalitnú satelitnú televíziu na zábavu a ďalšie účely. K čomu sme teda dospeli?

Skylink hodnotíme ako satelitnú televíziu s vysokou stabilitou, jednoduchým a intuitívnym ovládaním a pestrou programovou ponukou.

Má jednoducho všetko, čo od kvalitnej satelitnej televízie môže divák očakávať.

3.8/5 - (12 votes)