Ako na to?

Centrálny vysávač: Vyberáme ten najlepší! 

vysávanie koberca

Naše domácnosti musíme pravidelne čistiť a upratovať. Len tak sa v nich cítime dobre a pohodlne. Vďaka rôznym technológiám sa posúvame stále vpred. Upratovanie je tak omnoho jednoduchšie, ako bolo pred niekoľkými rokmi. Jedným z veľmi funkčných a dobrých pomocníkov je aj centrálny vysávač. 

Vysávače sú pomocníkmi v každej jednej domácnosti. Dokážu príbytky za veľmi krátky čas zbaviť všetkej nečistoty. Používať sa dajú ako na bežnú podlahu či parkety, tak aj na koberce. Na trhu nájdeme niekoľko rôznych typov, od tých bežných až po tyčové. Medzi pomerne nové vysávače, ktoré sa len nedávno objavili, patrí centrálny vysávač. Čo to je a aké má výhody v porovnaní s tým klasickým? To si povieme v dnešnom článku, v ktorom získate aj rady, ako vybrať ten najlepší. 

Čo je centrálny vysávač?

Centrálny vysávač je na prvý pohľad klasický vysávač. Na ten druhý však vidíte už mierne odlišnosti. Dôvod je ten, že tento typ vysávača nefunguje na tej istej báze, ako bežný, elektrický. 

vysávanie tmavého koberca

Základom celého systému je centrálna jednotka. Tá je umiestnená niekde, kde ju nemožno vidieť. Najčastejšie je to garáž, pivnica alebo technická miestnosť. Centrálna jednotka je spojená s vysávačom zásuvkami rozmiestnenými po dome. Následne, keď chcete ísť vysávať, stačí sa na jednu z týchto zásuviek napojiť hrubou hadicou a začať pracovať. 

A čo s vysatým prachom? Ten je pomocou silného prúdu odvedený do prachového kontajnera. Ten sa nachádza v spodnej časti spomínanej centrálnej jednotky. Výhodou je, že jednotku stačí čistiť maximálne 4-krát do roka. To znamená, že vám pri vysávaní odpadá veľký kus práce. 

Plastové trubky, ktoré vedú prach do centrálnej jednotky, sú umiestnené buď v podlahe alebo v stenách. To sa rozhodne pri montáži samotného vysávača. 

Dôležité je taktiež poznamenať, že nie všade sa centrálne vysávače dajú umiestniť. Niekde nie sú vhodné. 

Kde je možné centrálny vysávač montovať? 

Najvhodnejšie sú rodinné domy. Tam je dostatok miesta ako na trubice, tak aj na centrálnu jednotku. Vhodné sú však aj hotely alebo administratívne budovy. Tie sú veľké a vysávanie klasickým vysávačom môže trvať hodiny. Prácu si tak zjednodušíte a najmä urýchlite. Mnohé takéto vysávače sa nachádzajú aj v elektrárňach, dielňach či dokonca nemocniciach. 

Najlepšie spravíte, ak sa už pri stavbe domu rozhodnete, že centrálny vysávač chcete. Dom je tak hneď pri stavaní pripravený, že doň zavediete potrubie. Na druhej strane, nie každý pri stavaní domu myslí hneď na jeho upratovanie a čistenie. Preto nie je problém montovať vysávač do už postaveného domu

V prípade už postaveného domu je možnosť potrubné rozvody ukryť v podhľadoch, falošných rohoch a podobne. Keďže centrálny vysávač vám budú musieť urobiť profesionáli, tí vám budú vedieť taktiež poradiť. 

Ako fungujú? 

Teoreticky sa dá povedať, že fungujú veľmi podobne ako bežné vysávače. Je tu však zopár drobných detailov. Medzi ne patrí napríklad to, že nemusíte nosiť ťažký vysávač z miesta na miesto.Po dome tak nesiete len ľahkú hadicu a jednotku, ktorá vysáva. Tá je však taktiež veľmi ľahká, pretože v sebe neukladá žiadne nečistoty. Všetky sú posielané do centrálnej jednotky, nazývanej aj agregát. 

Vysávanie je rýchle, jednoduché a vhodné pre úplne každého. Vysávač máte prispôsobený presne podľa seba, vďaka čomu sa vám vysáva rýchlo bez premýšľania, kam ho zapojiť do elektrickej energie a či použiť predlžovačku. 

Ako prebieha montáž? 

Montáž sa skladá z dvoch hlavných etáp a to: 

  • montáž potrubného rozvodu
  • montáž centrálnej jednotky

Ako sme spomínali vyššie, najlepšie urobíte, ak sa pre centrálny vysávač rozhodnete v čase stavania domu. Celý priebeh montáže je omnoho jednoduchší a rýchlejší. Samozrejme, existuje aj možnosť namontovať ho už vtedy, keď je dom postavený. 

vysávanie obývačky

Montáž potrubného rozvodu sa však realizuje najčastejšie vo fáze hrubej stavby. Ak ide potrubie do steny, montáž je ešte pred zhotovením omietok. Ak sa však potrubie nachádza v podlahe, montáž by mala byť vykonaná pred montážou ostatných rozvodov, čiže voda, elektrina či kúrenie.

Po ukončení montáže rozvodu sa vykoná tlaková skúška potrubia, aby sa zistilo, či je všetko v poriadku. Ak áno, môže sa v stavbe pokračovať ďalej.

Druhá etapa je montáž centrálnej jednotky, no nielen tej. Do tejto etapy patrí taktiež montáž zásuviek, podlahovej štrbiny a ostatného príslušenstva. Centrálna jednotka sa umiestni na stenu do technickej miestnosti, garáže alebo pivnice. Následne sa napojí na potrubia.

Pri samotných zástrčkách máte možnosť vybrať si, kde sa budú nachádzať. Umiestnite si ich presne na tie miesta, kde vám budú najpraktickejšie. Koľko vstupov chcete závisí od vašich vlastných potrieb. Počet sa môže odvíjať od metrov štvorcových alebo od toho, koľko izieb máte. 

Výhody 

Samozrejme, takýto systém má aj skvelé výhody oproti bežnému vysávaču. Jednou z tých najväčších je najmä to, že účinnosť vysávania je pri centrálnom vysávači 100 %. To znamená, že vzduch a nečistoty vysaté hadicou idú úplne všetky do centrálnej jednotky. Nestane sa, že by ste pri vysávaní zbytočne rozvírili prach. Nasatý vzduch je prefiltrovaný cez vysokoúčinný filter a vyfukovaný von mimo domu.

Stopercentná účinnosť vysávania je veľkou výhodou najmä pre alergikov. Tí si prídu určite na svoje, pretože sa zbavia prachú úplne, nielen čiastočne. 

Druhou výhodou je vysoký výkon, ktorý je omnoho vyšší ako pri prenosnom vysávači. Dôvodom je vysoký výkon centrálnej jednotky. Tá má lepší motor ako klasický vysávač. 

Jednou zo spomenutých výhod je aj to, že filter nemusíte čistiť tak často. Pri bežných vysávačoch je to už po zopár vysatiach. Pri tomto je to 3 – 4-krát za rok. 

Nesmieme zabudnúť spomenúť ani nízku hlučnosť. Ak vám vždy pri vysávaní vadila hlučnosť, centrálnym vysávačom všetko vyriešite. Jeho hlučnosť je len 60 dB. Okrem toho, túto hlučnosť si ani netreba všímať, pretože to, čo hučí, je jednotka v pivnici. Ovládacia jednotka, ktorú držíte v ruke, je úplne tichá.

Ďalšou výhodou je nízka hmotnosť. Pri vysávaní za sebou zbytočne neťaháte žiadne veľké prístroje. Pri sebe tak máte len ovládaciu jednotku. Tá je ľahká a jednoducho sa s ňou chodí z miesta na miesto. 

vysávač na farebnom koberci

Ovládanie 

Samozrejme, všetky nové výrobky vyzerajú na prvý pohľad tak, že sa ťažko ovládajú. Nie je to však úplne pravda. Minimálne to nie je pravda pri každom výrobku. Príkladom je aj centrálny vysávač. Jeho ovládanie zvládne úplne každý. 

A ako na to? Stačí, aby ste hadicu zasunuli do zásuvky. Tým sa aktivuje bezpečný, nízkonapäťový obvod a zapne sa centrálna jednotka v pivnici. Okamžite tak začnete vysávať. 

Pri vysávaní vám stačí držať len hlavnú jednotku. Prechádzate po jednotlivých miestnostiach a vysávate podlahu. Vysávať sa však dajú aj iné časti miestností, nielen podlaha. 

Ako vybrať správny centrálny vysávač? 

Veľmi dôležitou otázkou je aj to, ako vlastne centrálny vysávač vybrať. Začať treba vždy od začiatku. Pri tomto type vysávači je to teda výber rozvodu. Rozhodnite sa, či ho zabudujete do stien alebo skôr do podlahy. Najlepšie urobíte, ak sa opýtate odborníkov. Tí vám budú vedieť podľa vášho domu povedať, ktorý z typov bude lepší. 

Centrálny vysávač Electrolux patrí na Slovensku medzi tie najlepšie. Práve značka Electrolux totižto ponúka najpevnejšie potrubie pre centrálne vysávače s hrúbkou steny 2,13 mm. Takéto potrubie má veľmi dlhú životnosť

Vybrali ste si, kam umiestnite potrubie? V tom prípade sa môžeme posunúť ďalej a to na samotné vysávače. Pri výbere by ste sa mali zamerať najmä na sací výkon. Od toho závisí kvalita celého vysávaču. 

vysávanie pod stolom

Keďže finančná stránka pri tomto type vysávača nie je práve najnižšia, myslieť by ste mali aj na tú. Tá často dokáže zmeniť váš názor a pohľadať iný, lacnejší variant. 

Menej dôležitým parametrom sú doplnky a príslušenstvo. Samozrejme, pri výbere ho netreba vynechať, ale nachádza sa až na poslednom mieste, pretože často nijako neovplyvňuje výber. Mnohé centrálne vysávače poskytujú to isté. 

Cena centrálneho vysávača

Centrálny vysávač nie je lacnou záležitosťou. Je to pravda, a preto je dobré o tejto maličkosti vedieť. Cena sa odvíja od veľkosti vášho domu, od typu vysávača a množstva ďalších dôležitých informácií. Ceny však začínajú na približne 2 000 €

Cena je síce vyššia, no to, čo vám centrálny vysávač ponúkne, nenájdete pri žiadnom inom. Rovnako nemusíte vysávač meniť, vďaka čomu ušetríte na ďalších nákladoch. 

Netreba zabudnúť ani na detail, že ak budete nehnuteľnosť niekedy predávať, je omnoho hodnotnejšia. Jej výsledná suma tak bude omnoho vyššia v porovnaní s domom bez centrálneho vysávača. 

Záver

Každý dom je iný, no všetky majú jedno spoločné. Musia byť správne vyčistené a upratané. Ak aj vy hľadáte kvalitný vysávač, ktorý by vás zbavil všetkých nečistôt a vedel by vám výkonne vyčistiť príbytok, rozhodne stavte na centrálny vysávač. Jednoducho sa s ním manipuluje, je kvalitný a vysáva sa s ním rýchlo. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *