Magazín

Ako správne používať parný čistič?

Parné čističe sú obľúbeným pomocníkom v domácnosti, pretože ich možno použiť na široké spektrum povrchov, pričom nie je potrebné používať žiadne čistiace prostriedky a chemikálie. Jestvuje viacero druhov parných čističov, ktoré sa dajú ľahko a kedykoľvek využiť v domácnosti, pričom vám ušetria čas aj peniaze.

Na čo všetko je možné parný čistič použiť a či sa doň oplatí investovať, na to sa pozrieme v tomto článku.

Čo je parný čistič a ako funguje

Parný čistič je zariadenie, ktoré za pomoci ohrievača premieňa vodu z nádržky na vodnú paru. Para, ktorú vytvára, je extrémne horúca, no zároveň je aj pod tlakom, vďaka čomu dokáže na špinu pôsobiť účinnejšie. Vodná para z  čističa dosahuje vyše 100 °C, čo je teplota, pri ktorej sa efektívne zbaví plesní, baktérií, vírusov, alergénov a choroboplodných zárodkov. Horúca para zároveň ľahko uvoľní špinu a za pomoci rôznych nástavcov sa parným čističom dostanete skutočne kamkoľvek.

Parný čistič sa s obľubou využíva na čistenie kobercov, matracov a textílií, tvrdých povrchov v kúpeľni a kuchyni a na rôzne ďalšie účely.

Na trhu je niekoľko druhov parných čističov. Často používané sú ručné parné čističe, ktoré sú kompaktné a praktické. Často sa používajú na umývanie okien, zrkadiel a menších plôch. Sú cenovo najdostupnejšie, no často nemajú odsávaciu funkciu, preto je uvoľnenú špinu potrebné zotrieť.

Sú ľahké a jednoducho odstránia aj nečistoty v ťažšie dostupných miestach, škárach, rohoch či pod nábytkom. Na umývanie podláh sú ale skôr vhodné parné mopy, ktoré sú výbornou voľbou na čistenie väčších plôch a dezinfekciu podláh bez chémie. Najlepšie fungujú na tvrdé podlahy, ktorým neprekáža teplo a vlhkosť, no na koberce môžu niektoré modely potrebovať nástavec navyše.

Okrem toho ešte jestvujú parné vysávače, ktorými je možné vyčistiť viacero rôznych plôch. Väčšinou majú aj rôzne funkcie a nadstavce na špecifické účely. Sú však drahšie a väčšie, tým pádom sa horšie skladujú.

Väčšia veľkosť znamená aj väčší zásobník na vodu, vďaka čomu je možné upratovať parou dlhšie bez prerušenia. Parným vysávačom možno dezinfikovať podlahy a povrchy v celom dome bez použitia chemických prípravkov. Sú výborne aj na čistenie kobercov, pretože paru aj odsajú a koberec tak nezostane úplne mokrý – vysuší sa tak rovnomerne, bez vzniku škvŕn.

Spôsoby využitia parného čističa

Parný čistič je výborným pomocníkom v domácnosti práve preto, že je všestranný a dá sa použiť na rôzne povrchy a účely.

Nielen čistí, ale dokáže aj zbaviť zažratých škvŕn, zápachov, dezinfikovať povrch a zničiť baktérie, vírusy a alergény bez toho, aby ste potrebovali použiť chémiu. Predtým, než sa pustíte do čistenia konkrétneho povrchu, skontrolujte si manuál vášho konkrétneho čističa a overte si, či je vhodné ho daným spôsobom využiť. Pre inšpiráciu však ponúkame niekoľko spôsobov, ako môže parný čistič v domácnosti pomôcť:

  • KoberceVďaka parnému čisteniu sa koberce zbavia prachu, nečistôt i zápachu. Po čistení vyzerajú ako nové, pretože vlasy koberca sa narovnajú, sú mäkké a príjemné na dotyk a vyrovnajú sa aj vlasy, ktoré boli utlačené nábytkom.
  • MatraceČistenie matracov by malo byť pravidelnou záležitosťou nielen u alergikov, ale aj v domácnostiach s deťmi či kdekoľvek. Za pomoci sódy bikarbóny možno odstrániť zvyšky kože, odstrániť pach potu ale aj roztoče.
  • Gauč, poťahy auta – Skvelým spôsobom, ako vrátiť gauču a poťahom život a zbaviť ich škvŕn a zápachu je čistiť ich parným čističom. Pozor, nie všetky materiály sú na to vhodné, o čom si povieme v ďalšej časti.
  • Záclony – Bez zbytočného vešania možno záclony očistiť rovno na mieste, čím sa zbavia prachu a získajú sviežosť.
  • Okná a sklo – Čistenie okien sa s pomocou parného čističa stane rýchlou záležitosťou. Rovnako dobre vyčistí aj zrkadlá, presklené vitríny, sklo sprchového kútu, či predmety zo skla i porcelánu (glazované).
  • Obkladačky a podlaha – V kuchyni, kúpeľni či inej časti domu pomôže so zájdenými obkladačkami a škárami medzi nimi. Na toalete a v kúpeľni zase oceníte, že ich parný čistič aj dezinfikuje. Ak sú podlahy vyrobené z odolných materiálov, parný čistič vyčistí šmuhy, zbaví zaschnutých nečistôt, prachu a baktérií.
  • Hygienické zariadenia – Rovnako skvelé je aj parné čistenie toaliet, vaní, sprchových kúrov, batérií, umývadiel a ďalších miest, ktoré môžete jednoducho dezinfikovať pomocou pary. Tieto miesta zároveň často napáda pleseň a vyskytne sa aj vodný kameň, a v tom prípade je účinné čistiť aj s pomocou octu.
  • Ťažko dostupné miesta – Para sa dostane aj tam, kam sa s prachovkou či vysávačom nedostanete. Veľmi dobre sa čistia drobné škáry, rohy, kúty, lampy, stropné ventilátory a ťažko dostupné miesta, napríklad aj vnútro radiátorov.
  • Domáci miláčikovia – Je vhodný na vyčistenie a sterilizáciu kotercov, kovových klietok i vankúšov vašich domácich miláčikov, z ktorých odstráni aj zápach.
  • Šperky – Väčšinu šperkov je možné čistiť parným čističom, čím získajú lesk ako nové.
  • Záhrada – V záhrade vám parný čistič pomôže pri očistení záhradného nábytku, grilu, zaschnutej trávy na kosačke a pod.

Niektoré typy povrchov a materiálov je možné čistiť parným čističom len vtedy, ak znížite teplotu a čistič nastavíte na nižší výkon. Ide najmä o drevené parkety, drevené obklady a predmety z dreva, plávajúcu podlahu a podobné materiály (vinyl, laminát, linoleum).

Sú totiž citlivé na teplo aj vlhkosť, preto ich čistenie síce je možné, no musí prebiehať na šetrnom móde. Pozor si dávajte aj pri porceláne, keramike a tenšom skle.

Kým teplo a vlhkosť neznáša ani papier, môžete to využiť vo svoj prospech a čistič využiť napríklad na odstránenie etikiet, nálepiek ale hlavne tapiet.

Na aké povrchy nie je vhodný?

Pri čistení parným čističom sa môže zdať, že je možné použiť ho kdekoľvek. Nie je to pravda – pozor si dávajte na materiály, ktoré neznesú vlhkosť a teplo, vplyvom ktorých by sa mohli znehodnotiť či trvalo poškodiť.

O ktoré predmety ide?

  • Elektronika – Nikdy nepoužívajte parné čistenie na elektronické zariadenia, a už vôbec nie vtedy, ak sú pod prúdom.
  • Starožitnosti a cenné predmety – Pri týchto predmetoch si dajte obzvlášť pozor. Starožitnosti by sa vplyvom pary mohli poškodiť, keďže materiál, z ktorého sú vyrobené, už nemusí byť v takej kondícii, aby horúcu paru zvládol.
  • Poťahy z kože, ekokože a alcantaru – Tieto materiály sa často používajú na výrobu poťahov do áut, no stretnúť sa s nimi môžete aj v domácnosti. Pôsobenie horúcej pary by ich však značne poškodilo a utrpel by nielen vzhľad, ale aj kvalita materiálu.
  • Jemné látky – Predtým, než sa pustíte do naparovania textílií, prezrite si lístok s inštrukciami k používaniu. Ak je uvedené, že textília nie je vhodná do sušičky, tak ju ani nenaparujte. Vyhnite sa najmä citlivým látkam ako napr. vlna, nylon či hodváb.
  • Plast – Niektoré druhy plastu môžu zle reagovať na teplo pary, pričom môže dôjsť k deformácii až k poškodeniu.

Ak si nie ste istí, či môžete na daný materiál parný čistič použiť, skúste najprv nájsť dostupné informácie v návode na údržbu alebo na internete, prípadne na najnižšom stupni vyskúšajte parný čistič na skrytom či málo viditeľnom mieste.

Ako správne používať parný čistič

Keďže parný čistič je možné použiť na toľko rôznych povrchov, čistenie vždy prispôsobte danému povrchu. Napríklad ak sa chystáte čistiť gauč, ktorý je už starší a ošúchaný, teplotu a výkon znížte. To platí aj pri delikátnejších, tenších a opotrebovaných materiáloch. Pri čistení nezabudnite na to, že predmet, najmä ak ide o textílie, bude potrebovať určitý čas na to, kým vyschne. Ak čistíte matrace či gauče, nerobte to večer pred spaním – budú si vyžadovať asi hodiny na vyschnutie. Na bežnú špinu nie je potrebné používať žiadne prípravky, no využiť ich môžete vtedy, ak ide o zažratejšie škvrny alebo špinu, ktorú už dlho nikto nečistil.

Ak čistíte delikátne materiály, napr. sklo, keramiku a porcelán, na čistenie si nevyberte chladný deň, kedy máte izbovú teplotu nízku. Vysoké teplotné rozdiely by mohli spôsobiť, že materiál popraská.

Ak čistíte akúkoľvek plochu, matrac, gauč, sedačku a pod. najprv z nej odpracte všetko, čo tam nepatrí, nech vám zostane čistá plocha. Ak čistíte textílie, presvedčte sa, že nič nezostalo vo vreckách či záhyboch. Ak sa vám stane, že počas používania vám dôjde voda, parný čistič odpojte z vedenia a až tak vodu doplňte.

Ak nemáte parný čistič s odsávačom (vysávač), budete musieť po vyčistení povrchu zotrieť vlhkosť. To platí najmä v prípade ručných parných čističov. Pri samotnej aplikácii pary si treba dať pozor, aby nedošlo k popáleniu horúcou parou. Vhodné je použiť ochranné pomôcky ako rukavice a ochranné okuliare. Pri používaní parného čističa sa riaďte inštrukciami vášho konkrétneho výrobku – rôzne čističe si vyžadujú rozdiely čas ohrevu vodu, pri niektorých možno vodu doliať počas používania (dvojkomorové), no pri iných sa to nesmie(jednokomorové).

Nezabudnite, že aj o samotný čistič sa treba starať. Na čistenie môžete používať vodu z kohútika, no tá býva tvrdá, a tak sa vám v prístroji môže vytvoriť vodný kameň. Výhodnejšie je používať destilovanú vodu, resp. starať sa o pravidelnú údržbu a odstraňovať vodný kameň. Po skončení používania pamätajte na to, že prístroj bude určitú dobu horúci a vlhký. Predtým, než ho niekde uložíte, ho nechajte vychladnúť a vyschnúť, prípadne kondenzovanú vodu utrite.

Oplatí sa do parného čističa investovať?

Parný čistič nie je vždy lacná záležitosť, preto je na mieste otázka, či sa jeho kúpa oplatí.

Najlacnejšie sú ručné parné čističe, ktoré sú kompaktné, no sú vhodné skôr na menšie plochy. Tie možno kúpiť už od 30 EUR, pričom cena je zvyčajne 50 – 100 EUR a môže sa vyšplhať aj vyššie. Drahšie sú mopové parné čističe, ktoré možno nájsť okolo 100 EUR a viac, no najdrahšie sú parné vysávače, ktoré nájdete za 200 – 300 EUR, resp. niekoľko stovák eur. Odporúčame sledovať recenzie a testy.

To, či sa vám parný čistič oplatí alebo neoplatí kúpiť, samozrejme, závisí od mnohých individuálnych faktorov, napr. ako často ho budete používať, či máte podlahy, na ktorých sa dá používať, či potrebujete dom často dezinfikovať a zbavovať alergénov a podobne. Je ale niekoľko objektívnych dôvodov, prečo sa tohto šikovného pomocníka oplatí mať v domácnosti.

  • Povrchy budete môcť jednoducho dezinfikovať – Výhodou horúcej pary je, že dokáže účinne dezinfikovať povrchy, a keďže preniká aj do textílií, ľahko tak dezinfikujete aj gauč, matrac a iné povrchy. Dezinfekčné prípravky sú často agresívne a obsahujú zbytočnú chémiu – na rozdiel od toho, parným čističom sa dá dezinfikovať jednoducho, len silou horúcej pary. Ničí sa tak 99 % zárodkov, baktérií, alergénov a vírusov, čo ocenia nielen alergici, ale v období pandémie aj každá domácnosť.
  • Na čistenie nepotrebujete čistiace prostriedky – Keďže horúca para dokáže nečistoty jednak uvoľniť, no zároveň povrch svojou teplotou aj dezinfikovať, nie je potrebné používať žiadne čistiace prostriedky a chemikálie, ktoré môžu dráždiť a spôsobovať alergické reakcie. To je dobrá správa najmä pre alergikov, rodiny s malými deťmi či kohokoľvek, kto privíta menšie používanie chemikálií.
  • Zbavíte sa aj zažratých škvŕn – Najhoršie je vyčistiť staré zaschnuté škvrny, ktoré sú zažraté hlboko v látke, ale aj mastnotu, olejnaté škvrny či žuvačku. V tomto prípade však para otvorí textilné vlákna a vniká tak hlboko do štruktúry textílie, kde môže jemne, no účinne odstrániť aj škvrny, ku ktorým by sme sa kefou alebo špongiou neodstali. Pri ťažšie odstrániteľných škvrnách je parný stroj účinný so sódou bikarbónou, octom alebo čistiacim prípravkom.
  • Povrchy rýchlo vyschnú – Textílie si síce budú vyžadovať viac času než tvrdé povrchy, no keďže sa čistí horúcou parou, aj schnutie bude rýchlejšie. Ak napríklad čistíte koberec teplou vodou a kefkou, ten dosť nasiakne a voda nie je dostatočne horúca na to, aby sa rýchlo odparila a vyschla. Pri parnom čističi jednak textílie zbytočne nepresiaknu príliš veľkým množstvom vody a zároveň vplyvom tepla vyschnú o čosi skôr.
  • Získate všestranného pomocníka do domácnosti – Ako ste mohli vidieť, parný čistič je využiteľný na mnohých povrchoch a materiáloch, preto má v domácnosti široké využitie. Poteší jednoduchosťou používania, ale aj úsporou peňazí za rôzne čistiace prostriedky. Všetko, čo potrebujete, je voda, ktorú čistič premení na horúcu paru, a tá už povrchy spoľahlivo vyčistí a vydezinfikuje.
4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *