Domácnosť

Hmyz v byte – Ako sa ho účinne zbaviť?

mravce v byte

Hmyz v byte dokáže poriadne znepríjemniť život. Či už pristihnete muchu, ako vám lezie po tanieri, v múke nájdete zahniezdené mole alebo bojujete s húfom mravcov vyliezajúcich zo štrbiny v rohu izby. Zbaviť sa hmyzu môže byť problematické, najmä, ak sa v domácnosti neustále množí a samotné vyháňanie nepomáha.

Najlepšie odpudzovače hmyzu

Ako sa zbaviť hmyzu v byte?

V prvom rade sa snažte zabrániť, aby sa k vám hmyz dostával zvonku a nepripravujte mu vhodné podmienky na množenie.

V dome

Pokúste sa zatmeliť štrbiny v stenách a poriadne utesniť okná. Na okná, ktorými vetráte, si zadovážte sieťky proti hmyzu.

Nenechávajte na stole jedlo. Sladké vône nepritiahnu len malý hmyz, ale aj mravce a osy. Múku, sušené ovocie a oriešky skladujte vo vzduchotesných nádobách, aby sa dovnútra nedostali mole.

Pravidelne upratujte a čistite. Neskladujte po dome škatule, kopy papierov a časopisov, lebo sa v nich môžu usadiť šváby.

Veľa druhov hmyzu vyhľadáva vlhkosť. Uistite sa, že vám nezateká umývadlo, alebo že nemáte pokazenú chladničku, práčku či klimatizáciu. Ak sa nemôžete zbaviť vlhkosti, pouvažujte o vysúšači vzduchu.

hmyz v byte

Okolo domu

Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť hmyzu v domácnosti, je držať ho čo najďalej od domu.

Stojatá voda je doslova liaheň pre komáre, preto sa snažte mať v blízkosti domu čo najmenej plôch so stojatou vodou. Ak zachytávate dažďovú vodu na polievanie záhrady, umiestnite sud čo najďalej od vášho domu.

Aj kompost je vhodným miestom na množenie hmyzu, mal by byť preto na opačnom konci záhrady. Podobne ako v komposte, aj v hustých porastoch burín sa taktiež usádzajú rôzne druhy hmyzu, snažte sa preto pravidelne kosiť.

Niektoré druhy radi zimujú v dreve. Kúrite drevom? Potom ho neskladujte hneď pri dome. Kým ho donesiete dovnútra, skontrolujte jednotlivé polená, či ich neobývajú zazimované chrobáky. (zdroj)

Prostriedky na odplašenie hmyzu

Ak sa aj napriek snahe hmyz u vás stále objavuje, alebo už je premnožený, prichádzajú na rad ďalšie kroky. Budete ho musieť vyhnať odpudzovačmi, plašičmi alebo chytiť do pasce.

Domáce prostriedky

Rastliny, ktoré odpudzujú hmyz v byte

Vedeli ste, že viacero druhov rastlín vydáva vôňu, ktorá prirodzene odpudzuje lietajúci hmyz? Vysaďte si do kvetináča v okne muškáty a muchy i komáre sa mu budú oblúkom vyhýbať. Podobný účinok majú bazalka, mäta, levanduľa, citrónová tráva a bobkový list.

Vonné oleje a extrakty

Podobne ako živé rastliny, aj extrakty z týchto rastlín v koncentrovanej podobe odpudzujú hmyz. Vyskúšajte napríklad škoricový či klinčekový olej alebo olej z niektorej z vyššie spomínaných rastlín. Pripravte si vodné roztoky z týchto olejov do rozprašovačov alebo ponorte vatové tampóny priamo do olejov a rozmiestnite ich po kuchyni. Pepermintový olej sa osvedčil pri odpudzovaní múch, chrobákov, bĺch, vší aj pavúkov.

odpudzovače hmyzu v byte

Citrón

Vôňa citrónu odpudzuje komáre a pavúky. Porozmiestňujte po dome kúsky citrónu alebo postriekajte citrónovou vodou rohy miestností, kde sa tvoria pavučiny.

Ocot

Aj ocot pôsobí proti hmyzu v byte, napríklad proti mravcom. Zmiešajte ho v rozprašovači v pomere 1:1 a aplikujte na potrebné miesta. Najlepšie pôsobí v kombinácii so saponátom.

Chemické odpudzovače a pesticídy

V ponuke dostať aj veľa chemických prípravkov proti hmyzu, napríklad špeciálnu syntetickú kriedu na mravce. Chemické prípravky sú pochopiteľne oproti prírodným ešte účinnejšie, no väčšinou sú jedovaté a pri dlhodobom používaní môžu poškodzovať zdravie ľudí.

Dajte taktiež pozor, aby sa pri nich nehrali deti alebo aby ich omylom nezjedli domáci miláčikovia.

Elektrické plašiče na hmyz v byte

Elektrické plašiče predstavujú bezpečné a zároveň veľmi účinné riešenie na odháňanie hmyzu. Ultrazvukový plašič vydáva pre ľudí neškodný a zároveň nepočuteľný zvuk. Hmyz ho však počuje a snaží sa dostať z jeho dosahu. Vybrať si môžete z rôznych druhov plašičov, napríklad proti pavúkom alebo proti komárom. Niektoré majú dosah aj niekoľko desiatok metrov štvorcových.

Pasce na hmyz v byte

Pascu na lietajúci hmyz si môžete urobiť aj sami. Stačí vám k tomu fľaša, mydlová voda a návnada, ktorá hmyz priláka. Umiestnite k nádobe s mydlovou vodou návnadu a čakajte, kedy hmyz priletí. Mydlo vo vode by malo hmyzu znemožniť únik z fľaše, preto sa pri kontakte s vodou rýchlo utopí.

Ak sa vám nechce robiť pascu vlastnoručne, môžete investovať do niektorej z obchodu.

Podľa druhu hmyzu

Muchy

Muchy prenášajú množstvo baktérií a vírusov ako salmonela a E. coli.

Na plašenie múch sa osvedčil zázvor. Zmiešajte zázvorový prášok s vodou a pomocou rozprašovača postriekajte povrchy v domácnosti. Podobne môžete roztok aplikovať do blízkosti okien, aby ste zabránili vstupu ďalším muchám.

Výrobcovia ponúkajú rôzne typy pascí na muchy. Ku klasike patria pasce s lepom, no dostať aj elektrické pasce, ktoré muchu zabijú elektrickým prúdom.

Vínne mušky – octomilky

Na rozdiel od múch, malé vínne mušky alebo octomilky neprenášajú choroby. Nikto však nemá chuť na jedlo, na ktorom sa rojí tento drobný lietajúci hmyz.

Aj im môžete pripraviť domácky vyrobenú pascu. Do nádoby nalejte jablčný ocot a prikryte ju igelitom s malými dierkami. Mušky do nej vletia. Nakoniec stačí nádobu aj s muškami vyniesť von.

muška v umývadle

Mušky v umývadle

V kuchyniach a kúpeľniach sa môžu usídliť kútovkovité mušky. Ide o drobný lietajúci hmyz, ktorý sa podobá na vínne mušky, no v porovnaní s nimi sú tmavšie, ochlpené a nevedia tak rýchlo lietať. Obľubujú organický odpad a vlhkosť, preto sa zvyknú namnožiť v odtokoch kuchynských drezov, v umývadlách či sprchách. Často sa premnožia aj v relatívne čistých domácnostiach alebo prekvapia obyvateľov po príchode z dovolenky. Našťastie neprenášajú infekcie.

Ak sa ich chcete zbaviť, poriadne kefou a čistiacim prostriedkom vyčistite umývadlo aj sifón, najmä zvnútra. Prípadne nalejte do sifónu čistiacu zmes, ktorú pripravíte zmiešaním pol pohára soli, pol pohára sódy bikarbóny a jedného pohára octu. Nechajte pôsobiť cez noc a ráno zlejte vriacou vodou. Vriacou vodou môžete drez preventívne premývať aj 1 – 2-krát do týždňa.

V prípade, že sa mušky premnožili a potrebujete sa ich rýchlo zbaviť, použite na ne pascu s jablčným octom ako na vínne mušky. (zdroj)

Mole

Proti moliam v šatníku pomáha časté vetranie. K prírodným odpudzovačom patrí komonica a levanduľa, no pozor – ich sušené kvety musíte pravidelne vymieňať. Staré sušené byliny majú na mole práve opačný efekt, rady sa v nich zahniezdia.

Mravce

Klasickým prostriedkom na odpudzovanie mravcov je krieda. Stačí ňou na zem nakresliť čiaru a mravce cez ňu neprejdú.

Ďalším vhodným domácim prostriedkom proti mravcom je soľ – jednoducho soľný roztok aplikujte na miesta, kde sa najviac zdržujú.

Komáre

Komáre ľuďom doslova pijú krv a sú aj prenášačmi chorôb. Odpudíte ich elektrickým plašičom alebo citrónom. Citrón rozkrájajte na kúsky a rozmiestnite po dome či k oknám, alebo si jeho šťavou natrite pokožku – pôsobí ako prírodný repelent.

Komáre odpudzuje aj vodný výluh z podrvených sušených listov chryzantémy. Pre čo najlepší účinok ho zmiešajte s mydlovou vodou.

včela v byte

Včely, osy a čmeliaky

Bodavý hmyz nepríjemne štípe a pre alergikov predstavuje život ohrozujúce nebezpečenstvo. Dajú sa utopiť v mydlovej vode, zabíjanie týchto druhov je však nebezpečné a nemusí byť práve najlepším riešením. Hynúca včela vypúšťa špeciálne chemické látky, čím privoláva ostatné včely a dáva im signál o hroziacom nebezpečenstve. Keď ju zabijete, o chvíľu na jej miesto príde ďalšia v snahe ochrániť kráľovnú.

Ak sa chcete včiel a ôs nadobro zbaviť, radšej poskrývajte sladké jedlá, ktoré ich prilákali alebo využite odpudzovače.

Bzdochy

Bzdochy v prvom rade nepríjemne páchnu. Pre človeka nepredstavujú vážne nebezpečenstvo, no dajte si pozor, aby sa vám ich smradľavá tekutina nedostala do očí. Pri manipulácii s nimi používajte rukavice. Zo záclon a predmetov v byte bzdochy striasajte do nádob z mydlovou vodou, kde sa utopia.

Ploštice

Ploštice na ľudí útočia v noci a zanechávajú štípance podobné tým od komára. Ak sa ich chcete zbaviť, musíte vydezinfikovať celý dom. Na rýchlu prevenciu pred štípancami použite lepiacu pásku, ktorou oblepíte nohy postele alebo okolo postele nasypte kriedu. To by malo plošticiam zabrániť, aby sa k vám v noci dostali.

Záver

Veríme, že sme vám s našimi tipmi pomohli a podarí sa vám hmyzu v dome úspešne zbaviť!

4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Katarína Senajová

Venujem sa písaniu a ilustrovaniu kníh pre deti a mládež. Mám cit pre estetiku a kombinovanie farieb. Svojimi článkami sa vám snažím čo najlepšie poradiť pri zariaďovaní interiéru a záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *