Vypestujte si

Ako sa správne starať o živý plot?

strihanie živého plotu

Živý plot je obľúbený v mnohých domácnostiach. Dokáže poskytnúť nielen príjemný tieň a doplniť dvor, ale taktiež poskytuje aj dôležité súkromie.

Starostlivosť oň je jednoduchá a zvládne ju aj začiatočník. Treba o nej však nejaké základné informácie vedieť. Ako sa teda správne starať o živý plot? 

Či už chcete do záhrady alebo dvora zeleň, alebo len hľadáte nejakú drevinu, ktorá by vám poskytla viac súkromia, živý plot je na to ako stvorený. Vie zakryť celoročne úplne všetko, čo potrebujete. Jeho veľkou výhodou je ľahká starostlivosť a dlhá trvácnosť

Ako si vybrať živý plot? 

Pod pojmom živý plot si mnohí z nás predstavia dlhý zelený pás, ktorý lemuje nejakú časť v záhrade. Mnohí si však neuvedomujú, že existuje veľmi veľa druhov živého plotu.

Nejde tak ani o samotné druhy ako o fakt že živým plotom môžu byť viaceré dreviny

strihanie živého plotu krovinorezom

Ako si teda vybrať ten správny? Pri výbere drevín na živý plot myslite na:

 

  • vzhľad
  • výšku
  • požiadavky konkrétneho druhu na pôdu, svetlo a vlhko
  • typ

Predtým, ako si teda nejaký živý plot vyberiete, myslite aj na tieto požiadavky. Pomocou nich si vyberiete a kúpite takú drevinu, aká sa vám bude do záhrady alebo do okolia vášho domu hodiť. 

Typy živého plotu

Ako sme spomenuli vyššie, živým plotom môžu byť rôzne dreviny, ktoré spĺňajú určité požiadavky. Ide o také dreviny, ktoré dokážete nasadiť vedľa seba a spolu vám vytvoria určitú stenu. 

Základné delenie živého plotu je na: 

  • opadavý
  • neopadavý 

To, aký plot si vyberiete, najčastejšie závisí od podmienok v záhrade, no taktiež od toho, po čom túžite vy. Myslite však na to, že ak nemáte dostatok svetla, voliť by ste mali skôr tuju alebo tis. Pri dostatku svetla sa vám ponuka rozšíri aj na ďalšie dreviny. 

Vybrať si však môžete aj medzi nízkymi a vysokými drevinami. Na trhu nájdete takisto kríky bez kvetov alebo naopak, s kvitnúcimi kvetmi.

Najlepšie spravíte, ak nakombinujete opadavé kríky s neopadavými. Tak vám aj počas jesene a zimy ostanú dreviny, ktoré zakryjú dvor a záhradu.

Existujú aj určité typy, ktoré sú perfektné ako živý plot. Sú to napríklad: 

  • Vtáči zob
  • Krušpán
  • Cezmína
  • Červienka
  • Tuja
  • Bambus
  • Borievka

živý plot

 

Rastliny na živý plot

Vtáči zob patrí medzi najznámejšie typy živého plotu. Používa sa veľmi často v mnohých záhradách. Jeho najväčšou výhodou je, že rastie veľmi rýchlo, a to v priemere až 1 meter ročne. Dokáže tak spraviť bariéru už veľmi rýchlo od nasadenia. Výška je na vás, vyberajte si taký vtáči zob, ktorý bude vyhovovať vašim podmienkam. Niektoré môžu narásť až do výšky 3 metre. 

Krušpán je taktiež veľmi populárny a to najmä vďaka tomu že je patrí do skupiny vždyzelených rastlín. Vie dorásť do výšky až 6 metrov. Pomocou strihania ho však môžete upraviť presne podľa svojich preferencií. 

Cezmína je taktiež, ako krušpán, vždyzelená drevina. Vie sa prispôsobiť rôznym podmienkam a vďaka tŕňom, ktoré sa nachádzajú na jej listoch, slúži ako zábrana proti zvieratám. 

Červienka je skvelou alternatívou živého plota. Je to stálezelená rastlina, ktorá má však veľmi krásne sfarbenie počas roka. Tešiť sa môžete na krásnu červenú, ktorá doplní každú jednu záhradu či dvor. Netreba sa však o ňu zabudnúť starať. Svojou krásou vás odmení len vtedy, ak ju budete pravidelne rezať. 

Tuja je taktiež veľmi známym typom živého plota. Rastie veľmi rýchlo, je stálezelená a dokáže vyrásť naozaj vysoko. Poskytuje tak skvelú ochranu. Darí sa jej v rôznych klimatických podmienkach.

Bambus u nás nevidíme moc často, no je veľmi obľúbený, pretože vyzerá zaujímavo. Je to stálezelený typ. Na trhu môžete nájsť rôzne veľkosti a tvary. Musíte sa však oň dobre starať. 

Borievka sa využíva taktiež pomenej, no je veľmi odolná, a preto sa ako živý plot hodí. Má rôzne tvary a veľkosti.  Dokáže sa dožiť stovky rokov, a preto, keď si ju vyberiete, môžete vedieť, že s vami zostane navždy. 

Okrem všetkých spomenutých nájdete na trhu obrovské množstvo ďalších typov, z ktorých si môžete vybrať. Určite tak nájdete presne ten typ, ktorý sa vám bude hodiť. 

Náradie na starostlivosť o živý plot

Živý plot dokáže rásť aj úplne sám bez určitej pomoci. Ak však chcete, aby vyzeral čo najlepšie, je potrebné správne sa oň starať. Nie je to však vôbec namáhavé a ani ťažké. Najčastejšie stačia nožnice na živý plot. 

Nájsť môžete ako bežné, tak aj elektrické nožnice na živý plot. Tie vám umožnia jednoduchšie strihanie a rýchlejšiu prácu. Okrem samotných nožníc si môžete vybrať aj krovinorez

Starostlivosť sa však neskladá len zo strihania plotu, a preto sa vám určite zídu aj základné záhradnícke pomôcky ako napríklad rýľ, motyka, hnojivo či krhla. 

Správna starostlivosť o živý plot 

Správna starostlivosť  sa skladá z niekoľkých častí. Nie je náročná, no je potrebná, aby živý plot dobre rástol a vyzeral pekne. Niektoré druhy stačí len raz za čas ostrihať, o iné je potrebné starať sa viac. 

Starostlivosť o živý plot sa skladá zo: 

  • Strihania 
  • Rezania
  • Tvarovania
  • Hnojenia
  • Strihanie 

Na strihanie živého plotu sa používajú špeciálne nožnice alebo krovinorezy. Je potrebné, aby tieto prostriedky boli ostré a zároveň nespôsobili poničenie okolitých častí plotu. V prípade, že je živý plot príliš vysoký, použite rebrík, aby bol plot zarovnaný správne. 

Strihanie je dôležité, aby sa živý plot omladil a rástol. Vďaka pravidelnému strihaniu bude vyzerať sviežo a pekne. 

strihanie živého plotu

Rezanie 

Prvý rok nechajte plot voľne rásť a odpočítať. Podporíte tým najmä rýchly rast. Druhý rok však už môžete vykonávať rez. Ten podporuje rozkonárenie a zahustenie živého plota. Vďaka nemu vyzerá plot majestátne a mohutne. 

Tvarovanie

V treťom roku, od sadenia, už prichádza čas aj na tvarovanie. Ideálne mesiace na tvarovanie sú jún až júl

Živý plot môžete tvarovať podľa seba. Nie je to však jednoduché, a preto by ste si mali dávať pozor. Ak ste ešte nikdy živý plot netvarovali, môžete staviť na odborníka. Ak sa nebojíte, môžete to vyskúšať aj vy. 

Hnojenie 

Nie každý hnojí živý plot. Nie je to príliš dôležité, no svojmu plotu tým môžete pomôcť. Na začiatku, keď budete plot sadiť, ho dajte do úrodnej pôdy. Pôdu môžete pred samotným sadením pripraviť, a to tak, že ju zmiešate s kompostom

Následne existuje aj výživový roztok či iné druhy hnojenia, ktoré môžete použiť a zamiešať ich do vody.

Takéto umelé hnojenie môžete aplikovať 2 – 3-krát za rok. Pomocou neho sa vyvinie hustá koreňová sústava, ktorá zabezpečí dostatočný prísun živín potrebných pre rýchly rast živého plotu. 

Starostlivosť o starý živý plot

V prípade, že máte doma starší živý plot, je najvyšší čas na jeho omladenie. Staršie kry sa omladzujú najlepšie v období, kedy nemrzne, no je už chladnejšie. Omladzovací rez by ste mali robiť vo výške zhruba 20 cm nad zemou.

Okrem rezu je však dôležité nové výhonky aj tvarovať a to tak, aby vedeli postupne zaplniť medzeru starých častí, ktoré ste odstránili. Dobrou alternatívou je aj zasadenie úplne novej dreviny v mieste, kde ste staré časti dali preč. 

Kedy strihať živý plot?

Živý plot nemôžete strihať len tak počas roka. Existuje obdobie, kedy plotu neublížite, práve naopak. 

Ak máte živý plot zo vždyzelených kríkov a drevín, najlepšie obdobie upravovania je od septembra do zimy, keď udrú prvé mrazy. 

Naopak, ak máte plot z kvitnúcich drevín a kríkov, strihajte ich na jar, hneď po odkvitnutí. Strihajte ich v pravidelných jednoročných cykloch. 

Samostatnou kategóriou sú ihličnany, kde je údržba pomerne jednoduchá. Takýto typ plota sa najčastejšie tvaruje len dvakrát za rok a to pred jarou a na jeseň. V prípade ihličnanov môže ísť aj o voľnerastúce typy. Tými sú napríklad tuje. Tie stačí zarovnať len zvrchu. 

živý plot

Ako rozmnožiť živý plot? 

Živý plot môžete aj rozmnožiť. Dôležité je však vedieť, ako správne na to. Všetko sa odvíja najmä od toho, akú drevinu používate. 

Pri živom plote sa však najčastejšie používa rozmnožovanie pomocou odrezkov. Je to rýchly a jednoduchý spôsob, ako môžete získať viac rastlín. Stačí, ak si vyberiete zdravú stonku s dĺžkou približne 7 – 16 cm. Následne ju odrežte šikmým rezom a odstráňte listy. 

Odrezky by ste mali okamžite zasadiť do vlhkého substrátu alebo piesku. Udržujte ich vo vlhkom prostredí. Niektoré dreviny sa zakorenia rýchlejšie, iné zas pomalšie. Priemerne však trvá zakorenenie mesiac až dva. Rastlina si musí vybudovať koreňovú sústavu. 

Rady na záver

Na záver sme si pre vás pripravili zopár rád, ktoré sa vám určite pri pestovaní živého plotu zídu. 

  • V prípade, že máte rýchlorastúci živý plot, ho musíte strihať častejšie. Pripravte sa preto aj na tri strihania za rok.
  • Pri pomalšie rastúcich kroch sa stretnete so strihaním len raz ročne. Na druhej strane si zas budete musieť počkať, kým vám vyrastú do požadovanej výšky. 
  • Nezabúdajte na hnojenie. Mnohí ho neberú tak vážne, no je dobré. Podporuje nielen rast, ale taktiež výzor a kvalitu živého plota. Hnojiť môžete domácim kompostom alebo prírodným hnojivom. Vyskúšať však môžete aj minerálne hnojivá, ktoré pridáte do zálievky. 
  • Aj napriek tomu, že živý plot nie je príliš náročný na polievanie, v obdobiach sucha nezabúdajte na pravidelnú zálievku

4.3/5 - (6 votes)
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *