Domácnosť

Slnečníky na terasu – Nevyhnutnosť na každej terase (AKO VYBRAŤ)

Zima končí a slnko pomaly začína čoraz viac páliť. Je na čase poobzerať sa po správnom slnečníku. Ale ako vybrať ten správny? Vybrali sme niekoľko kritérií, ktoré by vám s rozhodnutím mohli pomôcť. Slnečníky na terasu si zaslúžia vašu plnú pozornosť. 

Najlepšie slnečníky na terasu – NÁŠ VÝBER

Tvar slnečníka

Slnečníky na terasu majú hneď viac variantov. Niektoré sú s rovnou tyčou v strede. Tieto slnečníky možno použiť v kombinácii s jedálenským stolom alebo samostatne stojace. Niekedy zahŕňajú vyklápací mechanizmus na vrchole slnečníka, ale ich štandardný tvar je rovný a symetrický.

Druhý typ má pevnú základňu, zakrivený stojan a striešku, ktorá je odsadená od základne slnečníka. Tieto slnečníky umožňujú zatienenie posedenia na ťažko zatieniteľných oblastiach bez toho, aby prekážala tyč slnečníka v strede priestoru. Takéto slnečníky na terasu sú vo všeobecnosti väčšie.

slnečník pri mori

Okrem toho si môžete vyberať aj z viacerých tvarov látky. Okrúhly slnečník je klasický model látky. Zvyčajne sa používa na zatienenie malých priestorov a je ideálny pre okrúhle stoly. Štvorcový alebo obdĺžnikový slnečník sa ľahko zmestí na terasu, pod uhlom, pozdĺž steny alebo nad stôl. Je moderný a vhodný do malých aj veľkých priestorov.

Mechanizmus slnečníka

K úplnej spokojnosti Vám určite dopomôže vhodný systém roztvárania slnečníka. Aj v tejto oblasti je na výber hneď niekoľko možností. Na otváranie slnečníka sa používa jeden z troch mechanizmov: vytláčací, kladkový alebo kľukový systém.

Vytláčací systém funguje jednoduchým zatlačením slnečníka nahor, pričom sa roztvorí. Na náklon vrchu slnečníka (ak to typ slnečníka umožňuje) je tiež potrebné manuálne narábanie so slnečníkom. Tento systém vyžaduje najväčšiu fyzickú námahu.

Kladkový systém využíva na zdvíhanie vrchu slnečníka koliesko a lanko. Tento spôsob je jednoduchší ako vytláčací mechanizmus.

Slnečníky s kľukovým systémom vyžadujú otáčanie kľuky jedným smerom na otvorenie slnečníka a opačným smerom na zatvorenie slnečníka.

Kľukové systémy sú ideálne pre väčšie slnečníky a vyžadujú minimálnu fyzickú námahu.

Stojan slnečníka

Predtým ako sa vrhneme porovnávať kvalitu stojanov, chceme krátko upozorniť aj na „rebrá“ slnečníkov. Rebrá sú tenké, ohybné tyče, ktoré podopierajú látkový vrch. Slnečníky na terasu takmer vždy obsahujú hlavné rebrá a podporné rebrá.

Hlavné rebrá sa rozprestierajú od najvrchnejšej časti stojanu k okrajom látky, zatiaľ čo podporné rebrá sú pripevnené ku koncu mechanizmu roztvárania a ku hlavným rebrám. Vo všeobecnosti platí, že slnečník s viacerými rebrami bude silnejší ako slnečník s menším počtom rebier.

Teraz sa teda vrhneme na stojany. Stojan je vzpriamený, centrálny komponent slnečníka, ktorý sa tiahne vertikálne od zeme až po vrch. Tyč určuje výšku celého slnečníka a dodáva mu oporu a pevnú štruktúru. Ako sme si už povedali, stojany môžu pozostávať z dvoch komponentov spojených dohromady alebo z jednej rovnej tyče.

Pri výbere slnečníka nezanedbajte ani materiál stojanu.

Materiál

Oceľ je odolný kov potiahnutý špeciálnou farbou, ktorá zabraňuje vzniku hrdze. Bude trocha vyžadovať údržbu, pretože oceľ sa musí občas prelakovať alebo ošetriť farbou či antikoróznym prípravkom pri prvých stopách hrdzavenia.

Hliník je stávka na istotu. Je to ľahký, pevný a nehrdzavejúci materiál. Je aj praktický; stačí ho z času na čas očistiť vlhkou handričkou. Nie je však veľmi flexibilný.

Drevo je estetický materiál, ideálny na navodenie tropického štýlu na vašej terase. Je prirodzene odolné a je vystužené vrstvou laku, aby lepšie odolávalo poveternostným vplyvom. Vyžaduje pravidelnú údržbu.

Laminát je materiál známy svojou pružnosťou a ľahkosťou. Nikdy nezhrdzavie. Má dobrý pomer hmotnosti a pevnosti.

Látka na vrchu slnečníka

Po výbere správneho tvaru a stojanu prichádza na rad uvažovanie, aká veľkosť slnečníka je vhodná pre váš vonkajší priestor. Ideálna veľkosť sa určuje veľkosťou vašej terasy a relatívne veľkosťou vášho nábytku na terasu. Ponúkame pre vás niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere:

Látka slnečníka veľká 152 cm až 183 cm vystačí na sedenie s 2 až 4 stoličkami. Slnečník veľký 213 cm sa skvele hodí k stolu o priemere 94 cm alebo k menšiemu. Slnečník s veľkosťou 259 cm je ideálny na posedenie pre 6 osôb. A slnečník vo veľkosti od 335 cm do 396 cm pojme až 10 stoličiek a je ideálny k bazénu.

FLORABEST® Dvojitý slnečník, 1,5 x 3 m

Vo všeobecnosti by väčší slnečník mal byť viacúčelový. Je to preto, že tieto slnečníky na terasu sú ťažšie a náročnejšie sa s nimi manévruje, zatiaľ čo malých slnečníkov môžete mať viac; každý vhodne zvolený pre konkrétne miesto.

Strieška slnečníka je vrchný materiál, ktorý vás priamo chráni pred vonkajšími vplyvmi, ako sú UV lúče či zrážky. Existuje mnoho rôznych druhov materiálov špeciálne vyrobených na boj s drsnými vonkajšími podmienkami, z ktorých každý má svoj vlastný jedinečný súbor vlastností, ktoré doplnia rôzne životné štýly a lokality:

Striešky na slnečníky sú takmer vždy vyrobené z látkového materiálu. V posledných rokoch sa vďaka technológiám podarilo vytvoriť vysoko odolné látky, ktoré sú odolné voči vlhkosti, poškodeniu slnkom a iným zdrojom opotrebovania.

Polyesterová tkanina je prirodzene hydrofóbna, čo znamená, že schne rýchlejšie ako iné materiály. Polyester je ideálny do daždivého prostredia, je rezistentný, pevný a odolný voči chemikáliám. Tento materiál môže byť farbený v roztoku takmer akejkoľvek farby.

Akryl je ľahký, mäkký a dá sa ľahko farbiť živými odtieňmi farieb. Táto tkanina odoláva krčeniu a dobre si zachováva svoj tvar. Akryl môže byť citlivý na vysoké teploty.

Olefín vyrobený z polyolefínu je syntetický materiál, ktorý ponúka pevnosť a odolnosť za dostupnú cenu. Olefínová tkanina odoláva vyblednutiu, roztrhnutiu, škvrnám a plesniam.

Slamená strieška odkazuje na tradičný štýl striešky, známej využívaním slamy a iných matných prírodných materiálov. Obľúbená je predovšetkým pre svoj tropický vzhľad, ale tento materiál je tiež odolný voči hnilobe a vyblednutiu. Jedinečné vetracie vlastnosti tiež pomáhajú vytvárať chladnejšie zatienený priestor.

Farby slnečníka

Vo všeobecnosti ak chcete viacfarebný slnečník, odporúča sa voliť farby podľa komplementárnej (kontrastnej) farebnej schémy. Sú menej bežné ako kombinácie analogických farieb , ale sú tiež pútavejšie.

Biele a krémové slnečníky na terasu sú jednými z najobľúbenejších farieb, keď nechcete príliš vyniknúť. To dáva zmysel – hodia sa do akéhokoľvek prostredia. Predtým ako si ich však kúpite, mali by ste zvážiť, že majú tendenciu nechať vyniknúť viac nečistôt, prachu, lístia a plesní.

Ak vás však takéto farby nelákajú a chceli by ste radšej elegantnú čiernu, máme aj pre vás dobré správy. Čierna alebo tmavošedá sú trvácnejšie ako iné farby, pretože majú tendenciu blednúť pomalšie. Je tiež menej pravdepodobné, že na nich bude vynikať špina, takže nemusíte slnečník čistiť každý deň.

Veľký slnečník s nastaviteľným uhlom sklonu

Možno sa čudujete, prečo odporúčame na leto čierny slnečník Môže sa to zdať trochu zvláštne, pretože je známe, že čierna farba absorbuje viac tepla ako iné farby. To je fakt.

Čierne predmety odrážajú veľmi málo svetla a slnečného tepla, všetko to absorbujú, a preto sú teplejšie ako biele predmety. A toto je paradoxne jeden z dôvodov, prečo čierny slnečník nie je iba módnou voľbou: čierny slnečník sa totiž „zahrieva“ za vás (doslova).

Predstavte si, ako sedíte pod veľkým čiernym slnečníkom. Je horúci, slnečný deň. Čierna látka nad vami pohlcuje teplo, môže byť horúca na dotyk. Vy však sedíme niekoľko centimetrov pod látkou, na stoličke. Vďaka tomu veľkému predmetu, ktorý pohlcuje teplo nad vami, je vo vašom kresle o niekoľko stupňov chladnejšie. Chladnejšie, ako by bolo pod bielym slnečníkom.

Dokonca čierne slnečníky na terasu nielen priťahujú a absorbujú teplo, ale výskumníci z Emory University zistili, že vás chránia aj pred 95 % škodlivých UV lúčov slnka v porovnaní so svetlejšími farbami.

Oddelenie dermatológie na Emory University v roku 2013 uskutočnilo výskum slnečníkov. Autori, Josette McMichael, MD, a Suephy Chen, MD, MS, testovali 23 typov slnečníkov a ich záver bol že: „najslabšie fungujúci slnečník stále blokuje v priemere 77% UV svetla. Všetky čierne slnečníky blokovali aspoň 90 % a väčšina blokovala viac ako 95%. Ostatné farby, najmä biela, nedosahovali také dobré výsledky.“

Pokiaľ Vám teda najviac záleží na ochrane pred UV svetlom, odporúčame tmavé farby. Ak vám čierna nevyhovuje, siahnite po slnečníkoch v živých a tmavších farbách. Námornícka modrá. Intenzívna červená. Smaragdovo zelená. Žiarivé fialová. Najhoršie sa zdajú byť odtiene žltej.

Základňa pre stojan

Na záver už len spomenieme doplnok, ktorý je užitočný, hlavne pre väčšie slnečníky. Väčšina slnečníkov by mala byť stabilizovaná pomocou pevnej základne/podstavca, aby sa maximalizovala bezpečnosť vo veternom alebo nepriaznivom počasí. Niektoré voľne stojace slnečníky na terasu, vrátane slnečníkov navrhnutých na použitie s jedálenským stolom, majú základňu už vo svojom dizajne a nevyžadujú ďalšiu podporu.

Naplnenie základne mokrým pieskom poskytuje najlepšiu oporu pre ťažšie slnečníky, neodporúča sa to však tým, ktorí chcú svoj slnečník často premiestňovať, pretože je potom oveľa ťažší na presun.

Platí: čím väčší je slnečník, tým ťažší musí byť podstavec.

Svetlá

Ak vaša zábava pokračuje až do večera, možno by ste mali uvažovať nad pridaním svetla. LED svetlá generujú oveľa menej tepla ako klasické žiarovky, takže môžu byť zabudované do rebier moderných slnečníkov. Alebo si ich môžete zakúpiť samostatne a namontovať na spodnú stranu alebo obvod striešky. K dispozícii je veľa veľkostí, konfigurácií a farieb svetiel, takže si môžete prispôsobiť atmosféru, ktorú chcete vytvoriť.

Aga Záhradný slnečník konzolový EXCLUSIV LED 300 cm Coffee

Ohrievače

Aby sa optimalizoval priestor a pohodlie, množstvo komerčných a špičkových slnečníkov má vo svojom dizajne integrované ohrievače. Tieto otočné infračervené zariadenia sa zvyčajne pripájajú k podperám a vyžarujú teplo, aby zohriali oblasť pod vrchom slnečníka. Elektrické vedenia ohrievačov sú skryté v stojane a často zdieľajú zdroj energie s osvetľovacím systémom.

Reproduktory

Niekoľko luxusných slnečníkov má dokonca reproduktory Bluetooth™, ktoré sa dajú pripojiť k vášmu mobilnému zariadeniu a prehrávajú vaše obľúbené skladby. Môžu tiež zahŕňať Wi-Fi a USB nabíjanie, takže nemusíte byť „odpojení“ len preto, že ste vonku.

Záver

Teraz už viete, podľa čoho vyberať slnečníky na terasu. Nesnažte sa výber urýchliť na úkor kvality. Inak budete musieť slnečník po krátkom čase vystriedať.

4/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *