Domáce pákové kávovary a latte art? Ide to aj s alternatívnym mliekom. A my vieme, ktoré je na to najlepšie.

Latte art je v poslednej dobe veľkým fenoménom. Pákové kávovary vám umožnia aj v pohodlí domova sa v tomto obore zdokonaľovať. Ide to aj s alternatívnym mliekom?

Intolerancie. Napriek tomu, že nie sú životu nebezpečné, vedia byť pekne nepríjemné. Neustále obmedzovanie sa, odriekanie si pre niekoho bežných potravín a stráženie sa. Je to náročné. A najmä vtedy, keď si chcete pochutnať na kvalitnom cappuccine, no intolerancia na laktózu vás pravidelne zastaví. Našťastie dnes už je trh tak veľký a plný možností, že vždy môžete siahnuť po alternatívnom mlieku. Vďaka veľkému výberu si tak môžete pochutnať na káve s nadýchanou penou aj v pohodlí domova. O skvelú chuť sa postará váš plnoautomatický kávovar alebo pákový kávovar.

Mnohí z vás možno budú protestovať, že káva z alternatívneho mlieka nikdy nebude tak dobrá ako z obyčajného. Záleží od názoru, predsa len sto ľudí, sto chutí. Okrem lahodnej chuti je však dôležitá aj vizuálna stránka kávy. O tom by vedeli rozprávať profesionálny baristi, ktorí sa dlhodo venujú umeniu latte art. Na druhú stranu, prečo by ste si mali pochutnať na dobrej a peknej káve len v kaviarni. Umeniu latte art sa môžete priučiť aj doma. A dokonca aj s alternatívnym mliekom. Poradíme vám, ktoré alternatívne mlieka sú pre latte art najlepšie.

Našľahaná a nadýchaná pena z alternatívneho mlieka

Pripraviť si nadýchanú penu v pohodlí domova už nie je problém. Kvalitné plnoautomatické kávovary s napeňovačom spravia všetku prácu za vás. Vy len stlačíte jedno tlačidlo a následne si pochutnať na dobrom cappuccine alebo latte. V prípade, že sa chcete s vašou kávou pekne vyhrať a pracovať na svojich skúsenostiach s latte art, potom sú pre vás vhodnejšie pákové kávovary. Pri pákových kávovaroch viete oveľa viac ovplyvniť chuť a výzor kávy.

V prípade, že trpíte intoleranciou na mlieko alebo čisto preferujete alternatívne mlieka, poradíme vám, ktoré sú najlepšie. Existuje niekoľko druhov alternatívneho mlieka, každé má inú chuť, konzistenciu a nie všetky sú rovnako vhodné na latte art. Pozrite sa na to, ktoré rastlinné mlieko je najvhodnejšie na prípravu krémovej mliečnej peny.

Aké alternatívne mlieko použiť, aby bola pena skutočne krémovo mliečna?

Existuje množstvo kávičkarov, baristov a milovníkov kávy, ktorí sa pustili do problematiky alternatívneho mlieka na prípravu krémovej mliečnej peny vhodnej na latte art. Napriek tomu, že sa nejedná o žiadne vedecké štúdie, ich zistenia pomôžu aj vám. Vďaka nim si budete lepšie vedieť vybrať alternatívne mlieko do vašej kávy. Tak sa pozrime na to, ktorému mlieku sa radšej vyhnúť a naopak.

Ryžové mlieko

Ryžové mlieko je dosť vodové, čiže jeho konzistencia nie je ideálnou na to, aby ste z neho vyšľahali krémovo mliečnu penu. A vôbec nie, ak mlieko chcete použiť na latte art. Svojím spôsobom je mlieko chutné. A preto, ak si ho chcete pridať na studeno do espressa, v tomto prípade je dobrou alternatívou.

Ovsené mlieko

Ovsené mlieko naopak od ryžového je veľmi dobré na krémovo mliečnu penu. Jednoducho a bez veľkých problémov z neho spravíte nadýchanú mliečnu penu vhodnú aj pre latte art. Naviac ovsené mlieko je chuťovo neutrálne. Pokiaľ patríte do skupiny, ktorá si aj v cappuccine vychutnáva chuť kávy, potom je ovsené mlieko pre vás dobrou voľbou.

Kokosové mlieko

Milujete kokos? Áno? Potom máme pre vás jasného favorita z alternatívnych mliek. Je ním kokosové. Pena sa z neho vyšľahá takmer sama, je dokonale krémovo mliečna a má skvelú konzistenciu. Latte art tak s mliečnou penou z kokosového mlieka nebude problém.

Mandľové mlieko

Mandľové mlieko je veľmi obľúbené. No pre krémovo mliečnu mliečnu penu to nie je tá najlepšia voľba. Pri väčšej snahe z neho spravíte krémovo mliečnu penu vhodnú do cappuccina či latte, avšak výrazná chuť orieškov sa bije s chuťou kávy.

V prípade, že máte obľúbený iný druh alternatívneho mlieka, jednoducho ho vyskúšajte. Pákové kávovary značky De’Longhi majú vynikajúce penové trysky, ktoré vám s prípravou peny pomôžu. A vy si tak môžete nájsť vášho favorita sami.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.