Moderná a zároveň funkčná kuchyňa – Čoho sa držať pri zariaďovaní kuchyne?

 Miestnosť na pravidelnú prípravu a v niektorých prípadoch aj konzumáciu jedál by sme bez problémov mohli označovať ako stredobod každej domácnosti. Každá žena chce, aby kuchyňa bola zariadená štýlovo, moderne a zároveň funkčne.

Kuchyňa sa využíva niekoľkokrát denne a pri jej zariaďovaní by sme si mali dvakrát premyslieť výber spotrebičov a predajní kuchynského nábytku.

Čoho sa ale držať pri zariaďovaní modernej a zároveň funkčnej kuchyne?

Výber spotrebičov a rozmiestnenie prípojok

Ak chcete, aby bola vaša kuchyňa moderná a zároveň funkčná, je potrebné si ujasniť, aké spotrebiče budete využívať. Na základe tohto si budete môcť dôkladne naplánovať a rozmiestniť prípojky na elektrinu, vodu a odtoky a zároveň si budete môcť premyslieť, kde umiestnite zástrčky.

Ak už ale máte prípojky rozmiestnené, vtedy je potrebné prispôsobiť spotrebiče prípojkám.

To, aké spotrebiče budete používať, má vplyv najmä na počet zástrčiek. Veľmi praktickým a zároveň moderným riešením sú výklopné, alebo výsuvné zástrčky. Sú zabudované priamo v kuchynskej linke a vyklopíte/ vysuniete ich vtedy, keď budete potrebovať zapojiť nejaký spotrebič.

Základné zóny

Ako každá iná miestnosť, aj kuchyňa musí byť rozdelená na viacero základných zón.

Medzi základné zóny v kuchyni radíme tieto zóny:

  • stolovaciu
  • odkladaciu
  • prípravnú
  • umývaciu
  • varnú

Tieto zóny je ale problém rozmiestniť v menších kuchyniach. Skladovaciu zónu vám ale odporúčame umiestniť tak, aby nezavadzala pri stolovaní. Určite nechcete pri braní nejakých vecí zo skrinky prenášať jedálenský stôl a riskovať znehodnotenie inak kvalitných stolových nôh.

Čo by však rozhodne malo byť pohromade? Pohromade by malo byť drez, sporák a kuchynská pracovná doska.

Čo sa týka chladničky, rozhodne ju nedávajte k sporáku. Životnosť chladničky by sa tak znížila. Drez sa moc neodporúča dávať do rohu a umývačka by sa mala dávať k blízkosti drezu.

Kvalitný drez

Pri výbere kvalitného drezu si všímajte hlavne odolnosť voči poškriabaniu a odolnosť voči špinám. Z ponuky drezov sú najkvalitnejšie práve nerezové drezy a granitové drezy.

Výhodou nerezových drezov je to, že je vyrobený z kvalitného ekologického materiálu, ktorý je navyše 100% recyklovateľný. Zloženie samotného nerezu zabezpečuje vysokú odolnosť voči korózii. Výhodou je aj jeho potravinová neutrálnosť a hygienickosť.

Granitové drezy, známe aj ako kameninové drezy, patria k najkvalitnejším drezom spoločne z nerezovými drezmi. Sú vyrobené z kvalitnej kameniny, väčšinou zo žuly.

Tieto drezy sú odolné voči poškriabaniu, nečistote a baktériám. Menšou nevýhodou granitových drezov je zanechávanie vápenatých usadenín na granitovom povrchu. Tie sa však samozrejme dajú odstrániť.

Ak chcete mať modernú a zároveň funkčnú kuchyňu, pri zariaďovaní kuchyne sa držte vytvárania jednotlivých zón a rozmiestňovania spotrebičov tak, aby si navzájom nezavadzali a neznehodnocovali sa. Dôležitý je aj výber kvalitného drezu, ktorý bude prichádzať do kontaktu nielen s potravinami, ale aj so všetkým kuchynským riadom.

Zdroje obrázkov:

Photographee.eu / Shutterstock

5/5 - (2 votes)