Kávovar DeLonghi – Kompletná recenzia + Návod ako vybrať alternatívu

Každá firma venujúca sa výrobe kávovarov sa na nich podpisuje použitím vlastných technológií, dizajnovým prevedením a mnohými ďalšími charakteristikami. Vďaka tomu je na trhu naozaj široká paleta rôznych zariadení, vďaka ktorým si môžeme vychutnávať obľúbenú kávu. Svojím nenahraditeľným podielom sa o túto pestrosť zaslúžila aj spoločnosť DeLonghi. V tomto článku vám preto chceme predstaviť nejeden kávovar delonghi a jeho špecifiká. Hneď na úvod si povieme niekoľko zaujímavých informácií o samotnej firme.

Obsah článku

Náš výber TOP 5 kávovarov

Viac ako 100 ročná tradícia


Spoločnosť DeLonghi uzrela svetlo sveta v roku 1902. Na samom začiatku bola založená ako rodinná firma rodinou DeLonghiovcov. Stalo sa tak v talianskom mestečku Trevis v srdci Talianska.

Po svojom vzniku sa jej vývoj zameriaval na výrobu technologického vybavenia pre vykurovanie a klimatizáciu. Okrem tohto typu prístrojov boli v jej portfóliu aj rôzne prístroje na výrobu zmrzliny a žehličky. V tej dobe naberali na popularite aj rôzne spotrebiče na pomoc s upratovaním a údržbou, na čo firma DeLonghi reagovala tak, že vo svojej ponuke uvítala rad elektrických mopov a vysávačov.

Dnes je situácia iná a po mnohých vzostupoch a pádoch je hlavným artiklom spoločnosti DeLonghi vývoj a predaj kávovarov. Svoj nezastupiteľný podiel v súčasnej ponuke spoločnosti však majú aj fritovacie hrnce a ďalšie kuchynské spotrebiče.

DeLonghi je spoločnosťou, ktorá kladie veľký dôraz na výskum. Dá sa povedať, že ide o prioritu spoločnosti.

Do zlepšovania už existujúcich funkcií a neustáleho hľadania nových, viac sofistikovaných riešení investuje každoročne táto firma ohromné množstvo finančných prostriedkov.

Tento “mindset” priniesol firme DeLonghi nemalé úspechy. Veď ide o prvú spoločnosť na svete, ktorá svetu predstavila prístroje, akými sú fritéza s rotujúcim košom alebo dobre známy toaster.

Charakteristiky produktov od firmy DeLonghi


Z textu vyššie je zrejmé, že DeLonghi si potrpí na inovatívnom prístupe. Nielenže si na ňom potrpí, ale je priam základnou myšlienkou, o ktorú sa opiera smerovanie celej spoločnosti.

Je to práve inovatívnosť a modernosť, ktoré môžeme označiť za najdôležitejšie charakterové rysy výrobkov tejto spoločnosti.

Výsledkom preto je, že mnoho technológií, ktoré ponúkajú spotrebiče DeLonghi, by ste márne hľadali u iného výrobcu.

Veľmi priaznivou vlastnosťou je aj kvalita. Spotrebiče a výrobky DeLonghi sa vyznačujú dlhovekosťou. Vysoká kvalita a dlhá životnosť jednoducho idú ruka v ruke.

U takmer všetkých výrobkov tohto výrobcu sa môžete spoľahnúť, že na ich výrobu boli použité len tie najkvalitnejšie materiály s vysokou odolnosťou.

Napriek tomu je spoločnosť DeLonghi vždy schopná ponúknuť priaznivú cenu.

Nech už je váš “budget” akýkoľvek, s DeLonghi si stále nájdete svojho favorita.

Pre túto spoločnosť je totiž charakteristická prítomnosť jej produktov v širokom rozmedzí cenových hladín. Chcete lacný základný model? Nie je problém!

Rovnako nie je problém zaobstarať si ani drahý a vyšperkovaný model s mnohými pokročilými funkciami. Len si pripravte viac peňazí.

Výhody kávovarov DeLonghi


Mnoho začínajúcich používateľov kávovarov je spočiatku odradených zložitosťou používania. To v prípade kávovarov DeLonghi nebude problém. Vyznačujú sa totiž jednoduchým ovládaním a užívateľsky komfortným používaním.

Firma si totiž potrpí na automatizáciu všetkých možných častí procesu výroby kávy. Ak máte chuť na kávu, často stačí stlačiť jediné tlačidlo a lahodný nápoj máte na svete.

Veľkou výhodou kávovarov DeLonghi je množstvo dostupných funkcií.

Väčšina z nich disponuje rôznymi možnosťami. Jednoduchým spôsobom si tak viete navoliť konkrétne rozmery šálky, množstvo cukru, poprípade aj našľahať mlieko na mliečne nápoje.

Možno sa pýtate, ako odvápniť DeLonghi kávovar, keď máte doma tvrdú vodu.

Najmodernejšie modely si poradia s tvrdou vodou prostredníctvom možnosti znižovania negatívneho efektu tvrdej vody na zariadenie.

Samozrejmosťou u mnohých modelov je možnosť uvariť si aj dva posilňujúce nápoje súčasne.

 Náš TIP

Hľadáte kvalitný kávovar? Z nasledujúcich produktov si jednoznačne vyberiete.

Ako vyčistiť DeLonghi kávovar?


Určite by sme nemali zabudnúť ani na jednoduchú údržbu produktov DeLonghi.

Väčšina kávovarov od DeLonghi je vybavených samočistiacimi mechanizmami. Príkladom je samočistiaca dýza.

Tá dokáže využívať vodu z nádoby na vyčistenie všetkých potrebných komponentov. Údržbu a čistenie je možné nastaviť tak, aby nerušilo alebo neznemožňovalo prípravu kávy.

Automatické samočistiace trysky sú výborný spôsob, ako sa oslobodiť od nutnosti manuálneho čistenia kávovaru, ktoré by zaberalo veľa času a bolo by otravné.

Najlepšie DeLonghi kávovary


Predchádzajúca časť textu bola venovaná charakteristike spoločnosti DeLonghi a jej produktov vo všeobecnosti.

Teraz vám chceme predstaviť tie najlepšie produkty, ktoré spoločnosť na trhu ponúka.

DeLonghi Magnifica


Automatický kávovar Espresso DeLonghi Magnifica patrí medzi to najlepšie, čo si v segmente automatických kávovarov môžete vybrať.

Na začiatok nejaké technické informácie. Kávovar má kapacitu na 6 až 14 gramov kávy a dokáže vyvinúť tlak 15 barov.

Príkon spotrebiča je 1450 Wattov. Celý prístroj má hmotnosť 9 kilogramov.

Veľkou výhodou tohto modelu je veľmi tichý mlynček na kávu. Ten melie bez toho, aby svojím hlukom zbytočne vyrušoval. Zároveň má mlynček 13 možností, akú hrúbku mletia požadujete.

Prístroj disponuje funkciou automatického vypnutia, čo sa skvele hodí napríklad, keď zabudnete prístroj vypnúť. Zásobník na odpad z kávy disponuje indikátorom stavu naplnenia.

S týmto kávovarom sa nemusíte obávať, že by ste museli tráviť veľa času jeho čistením. Má totiž samočistiacu funkciu a zároveň aj program na odvápňovanie.

Tento kávovar si pochvaľuje väčšina zákazníkov a na internete sa stretáva s vynikajúcimi hodnoteniami a recenziami.

Espresso DeLonghi Dinamica


Klasický tvar tohto kávovaru je doplnený moderným panelom na ovládanie. Dinamica od DeLonghi je veľmi výkonný a kvalitný kávovar.

Okrem luxusne vyzerajúceho zovňajšku toho ponúka naozaj veľa.

Asi najväčším plusom tohto spotrebiča je vysoká úroveň kvality kávy. Všetky kávové nápoje pripravené týmto prístrojom si držia vysoký štandard.

Kávovar navyše disponuje nahrievačom šálok. Pracovný tlak dosahuje 15 barov, čo je profesionálny tlak. Spomedzi funkcií musíme pripomenúť technológiu Latte Cream.

Pomocou nej dokáže prístroj vytvárať z mlieka úžasne jemnú a tiež hustú penu, ktorej konzistenciu si zamilujete. Tento kávovar tak dokáže vyrábať lahodné nápoje na mliečnej báze.

Čelná strana elegantného kávovaru je ozdobená LCD displejom, ktorý funguje ako ovládací panel. Jednoduchým dotykom a stlačením si tu viete navoliť typ kávy a tiež konkrétny spôsob jej prípravy.

Taktiež sa vám na displeji zobrazujú aktuálne procesy, ktoré kávovar vykonáva.

Údržba je pri tomto modeli veľmi jednoduchá. Niektoré súčasti kávovaru je totiž možné jednoducho umývať v umývačke riadu.

Espresso DeLonghi Eletta


Tento automatický kávovar je o poznanie drahší ako ten predošlý. Niet sa čomu čudovať, veď predstavuje vrchol vo svojej triede.

Prezrádza to hneď na prvý pohľad svojím luxusným dizajnom. Ten elegantne a vkusne kombinuje biele prvky s nerezovou oceľou.

Nie je to však len dizajn, čo môžeme na tomto kávovare obdivovať. V jeho “útrobách” totiž nájdeme najmodernejšie technológie a vynikajúcu výbavu. Čo sa funkcií týka, určite stojí za zmienku patentovaný systém s označením Latte Crema. Vďaka tomuto systému je možné pripraviť lahodnú a jemnú mliečnu penu.

Tento prístroj zvláda prípravu všetkých bežných kávových nápojov. Espressom počnúc a cappuccinom končiac. Vaše obľúbené povzbudzujúce nápoje si dokážete pripraviť stlačením jediného tlačidla.

Káva je pripravovaná pod profi tlakom 15 barov. Kávovar je bezúdržbový a sám sa dokáže vyčistiť. Taktiež na to stačí stlačenie jediného tlačidla. Vyčistený kávovar znamená lepšiu chuť a arómu kávy.

Tento kávovar patrí do drahšej kategórie a je určený ľuďom, ktorí si potrpia na čo najvyššej kvalite kávy.

DeLonghi EC820


Skvelé rána plné voňavej kávy vám zabezpečí tento DeLonghi pákový kávovar.

Nech už máte chuť na lahodné cappuccino alebo silné espresso, tento kávovar splní vaše prianie rýchlo a efektívne.

Celá príprava spočíva v jednoduchom použití páky a voľby žiadaného kávového drinku. Vďaka funkcii predhrievania je možné pripraviť si kávu v rovnakom štandarde, aký by ste očakávali od profesionálneho baristu.

Kávovar je v pohotovosti za necelých 40 sekúnd od zapnutia a jeho údržba je vďaka odnímateľnej odkvapkávacej tácke veľmi jednoduchá. Stačí ju sňať a previesť nutnú údržbu.

Aký typ kávovaru je najlepší?


Na záver sme si pripravili časť, v ktorej vám priblížime špecifiká jednotlivých druhov kávovarov tak, aby ste si vedeli vybrať ten najlepší pre svoje potreby.

Kávovar na prekvapkávanú kávu – prekvapkávač


Ide o jeden z najlacnejších prístrojov na domácu prípravu kávy. Jeho funkčnosť je na báze prekvapkávania cez kávový filter.

Je preto veľmi dôležité vybrať si ten správny kávový filter. Jeho výberu preto venujte dostatok času. Najčastejšie sa používajú integrované, ale výnimkou nie sú ani vymeniteľné filtre z papiera alebo plastu.

Dizajnovo sú tieto kávovary pekne riešené a tvoria zaujímavú a hlavne funkčnú súčasť každej kuchyne.

Výhodou tohto typu kávovarov je nízka cena, za ktorú sa predávajú. Taktiež je príprava kávy rýchlejšia, takže jej viete urobiť viac v kratšom čase.

Prekvapkávače majú tiež menšie rozmery, vďaka ktorým zaberajú v kuchyni málo drahocenného priestoru.

Nevýhodou je nižšia kvalita kávy. Ostatné druhy kávovarov dokážu urobiť kávu vo vyššej kvalite. Ošemetnou záležitosťou je aj čistenie filtra. To môže prísť niektorým užívateľom otravné.

Pákový kávovar


Pákový kávovar je výbornou voľbou pre všetkých milovníkov kávy, ktorí ju nielen radi pijú ale ju aj radi pripravujú. Práve tento “manuálny” pocit z prípravy kávy vám tento kávovar dá.

Celý proces spočíva v natlačení mletej kávy do tzv. páky vybavenej sitkom na kávu a následné dodanie potrebného množstva vody do prístroja.

Keď je všetko pripravené, tak stačí dať páku do polohy k dýze, cez ktorú je pod tlakom prevedená voda.

kávovary delonghi

K najväčším výhodám pákových kávovarov môžeme zaradiť jedinečné vlastnosti každej šálky. Celá príprava je plne pod vašou kontrolou a cítite sa pri nej ako barista.

Nevýhodou je náročnejšia príprava a zložitejšia údržba kávovaru. Tá zahŕňa čistenie kávovaru, jeho odvápňovanie a ďalšie úkony.

Automatický kávovar


Tento typ si zamilujú trochu pohodlnejší milovníci kávy. Manuálna príprava je tu vystriedaná automatickým systémom, ktorý na základe vašich nastavení pripraví nápoj za vás. Jediné, čo musíte spraviť, je vložiť do spotrebiča šálku a stlačiť tlačidlo.

Veľkou výhodou je fakt, že sa tieto zariadenia sami čistia a odvápňujú. Nič vám teda nestojí v ceste naplno si vychutnať kávu.

Automatické kávovary väčšinou disponujú širokým spektrom dostupných funkcií. Samozrejmosťou tu býva integrovaný mlynček na kávové zrná a zásobník na mlieko.

Zásobník na mlieko nie je súčasťou každého automatického kávovaru, preto ak obľubujete lahodné mliečne nápoje, uistite sa, že ho vami vybraný model má.

Čo sa tlaku týka, najvhodnejšie je rozmedzie od 9 do 15 barov. Takýto tlak je najoptimálnejší na výrobu skvelých kávových nápojov.

Najpodstatnejšou výhodou týchto kávovarov je jednoduchá a rýchla príprava kávy. Výhodou je tiež jej vysoká kvalita.

Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a tiež väčšie rozmery, kvôli ktorým vám kávovar zaberie v kuchyni viac miesta.

Kapsulové kávovary


Tento typ kávovarov je najlacnejší. Mnoho ľudí ho uprednostňuje práve kvôli nízkej cene.

Ďalšou výhodou je veľmi jednoduchá a efektívna výroba kávy. Na to, aby ste si vedeli vychutnať svoj obľúbený nápoj, vám stačí do prístroja vložiť kapsulu, naplniť vodou nádobku a stlačiť tlačidlo. Potom sa už môžete tešiť z lahodného nápoja.

kávovary delonghi

Výhodou tohto typu kávovarov je široká ponuka rôznych kapsúl, ktoré sú k dispozícii a tiež rýchla a jednoduchá príprava nápoja.

Nevýhodou je vyššia cena kapsúl a ich kompatibilita. To znamená, že potrebujete kapsuly presne na váš konkrétny prístroj. Každý výrobca má totiž vlastný typ kapsúl.

Moka konvičky


Na záver spomenieme aj tento typ prístroja na kávu, aj keď technicky nejde o kávovar. Ide o lacný a jednoduchý spôsob prípravy lahodnej kávy.

Nápoj z tejto kanvičky je veľmi silný a pripomína espresso. Moka konvička je “poháňaná” sporákom (plynovým, elektrickým alebo indukčným), ale na trhu sa dajú kúpiť aj modely s integrovaným ohrevom.

kávovary delonghi

Moka kanvička je zložená z troch dielov. Spodná nádobka slúži na vodu, prostredná časť slúži na mletú kávu a horná časť je už na hotovú kávu.

Princípom funkčnosti je využite tlaku vodnej pary, ktorý prechádza nádobami.

Výhodami týchto zariadení na kávu je nízka cena a množstvo rôznych dostupných modelov. Nevýhodou je náročnejšia príprava, pri ktorej si musíte dávať pozor na prepálenie kávy.

Pri výbere vám pomôže, keď si ujasníte, čo od spotrebiča očakávate a aké funkcie najčastejšie využijete.

Prejdime si najprv  typy kávovarov, ktoré sa na trhu ponúkajú.

TOP KÁVOVARY


DeLonghi 22.110B

Espresso-DeLonghi-Magnifica-ECAM-22.110B

 • Príkon: 1450 W
 • Kapacita 1.8 l
 • Pripraví 2 šálky
 • Napení mlieko

od 299€

Espresso Sage

 

 • Objem 2 l
 • Príkon:1850 W
 • Nahrieva šálky
 • Mlynček na kávu

od 729€

DeLonghi ICM

 • Objem 1,5 l
 • Príkon:1000 W
 • Skvelý dizajn
 • Prijateľná cena

od 27,40€

Typy kávovarov


Podľa druhu najčastejšie pripravovaného nápoja delíme spotrebiče na kávovary na  espresso (tzv. Espressovač) a na filtrovanú kávu.

Prvé z nich sú vhodné pre všetkých milovníkov silnej chute, vône, peny či mliečnych kávových nápojov.

Druhé zase ocenia všetci, ktorí si často radi doprajú väčšie množstvo menej aromatickej a nie príliš silnej kávy.

Espressovač


Tieto prístroje delíme na espressovače:

Ak si potrpíte na jednoduchosť prípravy, automatické (a kapsulové) prístroje sú najlepšou voľbou.

Stačí len stlačiť tlačidlo a kávovar sa o všetko postará (od namletia kávy, po jej stláčanie, až po sparenie). Niektoré drahšie modely sa dokonca dokážu aj samy vyčistiť (a to aj od vodného kameňa).

Ale ako vybrať najlepší automatický kávovar?

Kvalitné prístroje tohto typu by mali byť opatrené možnosťou nastaviť  jemnosť mletia kávy. Tiež nesmie chýbať samostatný prívod pre už namletú kávu.

Užitočným pomocníkom, ktorý nechýba u takmer žiadneho kávovaru tohto druhu, je tiež funkcia predhrievania šálok (aby si káva uchovala čo najdlhšie správnu teplotu a chuť).

Veľmi dôležité je tiež sledovať, či má spotrebič nastaviteľnú výšku výpustu kávy.

Túto funkciu oceníte predovšetkým, ak budete pripravovať rôzne varianty espressa (napríklad lungo). Na každú z nich totiž potrebujete inak vysoký pohárik (prípadne šálku).

Súčasťou kvalitného automatického espressovača je tiež parná tryska na prípravu mliečnej peny, pomocou ktorej pripravíte cappuccino, caffè latte alebo latte macchiato.

Drahšie modely sú dokonca vybavené príslušenstvom (tzv. Cappuccino tower), ktoré dokáže čerpať mlieko priamo z krabice.

Existujú ale aj prístroje so zabudovaným zásobníkom na mlieko, ktoré sú schopné automaticky pripraviť akýkoľvek mliečny kávový nápoj.

Vďaka minimálnej námahe pri príprave nápoja sú automatické espressovače vhodné predovšetkým všade tam, kde sa vypije veľké množstvo kávy a nie je čas na jej prípravu. Profesionálne modely tak budú ideálne do reštaurácií a barov.

Menšie automatické prístroje zase oceníte v kanceláriách či veľkých domácnostiach.

 • pripravuje vždy čerstvo namletú kávu podľa presného postupu
 • jednoduchá a rýchla príprava
 • chuť a konzistencia nápoja
 • vyššia nákupná cena
 • veľkosť
 • zásobník na kávu je umiestnený v tele prístroja (je vystavený nežiaducemu pôsobeniu tepla)

TOP ESPRESSO KÁVOVARY


DeLonghi ECAM 22.110B

Espresso-DeLonghi-Magnifica-ECAM-22.110B

 • Príkon: 1 450 W
 • Kapacita na vodu 1.8 l
 • Pripraví 2 šálky naraz
 • Napení mlieko

od 299€

Klarstein Aromatica kávovar

 • 24 hodinový časovač
 • Kávovar s mlynčekom
 • Extra silná káva
 • LCD display

od 129,99€

Espresso Krups EA810B Essentials

Espresso-Krups-EA810B-Essential

 • Automatický kávovar
 • Rôzna hrubosť mletia
 • Nastavenie teploty
 • Objem 1.7 l

od 269,00€

Pákový kávovar


Ak sa rozhodnete pre tento typ prístroja, počítajte s tým, že sa jedná o prístroj na kávu ale už mletú.

Všetku prípravu vášho obľúbeného nápoja teda budete musieť obstarať vy a prístroj vám ho iba uvarí.

U tohto typu by ste márne hľadali zásobník na kávu, preto zakaždým, keď si budete chcieť uvariť šálku kávy, musíte najskôr kávu namlieť na kvalitnom mlynčeku a natlačiť ju do sitka, a až potom kávovar zapnúť.

Regulácia dávkovania vody a čistenia prístroja zostáva na rozdiel od automatických prístrojov väčšinou na vás.

Myslite tiež na ďalší výdavok, ktorý pre vás bude v tomto prípade predstavovať kvalitný mlynček.

Aj tieto prístroje sú však väčšinou vybavené funkciou  predhrievania šálok a tiež parnou dýzou.

Ak sa teda nechcete pripraviť o rituál prípravy a zároveň ste milovníkmi mliečnych kávových nápojov, bude pre vás ideálny tento typ prístroja.

Prípravu si môžete uľahčiť pomocou tzv. PODov.

Ide o vankúšiky naplnené kávou, fungujú teda podobne ako kapsule do kapsulového kávovaru. Jednoducho ich vhodíte do sitka a zapnete prístroj.

Napriek tomu aj takto bude príprava a údržba náročnejšia ako u ostatných typov.

 • nízka obstarávacia cena
 • ľahká údržba
 • nízka cena za šálku
 • náročná príprava
 • náročnejšie na údržbu
 • nutný mlynček

TOP PÁKOVÉ KÁVOVARY


Klarstein Passionata

Klarstein-Passionata-20

 • Príkon: 1 350 W
 • Štýlový dizajn
 • Spení mlieko
 • Objem nádoby 1.25 l

od 138,99€

Espresso Sage

 • Objem 2 l
 • Príkon:1560 – 1850 W
 • Nahrieva šálky
 • Mlynček na kávu

od 729,00€

DeLonghi DEDICA EC

kávovar delonghi dedica ec 685

 • Tlak 15 barov
 • Jednoduchá obsluha
 • Príkon 1450 W
 • Objem 1.2 l

od 159,00€

Kapsulový kávovar


Kávovary na kapsule z tejto kategórie sa tešia stále väčšej obľube.

Vynikajú totiž  najjednoduchšou prípravou – stačí len vložiť do prístroja kapsulu a stlačiť tlačidlo. Po zasunutí sa prebodne jej obal, čím sa vytvorí otvory pre prítok a odtok horúcej vody.

Kapsula zároveň slúži aj ako držiak na kávu, filter a podľa druhu kapsule prípadne tiež vytvára mliečnu penu.

Po použití ju iba vyhodíte.

Výrazným nedostatkom týchto prístrojov je vysoká cena kapsúl a tiež skutočnosť, že jediné, čo môžete na prístroji nastaviť, je množstvo vody.

Drahšie modely však dokážu prečítať čiarový kód na kapsulu a danému typu nápoja prispôsobiť aj potrebnú prípravu.

Pre nápoje s mliekom je vhodnejšie využiť kapsule s kondenzovaným mliekom (nielen, že sušené mlieko nie je chuťovo tak výrazné, ale časť ho v kapsule po príprave zostáva).

K dispozícii sú kapsule s rôznymi druhmi nápojov, pripraviť tak môžete napríklad aj horúcu čokoládu, alebo dokonca čaj.

 Kapsulové kávovary

kapslovy-kavovar

Kapsulové kávovary

Chcete kvalitný kapsulový kávovar? Pozrite si ponuku tých najkvalitnejších kávovarov od známych výrobcov. Nech sa páči.

Nevýhodou však je, že väčšina prístrojov dokáže pracovať iba s kapsulami priamo od výrobcu daného kávovaru.

Pri výbere kávovaru na kapsule je potrebné dávať pozor, pretože sa v tejto kategórii nachádzajú prístroje, medzi ktorými sú veľké rozdiely v kvalite.

Lacnejšie modely môžu mať problém s dostatočným tlakom čerpadla, a kvalitného espressa sa teda od nich nedočkáte.

Zato drahšie kvalitné modely vám umožnia (podobne ako automatické espressovače) pomocou nádoby na mlieko či parnej trysky pripraviť vynikajúce cappuccino alebo latte macchiato.

Kávovary na kapsule sú určené predovšetkým do domácností či firiem – jednoducho všade tam, kde neplánujete pripravovať váš obľúbený nápoj príliš často.

 • nízka obstarávacia cena
 • veľmi rýchla a jednoduchá príprava
 • trvanlivosť a uchovanie arómy v kapsuli
 • ľahká údržba
 • ľahká príprava i nekávových nápojov
 • vysoká cena kapslí / jednej šálky (tri šálky pre dvoch ľudí denne vyjdú mesačne zhruba na 35 €)
 • väčšinou možno použiť iba kapsule výrobcu daného espressovača
 • kvalita výsledného nápoja
 • nepoužiteľné pre mletú kávu

Kávovary na filtrovanú kávu


Hoci u nás filtrovaná káva nie je tak obľúbená ako espresso, mnohí na ňu nedajú dopustiť.

Ak medzi nich patríte tiež, zamerajte sa pri výbere na nasledujúce kávovary, ktoré majú tú výhodu, že sú o poznanie lacnejšie ako espressovače:

Ak ste milovníkmi výraznej chuti a uvítate aj vyšší obsah kofeínu, vyberte si  moka kanvičku.

Príprava nápoja je veľmi jednoduchá. Do spodnej časti kanvičky nalejete vodu, do sitka nasypete zomletú kávu a už len zaskrutkujete a postavíte ideálne na plynový sporák.

Ohrievanie zmení vodu na paru, ktorá prechádza hore skrz kávu, tu sa následne schladí a kondenzuje do konečnej podoby nápoja.

Takto pripravená káva sa vyznačuje špecifickou, ľahko pripálenú chuťou.

Moka kanvičky sú súčasťou snáď každej talianskej domácnosti. Ich výhodou je ľahká príprava, ku ktorej môžete použiť akúkoľvek kávu.

A ak chcete byť nezávislí na sporáku, môžete si kúpiť aj kanvičku s  integrovaným vyhrievacím telieskom.

 • nízka obstarávacia cena
 • ľahká príprava
 • malé množstvo pripravenej kávy
 • špecifická (pripálená) chuť

French press


Príprava kávy pomocou french pressa je jednou z najobľúbenejších na svete.

Výsledný nápoj je chuťovo veľmi dobrý a takmer sa vyrovná pravému espressu.

Pritom príprava je pomerne jednoduchá: zomletú kávu nasypete do (najlepšie predhriatej) sklenené nádoby, zalejete vodou (ktorá má najlepšie okolo 93 ° C), premiešate a priklopíte vrchnou časťou s filtrom, po približne 4 minútach piest stlačíte dole a kávu prelejete do šálok.

Na rozdiel od moka kanvičky, v ktorej var čiastočne znehodnotí prirodzenú chuť kávy, či filtračných kávovarov, ktoré pracujú pomocou filtračného papiera, v ktorom sa zachytí kávový olej, french press najlepšie zachováva  lahodnú chuť kávy.

Odporúčame ho preto do domácností aj na pracovisko, možno v ňom totiž uvariť viac šálok kávy naraz.

 • nízka obstarávacia cena
 • ľahká príprava
 • väčšie množstvo kávy
 • nutný mlynček
 • je potrebné dodržať postup prípravy
 French Press

french-press

French Press

Kanvica na kávu French Press je vyrobená z tepelne odolného skla a má objem odpovedajúci až 8 šálkam. Súčasťou kanvice je sitko. Kanvica je vhodná do umývačky riadu. Možné použiť aj na čaj.

Prekvapkávače


Veľmi obľúbená je tiež príprava kávy pomocou prekvapkávača (veľmi známy je napríklad tzv. Dripper, ktorý sa nasadzuje priamo na šálku).

Princíp je veľmi jednoduchý: na papierový filter alebo sitko rozprestrite kávu, ktorú následne prelejete vodou s teplotou najlepšie 93 ° C.

Podobne ako u moka kanvičky a french pressa aj v tomto prípade si musíte kávu sami zomlieť alebo si kúpiť už zomletú.

 Tip: Nechajte si poradiť ako pripraviť tú najlepšu kávu.

Vznik tu potenciálna nutnosť dokúpiť si ku kávovaru mlynček. Pritom platí, že čím jemnejšie kávu umeliete, tým silnejší výsledný nápoj bude.

Ak vám nevadí  horkastá chuť (ktoré vzniká dlhšou dobou filtrovania) a redšej konzistencie než je treba u espressa a zároveň máte radi jednoduchú prípravu, kvalitný kávovar môže byť ideálnou voľbou.

Na trhu ale nájdete aj drahšie automatické modely s časovačom, ktoré prípravu filtrovanej kávy uľahčia.

 • nízka obstarávacia cena
 • ľahká príprava
 • väčšie množstvo kávy
 • nutný mlynček
 • menej výrazná a horkastá chuť

TOP PREKVAPKÁVAČE


 

Na čo si dať pozor pri výbere


Pri výbere nezabudnite vziať do úvahy aj nasledujúce parametre, ktoré vám pomôžu vybrať kávovar podľa vašich predstáv:

 • tlak a teplota
 • príkon
 • spotreba
 • tlak a teplota

Tlak a teplota


Teplota a tlak patrí medzi najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu pripravenej kávy.

Ak zvolíte profesionálny kávovar, stačí vám hodnota tlaku 9 barov.

Ak však budete zháňať kávovar pre vašu domácnosť, vyberte hodnotu tlaku od 15 barov vyššie (tieto prístroje totiž nedokážu udržať konštantný tlak a na hodnotu 9 barov sa dostanú v priemere).

Rozhodne však neplatí, že čím vyšší tlak, tým lepšie nápoj získate. Vyhnite sa ale tiež niektorým pákovým kávovarom bez čerpadla, ktoré dosahujú iba tlak 3,5 baru.

Ideálna teplota sa pohybuje okolo 90 °C (vždy však menej ako 94 °C).

Príkon


Príkon ovplyvní predovšetkým rýchlosť nahrievania pred tým, než začne pripravovať samotnú kávu.

Ak zvolíte prístroj s vyšším príkonom, ušetríte trochu času, ktorý však nebude nijako závratný.

Na kvalitu nápoja však nemá nižší či vyšší príkon vplyv.

Spotreba


Spotreba pre vás bude dôležitá predovšetkým v tom prípade, že vám ide o maximálnu úsporu energie (v opačnom prípade je zanedbateľná).

Môžete tiež zvoliť model, ktorý je možné uviesť do  úsporného režimu.

Takáto funkcia má však aj svoje úskalia – niekedy sa prístroj prepína do úsporného režimu príliš skoro a je potrebné ho pri opakovanom užívaní neustále nahrievať, teda sa jeho spotreba paradoxne zvyšuje.

Značka


Voľba značky je taktiež dôležitým krokom pri výbere kávovaru.

Každý výrobca totiž vybavuje svoje výrobky inými vlastnosťami a charakteristikami.

Vysokej obľube sa tešia kávovary  Dolce Gusto, podobne obľúbené sú tiež kávovary od spoločnosti  DeLonghi.

Zaujímavé sú tiež kávovary od firmy  Jura a Bosch.

Výber bude záležať od druhu kávy, ktorú si želáte a vašich osobných sympatiách voči značke.

 

Kávovar sa v dnešnej dobe nachádza v mnohých domácnostiach. Niektoré stavia na kapsulové typy, ktoré sa jednoducho ovládajú a sú za skvelú cenu, iní nedajú dopustiť na klasiku a siahnu po pákových. Celý proces vytvárania kávy je v tomto prípade dlhší, no chuť, ktorú získate, nenahradí nič. Zopár minút navyše sa mnohým rozhodne oplatí obetovať. Premýšľate, že by ste si kúpili pákový kávovar, no neviete si zo širokej ponuky vybrať? Nechajte si poradiť od nás.

Aké kávovary poznáme?

Hneď na začiatok je dobré povedať, že kapsulový a pákový kávovar nie sú jediné typy, s ktorými sa pri výbere stretnete. Prístrojov na výrobu kávového nápoja je dnes veľké množstvo.

K najobľúbenejším typom sa radia:

 • pákové kávovary
 • kapsulové kávovary
 • plne automatické kávovary
 • moka kanvičky
 • french press
 • prekvapkávače

Kapsulové kávovary sú za skvelú cenu. Spravidla ich nájdete v kategórií od 60 – 80 €. Kávu pripravia veľmi rýchlo.

Stačí do nich vložiť kapsulu a zapnúť ich.

Nápoj je pripravený do minúty.

káva a pákový kávovar

Plus, nemusíte si pomocou nich robiť len kávu. V ponuke obchodov nájdete aj kapsule na horúcu čokoládu či ľadový čaj.

Ich nevýhodou je to, že neposkytujú úplne pravú chuť kávy.

Plne automatické kávovary za vás urobia väčšinu práce. A síce poskytnú veľmi podobnú chuť ako pákové, stále to „nie je ono“.

Moka kanvičky, označované aj ako koťogó, french press a prekvapkávače fungujú na inom spôsobe ako prvé tri spomenuté. Kávu robíte ručne. Sú však istým spôsobom kávovarmi, a preto je potrebné spomenúť ich.

Ak však túžite po tej najlepšej káve, vybrať by ste si mali pákový kávovar. Práca s ním je jednoduchá. Po krátkom čase si zvyknete aj na dlhší proces prípravy.

Čo je pákový kávovar?

Poďme si však povedať niečo viac o samotnom pákovom kávovare. Jeho charakteristickými črtami je to, že je spravidla väčší a masívnejší.

Práve preto sa hodí do väčších kuchýň, kde nebude zaberať príliš veľa miesta.

Základom prípravy je espresso, ktorého objem je približne 30 ml.

Ide o obľúbenú a veľmi silnú kávu. Ak je však urobená dobre, je chutná.

Na základe nej sa dajú tvoriť ďalšie typy kávových nápojov.

Pákový kávovar následne funguje veľmi jednoducho. Čerstvo namletú kávu vložíte do špeciálneho sitka. To zaistíte pákou, cez ktorú následne pod vysokým tlakom preteká horúca voda.

A práve vysoký tlak je pri pákových kávovaroch veľmi dôležitý. Zaisťuje správnu chuť a prípravu kávy.

Na domáce použitie by vám mal stači kávovar s 9 barmi. Na profesionálne aj nad 15. O tlaku si povieme viac nižšie pri jednotlivých parametroch.

Výsledná chuť kávy sa odvíja od niekoľkých parametrov:

 • samotnej kávy
 • množstva kávy (najlepšie 7 gramov)
 • hrúbky namletia
 • spôsobu utlačenia
 • tlaku kávovaru

Každý krok pri príprave je dôležitý. Na to, aby káva chutila dobre, nestačí kúpiť najdrahší typ zŕn.

Ako vybrať pákový kávovar?

Výber pákového kávovaru môže byť náročný najmä vtedy, ak nie ste odborníkom na kávu. Na trhu sa totižto stretnete s desiatkami modelov.

Mnohé z nich sú kvalitné a výkonné. Ako si teda vybrať ten najlepší?

Riaďte sa týmito parametrami:

 • príkon
 • tlak
 • objem nádržky na vodu
 • hlučnosť
 • počet šálok
 • ovládanie
 • čistenie
 • doplnkové funkcie
 • značka

Príkon

Parameter, ktorý ovplyvňuje výkon celého prístroja, je príkon. Čím je vyšší, tým lepšiu kávu dokáže pripraviť.

Netreba však zabúdať na to, že so zvyšujúcim sa príkonom, sa zvyšuje aj celková suma. A to nielen za kávovar pri jeho kúpe, ale aj za energie.

Vysoký príkon sa odrazí na spotrebe.

Pákové kávovary nájdete s príkonom od 300 do 2200 W.

Vyberať by ste si mali zlatú strednú cestu. Najlepšie nad 1000 W.

Ak by ste chceli ušetriť a vyberáte stroj s nižším príkonom, pozrite sa po modeloch s 800 – 900 W. Nižšie rozhodne nechoďte.

káva v páke

Tlak

Ako sme už vyššie spomínali, tlak vplýva na celkovú chuť a kvalitu pripraveného nápoja. Označuje sa v baroch.

Domáce prístroje by mali mať okolo 15 barov. Pod toto číslo nechoďte.

Kávovar by nemusel vyvinúť dostatočnú silu na to, aby vám pripravil chutnú kávu.

Bohužiaľ, na trhu sa stretnete aj s modelmi, ktoré majú len 3 – 5 barov. A síce vyzerajú príťažlivo a majú nízku cenu, neodporúčame vám kupovať ich.

Káva bude slabá a stroj sa môže po krátkom čase opotrebovať.

Vysoký tlak pretláča vodu cez sitko a páku. Týmto spôsobom sa nápoj pomaly dostáva do šálky, prípadne šálok.

Ak máte kávovar, ktorý pripravuje viac ako jednu šálku, tlak by mal byť omnoho vyšší.

Objem nádržky na vodu

V minulosti fungovali kávovary na trochu náročnejšom spôsobe. Museli ste ich pripojiť na prívod vody. Nemali žiadne nádržky.

Tento spôsob sa používa dodnes v mnohých kaviarňach. Je praktickejší, pretože pri veľkom množstve káv nemusí človek premýšľať ešte nad tým, či má dostatok vody a nemusí nádržku doplniť.

Na druhej strane, doma nerobíme desiatky káv. Najčastejšie jednu alebo dve naraz.

Práve preto stačí klasická nádržka, ktorú raz za čas naplníte.

Väčšie kávovary majú aj väčšiu nádržku. Často v objeme od 2 – 3 litrov.

Menšie majú pod 2 litre.

Nádržky sa nachádzajú zozadu alebo zboku kávovaru.

Pri ich dopĺňaní stačí otvoriť len kryt. Prípadne ju môžete celú vytiahnuť.

Hlučnosť

Kávovary sú samé o sebe hlučné. Nehovoriac o pákových. Tie patria k najhlučnejším typom.

Niet sa však ani čomu čudovať. Pri robení kávy vytvára prístroj tlak, ktorý prechádza cez páku.

Okrem toho, že je hlučný, taktiež vibruje.

Dobré je teda robiť kávu vtedy, keď v domácnosti nikto nespí.

Počet šálok

Domáce pákové kávovary vám vedia na jedenkrát pripraviť jednu šálku kvalitnej kávy.

Ak však zainvestujete, môžete si vybrať aj z modelov, ktoré dokážu pripraviť dve šálky naraz.

Takéto kávovary musia mať vyšší príkon a tlak.

Ovládanie

Ovládanie kávovaru by malo byť jednoduché. Nemalo by vám sťažovať proces prípravy.

Niektoré moderné modely majú dotykové ovládanie.

Väčšina však disponuje klasickými tlačidlami. Tie sú klasikou, ktorá vyzerá na prístroji dobre.

Pákové kávovary však spravidla nemajú príliš veľa tlačidiel. Najčastejšie štyri, možno päť.

pákový kávovar delonghi a káva

Čistenie

Kávovar sa po istom čase zanesie a je špinavý. Je preto potrebné pravidelne ho čistiť.

Výhodou nových prístrojov je to, že majú automatický čistiaci program.

Ten stačí zapnúť a nechať stroj pracovať.

Na čistenie budete musieť pravdepodobne kúpiť špeciálny prípravok. Najčastejšie ide o odvápňovač, ktorý zbaví kávovar vodného kameňa.

Doplnkové funkcie

Doplnkových funkcií je veľké množstvo. Každý kávovar môže mať iné. Čím viac ich však má, tým lepšie.

K tým najpraktickejším, ktoré by kávovaru nemali chýbať, sa radia:

 • nahrievanie šálok – káva vďaka tomu rýchlo nevychladne
 • nastavenie výšky – spodnú časť, na ktorú pokladáte šálky, si môžete výškovo nastaviť
 • mlynček – ak chcete pákový kávovar používať, potrebujete mlynček. Niektoré modely disponujú zabudovaným typom.
 • napeňovač – ak máte radi cappuccino alebo iné mliekové kávové nápoje, kávovar by mal mať napeňovač. Vďaka nemu urobíte tú najlepšiu a najchutnejšiu penu.
 • automatické vypnutie – po určitom čase sa kávovar sám vypne
 • režim úspory energie – nastaví špeciálny energeticky nenáročný proces
 • odkvapkávací systém – po odobratí šálky voda z trisky nekvapká na stôl alebo kuchynskú linku, ale do zbernej nádoby

Značka

Značka je pre mnohých dôležitým parametrom. Odvíja sa od nej celková cena prístroja.

Veľmi obľúbené sú pákové kávovary DeLonghi, ktoré majú štýlový dizajn a skvelú cenu.

Ďalšími značkami sú ETA, Sencor, Krups či Sage.

Pákový kávovar recenzie

Ak si chcete byť výberom istí, nezabúdajte na recenzie. Tých nájdete na internete veľké množstvo.

Pomocou nich veľmi jednoducho zistíte, či váš vysnívaný stroj ľuďom vyhovuje alebo nie.

Nezameriavajte sa len na profesionálne recenzie. Pozrite si aj tie, ktoré pridávajú „bežní“ spotrebitelia.

Tí výrobok spravidla používajú dlhšiu dobu. Vedia tak najlepšie povedať, či sa im osvedčil.

zatláčanie kávy kávovar delonghi

Pákový kávovar výhody

Pákový kávovar má množstvo výhod. K tým najhlavnejším sa radia:

 • skvelá chuť kávy
 • prípravu kávy máte pod kontrolou
 • vhodný na prípravu viacerých typov káv
 • štýlový dizajn
 • vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých

Pákový kávovar nevýhody

Pákový kávovar má však aj zopár nevýhod. K nim sa radia:

 • musíte si k nemu spravidla dokúpiť mlynček
 • dlhšia príprava kávy
 • začiatočníci sa na ňom budú učiť pracovať trochu dlhšie

Zhrnutie

Pákové kávovary patria medzi veľmi obľúbené typy. Majú množstvo funkcií, jednoducho sa používajú a dokážu pripraviť tú najchutnejšiu kávu. V prípade, že si jeden model plánujete kúpiť, nechajte si poradiť našimi tipmi.

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete a niet o tom pochýb. Prináša určité zdravotné benefity pre naše telo, znižuje riziko vzniku niektorých chorôb, a v neposlednom rade dodáva energiu počas náročných dní.

Slovensko ako krajina v tejto štatistike takisto nezaostáva. Podľa dostupných štatistík sa v roku 2019 skonzumovalo na Slovensku v priemere až neuveriteľných 2,8 kg kávy na obyvateľa krajiny. Z toho vyplýva, že pitie kávy je aj u nás obľúbeným rituálom.

Ako si však pripraviť kávu tak, aby vám čo najviac chutila a zachovala si svoju kvalitu? Jedným z týchto riešení je použitie French press prístroja na prípravu takejto lahodnej tekutiny.

Vybrali sme pre vás kvalitné French press kávovary

Výhody French pressu

French press je prístroj na prípravu kávy bez zrniečok, ktorý má korene v neďalekom Taliansku. Presnejšie vznikol pod rukami talianskeho dizajnéra Attilia Calimaniva v 30. rokoch 20. storočia. A už o pár rokov neskôr sa rozšíril do kaviarní a domácností po celom svete.

Aké výhody ponúka tento šikovný prístroj na prípravu kávy?

 • chutná káva bez zložitých príprav
 • dostupná cena pre každého
 • pre milovníkov jemnej kávy
 • zachovanie jemnej a krémovej chuti bez pripálenia
 • jednoduchá údržba a skladovanie prístroja
 • vhodný aj na prípravu čaju alebo studenej kávy cold brew

Ako si vybrať ten správny French press prístroj do vašej domácnosti

Na výber dnes existuje niekoľko druhov a prevedení French pressu, ktoré ponúkajú nezabudnuteľný zážitok z prípravy kávy.

Na čo všetko by ste mali pri výbere vášho French press prístroja brať ohľad?

Materiál a prevedenie

Pri kúpe prístroja French press sa môžete stretnúť s rôznymi materiálmi prevedenia. Najčastejšie ide o materiál ako sklo a nehrdzavejúcu oceľ, ale stretnete sa aj s medenými a hliníkovými materiálmi.

French press so sklenenou nádobou

Tieto French pressy sa vyrábajú zo žiaruvzdorného skla a sú najpoužívanejšou alternatívou na trhu. Vďaka priesvitnému sklu vidíte, koľko kávy práve pripravujete a tak viete, akú veľkú šálku na servírovanie máte zvoliť.

French press s nehrdzavejúcou nádobou

French pressy s nehrdzavejúcou nádobou majú tú výhodu, že majú vynikajúce tepelnovodivé vlastnosti. To vám pri príprave kávy zaručí, že budete maž vždy rovnomerný ohrev kávy.

Síce nedisponujú priehľadnosťou, ale sú viac odolné proti poškodeniu a rozbitiu. Preto sú ideálnymi spoločníkmi na cestovanie.

Objem a veľkosť

S klasickým menším French pressom o objeme 300 až 600 ml pripravíte kávu pre 2 až 4 osoby. Ak čakáte väčšiu návštevu, zadovážte si French press s objemom nad 600 ml. Tento objem vám postačí na kávu pre 5 a viac osôb.

Kapacita French pressov je udávaná v šálkach veľkostí 125 ml. Podľa tohto usmernenia si vyberiete dokonalý French press do vašej domácnosti.

Filter

Filter vo French presse slúži na to, aby oddelil namletú kávu od nápoja. To znamená, že od zvoleného filtra záleží chuť a jemnosť vašej kávy.

Existujú 3 typy filtrov:

 • antikorové filtre – ide o najrozšírenejší typ filtra, pretože dokáže dobre filtrovať a je jednoduchý na údržbu
 • mikrofiltre – dokážu filtrovať efektívnejšie ako antikorové filtre, no sú náročnejšie na údržbu a vyžadujú si častú výmenu
 • mušelínové filtre – ide o najmenej rozšírený druh filtrov, používa sa primárne pri výrobe ľadovej kávy, ktorá je ideálna v letnom období

french press kávovar delonghi

Cena

Cena French pressu sa odvíja od použitého materiálu, prevedenia, funkcií a značky prístroja. Dizajnovejšie French pressy od známych značiek budú drahšie, ako bežne dostupné variácie tohto prístroja na kávu.

Aj napriek tomuto je French press dostupných riešením na prípravu kávy pre všetkých. Jeho cena sa pohybuje od 6 €, kedy ide o naozaj lacný výrobok. Tie drahšie dizajnérske modely sa pohybujú kľudne aj okolo 250 až 350 €.

Moka a koťogo kávovar

Ak hovoríme o French pressoch, nemôžeme určite zabudnúť na moka, inak povedané koťogo kávovary.

Moka kávovar predstavuje hliníkovú kanvičku na varenie kávy. Tak, ako French press, aj koťogo kávovar pochádza z Talianska. Vyvinul ho taliansky inžinier Alfonso Bialetti ešte v roku 1933.

Tento druh prípravy kávy sa stal symbolom talianskej kávovej kultúry a obľúbili si ho všetci nadšenci kávy po celom svete.

Ako koťogo (moka) kávovar funguje?

Moka kávovary fungujú na princípe tvorby tlaku vo vnútri kanvičky. Dôležitým aspektom pri príprave kávy v koťogo kávovary je horúca para.

Akonáhle dôjde k bodu varu, voda sa začne tlačiť cez kávu filtrom z dolnej nádoby do vrchnej. Výsledkom tohto procesu je veľmi chutná filtrovaná káva. V tomto filtri následne zostane usadenina, ktorú po vychladnutí jednoducho vyberiete a vyhodíte do koša.

mocca coffe maker kávovar delonghi

Koťogo kávovary sa skladajú z 3 častí:

 • dolná nádobka – do nej sa naleje voda
 • filter s pomletou kávou – ten sa nachádza nad nádobkou s vodou
 • horná časť – tá sa zaskrutkuje tak, aby tesnila

Po tomto procese sa moka kanvica umiestni na sporák, kde vám pripraví lahodnú a chutnú kávu. Pri manipulácií s koťogo kávovarom však treba dávať pozor na to, aby ste sa nepopálili. Pretože moka kávovary sú vyrobené väčšinou z materiálov, ktoré sa veľmi rýchlo zahrievajú a dokážu vás v sekundu popáliť.

Ako pripraviť chutnú kávu French press krok za krokom

Príprava kávy vo French presse je jednoduchou a časovo nenáročnou záležitosťou.

Aký je postup prípravy?

 • v prvom rade musíte zrnkovú kávu pomlieť veľmi na hrubo, až na konzistenciu kryštálového cukru​
 • pri dávkovaní na 1 dcl nápoja použite asi 6 g kvalitnej kávy
 • v ďalšom kroku nasypte potrebné množstvo kávy do kávovaru a navlhčite ho malým množstvom horúcej, nie však vriacej vody, ktorá pokryje nasypanú mletú kávu
 • ak je káva naozaj čerstvá, bude z nej pri varení unikať CO2, čo sa prejaví bublinkami a uvoľňovaním nádhernej arómy
 • ďalším krokom je doliate zvyšku vody do French pressu približne asi po 30 sekundách, následne nechajte celok asi minútku odpočívať
 • na povrchu by sa mala vytvoriť „krusta“, ktorú následne dlhou lyžicou rozmiešate
 • v predposlednom kroku môžete nasadiť samotný piest a zhruba po ďalších 2,5 až 3 minútach ho začnite zatláčať, čím oddelíte  usadeninu na dno prístroja
 • celý tento proces prípravy by nemal presiahnuť 4 minúty
 • v poslednom kroku uvarenú kávu ihneď rozlejte do pripravených nahriatych šálok, či prelejte do inej nádoby, aby extrakcia už ďalej nepokračovala a môžete podávať

TIP: Nebojte sa experimentovať s hrúbkou mletia kávy. Čím hrubšie zrnká pomeliete, tým bude jej chuť slabšia, a čím jemnejšie bude pomletá, tým bude jej chuť intenzívnejšia. Rovnako sa nebojte experimentovať s teplotou vody a dĺžkou lúhovania, aby ste mali zakaždým iný degustačný zážitok.

Vyberáme pre vás 10 TOP French press produktov podľa našich skúseností

Jeden šálok kávy nie je nikdy na zahodenie. Preto sme si pre vás pripravili výber TOP 10 French press a Moka kávovarov podľa vášho hodnotenia a skúseností.

Bialetti French Press 0,350 l

Firma Bialetti ponúka kvalitu vo forme kombinácie značky, kvalitného borosilikátového skla a ušľachtilej nerezovej ocele. Preto príprava kávy v tomto dizajnovom French presse bude zážitkom a festivalom chutí v jednom.

Výhody:

 • vhodný aj na prípravu čajov a bylinkových nálevov
 • kombinácia materiálu sklo, nerezová oceľ a plast
 • umývateľný aj v umývačke riadu
 • žiadne papierové filtre, ktoré by zadržiavali oleje obsiahnuté v káve
 • jednoduchá a rýchla príprava
 • lepšia kontrola nad teplotou vody než u iných prístrojov na prekvapkávanú kávu

Marex Trade Kanvica French press, 0,8 l

Chcete mať doma štýlový French press  za prijateľnú cenu?

Určite siahnite po výrobku značky Marex Trade, pretože ona naozaj vie, čo je to štýl a nadčasovosť. Netradičná kombinácia skla, bambusu a nerezovej ocele robí z tohto French pressu štýlového pomocníka do každej domácnosti.

Výhody:

 • kvalitné a odolné materiály
 • umývateľné v umývačke riadu
 • praktický pomocník na cesty
 • štýlový a nadčasový dizajn
 • primeraná cena

French press Tescoma TEO 0,6 l

Tento French press od firmy Tescoma je overenou značkou kvality. Je rovnako výborný na prípravu čerstvej kávy, ako aj rôznych čajov a nálevov.

Výhody:

 • precízne spracovanie a moderný originálny dizajn
 • ergonomicky tvarovaná rukoväť na jednoduchú a pohodlnú prípravu
 • kombinácia kvalitných materiálov
 • objem 0,6 l
 • návod na prípravu horúcich nápojov ako súčasť balenia

Kávovar Espro Press P5

Ak si chcete priplatiť za kvalitu, tento French press od značky Espro je tou správnou voľbou pre vás. Tento kávovar ponúka až o 40% hrubšiu sklenenú nádobu ako bežné French pressy, takže váš nápoj vydrží oveľa dlhšie teplý a čerstvý.

Výhody:

 • patentovaný bezpečný systém vyberania nádoby
 • funkcia zastavenie extrakcie (lúhovania)
 • vhodný do umývačky riadu
 • sklo o 40% hrubšie ako bežné French pressy
 • kvalitné a odolné materiály
 • moderný dizajn

Koťogo Bialetti Moka Induction 3

Firma Bialetti stavia na svoju značku a na kvalitné prevedenie výrobku, a to z nej robí overenú značku Moka kávovarov. Táto hranatá kanvička na kávu je precízne spracovaná a myslí na každý detail. Vďaka silnému dnu a unikátnemu tvaru sa teplo lepšie rozvádza, čo spôsobuje rýchlejšie zohriatie vody na kávu.

Výhody:

 • dlhoročná tradícia značky Bialetti
 • precízne spracovanie z potravinárskeho hliníka
 • mimoriadne chutná káva vďaka patine, ktorú si kanvička získa po niekoľkých použitiach
 • jednoduchá a rýchla príprava nápojov

 

Moka kávovar Tescoma Paloma 6

V prípade Tescomy ide vždy o kvalitu a výnimkou nie je ani tento luxusný kávovar Paloma 6. Tento kávovar dokáže na jedno použitie pripraviť až 6 šálok tej najchutnejšej kávy. Navyše je vyrobený z nezávadného potravinárskeho hliníka, takže príprava kávy v tomto prístroji bude navyše ešte aj bezpečným zážitkom.

Výhody:

 • vyrobené z nezávadného potravinárskeho hliníka
 • na jedno použitie pripraví až 6 šálok lahodnej kávy
 • overená značka s dlhoročnou tradíciou
 • vonkajšia povrchová úprava, ktorá dodáva prístroju ten najvyšší lesk
 • možno použiť na plynových, elektrických a sklokeramických sporákoch 

Moka kávovar Pezzetti Italexpress 3

PEZZETTI je tradičná talianska značka moka kávovarov.  Už od roku 1948 patrí medzi vedúcich talianskych producentov moka kanvičiek s dlhodobou históriou. Na trhu je možné ju dostať v rôznych farebných prevedeniach od striebornej, až po čiernu a červenú farbu.

Výhody:

 • talianska značka s dlhodobou tradíciou
 • hliníkové telo a plastové úchyty
 • vhodná pre plynový, elektrický a sklokeramický sporák
 • objem 150ml – na prípravu až 3 šálok kávy

G3 Ferrari G10028

Dnešné moka kávovary dostanete kúpiť aj ako elektrické prístroje, takže nepotrebujete na prípravu kávy sporák. Tento koťogo kávovar využíva tradičný spôsob prípravy kávy za pomoci natlakovanej pary. Za pomoci elektriny vám nahriatím na platni prichystá až 3 šálky lahodnej kávy. 

Výhody:

 • príkon 400 W
 • príprava až 3 šálok kávy naraz
 • zdroj ohrevu – elektrina
 • káva pripravovaná talianskym spôsobom s využitím tlaku pary

Ariette-Scarlett 1358/10 2-4

Tento moka kávovar v sebe skrýva vstavaný elektrický ohrev s výkonom 400 W. Vstavaný elektrický ohrev znamená, že je kávovar vybavený bezkáblovým systémom so základňou, na ktorej sa samotná kanvička môže otáčať o 360° a tak sa zohrievať.

Tento výkon je postačujúci na objem 200 ml, a to znamená prípravu až 4 šálok kávy v jednej dávke.

Výhody:

 • vstavaný ohrev bez použitia káblu
 • objem 200 ml na 4 šálky kávy
 • kombinácia plastu a hliníka
 • funkcia automatického vypnutia
 • vzhľadom k prevedeniu a funkciám dostupný za rozumnú cenu

Názov koťogo označuje malý kávovar, ktorý sa využíva najčastejšie v Taliansku. Ani v našich končinách však nie je neznámy. Práve naopak. Mnohí ho nielen poznajú, ale taktiež používajú. Príprava kávy je v ňom jednoduchá a pomerne rýchla. Veľkou výhodou je najmä intenzívna chuť, ktorú káva po uvarení v koťogu získa. 

Nádoba na vytvorenie kávy je známa pod viacerými názvami. Kým u nás sa usadilo maďarské slovo koťogo/koťogó, v zahraničí sa využíva skôr označenie moka kávovar.

Tak či onak, ide stále o rovnaký prístroj, vďaka ktorému získate intenzívnu chuť kávy, príjemnú arómu a tú najlepšiu chuť. Ako urobiť kávu v koťogo a v čom sú jeho výhody? 

TOP KOŤOGO KÁVOVARY

Trochu z histórie

Káva vždy patrila medzi veľmi obľúbené nápoje ľudí. V minulosti sa pila o niečo menej, no rokmi si získavala stále viac a viac fanúšikov.

V dnešnej dobe patrí medzi najobľúbenejší nápoj, ktorý pijú mladí aj starí. Nie je tak výhradou len jednej vekovej či sociálnej skupiny. 

Existuje však nielen veľké množstvo rôznych druhov kávy, ako samotného výrobku, z ktorého sa nápoj pripravuje, ale taktiež existuje aj obrovské množstvo už samotných nápojov.

Okrem bežnej, čiernej kávy, si môžete dať kávu s rôznymi príchuťami, v rôznych veľkostiach či s rôznymi prísadami. Výber je na vás. 

latte a moka konvička

Pre mnohých je však tou pravou a najlepšou kávou tá, ktorá je už roky s nami. Kvalitná, dobrá, tmavá káva bez rôznych iných prísad. Aby dobre chutila, musí byť aj správne pripravená.

V našich domácnostiach sa často nachádzajú kvalitné kávovary, ktoré kávu pripravia. V talianskych domácnostiach, takmer v každej jednej, zas nájdete koťogo. Malý kávovar, ktorý pre mnohých v našich končinách vymrel, pretože ho vymenili veľké profesionálne kávovary

Koťogo vytvoril taliansky inžinier Alfonso Bialetti v roku 1933. Už len počas prvých šiestich rokov vyrobila jeho firma viac ako 70-tisíc kusov.

 

A síce druhá svetová vojna výrobu na istý čas pozastavila, po nej sa koťogo vrátilo medzi obľúbené prístroje na varenie kávy. Bialetti si tak podmanil celý svet.  

Najväčšou výhodou je, že koťogo je malý, jednoducho ovládateľný stroj. Káva vzniká procesom známym pod názvom cedenie.

Voda sa vnútri konvičky zahrieva, vplyvom tlaku stúpa lievikom do hornej komory cez pomleté kávové zrná a filter. Voda sa pri vyššom tlaku varí veľmi podobne, ako v tlakovom hrnci. Následne, keď je káva hotová, začne bublať. Vtedy viete, že je potrebné konvičku stiahnuť zo zdroja tepla. 

Počas rokov vystriedalo koťogo niekoľko materiálov. Dnes ho môžete nájsť v rôznych druhoch, farbách a veľkostiach. Základ prípravy a dizajn je však stále veľmi podobný. 

Ako urobiť kávu v koťogo? 

Na to, aby ste mohli používať koťogo potrebujete vedieť, ako funguje. Postup prípravy je jednoduchý a výsledok naozaj excelentný. Ako na to? 

 • Do spodnej nádoby v koťogu vlejte vodu. Dávajte si však pozor. Voda by nemala presahovať poistný ventil. 
 • Zrnká kávy pomeľte na stredne hrubo. 
 • Sitko naplňte kávou doplna, zarovnajte a vložte do konvičky. 
 • Koťogo položte na plameň sporáka a pár minút počkajte, kým voda prebuble do vrchnej časti konvičky. Keď začne voda rýchlo pretekať, konvičku odstavte. Zabránite tým prepáleniu kávy. 
 • Následne chvíľku počkajte. Zvyšok kávy dôjde sám vďaka zbytkovému teplu. 
 • Kávu podávajte. Ochuťte si ju sladidlom, mliekom alebo smotanou. Alebo ju pite čistú.

moka konvička a zrnká kávy

Príprava kávy je tak naozaj jednoduchá. V prípade viacerých ľudí tak môžete urobiť aj viac káv naraz.

V porovnaní so zalievanou kávou ide o omnoho kvalitnejší druh kávy. Ak by ste chceli kávu uvarenú v koťogo porovnať s kávovarom, museli by ste sami kvalitu kávy vyskúšať.

Niektoré kávovary dokážu spraviť skvelú kávu. Ide však skôr o drahšie, profesionálne modely

Ako si vybrať to najlepšie koťogo? 

Ako sme spomenuli vyššie, na trhu nájdete rôzne druhy tohto moka kávovaru. Pri výbere by ste však mali zvážiť najmä:

 • Zdroj ohrevu: Ten záleží od toho, čo v kuchyni máte vy. Môže ísť o sporák, varnú dosku či integrovaný horák, ktorý sa zapája do elektriny.
 • Typ média ohrevu: V tomto prípade ide o plynové, elektrické alebo indukčné moka kávovary.
 • Objem koťogo: Ak bývate sami, pokojne vám postačí aj menší objem. Naopak, ak žijete s partnerom alebo vo veľkej domácnosti, mali by ste voliť väčší objem. Objem koťogo je najčastejšie uvádzaný v šálkach. To znamená, koľko šálok urobíte pri plnom objeme.
 • Materiál: Klasické koťogo je hliníkové, no nájdete ho aj v antikorovej oceli alebo dokonca v skle.
 • Dôležité ďalšie parametre: Medzi tieto parametre patrí napríklad farebné prevedenie, značka alebo tvar.

Pri výbere je dobré poradiť sa s odborníkom alebo minimálne porovnať niekoľko produktov. Výber by mal byť premyslený, aby vám moka konvička mohla slúžiť ešte veľmi dlho. 

Výhody a nevýhody 

Každý výrobok má svoje výhody a nevýhody. Je to úplne bežné. Aj koťogo má určité svetlé, no taktiež tie menej svetlé stránky.

 

Pri vyberaní by ste mali o nich vedieť a zvážiť ich. 

Výhody konvičky koťogo: 

 • Nízka a príjemná cena – vďaka nej si môže dovoliť koťogo kúpiť takmer každý. Kvalitnú a chutnú kávu si môžete vychutnávať aj vtedy, ak nechcete investovať príliš veľké sumy do kávovaru. 
 • Jednoduché používanie – zvládne ho naozaj úplne každý. Stačí si to raz alebo dvakrát vyskúšať. Následne vám bude stačiť veľmi krátky čas na to, aby ste si kávu pripravili. 
 • Rýchla príprava – s jednoduchým používaním ide ruka v ruke aj rýchla príprava kávy. Ak si robíte ráno v zhone kávu, koťogo môže byť vaším spoločníkom. 
 • Intenzívna chuť kávy – a nesmieme taktiež zabudnúť ani na vysokú intenzitu a chuť kávy. Aj vďaka tomuto si koťogo kupujú mnohí ľudia. 

Nevýhody konvičky koťogo: 

 • Bez peny – zbožňujete penu na svojej káve? V tom prípade vás možno koťogo sklame, pretože káva nemá “cremu”. Ak by ste chceli cremu, je potrebné zvoliť iný spôsob robenia kávy. 
 • Koťogo káva sa môže prepáliť – pri varení kávy v koťogo je dôležité myslieť na to, že ak si neustrážite dĺžku prípravy, káva sa môže prepáliť. Myslite na to najmä pri prvých kávach, ktoré urobíte. Následne už budete presne vedieť, koľko času je vhodného na to, aby sa káva neprepálila a bola chutná. 
 • V konvičke spravíte vždy toľko kávy, na koľko je určená – to znamená, že ak máte konvičku na 6 porcií káv, toľko aj vždy musíte urobiť. Práve preto je dobré, ak si zaobstaráte viac veľkostí. 

koťogo kávovar delonghi frenchpress

Zopár tipov na záver

Na záver sme si pre vás pripravili už len zopár tipov, ktoré pri príprave kávy rozhodne oceníte: 

 • Chcete mať proces prípravy kávy omnoho rýchlejší? Do spodnej časti koťogo, kam sa vlieva voda, nalejte horúcu namiesto studenej. Káva tak bude omnoho rýchlejšie pripravená. 
 • Pri mletí kávy môžete experimentovať. Každá hrúbka vám totižto poskytne inú chuť. Čím hrubšie zrná kávy sú, tým je chuť slabšia. Vyskúšajte si to najbližšie aj vy.
 • Pri hrúbke ešte ostaneme. Dávajte si pozor na jemne pomletú kávu. Príliš jemné mletie môže upchať sitko. 
 • A v prípade, ak doma nemáte mlynček a kupujete kávu už pomletú, hľadajte typ určený pre moka konvičky

Príprava kávy v koťogo môže zo začiatku vyzerať náročne, no opak je pravdou. Ak túžite po kvalitnej a chutnej káve, tento výrobok je presne to, čo hľadáte.

Intenzívna chuť kávy, rýchla príprava a jednoduchosť sú kombináciou, ktorá pritiahne každého milovníka dobrej kávy

4/5 - (1 vote)