Ako bývať zdravo: Dajte zbohom plesniam i alergiám

Zdravá strava a dostatok pohybu pre zdravý život často nestačí. Väčšinu času totiž trávime v interiéri, ktorý rozličnými činnosťami neustále znečisťujeme. Ako zlepšiť kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti?

Kvalita vzduchu pre kvalitnejší život

Varením, vysávaním či sušením bielizne znehodnocujeme vzduch, ktorý dýchame.

Bez náležitých opatrení to môže viesť až k vážnym chronickým ochoreniam či alergiám. Pritom stačí tak málo.

Vetrať by ste mali 3 až 4-krát denne. Určite hneď ráno a večer pred spaním. V kombinácii s vykurovaním sa usilujte o optimálnu vlhkosť vzduchu v rozmedzí 40 a 60 % a teplotu 18 až 23 ºC.

Zateplenie domu pre zdravie aj domácu pohodu

Zateplenie domu nie je len estetickou záležitosťou v podobe novej fasády. Ak je realizované správne, znamená okrem úspory za energie aj zdravšie bývanie a zlepšenie domácej pohody. So zateplením získate:

  • Zabezpečuje tepelnú pohodu, pretože vďaka zatepleniu sa zvýši povrchová teplota stien. Rozdiel medzi teplotou v miestnosti a teplotou na povrchu stien by nemal byť väčší ako 3 až 4 °C. V opačnom prípade môže dochádzať k prúdeniu vzduchu, čo sa pocitovo prejaví, ako nepríjemný prievan, a to aj napriek tomu, že vaše okná sú dokonale utesnené.
  • Je prevenciou pred vznikom plesní. Zateplenie chráni pred výkyvmi teplôt a posúva rosný bod smerom von z muriva. Vďaka tomu nedochádza k zvetrávaniu muriva, ale ani k vzniku plesní, ktoré majú negatívny dopad na vaše zdravie.
  • Chráni murivo pred poveternostnými vplyvmi.

Zvážte ekologické materiály

Pri stavbe domu či zariaďovaní interiéru zvážte použitie materiálov bez obsahu škodlivín. Myslite na to najmä pri zariaďovaní miestností.

Nespochybniteľnou výhodou ekologických materiálov je regulácia vlhkosti a schopnosť prepúšťať paru, čím zabránite vzniku plesní. Vyskúšajte v interiéri napríklad klasickú pálenú tehlu.

Je elegantná, s dlhou životnosťou a ľahko sa recykluje. Alternatívou môžu byť kamenné obklady či textilná omietka.

Pomôcť vám môže aj strategické umiestnenie okien

Najmä počas zimných mesiacov je slnečné svetlo vskutku vítané. Dostať ho dnu vieme umiestnením okien na južnú stranu. Vďaka tomu môžete vykurovať v menšej miere.

V letných mesiacoch však hrozí prehrievanie. Preto nezabudnite okná zatieniť vonkajšími žalúziami alebo prestrešením.

Zdroj: Unsplash.com

Spoľahnite sa na podlahu z dreva

Perfektným materiálom na podlahovú krytinu je drevo. Drevené podlahy tlmia chôdzu, sú hrejivé i hygienické. Pýšia sa tiež dlhou životnosťou. Vhodne ošetrená podlaha vám vydrží po celý život.

Navyše ide o materiál, ktorý si aj po rokoch zachová svoje unikátne vlastnosti.

Myslite na ekologické nátery

Zdravšiu domácnosť dosiahnete aj použitím náterov z ekologických materiálov.

Farby a nátery pre váš nábytok vyberajte bez prchavých chemických látok. Nemali by obsahovať ťažké kovy ani rakovinotvorné látky.

Pri výbere sa môžete riadiť ich označením. Pre istotu si však skontrolujte aj samotné zloženie. Výrobcovia totiž zvyknú zavádzať.

Zdroj: Unsplash.com

Rastliny pre zdravší domov

Umiestnenie rastlín v interiéri môže razom odstrániť väčšinu toxínov zo vzduchu. Sú prirodzeným filtrom. Pozitívne ovplyvňujú naše myslenie, koncentráciu i produktivitu.

Ak však máte zvieracieho miláčika, pri výbere rastliny myslite aj naňho. Niektoré rastliny sú pre domáce zvieratá jedovaté.

Môže to viesť k vážnym zdravotným problémom a v ojedinelých prípadoch až k smrti vášho zvieratka. Bezpečnou voľbou je zelenec, šáchor alebo jačmeň.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.