Ako vybrať sieť proti krtkom?

Krtkovia sú postrachom každej záhrady alebo pekného trávnika. Síce sú tieto tvory veľmi dôležité a dokážu skvelo prekypriť pôdu, v mnohých ohľadoch prinášajú len škody. Práve preto existuje niekoľko spôsobov, ako sa ich účinne a veľmi rýchlo zbaviť. Jedným z nich je sieť proti krtkom, ktorá dokáže ochrániť celú vašu záhradu alebo trávnik.

Alternatíva na odplašenie zvierat

Zničený trávnik aj úroda

Krtko je zvieraťom, s ktorým sa stretávame bežne, už od detstva. A síce mnohí vieme, ako krtko vyzerá, len málokedy sa s ním stretneme priamo. Spravidla vidíme len škody, ktoré napácha svojimi krtincami.

Problém majú nielen ľudia, ktorí sa snažia vysadiť pekný trávnik, ale aj tí, ktorí sadia rôzne plodiny. Krtkove tunelovanie narúša stabilitu pôdy a korene. Ak nie je plod úplne nad zemou, pravdepodobne je zničený pod ňou.

Využite proti nemu jeho slabiny

Ešte predtým, ako sa pustíte do vyberania siete proti krtkom je dobré o krtkovi vedieť niečo viac. Poznať jeho slabiny, ktoré následne môžete skvelo využiť proti nemu.

Začnime základnými informáciami. Krtko patrí do skupiny hmyzožravcov z čeľade krtovitých. Žije na celom území Slovenska. Jeho výskyt sa znižuje s pribúdajúcou nadmorskou výškou.

Bohužiaľ, jeho výskyt je až do nadmorskej výšky 500 metrov nad morom.

Krtkovi sa pod zemou žije veľmi dobre. Má veľké a silné laby, ktoré sú zakončené prstami. Pomocou nich sa prehrabáva z jednej podzemnej skrýše do druhej. Nerobí mu problém takmer žiadna pôda.

krtko

Najradšej má však kypré pôdy, pretože sa v nich ľahko pohybuje. Nájsť ho však viete takmer všade. V záhradách, parkoch alebo na lúkach. Dokáže zničiť aj tú najkrajšiu trávu, ktorú ste si nedávno vysadili.

Je slepý. Orientuje sa podľa sluchu a čuchu, ktoré má veľmi dobre vyvinuté. To je aj dôvod, prečo sa pred ľuďmi vie tak dobre skrývať a vždy včas utiecť.

Hlavnou potravou krtkov sú bezstavovce, najmä dažďovky. Rád si však pochutí aj na hmyze.

Krtkovia sa veľmi rýchlo množia. Práve preto s nimi majú ľudia často veľké problémy. Samica dokáže ročne odchovať od 2 do 8 mláďat. Tie následne zostávajú na rovnakom mieste.

A to je problém, s ktorým si lámu hlavu mnohí. Keď sa krtkovia začnú množiť, dokážu narobiť veľké množstvo problémov. Boj proti ním je nekonečný.

Ako sme však spomenuli, krtko má aj svoje slabiny, ktoré sa dajú proti nemu skvelo využiť. Vďaka tomu sa môžete pred jeho nájazdmi vždy ochrániť.

Medzi tieto slabiny sa radia:

  • krtko je slepý – svojím zrakom vie rozoznať len svetlo a tmu. Môžete ho prekvapiť vtedy, keď sa dostane na povrch. Treba byť však veľmi ticho, pretože počuje aj ten najjemnejší pohyb.
  • silný čuch a hmat – tieto dva veľmi dobre rozvinuté vnemy môžu byť pre krtka výhodou, no pritom aj záhubou. Na trhu totižto existujú pachové odpudzovače, ktorými ho môžete omámiť a následne na neho zaútočiť.
  • silný sluch – ďalší vnem, ktorý je výhodou aj nevýhodou pre samotného krtka. Príliš hlasný zvuk ho môže zabiť. Práve preto sa na trhu nachádza veľké množstvo akustických odpudzovačov.

Čo všetko je pred krtkom v nebezpečí?

Ako sme si už vyššie spomenuli, pred krtkom je v nebezpečí najmä nový trávnik, ktorý dokáže zničiť v priebehu zopár minút. Krásna zelená tráva sa vie v momente zmeniť na kopčeky hliny.

Okrem toho je krtko nebezpečný aj pre vaše plodiny. Tým, že ryje pod zemou, oslabuje okolie, v ktorom sú plodiny zasadené. Nehovoriac o tom, že ak spraví kopček práve tam, kde plodina rastie, celú ju zničí.

A okrem plodín a trávnika nesmieme zabudnúť ani na okrasné kvety zasadené v zemi. Tie sú taktiež ohrozené, pretože ich korene nie sú tak silné ako napríklad korene stromov. Krtko ich môže veľmi jednoducho a rýchlo zničiť.

Teoreticky, krtko je nebezpečný pre väčšinu vecí, ktoré sa v záhrade nachádzajú. Preto je potrebné proti nemu bojovať hneď na začiatku.

Sieť proti krtkom

Proti krtkovi môžete bojovať niekoľkými spôsobmi. Tým najúčinnejším je sieť proti krtkom. Používa sa pomerne jednoducho a jej využitie je veľmi efektívne. Na trhu sa stretnete s niekoľkými druhmi.

Výhodou siete proti krtkom je fakt, že krtkov nezabíja. Tých by ste zabíjať ani nemali, pretože v našej krajine sú zákonom chránení.

Ako sme spomenuli vyššie, na trhu môžete nájsť niekoľko sieťok, my si spomenieme dva druhy, ktoré sa od seba odlišujú od toho, či máte trávnikový koberec alebo trávnik vysievate:

  • sieťky, ktoré sa používajú pri pokládke trávnikového koberca
  • sieťky, ktoré sa používajú pri výseve trávnika.

Rozdiel medzi nimi je hlavne v tom, ako sa montujú. Trávnikový koberec je predsa len iný ako trávnik, ktorý sa vysieva.

Hlavná myšlienka, zabrániť krtkom vytvárať krtince, je však tá istá. Obe sieťky pracujú rovnako.

park

Sieť proti krtkom je vyrobená z plastu a zavádza sa tak, aby bola tesne pod povrchom pôdy. Nejde príliš hlboko. Nie je to potrebné. Znemožňuje však krtkovi dostať sa na povrch a zničiť nový trávnik.

Výhodou je, že krtko chodby pod trávnikom robiť môže. Tie totižto nijak neovplyvňujú to, ako trávnik vyzerá. Nepovoľujú mu však dostať sa na povrch.

To znamená, že sieťky nijakým spôsobom nenarúšajú dizajn trávnika. Nie je ich vidno. Netreba sa tak báť. že by ste si trávnik nejakým spôsobom zničili.

Na sieť proti krtkom myslite od začiatku

Sieť proti krtkom je potrebné montovať hneď pri pokladaní koberca alebo výseve. Ak by ste totižto už trávnik mali, bolo by potrebné dať ho dole, namontovať sieť a znova ho aplikovať. Táto možnosť je však vhodná len pri kobercoch.

Inštalácia siete je pomerne náročná a je potrebné nechať to na odborníkov. Pri trávnikových kobercoch je montáž jednoduchšia. Pri výsadbe trochu náročnejšia.

Kde všade sa dá sieť proti krtkom použiť?

Sieť proti krtkom nemusíte používať len doma, na trávniku. Má široké využitie aj v iných oblastiach ako sú napríklad parky, detské ihriská či futbalové ihriská.

Sieť nemá presné rozmery. Dá sa preto dať ako na menšiu, tak aj na väčšiu plochu. Závisí to všetko od vás. Ochráňte svoj trávnik pred neželaným spoločníkom, ako je krtko.

Vďaka sieti bude krtko nažive a vy budete mať krásny trávnik.

Aké sú ďalšie možnosti?

Samozrejme, sieť proti krtkom nie je jediná možnosť, ako proti nim bojovať. Existujú aj ďalšie možnosti. Niektoré sme si už vyššie spomenuli.

Jednou z nich je akustický odpudzovač, ktorý funguje veľmi jednoducho. Je založený na princípe silného zvuku, ktorý krtkom vadí. Ich sluch je veľmi citlivý, čo znamená, že môžu ohluchnúť, poprípade ich týmto odpudzovačom môžete až zabiť.

Akustické odpudzovače sú teda nebezpečným prostriedkom, ktorý by ste nemali brať na ľahkú váhu. Keďže krtkovia sú zákonom chránení, mohla by vám hroziť pokuta.

zelený trávnik

Druhým spôsobom sú pachové odpudzovače, ktoré krtka omámia. Niektoré sú silnejšie, iné slabšie. Pri silnejších je taktiež risk toho, že krtka zabijete. Dávajte si na ne pozor.

Dobré je, ak sa pred kúpou nejakého z týchto prostriedkov poradíte v obchode so špecialistom.

Zhrnutie

Boj proti krtkom je zdĺhavý a náročný. Je potrebné, aby ste sa naň poriadne pripravili. Tým najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť krtincov, no pritom krtkom neublížiť, sú sieťky. Ďalšie možnosti by ste mali používať len po zvážení a komunikácii so špecialistom.TRen vám môže poradiť, ako výrobok správne použiť, poprípade použiť tak, aby ste krtka zastrašili a nie zabili.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.