Vdýchnite život záhrade: Výber najkrajších rastlín pre váš živý plot

Každý vášnivý záhradkár nad živým plotom prinajmenšom uvažoval. Málokto ho však aj realizoval.

Ak rozmýšľate, že mu predsa len dáte šancu, nebuďte ako ostatní.

Vyberte si netradičnú rastlinu, ktorá vašu záhradu oživí. V ďalších riadkoch sa dozviete, aké máte možnosti.

Základom úspechu je dôsledná príprava

Pred výberom vhodnej rastliny si dobre premyslite, ako by mal váš živý plot vyzerať. Dôležitá je najmä požadovaná výška a šírka.

Nezabudnite tiež na hustotu a rýchlosť rastu. Podľa toho sa budete rozhodovať medzi niekoľkými silnými favoritmi. V ponuke sú dokonca aj unikátne živé ploty, ktoré kvitnú v zime.

Sýtozelená klasika, ktorá vás oddelí od sveta

Ak ste za rokmi osvedčené riešenia, s vtáčím zobom netrafíte vedľa. V krátkom čase vám poskytne dostatok súkromia.

Narastie totiž až o 1 meter ročne. Variánt máte niekoľko. Podaktoré bez vašej starostlivosti presiahnu výšku 3 metrov. Pri tvarovaní odporúčame použiť akumulátorové nožnice na živý plot. Ušetria vám kopu času i námahy. Zároveň sa vyznačujú šetrnosťou voči životnému prostrediu.

Pichľavý plot pre väčšiu bezpečnosť

Na prvý pohľad nevinne vyzerajúca cezmína medzi zelenými lístkami ukrýva množstvo ostrých tŕňov. Pokiaľ máte problém s neželanými štvornohými votrelcami, tento živý plot je výbornou voľbou. Na jeseň a v zime sa môžete tešiť na odvážne červené plody, ktoré na jar vystriedajú poddajné biele kvety.

Zdroj: Egopower.sk

Príroda si vždy nájde cestu

Asi najznámejšou popínavou rastlinou v našich končinách je brečtan. K životu toho nepotrebuje veľa. Aj preto sa teší takej popularite. Po úspešnom zakorenení začne rýchlo rásť a budete mať čo robiť, aby ste ho zastavili. Brečtan je perfektným riešením nielen do vašej záhrady. Dekorovať ním viete aj interiér. Ozvláštnite obývačku či kuchyňu. Fantázii sa medze nekladú.

Pestrofarebné potešenie vo vašom dvore

V prípade, že váš živý plot chcete farebne odlíšiť, porozmýšľajte nad červienkou. V priebehu roka sa sfarbenie tejto rastliny neustále mení.

Disponuje aj ostňami, ktorými odoženie nejedného votrelca. Keďže dokáže narásť do väčšej výšky, mali by ste sa o ňu pravidelne starať. Ideálnym pomocníkom sú akumulátorové nožnice na živý plot, ktoré zvládnu aj náročnejšiu prácu.

Privítajte exotiku

Znevšednite si záhradu živým plotom z bambusu. Netradičná tráva je skvelou voľbou náročnejších záhradkárov. Jeho údržba je naopak ľahká. O bambus sa skoro vôbec nemusíte starať. Dajte si však pozor na výber toho správneho druhu. Väčšina z nich naše podmienky proste nezvládne.

Zdroj: Bigstock.com

Medzi najobľúbenejšie stále patria tuje

Veľkej obľube medzi živými plotmi sa v súčasnosti teší tuja. Vďačí za to hlavne rýchlemu rastu a štedrej hustote. Ľahko zvládne aj ťažšie podmienky.

Nemusíte jej venovať osobitnú pozornosť. Pri polievaní trávnika jej doprajte časť vlahy a bude sa jej dariť. Ak používate ostrekovače, jednoducho ich nastavte tak, aby zabrali aj vaše tuje.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.