Begónie patria medzi veľmi obľúbené okrasné kvety, ktoré zdobia každoročne mnohé okná, terasy či okolie domu. Ich pestovanie je pomerne jednoduché, vďaka čomu sú veľmi populárne. Ak si chcete najbližšie leto skrášliť svoj dom či byt aj vy, rozhodne stavte na begónie!
Aj napriek veľkej obľúbenosti rôznych iných “novších” druhov kvetov, begónie patria medzi veľmi populárne druhy. Ich farebné prevedenia a tvary sú jednoducho neprehliadnuteľné. Sú to letničky, ktoré dokážu skrášliť každý jeden príbytok počas letného obdobia. Ich výhodou však nie je len veľmi pekný výzor, ale taktiež aj jednoduchá starostlivosť a pestovanie.
Obsah článku
Niečo o begóniách
Ešte predtým, ako sa rozhodnete begónie pestovať, je dobré niečo si o nich povedať. Begónie sú pestrofarebné kvety, ktoré pochádzajú z Ameriky. Presnejšie ide o tropickú a subtropickú časť Ameriky a jej dažďové pralesy.
Už len z miesta, odkiaľ pochádzajú, môžeme usúdiť, že táto rastlina miluje teplo. V našich končinách sa s každoročným otepľovaním začínajú pestovať aj exotické rastliny, ktoré sa pred niekoľkými rokmi nemohli. Medzi ne patria napríklad aj begónie. Tie si u nás vytvorili miesto už dávnejšie.
Begónie patria do čeľade Begonicae. Druhov je viac ako tisíc. Nie všetky sa u nás dajú pestovať a nie všetky sa dajú zakúpiť, no v našich končinách nájdete niekoľko desiatok druhov. O tom, že by ste si nemali z čoho vyberať, sa báť nemusíte.
Pri pestovaní Begónie vám pomôžu záhradnícke pomôcky
Jednotlivé druhy sa rozlišujú podľa toho, či ide o vzpriamene rastúce alebo previsnuté. Taktiež môže ísť o rastliny, ktoré majú jednoduché alebo plné kvety. Niektoré kvety môžu byť jednofarebné, iné dvojfarebné. Dokonca, niektoré druhy begónií môžu mať aj kučeravé okraje.
Farieb je veľké množstvo. Najčastejšie ide o kombinácie farieb, no taktiež môže ísť len o jednu farbu. Najviac zastúpené sú odtiene ružovej, žltej alebo červenej. Obľúbené sú aj biele begónie.
Okrem kvetov sa delia aj podľa toho, aký typ koreňa a listov majú. Od samotného koreňa sa väčšinou odvíjajú typy listov. V prípade vláknitých koreňov ide o listy okrúhle. Naopak, pri mäsitých koreňoch majú begónie listy nesúmerné, väčšinou so zubatými koncami.
Listy nemusia byť odlišné len tvarom. Môžu mať aj inú farbu. Väčšinou ide o tmavozelené alebo bledozelené sfarbenie.
Veľkou výhodou je taktiež možnosť pestovania begónií ako v črepníkoch, tak aj v záhonoch. Pokojne ich môžete mať na okne alebo v predzáhradke či v záhrade.
Vďaka širokej farebnej palete a veľkému množstvu rôznych druhov si z begónií vyberie úplne každý.
Druhy begónií
Vedci a odborníci tvrdia, že existuje viac ako tisíc druhov begónií. Samozrejme, nie každú môžete pestovať doma.
V našom podnebí však môžete pokojne pestovať niekoľko desiatok druhov. Medzi tie najpopulárnejšie sa radia:
- Begónia kráľovská – tento typ begónie je veľmi obľúbenou izbovou rastlinou. Má veľmi pekne sfarbené listy a dorastá do výšky 15 – 25 cm.
- Begónia hľuznatá – tento typ rastliny je zas vhodný do črepníkov, do okien alebo na terasu či balkóny. Mali by byť umiestnené na východnú alebo severovýchodnú stranu. Vtedy sa im darí najviac.
- Begónia maculata – aj táto begónia je obľúbeným typom do interiéru. Je známa svojimi veľkými listami.
- Begónia vždykvitnúca – jedným z hlavných typov je aj vždykvitnúca begónia, ktorá je vhodná do záhonov, črepníkov alebo do záhrad. Má široké spektrum farieb a vyzerá veľmi dobre.
Okrem štyroch spomínaných existuje ešte veľké množstvo iných druhov. Tie sa delia taktiež na tie, ktoré sú vhodné skôr do interiéru alebo tie do exteriéru. Pri odrodách si taktiež dávajte pozor na ich výšku a veľkosť. Do interiéru by ste mali voliť menšie kvety a von zas naopak.
Do okien, na terasy alebo balkóny sa hodia najmä bagónie previsnuté. Veľmi pekne tak ozdobia miesto pod oknom alebo zábradlie.
Pestovanie begónií
Begónie si vyslúžili veľkú popularitu z niekoľkých dôvodov. Prvým je fakt, že existuje veľké množstvo druhov, vďaka čomu máte široký výber. Druhým dôvodom je široká farebná škála. Svoj príbytok si môžete ozdobiť presne podľa seba. A posledným, tretím dôvodom je jednoduché pestovanie.
Pestovanie begónií je jednoduché a vhodné aj pre začiatočníka. Treba však dodržovať isté pravidlá. Len vďaka nim vám vyrastie pekný kvet.
Výsadba begónií začína vo februári až marci. Počas tohto obdobia by ste ich mali zasadiť do pôdy. Pôda by mala byť bohatá na humus, aby rastlina mala dostatok živín.
Najlepšie urobíte, ak begónie umiestnite do črepníkov s teplotou do 20 stupňov Celzia. Vonku by ešte byť nemali kvôli nízkej teplote.
Pri sadení je dôležité myslieť nielen na teplotu, ale aj dostatok svetla.
Na to, aby begónie vyrástli, potrebujú mať dostatok slnečného žiarenia. Vyhýbajte sa však priamemu slnku. Najlepší je polotieň. No a nakoniec potrebujú aj dostatok vody. Ich zeminu udržujte neustále vlhkú. Vyhýbajte sa však polievaniu listov. Tie by mali ostať suché.
Keď už budú begónie staršie a vonku, s vodou to nepreháňajte. Aj keď rastliny majú radi vodu, rozhodne nemajú radi prílišnú vlhkosť. Zálievka by mala byť primeraná. Pôdu kontrolujte aj dotykom. Zistite, či nie je príliš mokrá alebo suchá.
A keďže begónie pochádzajú z teplých krajín a potrebujú dostatok tepla, von ich dajte až v polovici mája. Vtedy si budete istí, že sa vonku neochladí a begónie vydržia. Vonku ich umiestnite ich do polotieňa. Ak ich budete mať na okne alebo terase, dávajte pozor na priame slnko počas obeda.
Hnojenie begónií
Chcete čo najkrajšie begónie? V tom prípade nezabúdajte na pravidelné prihnojovanie tekutou zmesou. Tú kúpite snáď v každom záhradkárstve. Opakovať ju môžete raz do týždňa.
Zmesi sa však delia aj podľa samotných begónií.
Ak máte begóniu, ktorá má okrasné listy, použite hnojivo práve na rastliny s okrasným listom. Ak však máte begóniu, ktorá má okrasné listy, vyberajte hnojivo na tento typ rastlín.
Rozmnožovanie begónií
Výhodou je, že begónie sa veľmi jednoducho rozmnožujú. Ide to odrezkami. Tie môžu byť ako listové, tak aj stonkové. Odrezky režte na konci jari alebo v lete. Keď ich z rastliny odoberiete, zakoreňte ich v rašeline skombinovanej s pieskom.
Zazimovanie begónií
Na začiatok treba povedať, že begónie sú letničky a nie sú odolné voči mrazom. Dajú sa však veľmi jednoducho zazimovať.
Stačí, ak v októbri rastliny prestanete polievať a necháte ich vyschnúť. Dôležité sú hľuzy, ktoré následne pozbierajte. Tie uskladnite, každú samostatne. Hľuzy dajte do škatule na suché a chladné miesto.
Choroby a škodcovia
Aj begónie môžu napadnúť rôzni škodcovia, proti ktorým budete musieť bojovať. Klasickými škodcami sú vošky, roztoče a puklice. Proti nim sa dá bojovať produktami zo záhradkárskych obchodov.
Objaviť sa však môžu aj škvrny na listoch. Najčastejšie sa objavujú z dvoch dôvodov, a to kvôli priamemu slnku alebo veľmi veľkej zálievke. Begónie by ste mali odstrániť z priameho slnka a na zálievku si treba dať pozor.
Begónie sú krásnym kvetom. Dokážu skrášliť každú záhradu, okolie domu, terasu alebo okno. Ich pestovanie nie je náročné, no je dôležité vedieť, čo im robí dobre a čo nie. Vyhýbajte sa príliš vysokej vlhkosti a priamemu slnku. To sú dva rizikové faktory pre každý typ begónie.