Inšpirujte sa

Lacné nápady do záhrady – Tieto zaručene nepoznáte!

garden inspiration

Pekná a upravená záhrada by mala byť základom každého rodinného domu či rekreačnej chaty. Ak však nemáte dostatok financií, aby ste si zavolali na pomoc profesionála, ktorý vám s tým pomôže, nezúfajte. Ponúkame vám overené lacné nápady do záhrady, ktorými sa môže inšpirovať naozaj každý!

Ak ste majiteľom domu alebo inej nehnuteľnosti so záhradou, je samozrejmosťou, že sa chcete pýšiť aj svojou upravenou záhradou. Ak nemáte dostatok vlastnej inšpirácie, ale disponujete vyšším rozpočtom peňazí, môžete si na úpravu záhrady najať profesionálov. Ide takzvane o „záhradu na kľúč“.

V tomto prípade sa však pripravte na to, že suma za takúto záhradu sa pohybuje aj okolo niekoľko sto až tisíc eur. Samozrejme záleží aj na tom, čo si do svojej novej záhrady vyberiete.

Môžete si ju nechať vylepšiť napríklad:

  • modernou vodnou stenou,
  • vyvýšeným záhonom s vodným prvkom,
  • štýlovými záhradnými kvetináčmi a záhradným nábytkom,
  • záhradnou saunou pre náročných.

Ak však máte v „prasiatku“ menšiu čiastku, budete sa musieť pohrať so svojou kreativitou. My vám v tom radi pomôžeme, a preto vám prinášame zaujímavé lacné tipy a rady, ako vylepšiť aj vašu záhradu.

Vyberáme pre vás lacné a štýlové dekorácie priamo do vašej záhrady

LED záhradné svietidlá s konektorom Gedest

led reťazMáte na záhrade prístrešok, altánok alebo sad stromov? V tom prípade je pre vás táto lacná záhradná dekorácia LED reťaze tou správnou voľbou. Spríjemnite si teplé letné večery a urobte si romantický večer pod osvetlenými stromami.

Táto celoročná dekorácia, ktorá je vhodná do interiéru aj exteriéru vytvorí čarovnú atmosféru kdekoľvek. Rovnako je skvelým doplnok na oživenie všedných miest, pretože sa vyznačuje elegantným spracovaním a moderným dizajnom. Možnosťou je takisto pripojenie predlžovacích sád s konektorom.

Domček pre hmyz

dom pre hmyzVtáčie búdky predstavujú klasiku, no domček pre hmyz je netradičnou a neopozeranou alternatívou. Jednoducho a rýchlo si ho dokážete vyrobiť aj sami z recyklovaných materiálov. Ak však na to nemáte dostatok času, kúpte si tento farebný a hravý domček pre hmyz, ktorý rozžiari každú záhradu.

Tento domček sa stane domovom pre rozličné druhy hmyzu a zároveň bude aj skvelou záhradnou dekoráciou. Prilákajte tak znova život do vašej záhrady a získajte spolu s hmyzom aj opeľovačov pre vaše kvety a stromy. 

Bambusový lampáš so sklom Delgada

bambusový lampášČaká vás rodinná oslava a chceli by ste ju urobiť počas letného večera vo vašej záhrade? Skvelý nápad! Dotvorte a podčiarknite navodenú atmosféru vďaka závesným bambusovým lampášom so sklom.

Tento lampáš z prírodného materiálu môžete použiť na obyčajné sviečky, ale aj na repelentové verzie. Budete tak mať istotu, že vás na oslave po západe slnka nebude otravovať žiadny dotieravý hmyz.

Závesné hojdacie kreslo

hojdacie kresloKlasické hojdačky do záhrady sú už dávno preč. Na rad prichádzajú závesné hojdacie kreslá z príjemných materiálov. Môžete si ho v lete zavesiť napríklad na terasu domu alebo na strom do záhrady. V takto zavesenom hojdacom kresle si tak následne vychutnáte vašu rannú kávu či dobrú knihu.

Vďaka opierke a podsedáku sa vám bude sedieť naozaj príjemne a pohodlne. Sedátko je navyše vďaka spojovacím lanám poddajné a tvarovateľné. Rovnako jeho inštalácia je úplne jednoduchá, stačí vám na to len jeden kotviaci bod.

Solárna lampa v tvare Tulipánu

solárna lampaAko môžete štýlovo a jednoducho osvetliť vašu príjazdovú cestu alebo záhradný chodník? No predsa za pomoci solárnych lámp!

Túto solárnu lampu v tvare tulipánu je možné dostať v rôznych farebných prevedeniach. Oživte si tak váš trávnik napríklad žltými, ružovými či fialovými solárnymi lampami.

Takisto funguje na princípe slnečného žiarenia, takže dokonca ušetríte aj na kúpe bateriek či elektrine.

Ak si nechcete s touto solárnou lampou osvetliť vašu záhradu, môžete ju použiť aj na doladenie a osvetlenie parapety či balkóna.

Hliníkové umývadlo do záhrady

umývadlo retroMáte radi rozprávky o princoch a princeznách? Urobte si z vašej záhrady malú rozprávkovú oázu a nainštalujte si do nej retro hliníkové umývadlo.

Toto umývadlo vás schladí vo všetkých letných horúčavách. Môžete ho umiestniť pod pergolu a bude slúžiť ako vonkajší prívod vody bez nevzhľadnej hadice. Takisto sa môže kvôli svojmu prevedeniu stať hlavnou dekoráciou a ozdobou vašej záhrady.

Lampión Halloween s LED svetlami

halloweenDušičky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj sviatok plný príšer a duchov – Halloween. Ak ste fanúšikom tohto írskeho sviatku a radi si v tomto duchu zdobíte aj svoj dom či záhradu, zbystrite.

Nemusíte míňať peniaze na rôzne drahé dekorácie, stačí si záhradu vyzdobiť týmto halloweenskym LED lampášom. Lampáš je v tvare a dizajne tekvice, takže navodí tú správnu atmosféru. Môžete si ho zavesiť na strom, na terasu či do altánku a halloweenska párty sa môže začať!

Aké sú lacné a cenovo prijateľné materiály na skrášlenie vašej záhrady

Existuje niekoľko materiálov, ktoré sú cenovo dostupné a splnia aj želaný efekt vo vašej záhrade.

Štrk

Štrk je lacné riešenie pre chodníky vo vašej záhrade. Vďaka rôznym farebným prevedeniam môžu tieto chodníky vyzerať dokonca štýlovo či netradične.

Ak dávate prednosť dlažbe, často sú k dispozícii lacnejšie prevedenia. Tie sú dnes v niektorých prípadoch na nerozoznanie od ich drahších „súrodencov“.

Tráva

Celkový štýl záhrady môžete docieliť a dosiahnuť aj vďaka zdravej a čerstvo vyzerajúcej tráve. Ide o cenovo dostupnú záhradnú „dekoráciu“, ktorú jednoducho vytvarujete za pomoci kosačky.

Oplotenie

Pokiaľ ide o lemovanie alebo oplotenie, vdýchnite život starším materiálom ako napríklad starým červeným tehlám. Tie dýchajú starým vintage nádychom, ktorý sa perfektne hodí do vašej netradičnej záhrady.

Second hand

Dokonca aj lacné kúsky z druhej ruky je možné prerobiť oživením lacného vonkajšieho náteru. Nemusíte váš starý záhradný nábytok vyhadzovať, ale môžete si ho premaľovať a dotvoriť podľa vašich predstáv.

Tipy a triky ako vylepšiť svoju záhradu jednoducho a lacno

Prinášame vám zaujímavé inšpirácie, ako oživiť a vylepšiť vašu záhradu.

Vypestujte si trávnik zo semienka

Pekne skosený a zdravý trávnik by mal byť základom každej lacnej a rovnako aj drahej záhrady. Kúpený vyrastený trávnik nie je lacnou záležitosťou, a preto sa vám viac oplatí vypestovať si svoj trávnik od semienka.

Približná doba, kým budete mať svoj vlastný zelený trávnik je okolo 5 až 8 týždňov.

Oprášte svoj záhradný nábytok a doprajte mu nový náter

Tým, že sa záhradný nábytok nachádza vo vonkajším podmienkach, nezvykne vydržať tak dlho ako nábytok v kuchyni. Preto ak nemáte dostatok peňazí na to, aby ste kupovali stále nový a nový nábytok, vynovte ten pôvodný.

Pri maľovaní nábytku vyberajte také odtiene, ktoré sú podobné farbám ostatných vonkajších prvkov (napríklad exteriéru vášho domu, oknám, dverám alebo nábytku). Ak sa však rozhodnete použiť extravagantnejšiu farbu, je to na vás.

záhradný nábytok

V oboch prípadoch však nezabudnite použiť farbu vhodnú na vonkajšie drevo a kov. A to z toho dôvodu, že táto farba ochráni váš nábytok pred poveternostnými vplyvmi.

Opätovné použitie drobného odpadu

Máte doma prázdne a umyté plechovky či iný zbytočný odpad? Zrenovujte ho, vylepšite ho a použite ho na oživenie vašej záhrady.

Staré plechovky jednoducho umyte, nechajte dobre vyschnúť a nastriekajte ich obľúbenými farbami. Naplňte ich malými kvetmi alebo dokonca LED sviečkami, ktoré dodajú záhrade večernú romantiku.

Drevené palety a pneumatiky ako skvelé a štýlové kvetináče

Drevené palety patria medzi lacnú a efektívnu dekoráciu nielen do záhrady, ale aj do vášho domu. Paletu si viete premaľovať na vami obľúbenú ľubovoľnú farbu.

Jednotlivé vytŕčajúce poschodia vyplníte buď fóliou s hlinou, alebo na ne zaveste kvetináče s kvetmi. Do predpripravených fóliových poschodí môžete vysadiť napríklad rôzne bylinky či ťahavé kvety. Celú konštrukciu vo finále zavesíte na plot či na stenu domu.

palety

Naopak starými pneumatikami môžete napríklad nahradiť veľké a predražené kvetináče. Môžete ich nechať v pôvodnej čiernej farbe, alebo ich môžete ľubovoľne vymaľovať. Do takto pripravených pneumatík môžete vysadiť sezónne ale aj trvalé kvety a rastliny.

Dokonca si môžete z viacerých pneumatík vyskladať svoj vlastný záhon. Pneumatiky môžete skombinovať so starými doskami, ktoré spojíte dokopy a vytvoríte z nich štvorcové a obdĺžnikové podklady.

Takto podomácky vyrobený zákon môžete použiť napríklad na výsadbu:

  • byliniek,
  • zeleniny,
  • kvetov a menších kríkov.

 

Hotel pre hmyz

Jednoduchý riešením, ako oživiť vašu záhradu a potešiť miestny hmyz je postaviť hotel pre hmyz. Touto skvelou víkendovou aktivitou zabavíte nielen celú rodinu, ale aj vytvoríte prospešný domov a útočisko.

hotel pre hmyz

Na vytvorenie zaujímavého hmyzieho príbytku môžete použiť všetky druhy recyklovaných pokladov. A ak na ňom strávite trochu viac času, môže sa stať hlavnou atraktívnou dominantou  vášho pozemku. Rovnako ide aj o prospešný čin, ktorý poteší okolitú prírodu a životné prostredie.

Recyklované materiály

Jednoduchý spôsob, ako oživiť každú záhradu, je dať druhú šancu starému obľúbenému predmetu.

Napríklad starý retro fúrik, ktorý už nie je možné použiť na pôvodné účely, môžete využiť ako kvetináč.  Do tohto kvetináča môžete nasadiť rôzne farebné kvety či trvalky, ktoré prežijú aj nižšie teploty. Veľmi efektívne ukáže vysadená levanduľa v zreštaurovanom fúriku.

bicykel

V tomto prípade je rovnako štýlové a originálne použiť starý nefunkčný vintage bicykel. Ten môžete namaľovať napríklad na bielu či pastelovú farbu a do predného košíka dať kvetináč. Do tohto kvetináča môžete vysadiť rôzne farebné muškáty, ťahavé kvety si fialovú levanduľu.

Ďalšie kúsky, na ktoré by ste si mali dať pozor a nevyhodiť ich, sú napríklad pozinkované vedrá na kŕmenie zvierat či rúry.

Nové a nápadité chodníky do záhrady

Ak nemáte radi obyčajnú klasiku, skúste sa vyhrať s chodníkmi vo vašej záhrade. Obyčajné chodníky môžete nahradiť napríklad štiepkou, ktorou vysypete naznačený tvar chodníka. Rovnako môžete použiť aj staré pne, ktoré vložíte do zeme a vytvarujete z nich netradičný chodník až k vášmu domu.

chodník

Svetlo v tme

Efektívnym a zároveň romantickým spôsobom, ako oživiť romantické večery vo dvojici, je použitie solárnych svetiel a reťazí zo svetielok. Solárne lampy môžete použiť na označenie chodníka či príjazdovej cesty.

Reťaz môžete naopak zavesiť na okolité stromy, altánok či bránu.

led reťaz

Týmto jednoduchým a lacným riešením docielite navodenie romantickej a príjemnej atmosféry. Rovnako budete mať pri večernej grilovačke alebo oslave dodatok tlmeného svetla, ktoré nahradí priame slnečné žiarenie cez deň.

Kde hľadať inšpiráciu na lacné záhradné dekorácie?

Nie každý človek je od prírody kreatívny typ, a preto v niektorých prípadoch je skvelé sa inšpirovať od druhých. Prinášame vám niekoľko skvelých tipov, kde sa v dnešnej dobe môžete rýchlo a ľahko inšpirovať lacnými dekoráciami do záhrady.

Pinterest

Pinterest predstavuje sociálnu sieť plnú nápadov v podaní virtuálnych násteniek, ktoré si tam môžete sami vytvoriť. To znamená, že slúži primárne ako vaša online kolekcia vizuálneho obsahu. Tento obsah je tvorený ľuďmi z celého sveta, takže núdzu o inšpiráciu naozaj nebudete mať.

YouTube

YouTube predstavuje internetovú databázu rôznych inšpiratívnych a Do it yourself videí. Na týchto videách nájdete podrobný návod či tutoriál, ako si jednotlivé lacné dekorácie do záhrady môžete vyrobiť sami v pohodlí domova.

Nájdete tam inšpirácie ako si vyrobiť napríklad:

  • kvetináče z recyklovaného materiálu,
  • jednoduchú vtáčiu búdku do záhrady,
  • šikovné drevené dekorácie na vašu terasu.

Instagram a Facebook

InstagramFacebook predstavujú sociálne siete, kde sa môžete inšpirovať fotografiami záhradných dekorácií z celého sveta. Stačí do vyhľadávania napísať napríklad hashtag #gardeninspiration a systém vám vyhodí niekoľko sto až tisíc inšpirácií z celého sveta.

4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *