Ako na nábytok z paliet? Vyskúšajte týchto zopár tipov! 

V dnešnej dobe existuje veľké množstvo rôznych tipov nábytku. Nemusíte sa zamerať len na bežné materiály ako masív, laminát či drevotrieska. Pokojne môže ísť o krabice, rôzne boxy alebo palety. Nábytok z paliet je štýlový, iný a miestnosť vie okamžite zmeniť. Premýšľate nad ním? 

Či už chcete ušetriť alebo hľadáte niečo zaujímavé, nábytok vyrobený z paliet je štýlový a skvelo sa hodí do každej modernej miestnosti. Jeho výhodou je najmä ľahká výroba. Sami si ho môžete vytvoriť doma bez pomoci nejakého odborníka. Výhod záhradného nábytku z paliet je však celá rada. Ako na nábytok z paliet? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Kam sa nábytok z paliet hodí? 

Pravdou je, že nábytok z paliet sa hodí do akejkoľvek miestnosti v domácnosti. Môžete ho umiestniť do kuchyne, do detskej izby alebo do spálne.

Keď ho zakomponujete správne, odvďačí sa vám štýlovým výzorom. Perfektne do celku zapadne a vy si tak užijete lacný, no trendy nábytok. 

 

Palety sa do našich príbytkov dostali najmä vplyvom funkčnosti a praktickosti. Pôvodne boli veľmi obľúbené v bytoch s otvorenými miestnosťami a v domoch s vysokými stropmi.

Následne sa však presunuli do každej jednej domácnosti. 

Palety ponúkajú veľmi širokú variabilnosť. Dá sa z nich spraviť jedálenský stôl, konferenčný stolík, pohovka, posteľ a množstvo ďalšieho. Nájde sa v nich úplne každý, kto túži po niečom inom. 

Do akého štýlu je vhodný? 

Aj napriek tomu, že sa nábytok z paliet hodí do každej jednej miestnosti, nehodí sa úplne do každého štýlu. Vhodný je najmä do rustikálneho a industriálneho štýlu.

Prvý štýl hľadá spojenie s prírodou, čo palety poskytujú vďaka materiálu, z ktorého sú. Ten druhý zas hľadá funkčnosť v každom jednom kuse nábytku. Palety sú tak skvelým kúskom do oboch. 

Vyhýbať by ste sa mali minimalizmu. V takejto miestnosti s paletami nemusíte pochodiť. Za pokus však nič nedáte. 

Nesmieme zabudnúť ani na vidiecky a škandinávsky štýl. Do oboch sa nábytok z paliet perfektne hodí.

Výhody nábytku z paliet 

Nábytok z paliet má veľké množstvo výhod. Poďme si ich vymenovať. Medzi tie najhlavnejšie patria: 

 • nízke finančné náklady,
 • štýlový dizajn,
 • jednoduchá výroba,
 • možnosť vyrobenia doma,
 • hodí sa do všetkých miestností,
 • dlhá výdrž.

Palety nie sú drahé, a preto z nich vytvoríte nábytok veľmi lacno. Majú štýlový a ľahký výzor. Sú vzdušné a nezaberajú toľko miesta. Mnohí ľudia taktiež palety nafarbia, aby sedeli s ich daným štýlom.

Pokojne tak urobte aj vy. Paletový nábytok si prispôsobte presne podľa seba

paletový stolík s hnedou sedačkou

Ako ho vyrobiť? 

Na začiatok je dobré povedať si, aký nábytok z paliet možno urobiť.

Následne sa zameriame na jednotlivé kúsky a spôsob, ako sa dajú poskladať alebo vyrobiť. Z paliet najčastejšie ľudia vytvárajú: 

 • konferenčný stolík
 • jedálenský stôl
 • pohovku
 • posteľ
 • kuchynský ostrovček
 • záhradný nábytok z paliet
 • doplnky

Môžete vidieť, že na výber máte naozaj veľké množstvo rôznych druhov nábytku. Výroba je jednoduchá. Na všetko budete potrebovať pár šikovných rúk, palety a zopár ďalších drobností, o ktorých si povieme pri jednotlivých kusoch. 

Jedálenský stôl

Hľadáte zaujímavý kúsok do kuchyne? V tom prípade by ste sa mali poobzerať po voľných paletách. Na prekvapenie mnohých, z tohto kúsku urobíte vysoký jedálenský stôl. Na to, aby ste mohli vyčarovať stôl, budete potrebovať zopár vecí. 

Tou prvou sú, samozrejme, palety. Následne si vyberte z čoho chcete vytvoriť nohy stola.

Tie pokojne voľte kovové, drevené alebo z paliet. Na nohy pripevnite pomocou skrutiek minimálne dve veľké palety a stôl je na svete. 

Na to, aby ste na ňom mohli konzumovať jedlo, budete potrebovať ešte jednu vec. Tou je hrubé sklo, ktoré umiestnite na vrch stola. Následne už len vykonajte menšie úpravy ako napríklad voskovanie, nafarbenie alebo olejovanie. Stôl tak vydrží v kuchyni dlhé roky.

Konferenčný stolík 

Konferenčný stolík z paliet videli asi mnohí ľudia. Nie je to žiadnym prekvapením. Nachádza sa v mnohých obývačkách a vyzerá veľmi štýlovo. Jeho výroba je ešte jednoduchšia ako pri jedálenskom stole. Je to najmä z toho dôvodu, že nepotrebuje nohy. 

Stačí, ak na seba naskladáte minimálne dve palety. To, koľko dáte paliet vedľa seba na šírku, je na vás.

Odvíja sa to od toho, aký veľký by stolík mal byť. Následne vám stačí stolík už len ošetriť, rovnako ako pri jedálenskom stole. Použite vosk, olej alebo farbu. 

Potrebujete do obývačky vyšší stolík? Pokojne stavte na nohy. Postup je v tom prípade rovnaký ako pri jedálenskom stole len s rozdielom, že nožičky budú o niečo nižšie. 

Na vrch stola pokojne umiestnite sklo, aby sa lepšie používal. Mnohí však nechajú stolík len tak. Palety majú jednotlivé laty široké, takže sa na ne jednoducho postaví napríklad šálka s čajom alebo kávou, či dokonca tanierik. 

Pohovka 

Keď ste si už vytvorili konferenčný stolík z paliet, prečo s ním neskombinovať  pohovku? Tá sa dá z paliet vytvoriť taktiež veľmi jednoducho

Presne túto pohovku z paliet nájdete aj na tomto odkaze.

 

Stačí, ak pomocou klincov pospájate jednotlivé palety do tvaru, aký potrebujete. Na výsledný tvar už len poukladáte čalúnené matrace, vankúše a je hotovo. Veľkosť pohovky sa odvíja od toho, akú veľkú ju potrebujete. 

Takáto pohovka je však vhodná nielen do obývačky, ale aj do záhrady. Je to príjemné posedenie vonku. 

Nezabudnite pohovku natrieť nejakou farbou. Buď stavíte na klasiku vo forme bielej. Vyskúšať však môžete  rôzne výraznejšie farby. Pohovka tak zaujme hneď z diaľky. 

posteľ z paliet

Posteľ

Rovnako ako konferenčné stolíky, aj postele sú jedným z veľmi obľúbených kusov čo sa týka nábytku z paliet. Vyzerajú štýlovo a veľmi zaujímavo. Pritiahnu pozornosť a spálnu či izbu perfektne doplnia

Postele tvoria často jednu z drahších položiek, ktoré kupujeme v obchode s nábytkom. Ušetrite a majte ešte krajší kúsok ako ten v obchode. 

Pri posteli stačí, ak zvolíte na výšku jednu vyššiu paletu.

Pokojne stavte na dve palety. Posteľ tak bude vyššia a lepšie sa vám bude spať. To, akú bude mať posteľ šírku, je na vás. Nezabudnite umiestniť palety na okraj postele. Bez nich by mohla posteľ vyzerať nedokončená.

Milovníci minimalizmu môžu staviť na posteľ bez čela. Tí, ktorí chcú skutočnú posteľ, si môžu vytvoriť pomocou paliet čelo. To pripevnite klincami a skrutkami o celú posteľ. 

Záhradný nábytok z paliet

Okrem pohovky spomínanej vyššie, existujú ďalšie, iné kusy záhradného nábytku z paliet. Je to napríklad mini záhradka z paliet. Do nej sa jednoducho ukladajú bylinky alebo iné rastliny v kvetináčoch.

Najobľúbenejšie sú však posedenia. Tie si jednoducho, rýchlo a hlavne za nízku sumu vyrobíte sami doma. 

biely konferenčný stolík z paliet

Doplnky z paliet

Vedeli ste o tom, že aj doplnky do domácnosti sa dajú vytvoriť z paliet? Presne tak. Do kuchyne si vyrobte držiak na šálky.

Bude vám stačiť menší kúsok z palety. Na ten následne pripevnite háčiky. Celý tento kúsok umiestnite na stenu. Takéhoto pomocníka využijete aj v predsieni. Zavesíte naň napríklad klobúky alebo bundy. 

Do obývačky zvoľte držiak na knihy alebo pozadie za televízor. Jednoducho jednu časť z palety pripevnite na stenu. A nakoniec, vyskúšať môžete aj luster z paliet. Pri týchto posledných doplnkoch však ide o trochu ťažšiu prácu. Takéto kúsky sa dajú aj kúpiť. 

Záver 

Nábytok z paliet je štýlový a novodobý. Do interiéru prinesie zaujímavú atmosféru a pritiahne na seba pozornosť. Dá sa vyrobiť aj doma a prispôsobiť presne podľa seba. Nebojte sa ho nafarbiť alebo potrieť voskom.

 

4.6/5 - (7 votes)