Batéria na ohrev vody: Ktorá je najlepšia?

Batérie sú klasickou súčasťou našich domovov. Pri ich výbere často sledujeme dizajn a celkové prevedenie.

Nie všetci však vedia, že existuje aj batéria na ohrev vody. Ide o špeciálny typ, ktorý dokáže za veľmi krátky čas ohriať väčšie množstvo vody. Bez zdĺhavého čakania tak môžete umývať riad či robiť iné pracovné úkony. Na trhu však nájdete viacero modelov. Ktorá je tá najlepšia?

Kde najvýhodnejšie kúpiť batériu na ohrev vody?

Batéria na ohrev vody – čo to je?

Na začiatok je dobré povedať si, čo batéria na ohrev vody vlastne je a ako funguje. Tento pomocník do domácnosti sa často označuje aj názvom prietokový ohrievač. 

Batéria na ohrev vody je vhodná do každej jednej miestnosti, pretože nezaberá veľa miesta. Práve naopak. Zmestíte ju aj k menšiemu umývadlu alebo drezu.

V mnohých prípadoch sa stretnete s dvomi typmi. Rozdeľujú sa na základe fungovania. Prvým, veľmi obľúbeným typom nachádzajúcim sa v moderných domácnostiach, je elektrický prietokový ohrievač. 

batéria

Tento typ funguje, ako to už z názvu vyplýva, na elektrinu. Po kúpe batériu jednoducho pripojíte k elektrickej energií a po zapnutí sa voda začne ohrievať.

Plynové typy fungujú trochu komplikovanejšie. Delia sa ešte na dva podtypy a to hydraulický a elektronický. Lepší je elektronický typ, pretože je úspornejší.

Teplotu si ovládate presne podľa seba.

Pri jednotlivých batériách je dôležité sledovať aj to, akú teplotu dokážu dosiahnuť. Niektoré vodu vedia ohriať viac, iné menej.

Všeobecne sa nedá povedať, ktorý typ je v rámci dosiahnutej teploty lepší. Niekomu stačí slabší výkon, iný potrebuje vyšší.

Dizajn

Povedzme si to úprimne, pri vyberaní batérií často sledujeme ich dizajn. Niet sa však ani čomu čudovať. Ide o kúsok, ktorý je v miestnosti vidno.

Väčšina klasických batérií má veľmi pekné a moderné nerezové prevedenie. To má však jednu nevýhodu v tom, že sa veľmi rýchlo zašpiní. Nehovoriac o vodnom kameni.

Batéria na ohrev vody môže mať viacero veľkostí a tvarov. Nájdete ju aj v nerezovom prevedení. Ak však netúžite po niečom takom, pokojne zvoľte iný materiál.

V obľube je dnes tvrdený plast, ktorý je veľmi odolný a vydrží roky používania.

Dizajn ovplyvňuje aj to, ako je vlastne batéria konštruovaná. Menšie prietokové ohrievače majú spravidla ohrievaciu jednotku na spodnej časti, z ktorej následne vychádza batéria.

Iné, výkonnejšie batérie môžu mať ohrievaciu jednotku väčšiu. Tá sa spravidla samotná montuje na stenu a zo spodnej strany vychádza batéria.

Na trhu sa stretnete s desiatkami prevedení a dizajnov. Je len na vás, ktorý typ a model zvolíte.

Príkon

Batéria na ohrev vody funguje na určitom spôsobe, ktorý sme si vyššie spomenuli. Na základe zdroja dokáže výrobok vodu ohrievať.

Niektoré typy dokážu dosiahnuť vyššiu teplotu, niektoré nižšiu.

Iné zas dokážu ohrievať rýchlejšie alebo pomalšie. 

V prípade, že hľadáte batériu do kuchyne, na umývanie riadu alebo rúk, vhodný je výkon 3,5 kW. Niektorí však tieto batérie využívajú aj na sprchovanie.

V takomto prípade musíte počítať s vyšším výkonom. Minimálne 10 kW. 

Čím viac teplej vody budete potrebovať, tým vyšší výkon batérie musí byť.

Niektoré, drahšie, batérie majú výkon aj 18 kW.

voda tečúca z batérie

Rýchlosť ohriatia

Rýchlosť ohrevu spravidla závisí od celkového príkonu. Ak máte vysoký výkon batérie, môžete očakávať veľmi rýchle zahriatie aj väčšieho objemu vody.

Pri ohrievaní vody vám môže pomôcť displej. Na trhu nájdete batérie na okamžitý ohrev vody s digitálnym displejom. Na tom máte vždy zobrazené, akú teplotu voda dosahuje.

Displej je praktickým pomocníkom, ktorý ak môžete, by ste mali v batérií vždy mať.

Musí mať batéria na ohrev vody tlakový ohrievač?

Na túto otázku sa nedá odpovedať áno alebo nie. Väčšina batérií tlakový ohrievač má. Poskytuje komfort a je drahší len o zopár eur.

Samozrejme, existujú aj beztlakové ohrievače. Tie však nie sú tak komfortné a nemuseli by vám vyhovovať. Ako sme spomenuli, pri ich kúpe nijakým spôsobom neušetríte.

Typy batérií na ohrev

Ako sme si už vyššie spomenuli, batérie na ohrev vody fungujú na dvoch základných princípoch. Je na vás, či zvolíte elektrický alebo plynový typ.

Elektrický typ

Elektrické typy sú praktické. Jednoducho sa používajú a spravidla sú lacnejšie. Stretnúť sa môžete s takými, ktoré si vyžadujú samostatný elektrický prívod alebo s takými, ktoré len zapojíte do zástrčky.

Množstvo ľudí volí druhú možnosť. Je lepšia, pretože po kúpe batérie a jej nainštalovaní ju stačí zapojiť do elektriny. Nemusíte riešiť nič iné.

To, či je batéria na elektrickú energiu výkonná, závisí od príkonu. Je však potrebné poskytnúť jej dostatok energie. Hodnoty by nemali kolísať, pretože dokážu ovplyvniť to, koľko teplej vody dostanete.

Plynový typ

Plynové batérie sú drahšie. Dokonca, pri výkonnejších modeloch je potrebné zabezpečiť odťah spalín. Na to sa spravidla využíva komín.

V prípade, že si plynový typ zvolíte, musíte počítať s omnoho náročnejším procesom.

To je často dôvod, prečo po nich ľudia nesiahnu aj napriek skvelému výkonu. 

batéria na ohrev vody

Najlepšie modely

Poďme sa však pozrieť na samotné modely, ktoré sa radia medzi tie najlepšie.

V prípade, že vám stačí menšia batéria na ohrev, napríklad na umývanie riadu či rúk, pokojne siahnite po výrobkoch z portfólia značky Delimano. 

Tieto batérie sú najlepšie do kuchýň alebo kúpeľní. Sú štýlové a veľké množstvo poskytuje praktický displej. Sami si tak viete vybrať tú najlepšiu teplotu.

Batérie na ohrev vody od Delimano fungujú na elektrickú energiu.

Kvalitné produkty so skvelým výkonom má aj značka ETA. Jedným z dobrých modelov je napríklad ETA 1733 90000. 

Tento model má vysoký výkon. Vhodný je na väčší objem vody. Pokojne ho využívajte na sprchovanie.

Ešte pred kúpou ETA 1733 90000 je dobré vedieť, že ide o masívnejší a väčší kúsok. Ak máte malú kuchyňu a očakávate skôr menší výrobok, toto riešenie pre vás nemusí byť tým najlepším.

Poprípade stavte na AEG DHF 18 C. Značka AEG patrí medzi obľúbených výrobcov. Vo svojej ponuke má okrem batérií aj práčky či sušičky. 

Tento model patrí tiež medzi väčšie. Nechýba mu ani vysoký výkon. Vhodný je preto skôr do väčších miestností a do rodín, ktoré potrebujú ohriať viac vody.

K ďalším, výkonným modelom sa radia:

 • GROHE Red Duo M
 • Delimano KDR-4E-3
 • Delimano Instant 110008660
 • Instant Horizontal PRO 110034908

Batéria na ohrev vody cena

Cena batérie na ohrev vody sa nedá povedať úplne všeobecne. Na trhu sa stretnete s desiatkami modelov. Niektoré sú väčšie, iné menšie.

Taktiež je potrebné počítať s tým, aký typ zvolíte. Plynové batérie sú drahšie ako tie elektrické.

Bežná batéria na ohrev vody od značky Delimano, vhodná napríklad na umývanie riadu, sa predáva od 49 € vyššie. 

Výhody batérie na ohrev vody

 • pomerne rýchly ohrev
 • jednoduché ovládanie
 • minimalistický dizajn
 • príjemná cena základných modelov
 • široká ponuka

Delimano batéria na ohrev vody

Nevýhody batérie na ohrev vody

 • väčšie a výkonnejšie modely sú drahé
 • plynové modely je potrebné nainštalovať odborníkom

Zhrnutie

Batéria na ohrev vody je skvelým pomocníkom do každej jednej rodiny. Jej používanie je jednoduché a ohrev vody rýchly. Zjednodušte si fungovanie v domácnosti a umývajte vždy teplou vodou presne podľa svojich predstáv. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.