Umývadlo do kúpeľne – Vyberáme tie najlepšie!

Mimoriadne dôležitou súčasťou každej kúpeľne, ktorú denne pomerne často navštevujeme, je aj primerané  umývadlo.

Dalo by sa povedať, že umývadlo tvorí akúsi dominantu tejto miestnosti, keďže jeho používanie je pre hygienu bezpodmienečné. Aj preto nie je táto súčasť kúpeľne len nejakým obyčajným doplnkom. Skôr naopak. Často udáva trend a štýl celej kúpeľne.

Ak teda plánujete zariaďovať alebo rekonštruovať svoju kúpeľňu, určite zbystrite pozornosť. V tomto článku sa totiž dozviete, ako si vybrať to najlepšie umývadlo podľa vašich predstáv.

Aký typ umývadla zvoliť?

Ako pri každom nábytku aj pri umývadlách existuje niekoľko typov, ktoré si môžete do svojej kúpeľne zaobstarať.

Prinášame vám základný prehľad typov umývadiel, z ktorých každé má svoje špecifikácie, a teda svoje plusy i mínusy.

  • umývadlo na stenu
  • umývadlo na doske
  • umývadlo zabudované v doske
  • nábytkové umývadlo
  • voľne stojace umývadlo

Umývadlo na stenu

Pravdepodobne najklasickejším typom umývadla je to, ktoré je pripevnené na stenu. Niektorí interiéroví dizajnéri by mohli tento typ umývadiel považovať za skutočné retro.

Hoci je pravdou, že dnes už tento typ nie je až taký populárny, ako to bolo v minulosti, stále má čo ponúknuť.

Umývadlo pripevnené na stenu sa hodí do kúpeľní s retro dizajnom alebo môže skvelo poslúžiť ako malé umývadlo na toaletu.

Umývadlo na doske

Najväčším trendom poslednej doby, je rozhodne umývadlo, ktoré je postavené na nejakej drevenej alebo mramorovej doske.

S vkusným podkladom pod umývadlo môže dostať vaša kúpeľňa úplne iný rozmer a odlíšiť sa od tých bežných typov.

Umývadlo zabudované v doske

To je tiež jeden z typov umývadiel, ktoré dnes môžeme vidieť pomerne často. Tento typ zabudovania umývadla dáva výhodu v tomu, že v doske alebo v skrinke býva často aj nejaký úložný priestor, ktorý môžete maximálne využiť.

Všetko, čo potrebujete na svoju osobnú hygienu, máte poruke, a to doslova pod umývadlom.

Nábytkové umývadlo

Tento typ je vhodnejší najmä pre tých, ktorí chcú svoje bývanie poňať dizajnovo. Nie je tak často videný, no aj tak ide o mimoriadne podarený minimalistický kúsok.

Umývadlá tohto typu sú mimoriadne jednoduché na umývanie, a to vďaka svojmu dizajnu. Podobne  ako pri umývadlách zabudovaných v doskách, tak aj tu často nájdete veľký úložný priestor.

Voľne stojace umývadlo

Posledným známym typom umývadiel je takzvané voľne stojace umývadlo, ktoré je vhodné najmä pre ľudí s väčšou kúpeľňou.

Najčastejšie sa totiž tieto umývadlá zabudujú niekde blízko vane alebo napríklad do stredu kúpeľne. Celkový vzhľad kúpeľne tak vyzerá veľmi luxusne.

Aké ďalšie faktory zohľadniť pri výbere umývadla?

Pri výbere umývadla do vašej kúpeľne existuje ešte niekoľko dôležitých faktorov, ktoré môžu rozhodnúť o tom, ako bude nové umývadlo vo vašej kúpeľni vynikať.

Tvar

Jednou z najdôležitejších vecí je určite tvar umývadla, ktorý je dobré prispôsobiť štýlu, farbe či veľkosti kúpeľne.

Pre väčšie kúpeľne, ktoré sú ladené do moderných dizajnových štýlov, sa odporúčajú hranaté umývadlá vytvarované do zaujímavých geometrických tvarov.

Do klasických kúpeľní sa zas odporúčajú oblejšie umývadlá, ktoré určite pozná každý z nás.

Priestor pred umývadlom

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý si často nie všetci uvedomujú, je priestor, ktorý musíte pred umývadlom mať.

Vždy sa odporúča minimálne 80 centimetrov. Na základe toho treba preto dbať na tvar a veľkosť vašej kúpeľne.

Nábytok k umývadlu

S hygienou, ktorú pri umývadle vykonávame súvisí aj veľké množstvo kozmetiky, ktorú je potrebné niekde uložiť.

Práve preto je okrem umývadla dôležitý aj výber nábytku. Je jedno či ide o, alebo nad ním, dôležité je, aby sme mali dostatočne veľký úložný priestor. Tento benefit ocenia najmä tí, ktorých kúpeľňa neoplýva príliš veľkým priestorom.

Výber sifónu

V neposlednom rade je pri výbere umývadla dôležitý aj správny výber sifónu. Ten by ste mali kupovať vždy spolu s umývadlom. Odporúčame taktiež vyberať výrobky od certifikovaných výrobcov.

To isté platí aj pri montáži sifónu, kde sa odporúča staviť na kvalitného a skúseného remeselníka s dobrými referenciami.

Ako čistiť sifón?

Najšpinavšou a najzanesenejšou časťou vášho umývadla bude určite sifón. Po istej dobe sa totiž do neho môžu dostať vlasy či iné nečistoty.

Práve preto je veľmi dôležité, aby ste ho v pravidelných intervaloch čistili. Najčastejším spôsobom čistenia je naliate hydroxidu sodného do sifónu, ktorý sa následne zaleje horúcou vodou.

Tento spôsob je síce účinný, no po niekoľkých rokoch môže poškodiť materiál, z ktorého bol sifón vyrobený. Najlepším spôsobom je tak sifón manuálne vybrať z umývadla a poriadne ho vyčistiť kefou.

Vďaka tomuto spôsobu sa vám sifón nepoškodí a vydrží ďalších niekoľko rokov bez potrebnej výmeny.

Batéria

Ďalšou dôležitou súčasťou umývadla je batéria. Tá by nemala spĺňať len dizajnový efekt, ale často vám vie ušetriť aj vodu.

Podobne ako je to pri sifóne, aj batéria sa odporúča kupovať spolu s umývadlom. Tieto dve veci totiž musia spolu dokonale ladiť.

Nie každá batéria je totiž kompatibilná s určitým typom umývadla. Pri jej vhodnom výbere si preto určite dajte poradiť od odborníka.

Materiál

Samozrejme, pri kúpe umývadla je dôležitý aj materiál, z ktorého je vyrobené. Tým najčastejším a najviac využívaným je keramika, ktorá je mimoriadne trvácna a vysoko odolná.

Taktiež je veľmi jednoduchá na čistenie.

Pri umývadlách sa však môžete stretnúť aj so smaltovými umývadlami, ktoré sú známe svojou veľmi dlhou trvácnosťou a príjemným vzhľadom.

Mimoriadne častým zvykom pri materiáloch, najmä v reštauračných zariadeniach, býva využitie iných predmetov na vytvorenie umývadla. Raritou tak nie sú umývadla zo sudov od piva či iných úžitkových predmetov.

Existuje teda ideálne umývadlo?

Naša odpoveď znie – nie, neexistuje. Každé umývadlo je totiž jedinečné svojím dizajnom či typom.

Taktiež každý človek, ktorý nad kúpou nového umývadla rozmýšľa, ho potrebuje uložiť do inej kúpeľne s rôznym tvarom a veľkosťou.

Rady pri výbere umývadla

Na samotný záver máme pre vás zopár rád a pokiaľ ich dodržíte, nemali by ste pri kúpe nového umývadla spraviť chybu a bude vám slúžiť niekoľko rokov.

  • Pri výbere typu umývadla dbajte na tvar, dizajn a veľkosť vašej kúpeľne. Po namontovaní musí okolo umývadla byť stále priestor okolo 80 centimetrov.
  • Pri moderných kúpeľniach stavte na hranaté tvary umývadla. To isté platí aj pri výbere batérie.
  • Výber správneho nábytku a skriniek k umývadlu je taktiež mimoriadne dôležitý. Veľký úložný priestor ocenia najmä tí, ktorí vlastnia menšie kúpeľne.
  • Pri kúpe umývadla vždy kupujte hneď aj sifón a batériu. Oba tieto prvky musia do umývadla dokonale zapadnúť.
  • Ak chcete klasické dobré umývadlo za priaznivú cenu, určite siahnite po keramickom umývadle. Smaltované umývadla síce vydržia dlhšie, no taktiež sú aj o čosi drahšie.

Veríme, že tieto typy a rady, ktoré ste našli v našom článku, vám pomôžu pri výbere toho ideálneho umývadla pre vás.

Treba si zapamätať, že neexistuje ideálne umývadlo do každej kúpeľne a aj to, ktoré sa vám tak veľmi páči, nemusí do vašej kúpeľne pasovať.

Dajte nám do komentárov vedieť, aké skúsenosti máte s kupovaním umývadla vy.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.