Chrumkavé, voňavé, slané a mierne kyslé. Perfektná príloha k akémukoľvek „sedliackemu“ jedlu. Mnoho ľudí si zavárané uhorky kupuje v obchode. Pritom je zaváranie uhoriek veľmi jednoduché. Naučte sa zavárať uhorky, ktoré budú chutnejšie a chrumkavejšie ako tie z obchodu.
Obsah článku
Kvalitná výbava na zaváranie uhoriek
Uhorky v sladkokyslom náleve
Zaváranie uhoriek je v prvom rade zábava. Vyprázdnite si hlavu a užívajte si to. Nepredstavujte si, ako ich už chrúmete k večernej klobáse. Sústreďte sa iba na práve prebiehajúci moment. Verte nám. Potom si zavárané uhorky, ľudovo kvasáky, vychutnáte omnoho viac.
Uhorky v sladkokyslom náleve sú miláčikom každého muža. Určite vás poteší, že celkový proces, od prípravy až po zaváranie, vám zaberie len niečo málo cez hodinku.
Najpv je dôležité si určiť, čo potrebujeme na zaváranie. Predstavme si, čisto hypoteticky, že máte záujem zavariť 10 kíl uhoriek. Niekomu to príde ako premrštené číslo, ale v iných domácnostiach sa uhorky raz dva stratia.
Čo potrebujeme na zaváranie
Prvá vec, ktorú musíte mať, aby ste sa do zavárania mohli pustiť, sú samotné uhorky. V tomto prípade neplatí, že čím väčšie, tým lepšie. Najideálnejšie sú malé nakladačky, ktoré majú maximálne 10 centimetrov.
Aby ste proces kvasenia naštartovali, budete potrebovať tri kusy nakladača a tri šálky kryštálového cukru, ktorý zmierni kyslosť uhoriek.
Na 21 0,7 litrových sklenených nádob použijete 6 litrov vody a 1,5 litra kvasného octu. Uhorky dochutíte podľa toho, ako to máte radi. Najčastejšie sa do pohárov pridáva chren, cesnak, kôpor a cibuľa, ale niektorí ľudia si nevedia predstaviť nakladačky bez príchute mrkvy alebo feferónky.
Postup receptu
V prvom kroku prevaríte nálev, zložený z vody, nakladača, cukru a octu. Kým sa prevarený nálev vychladne, vydezinfikujete viečka od pohárov. Najlepšie tak, že ich tiež na 10 minút prevaríte.
Do suchých pohárov vkladáme uhorky spôsobom, že najväčšie putujú na dno a menšie stoja na nich. Vždy sa snažíme uhorky skladovať vo vertikálnom smere, aby sme maximálne využili dostupný priestor.
Niekedy to však možné nie je a uhorky kladieme aj naležato. V priebehu ukladania uhoriek medzi ne vsúvame koreniny a ďalšie suroviny, ktoré sme si najprv pripravili.
Následne poháre naplňte vychladnutým nálevom. Uhorky by z neho nemali vytŕčať a mal by siahať zhruba centimeter pod okraj pohára. Hrdlo pohára potom uzavrite sterilizovaným viečkom. Pevne ho utiahnite. Zavárané uhorky nesmú mať prístup k čerstvému vzduchu, inak by sa pokazili.
Koncentrácia nálevu musí byť tým vyššia, čím je ho menej. Do hustejšie naplneného pohára sa ho zmestí menej, preto musí obsahovať viac cukru, octu a nakladača (prípadne soli, ak robíte zaváranie bez deka).
Chcete, aby vaše uhorky zostali pekne zelené a chrumkavé? Aby ste to docielili, musíte ukončiť proces zavárania. Ako to urobíte? Vezmete naplnené a dobre uzavreté poháre a naskladáte ich do hrnca. Dáte ich tam toľko, koľko sa zmestí. Tie, čo sa do hrnca nevojdú, prevaríte v druhej várke.
Hrniec naplníte do 2/3 výšky pohárov vodou. Keď voda zovrie, nechajte ju vrieť ešte 3 minúty. Potom poháre rýchlo vyberte. Hotovo. Zaváranie uhoriek je týmto ukončené.
Takto sterilizované poháre pretočte dnom hore a prikryte ich dekou, aby úplne vychladli. Až potom ich presuňte na chladné a tmavé miesto. Ideálne do pivnice alebo komory.
Zaváranie bez deka
Deko je prípravok obsahujúci asi 88 % kuchynskej soli, 5,5 % kyseliny benzoovej a zvyšok tvoria rôzne koreniny. Je to klasický nakladač. Zaváranie bez deka pridáva do procesu prípravy, ktorý je viac menej rovnaký, ako sme rozobrali v predošlej kapitole, soľ.
Ak zavárate bez deka, tak okrem troch šálok cukru budete musieť do pohárov pridať aj po šálke soli. Bez nej by totiž zavárané uhorky nemali svoju tradičnú chuť.
Zaváranie v umývačke
Môže to zniež ako výmysel lenivých mestských paničiek, no pravda je taká, že spôsob zavárania v umývačke na riad je podstatne jednoduchší a spoľahlivejší ako klasické zaváranie.
Určite ste si všimli, že umývačka riadu získava pri umývaní riadu teplotu niekedy až 80 °C. Táto teplota sa v nej navyše drží veľmi dlho, vďaka čomu perfektne sterilizuje špinavé poháre a taniere, alebo zaváraninové poháre.
V umývačke riadu pohodlne zavaríte všetko, čo vám len napadne. Od marmelád a ovocia až po huby, mäso a uhorky.
Dajte si pozor, aby boli v čase zavárania zásobníky na čistiace prostriedky prázdne. Tak isto do umývačky súčasne neumiestňujte špinavý riad a zaváraninové poháre.
Poháre musia byť po vložení do umývačky dobre zastabilizované. Nemali by sa dotýkať. Ideálne rozostupy medzi jednotlivými pohármi sú aspoň 5 centimetrov.
Následne nastavte na umývačke najdlhší program, pri ktorom dosahuje teplotu aspoň 75 °C. Nechajte ho prebehnúť celý, vrátane fázy sušenia.
Na záver poháre prevráťte hore dnom, položte ich na suchú utierku a nechajte ich postupne vychladnúť. Hotovo!
Zaváranie uhoriek v rúre
Staré gazdiné možno len krútia hlavou, ale je to tak. Uhorky sa dajú zavárať aj v rúre. Postup plnenia a nakladania je rovnaký ako v predošlých príkladoch.
Uhorky naukladané do vydezinfikovaných pohárov zasypete ingredienciami a zalejete nálevom. To je všetko. Proces zavárania už zvládne rúra.
Postup je nasledovný. Na dno plechu naukladajte noviny a nalejte doň až po okraj vodu. Vodu prilievajte až po tom, čo sú na ňom postavené poháre. Inak by ju objem pohárov vytlačil cez okraje.
Keď je všetko pripravené, zapnite rúru na teplotu 150 °C. Akonáhle túto teplotu dosiahne, nastavte si hodinky na 15 minút. Potom teplotu znížte na 100 °C a pokračujte v sterilizácii ešte trištvrte hodinu.
Po ukončení sterilizácie poháre vyberte, zabaľte do deky a nechajte vychladnúť. Vaše zavárané uhorky sú hotové a vy sa môžete právom tešiť na ich lahodnú chuť.
…a v mikrovlnke
Čítate správne. Umývačkou na riad a rúrou na pečenie zoznam možností, ako zavariť uhorky, nekončí. Výborné kvasáky môžete získať aj zaváraním v mikrovlnnej rúre. Poďme si ukázať, ako na to.
Opäť pripomíname, že proces nakladania uhoriek a nálevu sa od predošlých prípadov nijak nelíši. Zdôrazňujeme však, že pri vkladaní do mikrovlnky by nemali byť skrutkovacie viečka na zaváraninových pohároch utiahnuté nadoraz.
Do mikrovlnky vkladajte maximálne 4 poháre s obahom 0,7 litra po obvode taniera.
Jeden pohár sa pri 700 wattoch sterilizuje 6 minút. Čím viac pohárov do mikrovlnky vložíte, tým dlhšie to bude trvať.
Aby ste mali predstavu o tom, ako dlho bude trvať mikrovlnke vysterilizovať napríklad 4 poháre, musíte vynásobiť počet minút pri danom výkone počtom pohárov.
Rýchlosť sterilizácie môžete ovplyvniť zvýšením výkonu mikrovlnnej rúry. Napríklad pri výkone 900 wattov bude trvať sterilizácia jedného pohára nie 6 minúť, ale iba 4 a pol.
Po skončení sterilizácie poháre vyberte a obráťte ho hore dnom, aby sa zastabilizovala vnútorná teplota.
Záver
Predstavte si tú chuť. Nestojí za to tá trocha námahy? Ako vidíte, pri zaváraní 10 pohárov v mikrovlnke miniete len 1 KWh. Môžete spolu zavárať uhorky aj ovocie. A to sa oplatí. Zabudnite na supermarkety a predražené trhy. Naložte si vlastné kvasáky, na ktoré sa budú zbiehať slinky celému širokému okoliu.