Vypestujte si

Ako sadiť cibuľu efektívne – (OVERENÉ TRIKY)

hnedé cibule v pletenom košíku na drevenom stole

Cibuľa je bez debaty jednou z najikonickejších rastlín slovenských záhrad. Jej pestovanie nie je žiadna veda a môže sa do neho pustiť aj záhradkár začiatočník. O tom, ako sadiť cibuľu tak, aby bola chutná a zdravá, so dočítate v tomto článku. 

Kam sadiť cibuľu

Ako sadiť cibuľu, aby sa jej darilo a pekne rástla? Základom je výber dobrých podmienok. Cibuli sa najlepšie darí vo vzdušnej pôde s nízkou kyslosťou, ktorá sa ľahko prehrieva. Samozrejmosťou je dostatočný prístup slnečného svetla. Cibuľa vypestovaná v takýchto podmienkach vás odmení sladkastou chuťou.

Pred sadením pôdu poriadne prevzdušnite a prekopte. Ak sadíte už niekoľký rok po sebe, nikdy nevysádzajte cibuľu na tom istom mieste. Pôda potrebuje čas, aby sa znovu zregenerovala a získala stratené živiny.

Kedy začať so sadením

Niektorí záhradkári sadia cibuľu na jar, iní na jeseň. Je len na vás, ku ktorému ročnému obdobiu sa prikloníte.

Jarné sadenie

Semená cibule dokážu vyklíčiť už pri troch stupňoch. S ich sadením môžete pokojne začať už koncom februára. Naopak cibuľové sadzačky odporúčame sadiť až koncom marca, respektíve začiatkom apríla, kedy je isté, že už neudrú silné mrazy.

Jesenné sadenie

O niečo menej populárne ako jarné sadenie je sadenie jesenné. Jeho nevýhodou je dlhá čakacia doba, kým cibuľa vyklíči. Tým, ktorí vedia, ako sadiť cibuľu, určite netreba vysvetľovať, že pri jesennej výsadbe dozrieva až v lete. Pre tých, ktorí sú však v pestovaní cibule nováčikovia, je to určite užitočná informácia.

Dlhému čakaniu môžete predísť zasadením vhodných cibuľových semien. Odrody, ktoré dobre znáčajú pobyt v zmrznutej pôde, sú napríklad Hiberna či Augusta.

Ako sadiť cibuľu

Tak, ako pri výbere ročného obdobia, aj pri výbere metódy sadenia máte na výber z dvoch alternatív. Môžete začať so sadením zo semien alebo zo sadzačky. Poďme si spolu rozobrať, aké sú ich výhody a kde sa skrývajú prekážky.

Sadenie zo semien

Mnoho skúsených pestovateľov vám na otázku „ako pestovať cibuľu“ dá jednoznačnú odpoveď. No predsa zo semena. Argumentovať budú tak, že cibuľa dopestovaná zo semena je trvanlivejšia a kvalitnejšia. A budú mať pravdu. Pestovanie zo semena naozaj poskytuje širšie možnosti. Na plody svojej práce si počkáte o čosi dlhšie, ako by tomu bolo v prípade sadzačiek, ale stojí to za to.

Semená cibule saďte koncom marca do zhruba tri centimetre hlbokých riadkov. Ubezpečte sa, aby mala každá rastlinka dostatok životného priestoru. Preto cibuľky pravidelne prerieďujte. Ideálne tak, aby bolo medzi dvomi rastlinami aspoň päť centimetrov.

Na rast cibule vplývajú klimatické podmienky, jej odroda aj termín sadenia. Počítajte však s tým, že najskôr si na chrumkavej cibuli pochutnáte v prvej polovici júna. Úroda by mala byť najneskôr zrelá koncom septembra.

Sadenie zo sadzačky

Mnohí pestovatelia pred pocitom pravého „farmárčenia“ uprednostňujú rýchly zisk. Sadenie zo sadzačiek je jednoduchšie aj rýchlejšie. Malé cibuľky stačí zasadiť do kyprej pôdy koreňmi nadol. Po zahrabaní by mal kúsok sadzačky trčať na vzduch. Podľa toho viete, že hĺbka riadku je vhodná. Vzdialenosti medzi rastlinami by mali byť rovnaké ako v prípade semien, čiže päť centimetrov.

Hnojenie

Čo sa týka vody a hnojenia, cibuľa na pestovateľa nekladie takmer žiadne nároky. Nepotrebuje neustále vlhkú pôdu. Počas horúcich letných mesiacov však ocení, keď jej doprajete dostatok vlahy. Z hnojív používajte tie, ktoré obsahujú draslík a fosfor.

Najčastejší škodcovia

Bohužiaľ, ani ostrá chuť a štipľavá vôňa neodradia škodcov a rôzne plesne, aby si na cibuli pochutnali. Rovnakým problémom trpí aj cesnak, ktorý má dokonca ešte agresívnejšie vlastnosti ako cibuľa.

Pred všetkými hrozbami svoju cibuľu neochránite, ale keď svojich nepriateľov spoznáte, budete mať väčšiu šancu zlikvidovať ich už v zárodku.

Toto sú najagresívnejšie a najčastejšie choroby, ktoré napádajú cibuľu:

  • antraknóza (prejavuje sa čiernym povlakom a odhalíte ju až pri skladovaní)
  • peronospóra (táto pleseň sa na listoch prejavuje žltými alebo sivými škvrnami)
  • prúžkovitosť cibule (prenášaná voškami, nedá sa liečiť, možná je len prevencia postrekom)
  • fuzáriová hniloba (prejavuje sa bieloružovým povlakom na koreňoch a dužinatých častiach cibule)

Na cibuli sa radi pochutnajú aj títo živočíšni škodcovia:

  • kvetárka cibuľová
  • háďatko zhubné
  • mínerka pórová
  • krytonos cibuľový

V boji proti škodcom a plesniam cibuli pomôže mrkva, šalát, cvikla alebo rumanček.

Kedy začať so zberom

Pokiaľ obľubujete jarnú cibuľku, signálom, že môžete začať s jej zberom, je hrúbka zelenej časti trčiacej nad zem aspoň jeden centimeter.

Klasickú cibuľu zo zeme vytiahnite až v júli, kedy je vrchná časť zoschnutá a listy sa pomaly skláňajú k zemi.

Kam uskladniť cibuľu

Ako sadiť cibuľu už viete. Teraz je načase sa naučiť, ako a kde ju skladovať. Tradičným dedinským spôsobom je zviazať cibule do pletenca a ten prevesiť na suchom mieste, aby sa cibuľa preschla. Ak chcete cibuľu radšej skladovať v krabiciach alebo plátených vreciach, očistite ju, vytrieďte choré kusy a na zostávajúcich skráťte korienky na pol centimetra.

Čo o cibuli vieme?

Ide o dvojročnú rastlinu, pochádzajúcu z ďalekej Indie. Omnoho zaujímavejšie než jej pôvod je však jej zdravotné využitie. Už v staroveku bola považovaná za účinný prostriedok pri liečbe bolestí hlavy, ústnej dutiny či srdcových chorôb. Dnes sa s pomocou cibule najčastejšie kurírujeme z bolestí hrdla alebo kašľa.

Prečo je tomu tak? Nuž, cibuľa je doslova zásobárňou zdraviu prospešných minerálov, vitamínov a vlákniny. Z vitamínov obsiahnutých v tejto na pohľad obyčajnej rastline sú pre náš život najdôležitejšie vitamín C a vitamíny skupiny B.

Vitamín C sa uplatňuje pri regenerácii tkanív a pôsobí ako antioxidant. Vitamíny B6 a B9 asistujú pri tvorbe červených krviniek a usmerňujú činnosť nervového systému.

Vláknina sa stará o optimálne fungovanie našich čriev. Ten, kto konzujeme dostatok cibule, sa preto nemusí báť o svoje trávenie.

Málo ľudí vie, že cibuľa je tiež bohatým zdrojom draslíka. Takže aj tí, ktorí skôr než exotické banány obľubujú tradičnú slovenskú kuchyňu, môžu pokojne spávať.

Odrody cibule

Červenou a jarnou zoznam odrôd cibule nekončí. Poznáte niektoré z nich?:

  • žltá cibuľa
  • biela cibuľa
  • červená cibuľa
  • jarná cibuľka
  • šalotka
  • perlovka

Červená cibuľa obsahuje najviac priaznivých látok zo všetkých cibúľ.

Cibuľové jedlá

Veľa ľudí vie, ako sadiť cibuľu, ale každý vie, ako si ju vychutnať. Slovenská kuchyňa je plná jedál, ktoré by bez cibule neboli ono. Toto je zoznam tých najpopulárnejších:

  • cibuľová polievka (cibuľačka)
  • guláš
  • lečo
  • praženica
  • zemiakový šalát

Tak čo, už sa vám zbiehajú slinky? Poďme si teda povedať niečo o tom, ako si túto lahôdku vlastnoručne dopestovať.

Záver

Veríme, že ste si z článku odniesli informácie o tom, ako sadiť cibuľu efektívne. Sami vidíte, že jednoznačný recept na úspech neexistuje. Do procesu pestovania vstupuje viacero premenných, z ktorých mnohé, ako napríklad počasie alebo rôzne druhy škodcov, nemôžete ovplyvniť. Nech sa teda tento článok stane vaším verným spoločníkom pri pestovaní vašej prvej úrody.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *