Čo s čím sadiť v záhrade? + (PREHĽADNÁ TABUĽKA)

Sadenie a pestovanie zeleniny či iných plodín je niekedy náročné. Okrem správnej starostlivosti je dôležité sledovať aj to, kde jednotlivé kúsky sadíte, s čím ich kombinujete a koľko svetla či vody dostávajú.

Správna kombinácia jednotlivých plodín je však základom. Ak neviete, čo s čím sadiť, máme pre vás prehľadnú tabuľku, pomocou ktorej zistíte, čomu sa vyhnúť a naopak, čo k sebe rozhodne dať.

Správne podmienky sú základom

Každý správny záhradkár vie, že na to, aby mu zelenina či iné plodiny vzrástli, je potrebná správna starostlivosť.

Ešte predtým, ako niečo zasadíte, musíte zistiť, ako plodiny zalievať a čo všetko im dávať. Taktiež nezabudnite na výber vhodného miesta.

Niektoré rastliny majú slnko radi, iné nie.

Myslite na to, že chutná a dobrá úroda vám vyrastie len vtedy, ak jej dáte všetko v dostatočnom množstve.

Pri sadení je kľúčové aj správne obdobie. Niektoré druhy zeleniny by ste mali sadiť na jar, iné tesne pred začiatkom leta.

Veľká väčšina však neznáša prízemné mrazy, a preto je dôležité počítať aj s nimi a vybrať správny termín podľa počasia.

fúrik v záhrade

Prečo pestovať plodiny spolu?

Pri spoločnom pestovaní sa mnohí môžu pýtať na to, aká je výhoda tohto typu sadenia, a prečo by ste tak mali urobiť aj vy.

Prvým dôvodom je to, že spoločné sadenie ušetrí veľa miesta. Vhodné je najmä pre tých, ktorí majú malú záhradku a chcú sadiť viac.

Druhým dôvodom je najmä to, že vyššie a silnejšie rastliny poskytujú menším oporu.

Plus, niektoré typy plodín a rastlín majú tendenciu odplašiť škodcov. Jednotlivé druhy sa tak o seba navzájom starajú.

Ak teda viete, čo s čím sadiť, máte doslova vyhraté. Užívať si môžete len samé výhody, ktoré takýto typ pestovania prináša.

Pozrite si náradie, ktoré sa vám pri sadení bude hodiť

Čo s čím sadiť tabuľka

Poďme sa však pozrieť už na jednotlivé typy rastlín a plodín a to, ako ich možno spolu kombinovať a sadiť.

V tabuľke si vymenujeme niekoľko typov, ktoré sú zoradené podľa abecedy. Jednoducho sa v nich zorientujete.

Názov rastliny/plodiny S čím pestovať?  Výhody 
Aksamietnica Aksamietnica si poradí so všetkými druhmi zeleniny. Ak vám pri nejakej zostalo miesto, pokojne ju k nej zasaďte. Aksamietnica odpudzuje hmyz a škodcov. Dokáže tak ochrániť všetky druhy plodín, ktoré sú na ne náchylné.
Baklažán Obľúbenému typu zeleniny sa darí najmä pri zelenej fazuľke, zemiakoch, paradajkách a paprike. Rozumie si s nimi najlepšie. Výhody tohto sadenia sú najmä ušetrenie miesta v záhradke.
Bazalka Veľmi obľúbenou rastlinkou, ktorú sadia mnohí, je bazalka. Tá si rozumie s takmer všetkými druhmi zeleniny. Pokojne ju zasaďte k paprike, paradajkám či šalátu. Výhodou bazalky je najmä to, že dokáže zlepšiť chuť zeleniny, ktorú sadíte spolu s ňou. Plus, odháňa škodcov akými sú napríklad komáre.
Borák Borák zasaďte k paradajkám, tekviciam a jahodám. Žiadne výhody.
Brokolica Brokolica sa nachádza v množstve záhrad. Nasadiť by ste ju mali k aksamietnici, cibuli, nechtíku, repe či kapucínke. Rozumie si teoreticky so všetkými druhmi zeleniny. Určite ju však nedávajte k jahodám. Urobili by ste viac škody ako úžitku. Žiadne výhody.
Cesnak Okrem informácie, kedy sadiť cesnak, by ste mali vedieť aj to, k čomu ho do záhradky umiestniť. Najlepšie si rozumie so zeleninou ako kapusta a paradajky. Z ovocia ho môžete nasadiť pri bobuľové ovocie alebo ovocné stromy. Cesnak veľmi efektívne odpudzuje škodcov. Ochraňuje tak množstvo iných typov zeleniny a ovocia.
Cibuľa Cibuľu zasaďte k mrkve, rumančeku, šalátu, paštrnáku a cvikli. Okrem odpudzovania škodcov sa môžete tešiť aj na lepšiu chuť.
Cukrový melón Cukrový melón pestujú doma mnohí. Ak chcete, aby sa mu darilo, zasaďte ho ku kukurici. Žiadne výhody.
Cvikla Cvikla je pomerne náročná. Rozumie si najmä v kombinácii s cibuľou. Žiadne výhody.
Fazuľa kríčková Kríčkovú fazuľu zasaďte ku kapuste, repe, jahodám, kukurici, uhorkám, karfiolu, saturejke alebo k aksamietnici. Dokáže efektívne odohnať hmyz. Ochraňuje tak ostatné druhy zeleniny.
Fazuľa ťahavá Druhý typ fazule sa hodí najmä k zemiakom, kukurici a reďkovke. Rovnako ako kríčková, aj ťahavá dokáže odpudiť hmyz.
Hrach Rovnako ako cibuľa či cesnak, aj hrach je základom mnohých záhradok. Veľmi dobre si poradí s repou, mrkvou, kukuricou, uhorkami, skorými zemiakmi a reďkovkou. Žiadne výhody.
Jahody Chutné ovocie by ste mali sadiť s kríčkovou fazuľkou, šalátom a špenátom. Vyhnite sa kapuste. Žiadne výhody.
Kaleráb Kaleráb saďte s ružičkovým kelom, mangoldom, brokolicou, zelerom a špenátom. Rozhodne k nim nesaďte jahody a paradajky. Tie by mohli mať problém v raste. Žiadne výhody.
Kapusta a karfiol Sú veľmi podobné ako kaleráb. Obom vadia jahody. V tomto prípade však okrem všetkých spomenutých môžete pridať aj paradajky. Žiadne výhody.
Kapucínka Ak chcete, aby dobre vyzerala, zasaďte ju k jabloni, fazuli, kapuste, tekvici, zemiakom alebo reďkovke. Žiadne výhody.
Kel Poradí si s takmer všetkým okrem fazule a jahôd. Najlepšie sa jej darí pri aromatických bylinkách, pohánke, kapucínke a aksamietnici. Dokáže odpudiť hmyz.
Kôpor Ak chcete, aby sa kôpru darilo, zasaďte ho k ružičkovému kelu, kapuste, karfiolu, šalátu, uhorke, cibuli a brokolici. Pomáha pri raste.
Kukurica Najlepšie si rozumie s fazuľou, cukrovým melónom, skorými zemiakmi, tekvicou, uhorkami a hrachom. Pomáha pri raste.
Majorán, oregano, palina dračia a tymián Všetky aromatické byliny môžete sadiť s každou zeleninou, ktorú máte v záhrade. Podporujú rast a zlepšujú chuť.
Mangold Poradí si so všetkým okrem ťahavej fazule. Žiadne výhody.
Mrkva Obľúbenou plodinou v záhrade je aj mrkva. Tú nasaďte ku kapuste, šalátu, cibuli, hrachu, šalvii, kapucínke, póru či reďkovke. Žiadne výhody.
Paprika Pestovanie papriky je pomerne jednoduché. Darí sa jej najmä pri bazalke, mrkve, baklažáne, cibuli a petržlene. Žiadne výhody.
Paštrnák Tento typ plodiny saďte k cibuli a reďkovke. Ochrana pred škodcami.
Pažítka Túto rastlinu nasaďte k bobuľovému ovociu, hroznu, ruži či paradajkám. Poradí si aj s hrachom a mrkvou. Zlepšuje chuť.
Petržlen Koreňovú zeleninu saďte ku kukurici, paradajkám a ružiam. Žiadne výhody.
Paradajky Paradajkám sa darí pri bazalke, mrkve, špargli, cibuli, pŕhľave, ríbezli a kapustových typoch zeleniny. Žiadne výhody.
Reďkovka Saďte ju k uhorkám, melónu, kapucínke, hrachu a koreňovej zelenine. Žiadne výhody.
Rozmarín Rozmarín saďte k fazuli, kapuste a mrkve. Odpudzuje hmyz a zlepšuje chuť.
Slnečnica Slnečnici sa darí najmä pri uhorkách. S inými plodinami si príliš nerozumie. Poskytuje tieň a oporu pri raste.
Sója Sóju saďte ku kukurici a zemiakom. Ochraňuje pred burinou.
Šalát Obľúbený typ zeleniny saďte k repe, mrkve, paštrnáku, reďkovke a jahodám. Žiadne výhody.
Špenát Špenát si rozumie so zelerom, karfiolom, baklažánom a jahodami. Žiadne výhody.
Uhorky Rozumejú si s fazuľou, zemiakmi, kapustou a slnečnicou. Problémy nerobí ani kukurica a reďkovka. Žiadne výhody.
Zemiaky Zemiaky sú odolné a poradia si s takmer všetkým. Najlepšia kombinácia je s bazalkou, fazuľou, kukuricou, kapustou, hrachom, tekvicou, konope a ľanom. Odpudzuje hmyz a škodcov.
Zeler Zeler si rozumie najmä s pórom, paradajkami, kapustou a mrkvou. Žiadne výhody.

čo s čím sadiť

Zhrnutie

Ak aj vy rozmýšľate čo s čím sadiť, mali by ste si nechať poradiť našou tabuľkou.

Niektoré plodiny si spolu nerozumejú, iné sa, naopak, v raste podporujú. Zasaďte ich spolu v tej najlepšej kombinácii a tešte sa z rýchleho rastu či zo skvelej chuti.

4.3/5 - (7 votes)