Vytvorte si dokonalú záhradnú oázu: od drevených chatiek po bioklimatické pergoly

Slnko hreje, vtáky štebotajú a vôňa kvetov sa šíri vzduchom. Letné dni lákajú tráviť čas vonku. Vytvorenie vlastnej záhradnej oázy je ideálnym spôsobom, ako sa vymaniť z bežného zhonu a užívať si chvíle v objatí prírody. Vaša terasa, drevená i bioklimatická pergola aj okolie záhradnej chaty sa ľahko premenia na váš predĺžený domov. Nechajte sa inšpirovať a vytvorte si dokonalú záhradnú oázu.

Objavte váš štýl

Predstavte si, že vstúpite na terasu alebo pred záhradný domček a ocitnete sa v priestore, ktorý je rovnako pohodlný a príjemný ako vaša obývačka.

Ako prvé si však určite, aký štýl záhradnej oázy vám vyhovuje. Chcete moderný, minimalistický štýl, preferujete rustikálny, vidiecky vzhľad alebo vám imponujú japonské záhrady? Možno vás láka exotický tropický raj alebo elegantná klasika?

Podstatné je, aby váš vonkajší priestor odrážal vašu osobnosť a vkus a rešpektoval potreby všetkých členov rodiny.

Stavte na kvalitný nábytok

Pre vaše pohodlie i celkový vzhľad terasy, balkóna a pergoly je kľúčový výber záhradného nábytku. Záhradné sety vyberajte nielen podľa vzhľadu, ale aj podľa funkčnosti, odolnosti voči poveternostným vplyvom a spôsobe údržby.

Zdroj:freepik.com

Terasa pri rodinnom dome je prirodzene iná ako terasa pri záhradnej chatke alebo balkón vášho bytu. Zohľadnite to pri výbere záhradného nábytku a prispôsobte konkrétnemu priestoru. Pre malé priestory sú ideálne sady skladacích stolov a stoličiek, ktoré nezaberajú veľa miesta a je možné ich premiestniť podľa potreby. Pre väčšie záhrady môžete zvoliť robustnejšie terasové a záhradné sedacie súpravy alebo ležadlá a vytvoriť zóny na sedenie a pre relax.

Milujete grilovanie a jedenie vonku od jari do jesene? Popremýšľajte o vonkajšej kuchyni. Ak plánujete veľké rodinné posedenie, záhradný stôl by mal byť dostatočne veľký. Záhradné stoličky by mali byť pohodlné a funkčné, s možnosťou pridať podušky pre ešte lepší komfort.

Špeciálny tip: Leto je nielen obdobím leňošenia na terase a prácami v záhradke. Možno zvažujete práve toto leto vymaľovať záhradnú chatu, dom alebo byt? Určite si najprv zistite ceny maliarov izieb, aby ste sa vedeli zariadiť.

Zvoľte vhodný materiál nábytku

Klasikou je drevený záhradný nábytok, ktorý dodá teplo a útulnosť. Kovový nábytok je moderný a je synonymom odolnosti, no myslite na antikoróznu úpravu. Skvelým riešením pre menšie terasy je nábytok z plastu, je ľahký a uspokojí vaše predstavy oázy aj pri obmedzenom rozpočte.

Ratanové sedenie je ideálnou voľbou, ak hľadáte štýlový a zároveň odolný nábytok. Moderné materiály a prírodný vzhľad ratanového nábytku dodá vašej záhrade špeciálny nádych a ľahko sa kombinuje s rôznymi dekoráciami.

Zdroj:freepik.com

Je vaša predstava o záhradnej oáze plná oddychu a relaxu v tichu alebo pri dobrej knihe? Popozerajte si rôzne varianty záhradnej hojdačky, ktorú môžete umiestniť na priestrannej terase aj na balkóne. 

Chcete sa chrániť pred slnečnými lúčmi a nebojíte sa investovať do svojej záhrady? Dokonalým prvkom, ktorý vás ochráni pred slnkom a dažďom je bioklimatická pergola na terasu. Vďaka možnosti regulácie teploty a osvetlenia si tak vytvoríte ideálne miesto na posedenie a oddych.

Vyzdobte vašu záhradnú oázu

Rozmanité doplnky, ako sú vankúše, koberce, sedacie vaky, závesné kvetináče, dokážu úplne zmeniť vzhľad vašej záhradnej oázy, dodajú jej šmrnc a osobitý charakter.

Nechajte voľný priebeh vašej fantázii a vytvorte kombinácie rôznych tvarov a textúr na poduškách na záhradnom nábytku, dekách, obrusoch či závesoch a vytvorte príjemné, útulné a svieže prostredie.

Zvážte prevedenie a umiestnenie praktických prvkov, ako sú úložné boxy, prenosné ohniská, odkladacie stolíky, smetné koše a držiaky na sviečky.

Malé detaily (sošky, prestieranie, kvety vo váze, svietniky, bambusové rolety) zase perfektne podčiarknu atmosféru celého priestoru.

Svetielka, ktoré čarujú

Keď nastane letný večer, oceníte príjemné osvetlenie, ktoré dodá záhradnej oáze magické čaro. Aby ste dosiahli vysnívaný efekt, použite rôzne druhy osvetlení.

Zdroj:freepik.com

Girlandy a lucerny vytvoria rozprávkovú atmosféru celej vašej drevenej chaty, sviečky v lampášoch dodajú romantický nádych a solárne lampy vám posvietia aj v noci a bez nutnosti napájania.

Nezabudnite na funkčné osvetlenie jedálenského stola a zóny pre grilovanie.

Doplňte srdce záhradnej oázy

Správne vybrané kvety a rastliny tvoria srdce záhradnej oázy a ľahko premenia vašu terasu alebo balkón na zelený raj. Vďaka kvetinám v črepníkoch, popínavým rastlinám a bylinkám bude vaša terasa pôsobiť sviežo a živo. Vybrané bylinky dokonca pôsobia ako prírodné odpudzovače hmyzu.

Pri výbere rastlín a kvetín rešpektujte ich nároky na svetlo, vlhkosť a celkovú údržbu, aby ste zaistili ich zdravý rast a dlhú životnosť. No nezabudnite ani na štýl vašej terasy.

Vytvorenie harmonického záhradného priestoru nemusí byť náročné ani finančne nákladné. S trochou kreativity, plánovania a aj s obmedzeným rozpočtom vytvoríte krásne miesto, kde budete radi tráviť čas sami, s rodinou alebo s priateľmi.

Nechajte sa inšpirovať, experimentujte a vytvorte si dokonalú záhradnú oázu, ktorá bude skutočným útočiskom a radosťou pre vás a vašich blízkych.

5/5 - (1 vote)