Ako na to?

Záhradný domček – Na náradie aj pre deti

záhradný domček

veľkej záhrade snívajú snáď všetci tí, ktorí si plánujú kúpiť alebo postaviť nový dom. Dôležitá je však aj pre tých, ktorí svoj vysnívaný domov už vlastnia.

Je to pochopiteľné, keďže záhrada sa často pre nás stáva miestom oddychu a relaxu. O túto neoddeliteľnú a dôležitú súčasť domu sa však treba aj patrične starať.

Kosenie, rýľovanie, obstrihávanie stromčekov sú bežné veci, ktoré sa v záhrade vykonávajú v pravidelných intervaloch. Na tieto činnosti vo väčšine prípadov potrebujeme náradie, ktoré sa v mnohých prípadoch začne kopiť a my máme problém s jeho uskladnením.

Práve v takýchto prípadoch nám veľmi poslúži záhradný domček, ktorý sa čoraz častejšie stáva pevnou súčasťou nášho pozemku.

Často má však aj iné účely. Môže slúžiť aj ako detský záhradný domček.

Ako však tieto záhradné domčeky rozlišujeme? Na čo slúžia a je potrebné ich vôbec kupovať? Nedokázali by sme si taký záhradný domček postaviť svojpomocne?

Na všetky tieto otázky vám v našom článku určite dáme odpoveď.

NAJLEPŠÍ ZÁHRADNÝ DOMČEK – NÁŠ VÝBER

Aké druhy záhradných domčekov poznáme?

Vyššie sme spomínali, že v súčasnosti má záhradný domček viacero využití a podľa toho sa odvíjajú aj jeho rozmery a cena.

Nižšie uvádzame prehľad niekoľkých základných príkladov, na čo všetko sa môže záhradný domček využívať.

Záhradný domček na náradie

Vôbec prvým typom a pravdepodobne aj tým základným, je klasický záhradný domček slúžiaci na úschovu náradia. Vo väčšine prípadov ide o mimoriadne jednoduché drevostavby s menšími rozmermi.

Celková úžitková plocha sa pohybuje v rozpätí od 1,2 m2 do 9 m2. Hrúbka stien taktiež nebýva masívna a často sa pohybuje od 18 mm až po 22mm.

Tento domček má jedinú funkciu, a to uskladniť všetko náradie, ktoré potrebujete na údržbu svojej záhrady.

Mimoriadnej jednoduchosti tohto domčeku zodpovedá aj jeho cena, ktorá sa pohybuje od 350 eur a  vyššie.

záhradná chatkaZáhradný domček na posedenie

Druhým typom záhradných domčekov, sú tie ktoré okrem úložného priestoru na náradie ponúkajú aj možnosť posedenia.

Väčšinou býva k takémuto domčeku pristavaná krytá terasa, kde sa môžete stretnúť s rodinou, niečo chutné si ugrilovať a oddýchnuť si.

Úžitková plocha týchto domčekov sa najčastejšie pohybuje od 9 m2 do 20 m2 a na jednoduché posedenie s rodinou vám určite dostatočne postačí.

Samozrejme, ide o drahší variant, akým je klasický záhradný domček na náradie.

záhradný domčekVíkendové záhradné domčeky

Poslednou a tou najvyššou triedou záhradných domčekov sú takzvané víkendové záhradné domčeky, ktoré slúžia na niekoľkodenné pobyty. Množstvo ľudí si však do takýchto domčekov umiestňuje wellness či herňu.

Vo väčšine prípadov sa skladajú z viacerých miestností a ich úžitková plocha sa pohybuje od 25 m2  vyššie.

Samozrejme, že tieto typy záhradných domčekov patria aj medzi tie najdrahšie, ktoré môžete na trhu nájsť.

záhradný domčekDetské záhradné domčeky

Posledným a tiež trošku netradičným typom sú detské záhradné domčeky, ktoré často pripomínajú rozprávkovú chalúpku a žiaria farbami.

Aj pri týchto domčekoch existuje zopár typov, ktoré si môžete zakúpiť. Niektoré z detských domčekom majú k sebe primontovanú šmykľavku či pieskovisko.

Detský záhradný domček je jednoznačne jedným z najlepších a najoriginálnejších nápadov, ktorým môžete potešiť svoje dieťa.

Ich cena sa pohybuje v podobných reláciách ako cena klasických záhradných domčekov na náradie.

domček v záhrade

Materiál

Najčastejším materiálom pre záhradné domčeky býva drevo, a to vďaka svojej stabilite, jednoduchosti a pomerne nízkej cene.

Druhým materiálom, ktorý sa na výrobu záhradných domčekov používa, sú klasické plechové panely, ktoré majú podobné vlastnosti.

Pri výbere materiálu, tak ide hlavne o váš vkus.

Základy pre záhradný domček

Zaobstarať si takýto záhradný domček môžete dvomi spôsobmi. Klasickou kúpou v obchode, ktorá vám ušetrí čas alebo svojpomocnou stavbou, ktorá vo väčšine prípadov ušetrí peniaze.

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek spôsob, pri oboch možnostiach budete musieť vybudovať základy.

Základy pre záhradný domček zo štrku.

Pravdepodobne najjednoduchším riešením vybudovania základov je vysypanie vrstvy štrku na miesto, kde chcete, aby váš záhradný domček stál.

Hrúbka takejto platne je vo väčšine prípadov 10 centimetrov. Táto vrstva štrku úplne stačí na to, aby vyrovnala terén do takej podoby, že naň môžete postaviť váš záhradný domček.

Jediným problémom tejto základovej platne môže byť fakt, že sa po istom čase môže domček stať nerovnomerným a jeho steny začnú vlhnúť.

Betónová platňa

Ďalším spôsobom, ako vybudovať základy pre záhradný domček, je klasická betónová platňa. Tá bude vhodnejšia najmä pre náročnejších užívateľov.

Hrúbka takejto platne by sa tiež mala pohybovať okolo 10 cm. Okrem toho by však určite mala byť vystužená sieťkou, a to kvôli popraskaniu samotnej dosky.

Samozrejme, pre väčšie záhradné domčeky, ktoré neslúžia len na odkladanie náradia, sa odporúča väčšia hrúbka základovej dosky.

Betónové pätky

Úplne najideálnejším riešením, ale pravdepodobne aj tým najnáročnejším, je základová doska vybudovaná z betónových pätiek.

Tie sa vkladajú do zeme približne do hĺbky 80 centimetrov s tým, že 10 centimetrov ostáva nad terénom. Následne sa na ne pokladajú roznášacie rošty a podlaha, ktorá väčšinou býva z OSB dosiek. Tento typ základovej dosky síce trvá postaviť najdlhšie, no ide o najstabilnejší systém, ktorý vyrovná každý terén.

záhradný domčekAko si postaviť vlastný záhradný domček a na čo si dať pozor?

Na Slovensku ešte stále existujú majstri, ktorí pred kúpou kompletného záhradného domčeka niekde v obchode uprednostnia radšej svojpomocnú výstavbu.

Ak patríte medzi nich a chcete si postaviť vlastný záhradný domček, ešte pred výstavbou by ste si mali dať pozor na niekoľko vecí:

  • rovnosť terénu
  • typ pôdy
  • prístup k elektrine a vode

Prvé dva body sú mimoriadne dôležité najmä kvôli typom základov, o ktorých sme už písali vyššie. Posledný bod je potrebné zvážiť podľa toho, aký typ záhradného domčeka chcete postaviť.

Ak máte základy hotové, môžete prejsť k samotnej stavbe. Ako prvé je vhodné narysovať si  a načrtnúť, ako bude celý domček, ale hlavne jeho nosná konštrukcia, vyzerať.

Na nosnú konštrukciu je vhodné využiť drevené trámy a stĺpiky, ktoré sa následne vystužujú šikmými stužidlami. Týmto vystužením dosiahnete to, že váš záhradný domček odolá aj silnejšiemu vetru.

Ak máte konštrukciu hotovú, následne ju môžete obiť OSB doskami alebo inými pohľadovými doskami podľa toho, ako chcete, aby váš domček vyzeral.

Určite odporúčame, ak patríte medzi tých, ktorí nie sú v stavbárčine až takí zruční, no aj napriek tomu si chcú záhradný domček postaviť svojpomocne, prizvať si na pomoc nejakého šikovného majstra.

Aké zákony treba pri stavbe záhradného domčeka dodržiavať?

Umiestnenie záhradného domčeka vo vašej záhrade je nemalý zásah do pozemku. Preto je jasné, že aj pri tomto type stavieb existuje niekoľko zákonov a pravidiel, ktoré je potrebné dodržať.

Dodržať tieto zákony je vhodné najmä vtedy, ak vedľa seba máte nie príliš priateľských susedov, ktorí môžu čo i len malé porušenie nahlásiť príslušným úradom a vy zbytočne môžete dostať pokutu.

Záhradný domček však nie je takou stavbou, že by ste naň potrebovali stavebné povolenie. Teda okrem jedného prípadu, ktorý vám v článku spomenieme.

Povolenie na stavbu nepotrebujete v tom prípade, že váš domček nepresahuje rozlohovo 25 m2. Ak teda plánujete postaviť alebo zakúpiť víkendový záhradný domček, o ktorom sme písali vyššie, vo väčšine prípadov budete potrebovať aj stavebné povolenie.

Ďalším pravidlom, ktoré treba pri stavbe alebo umiestnení záhradného domčeka dodržať, je jeho výška, ktorá by nemala presahovať 5 metrov.

Taktiež by sa tento domček nemal nachádzať hneď pri plote so susedmi, ale aspoň 2 metre od susedskej hranice.  

Ak tieto pomerne jednoduché pravidlá dodržíte, nič nestojí v ceste tomu, aby ste si túto praktickú pomôcku do záhradky zaobstarali.

Kde kúpiť záhradný domček?

Tým, že popularita záhradným domčekov každým rokom stúpa, zvyšuje sa aj ich výskyt v jednotlivých obchodoch.

Určite ich tak nájdete vo veľkých supermarketoch zameraných na záhradu či domáce potreby. Vo väčšine prípadov ide o štandardizované domčeky, ktoré splnia svoj účel no dizajnovo príliš neoslnia.

Ďalšou možnosťou, ktorú môžete využiť, je objednať si stavbu záhradného domčeka u firmy, ktorá sa na to špecializuje a vie vám ho postaviť na mieru.

Aké príslušenstvo kúpiť do záhradného domčeka?

Či už váš záhradný domček bude slúžiť len na uskladnenie náradia, alebo okrem toho aj na relaxáciu a posedenie s rodinou a priateľmi, je dobré si do neho zaobstarať základné príslušenstvo.

Tým najvhodnejším príslušenstvom do záhradných domčekov sú rôzne typy regálov. Od závesných až po policové. Pre väčších majstrov sa určite bude hodiť aj klasický pracovný stôl.

Ak ste si kúpili alebo postavili záhradný domček s krytou terasou a posedením, množstvo ľudí na ňu umiestňuje prenosný gril či menšiu kuchynskú linku.

Záver

Záhradné domčeky sa čoraz častejšie stávajú bežnou súčasťou záhrad. Ide totiž o praktické riešenie, ktoré vám môže vyriešiť problémy s pribúdajúcim náradím.

V peknom počasí vám taktiež môže poslúžiť ako letná terasa, kde môžete pozvať svoju rodinu a priateľov a užiť si pekné spoločné chvíle. Nech už sa rozhodnete pre kúpu záhradného domčeka, alebo jeho svojpomocné postavenie, ide určite o skvelú investíciu.

4/5 - (3 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

One thought on “Záhradný domček – Na náradie aj pre deti

  1. Avatar radovan píše:

    A nejake naradie mate? Motyky, ryle atd

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *