Záhradný domček pre deti – Zábava v záhrade alebo na terase

Ak je niečo, čo deti milujú, tak sú to rozličné bunkre, prístrešky alebo snežné iglú. Záhradný domček pre deti je odpoveďou na ich túžobné želanie priblížiť sa dospelákom. Spolu so záhradným domčekom prichádza aj veľká zodpovednosť, ktorú si dieťa dobre uvedomuje. Je pánom vo svojom vlastnom dome. Musí sa oň starať, chrániť ho pred nezvanými návštevníkmi, ale za odmenu sa v ňom môže slobodne prejavovať, pretože rodičovské zákony v ňom neplatia. Poradíme vám, na čo si dať pri kúpe domčeka pre deti pozor a čo by ste nemali spúšťať z mysle. 

Typy záhradných domčekov

Záhradné domčeky pre deti rozlišujeme na drevenéplastové a v ihriskovom štýle. Drevené domčeky sa nám možno silnejšie viažu s predstavou záhradného domčeka, ale plastové domčeky majú podobné vlastnosti a zvyčajne sú lacnejšie.

NAJLEPŠÍ ZÁHRADNÝ DOMČEK – NÁŠ VÝBER

Drevený záhradný domček pre deti

Drevený záhradný domček pre deti Avilo

Veľmi obľúbená voľba, keďže ide o tradične vyzerajúci domček na hranie. Drevený záhradný domček pre deti je navrhnutý z dreva, je veľmi pevný, má dlhú životnosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Drevený domček na hranie má strechu z minerálnej plsti, pevné podlahy spolu s oknami a dvere umožňujúce prístup svetla a čerstvého vzduchu. Zvykne sa dodávať s 10-ročnou zárukou proti hnilobe, takže ide o bezpečnú a spoľahlivú záhradnú stavbu, ktorá obstojí v skúške času.

Dobre sa bude hodiť k ostatnému drevenému záhradnému nábytku. Môžete sa rozhodnúť namaľovať a ozdobiť ho pestrými farbami alebo vzormi, ktoré sa deťom môžu páčiť, alebo jemnými odtieňmi, ktoré sa hodia k vašej záhrade.

Výhodou výberu štýlu dreva je, že vám dáva slobodu meniť farbu a prefarbovať ho toľkokrát, koľkokrát si želáte – ideálne vtedy, keď vaše deti zmenia názor na to, čo sa im páči.

V niektorých prípadoch, ako napríklad v tomto, si s prefarbovaním lámať hlavu nemusíte. Domček má toľko farieb, že ulahodí každému dieťaťu. Okrem toho má pod oknami stojany na kvetináče, vďaka čomu je ilúzia skutočného domu ešte silnejšia.

Starostlivosť o drevený domček pre deti

Drevený domček na hranie sa odporúča každý rok natrieť ochranným prostriedkom na drevo, aby ste zabránili jeho rozkladu. Zmeny teploty, vlhkosť vzduchu, slnko a dážď, to všetko môže ovplyvniť prírodné drevo, takže použitie prípravku na ochranu dreva zabráni zmršťovaniu, rozťahovaniu a vzniku trhlín, úlomkov a deformácií.

Toto ošetrenie tiež zabezpečí, že akýkoľvek farebný náter, ktorý bol na domček použitý, zostane živý a ako nový.

Všeobecné čistenie je potrebné vykonať len niekoľkokrát do roka, aby ste udržali svoj domček na hranie v dobrom stave. Pozametanie vnútrajška a okolia okien odstráni všetky nevítané pavučiny alebo pavúky a zabráni usadzovaniu prachu.

Alltoys záhradný domček

Jemné čistenie je vždy najlepšie – jednoducho použite kefu s mäkkými štetinami a teplú vodu, aby ste odstránili všetky nečistoty alebo špinu. Ide o priateľskejšiu alternatívu k bielidlám a chemikáliám a je šetrnejšia k životnému prostrediu.

Plastový záhradný domček

Plastové záhradné domčeky sa stávajú neodmysliteľnou súčasťou záhrad a dvorov, a to nielen pre svoju odolnosť, ale aj pre ich atraktívny dizajn a funkčné vlastnosti.

Najnovšie modely sú vyrobené z ekologických plastov, ktoré sú nielen odolné voči strate farby, ale tiež šetrné k životnému prostrediu. Tieto domčeky sú navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť detí, s pevnými stenami a bezpečnostnými prvky, ktoré minimalizujú riziko zranenia.

Pri výbere plastového domčeka sa odporúča venovať pozornosť aj technickým detailom. Niektoré modely majú napríklad solárne panely na streche, čo môže byť nielen ekologické, ale aj vzdelávacie, keď deti spoznávajú význam obnoviteľných zdrojov energie.

Tento štýl domčeka na hranie je vyrobený z robustného plastu a ošetrený anti-UV úpravou, ktorá zaisťuje dobrú odolnosť proti odfarbeniu a predlžuje jeho životnosť.

V dnešnej dobe sa plastové záhradné domčeky stávajú nielen miestom detskej hry, ale aj prostredím, kde sa deti učia, rozvíjajú svoje sociálne schopnosti a budujú si trvalé spomienky. Nové trendy v ich dizajne a funkčných vlastnostiach posúvajú túto formu detskej zábavy na vyššiu úroveň.

Výrobcovia tiež dbajú na multifunkčnosť týchto plastových domčekov pre deti. Niektoré modely majú integrované šmýkačky, houpacie siete alebo špeciálne herné zóny, čo pridáva ďalší rozmer do detskej zábavy. Okrem toho sa výrobky môžu ľahko kombinovať s inými plastovými hračkami, čím sa vytvára harmonické prostredie pre detskú hru.

Vďaka jasným farebným a kreatívnym dizajnom od dračích a princeznovských hradov po farmárske domy a zábavné domčeky na hranie so šmýkačkami sú plastové domčeky u detí veľkým hitom. Dizajn domčeka môže tiež dopĺňať iné vonkajšie plastové detské hračky, ktoré už máte vo svojej záhrade.

Plastový domček pre najmenších, ako napríklad tento kúsok od Alltoys, má pevné steny, ktoré chránia vaše dieťa pred zraneniami. Navyše má dve okná, ktoré do stavby vpúšťajú dostatok svetla.

Podobné kvality má aj záhradný domček Benaton. Je vyrobený z tvrdého plastu a deti sa v ňom môžu hrať na záhrade, ale aj u vás doma. Je vybavený strešným oknom, vďaka čomu je v ňom vždy dostatok prirodzeného svetla. Na dverách nechýba ani poštová schránka.

 

Starostlivosť o plastový domček pre deti

Pri údržbe plastového domčeka na hranie je potrebná menšia údržba ako pri drevenom domčeku. Hoci aby vyzeral sviežo a ako nový, odporúča sa, aby ste ho pravidelne alebo tak často, ako je to možné, čistili tlakovým čističom.

Vtáčí trus, ktorý dopadne na vonkajšiu stranu konštrukcie a nezmyje sa, môže viesť k zmene farby, preto je najlepšou cestou odstrániť škvrny hneď, ako ich spozorujete. Ak nevlastníte tlakový čistič, jednoducho utriete domček handričkou s mydlom a vodou.

Cez zimu by mali byť plastové domčeky na hranie chránené, aby sa zabránilo ich poškodeniu vplyvom poveternostných podmienok. Skladovanie vo vnútri je skvelá možnosť, ale ak nemáte miesto, môžete použiť aj ochranný kryt a nechať ho vonku.

Ihriskový záhradný domček so zábavnými prvkami

Aj keď sa to môže páčiť starším aj mladším deťom, je to dobrá voľba pre deti vo veku od štyroch do desiatich rokov. Sú dosť staré na to, aby si užili hojdanie sa, lezenie a balansovanie, čo prispieva k vyššej fyzickej zdatnosti. Pri detskej hre v takomto multifunkčnom domčeku sa odporúča dohľad rodiča alebo opatrovateľa.

Multifunkčný záhradný domček

Absorpčný mulč pod konštrukciou je dobrý nápad, ktorý vám pomôže znížiť množstvo bahna a stojatej vody. Guľatý hrachový štrk umožňuje dobrú drenáž a má viac pretlaku ako asfalt alebo betón. Dobrý je aj trávnik, ale vyžaduje si množstvo starostlivosti, inak sa na miestach, kde sa deti často pohybujú, rýchlo premení na blato.

Mulč nie je zlý, ale niekedy môže obsahovať ostré a potenciálne nebezpečné úlomky. Drvený gumový mulč je ideálny materiál na podklad ihriskového domčeka. Tento typ povrchu je hodnotený ako najlepší na prevenciu zranení. Vyhnite sa však mulču z roztrhaných pneumatík, pretože môže obsahovať kovové častice, ktoré určite zašpinia detské oblečenie.

Dobrým príkladom multifunkčného záhradného domčeka je domček Manas so šmykľavkou a lezeckou stenou. Okrem už spomenutej šmykľavky a lezeckej steny má zabudované aj pieskovisko, rebrík a dve okná s plastovou výplňou. Vďaka ošetrenému drevenému povrchu statočne zvláda aj nepriazeň počasia.

Domček Manas

Priestor pre záhradný domček pre deti

Ak uvažujete o kúpe domčeka na hranie, musíte zvážiť veľkosť vášho dvora a veľkosť a tvar samotného priestoru na hranie. Starostlivo skontrolujte rozmery, aby ste poznali svoje možnosti. Zvážte aj povrch zeme. Je to tráva, štrk, betón alebo zem? Je plochý a rovný?

Pre najlepšiu stabilitu musí byť záhradný domček pre deti na rovnom povrchu. A mal by byť postavený na tvrdom povrchu, ktorý ho ochráni pred zatekaním a vlhkosťou, ktorá môže prípadne spôsobiť hnilobu. Pred inštaláciou domčeka na hranie môže byť výhodné postaviť cementovú podložku, podlahu alebo štrk.

Lokalita

Pri umiestňovaní detského domčeka do dvora alebo záhrady je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste našli bezpečné a príjemné miesto, kde sa môžu vaše deti hrať.

Pokúste sa vybrať oblasť dvora, kde je dostatok slnka a čerstvého vzduchu. Malo by to byť miesto, kde môžete ľahko dohliadať na deti.

Dbajte na to, aby v okolí domčeka neboli žiadne ostré predmety či iné prekážky, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo pre vaše deti. Zabezpečte, aby v okolí domčeka neboli nebezpečné predmety a prekážky, ktoré by mohli predstavovať riziko zranenia.

Pred skladaním domčeka sa starostlivo prejdite priestorom a odstráňte potenciálne nebezpečné prvky.

Ak má váš dvor vodné postrekovače, skúste ich nasmerovať preč od domčeka na hranie. Neustály prúd vody zvýši opotrebovanie exteriéru vášho domčeka.

A nezabudnite na svoje pohodlie. Pokúste sa umiestniť domček tak, aby vám a vašim priateľom umožnil naďalej užívať si dvor a sledovať vaše deti pri hre.

Záhradný domček pre deti a jeho rozmery

Aký veľký by mal byť domček na hranie? Je to dané nielen priestorom, ktorý máte k dispozícii, ale aj počtom detí, ktoré máte. Dôležitý je aj počet priateľov, ktorý očakávate, že sa okolo vášho domu bude motať, keď budete majiteľom domčeka na hranie.

Pravdepodobne budete chcieť do určitej miery zariadiť detský domček svojich detí, aby si mohli vychutnať čajové večierky v pohodlí, takže na to pamätajte pri určovaní, koľko detí sa tam pohodlne zmestí.

Ak na dvore nemáte veľa voľného miesta, alebo máte neštandardne tvarovaný priestor, či dokonca len terasu (napríklad v byte), aj tak je možné zaobstarať vašim deťom domček na hranie.

Ak sa rozhodnete pre väčší záhradný domček pre deti, mali by ste zvážiť aj stavebné zákony vo vašom meste. Možno budete potrebovať špeciálne povolenie. Veľkosť domčeka tiež ovplyvňuje to, ako bude domček postavený a zostavený.

detský domček z papieraVäčšie domčeky sa zvyčajne predávajú vo forme veľkých panelov, ktoré vám firma dovezie na pozemok a zmontuje dohromady. Pokiaľ vám však stačí menší domček a chcete si pri jeho stavbe užiť trochu rodinnej spolupráce (čo nikdy nie je na škodu), môžete si ho po kusoch doviezť domov a postaviť vlastnoručne. Je to lacnejšie a aspoň si pri tom oprášite vedomosti z tvorivých dielní.

 

Tak napríklad záhradný domček Chicos s motívom veterinárnej stanice je jednoduchý na montáž a okrem iného obsahuje 11 kusov zdravotníckeho príslušenstva, bez ktorého sa malý nadšený veterinár určite nezaobíde.

Záhradný domček Chicos

Záver

Záhradný domček pre deti je výborný spôsob, ako zveriť svojim deťom aspoň čiastočnú autonómiu a pocit „dospeláctva“ (ktoré je, medzi štyrmi očami, značne preceňované). Na svete nie je dieťa, ktoré by netúžilo po vlastnom domčeku, v ktorom platia jeho pravidlá a v ktorom môže rozvíjať svoju fantáziu.

4/5 - (5 votes)