Ako na to?

Podhrabové dosky – čo to je a prečo sú dôležité pri stavbe plotu?

biely plot

Stavba plota nemusí byť náročná obzvlášť vtedy, keď ste už jeden stavali. Viete, čo všetko si tento proces vyžaduje, a čo všetko si potrebujete dopredu nakúpiť. Problém je totižto ten, že mnohé ploty vyzerajú na prvý pohľad jednoducho. Zopár stĺpikov a následne určitý materiál, ktorý plot dotvorí. Problémom však je, že to nie je úplne všetko. A v prípade, že idete stavať svoj prvý plot, by ste mali vedieť aj o ďalších veciach, medzi ktoré sa radia podhrabové dosky.

Každý plot je iný. Odlišuje sa od seba nielen vzhľadom, ale taktiež tým, akým spôsobom bol postavený. Väčšina odborníkov vám poradí, aby ste stavili na podhrabové dosky, pretože sú praktické a uľahčia vám robotu v mnohých smeroch. Ak ste sa s nimi doteraz nestretli, radi vám o nich povieme niečo viac a poradíme.

kamenné podhrabové dosky

Čo sú podhrabové dosky?

Podhrabové dosky sú dôležitou súčasťou každého plota. Vyrobené môžu byť z betónu alebo dreva. Najčastejšie sa však používa betón, pretože je omnoho odolnejší a vydrží aj namáhavé podmienky vonku, ako napríklad vlhkosť.

Drevené podhrabové dosky sú však ošetrené lakom a inými prostriedkami, aby vydržali aj v prípade nepriaznivého počasia.

Vedia vydržať roky v skvelej kondícii bez nutnosti výmeny.

Dosky bývajú umiestnené na mieste medzi plotom a zemou. Ich hlavnou úlohou je zabrániť zničeniu oplotenia a dodať mu určitú stabilitu.

V prípade, že je vaše oplotenie z kovu alebo z betónu, podhrabové dosky sú spravidla len na stabilitu. Drevené oplotenie však potrebuje aj zábranu proti zničeniu napríklad od vody alebo blata. Vlhká zem totižto môže spôsobiť hnitie dreva.

Hneď dopredu je dobré poznamenať, že tento kúsok nie je v plote nevyhnutný, no rozhodne spravíte dobre, ak naň stavíte. Plot môže pomocou neho vyzerať lepšie a zaujímavo.

Nehovoriac o tom, že vydrží omnoho dlhšie ako bez dosiek.

Podhrabové dosky a ich hlavné funkcie

Vyššie v článku sme už trochu načrtli, akú úlohu podhrabové dosky majú. Nespomenuli sme si však úplne všetky.

Tou najhlavnejšou úlohou je ochrana plotu pred rôznym typom poškodenia. Dosky zabránia štrku a vlhkej pôde pred tým, aby na plot pôsobila a tým ho zničila.

Drevo v plote by mohlo začať hniť. Iný materiál by mohol stratiť napríklad farbu alebo by mohol zhrdzavieť.

Pomocou podhrabových dosiek môžete zvýšiť pevnosť oplotenia a taktiež samotných stĺpikov. Mnohé typy dosiek sú priskrutkované práve k nim. Dokážu ich tak udržať na svojom mieste aj počas toho najsilnejšieho vetra.

Podhrabové dosky sú efektívne v zamedzovaní prerastania trávy. Vaša záhrada je tak čistá a bez rôznych rastlín, ktoré by vám mohli robiť len škodu.

No a samozrejme, ako už z názvu vyplýva, podhrabové dosky zabraňujú zvieratám podhrabať sa pod váš plot.

Pomocou tohto jednoduchého pomocníka môžete zamedziť utekaniu vášho psa. Poprípade zamedzíte divokým zvieratám, aby sa dostali na váš pozemok a zničili ho.

Podhrabové dosky sú práve preto veľmi obľúbené u ľudí, ktorí bývajú v blízkosti lesa alebo lúky.

Pre koho sú podhrabové dosky vhodné?

Dá sa povedať, že podhrabové dosky sú vhodné pre úplne každého, kto nechce mať vyššie uvedené problémy.

To znamená, ak vás trápi divá zver, prerastajúca burina od suseda alebo ničivé počasie, ktoré má zlé následky na váš plot.

Po podhrabových doskách najčastejšie siahnu tí, ktorí majú drôtené pletivové ploty alebo plotové panelové systémy. V prípade, že máte niečo iné, ako napríklad drevené alebo plotové výplne, na dosky môžete staviť tiež.

Plus, dosky sú vhodné pre úplne každého, kto netúži po dlhej a náročnej práci na plote.

plot

Ako sa podhrabové dosky montujú?

Na upevnenie podhrabových dosiek sa často využívajú pozinkované spony. Tie sa aj po namontovaní dosiek dajú ešte upravovať a prispôsobovať presne podľa vašich predstáv. Mnohé spoločnosti využívajú aj špeciálne stabilizačné držiaky.

Dosky bývajú pripevnené k prednej alebo zadnej časti stĺpikov plotu. To, ktorý spôsob zvolíte sa odvíja od vášho samotného oplotenia.

Výhodou je, že tento typ dosiek nemusíte nijakým spôsobom betónovať alebo murovať. Pred prácou na plote si ich totižto kupujete už vyrobené. Stačí ich následne na plot namontovať.

Plus, sú za perfektnú cenu a dovoliť si ich môže naozaj každý, kto chce, aby mu plot vydržal niekoľko rokov.

Pre tých, ktorí si chcú dosky namontovať sami, je dobré povedať jednu vec. Najlepšie urobíte, ak sa pre podhrabové dosky rozhodnete ešte predtým, ako plot namontujete.

Montáž je následne jednoduchšia.

V prípade, že by ste oplotenie už mali, je potrebné zistiť informácie u odborníkov. Tí vám poradia, čo by ste s oplotením mohli urobiť. Poprípade si ich zavolajte, aby vám s plotom pomohli.

Do plotu sa rozhodne oplatí investovať. Je vizitkou vášho domu a určitým spôsobom ho aj chráni. Len ak bude kvalitný, dokáže v skutočnosti záhradu aj domácnosť ochrániť napríklad pred divou zverou.

Ktoré podhrabové dosky sú lepšie?

Ako sme vyššie spomenuli, na trhu sa môžete stretnúť s dvomi typmi podhrabových dosiek a to s:

  • drevenými
  • betónovými.

Drevené podhrabové dosky sú kvalitné. Drevo je samé o sebe veľmi kvalitným a odolným materiálom, ktoré vydrží roky. Je však potrebné správne sa oň starať.

Negatívnou vlastnosťou dreva je, že mu vadí vlhkosť a mokro. Ak sa náhodou stane, že by ste nechali niečo drevené na daždi, pravdepodobne sa s tým môžete rozlúčiť.

Ako je teda možné, že podhrabové dosky sú z dreva?

Na podhrabové dosky z dreva sa najčastejšie používajú špeciálne laky a iné úpravy, ktoré ho skvelo ochraňujú. Jeden náter však často vydrží len určitý čas, a preto sa o dosky budete musieť starať.

Drevené podhrabové dosky vyzerajú veľmi dobre v kombinácii s dreveným plotom. Poprípade vtedy, keď máte v okolí nejaké ďalšie drevené kúsky.

Betónový typ je odolnejší, a preto je používaný častejšie. Vydrží roky a nemusíte sa oň nijakým spôsobom starať.

Všeobecne sa teda nedá povedať, ktorý typ je lepší. Vybrať si musíte sami.

dreveny plot

Veľké množstvo dosiek na výber

Okrem toho, že podhrabové dosky majú dve prevedenia a veľké množstvo výhod, majú taktiež rôzne rozmery. Prispôsobujú sa vám a vášmu oploteniu. Nemajú teda žiadne obmedzenie.

Sami si vyberáte, koľko metrov budete potrebovať.

Rovnako je to aj s hrúbkou. Podhrabové dosky síce majú nejaký štandard, no netreba sa ho držať. Často závisí na vás, či zvolíte hrubší alebo tenší dizajn.

Akú životnosť majú podhrabové dosky?

Životnosť podhrabovej dosky závisí od toho, z akého materiálu je vyrobená. Kvalitne spracované a ošetrené drevo vie vydržať rovnako dlho ako silný a odolný betón.

Aj napriek dlhej výdrži je však potrebné dosky po niekoľkých rokoch meniť. Môžu byť zničené od zvierat, rastlín alebo nepriaznivého počasia.

Kvalitné drevené podhrabové dosky však vydržia viac ako 10 rokov. Betónové niekoľko dekád.

Počas tohto obdobia však sledujte jednotlivé úchytky. Môžu sa opotrebovať alebo zničiť omnoho skôr ako dosky. Preto je dobré raz za čas sa na ne pozrieť.

V prípade, že by boli niektoré príliš zničené, je potrebné vymeniť ich, aby sa nestalo, že odpadnú a podhrabová doska by bola nestabilná. Mohla by tak narušiť celú statiku plotu.

Ako dosky vymeniť?

Po rokoch, keď sa dosky opotrebujú, ich musíte vymeniť. Výhodou však je, že keď už raz pri plote boli, nie je náročné vymeniť ich za nové.

Ak sú drevené dosky priskrutkované k stĺpikom pomocou úchytiek, stačí ich jednoducho odskrutkovať, odstrániť dosku a vymeniť ju za novú. 

Pri betónových doskách môže nastať menší problém. Je ťažšie meniť ich. Samé o sebe sú tažšie, a preto je vhodná pomoc niekoho iného. Poprípade zavolať odborníka.

biely plot

Kde dosky kúpiť?

Podhrabové dosky sa zvyčajne kupujú v špecializovaných obchodoch alebo na e-shopoch. Mnohí obchodníci, ktorí dosky predávajú, sa na ne aj špecializujú.

Vedia vám poradiť, ako s doskami manipulovať a ako ich jednoducho namontovať.

Dokonca, mnohé obchody ponúkajú aj profesionálne služby, ako napríklad montovanie podhrabových dosiek. Nemusíte tak celým procesom prechádzať sami. Nie každý totižto vie, ako sa dosky montujú.

Ako sme už vyššie spomínali, ceny dosiek nie sú príliš vysoké. Dovoliť si ich môže takmer každý. Ak nad nimi premýšľate a nie ste si istí, rozhodne na ne stavte.

Okrem toho, že pri plote vyzerajú veľmi dobre, majú skvelé výhody, ktoré si zamilujete. Nehovoriac o tom, že ich nájdete v dvoch materiálových prevedeniach, vďaka čomu si ich viete prispôsobiť presne podľa seba.

Zhrnutie

Podhrabové dosky sú skvelým kúskom, ktorý by vám v plote rozhodne nemal chýbať. Dokáže váš domov a jeho okolie ochrániť pred divou zverou, burinou či nepriaznivým počasím. Rozhodnite sa pre dosky ešte dnes a uvidíte, že si ich zamilujete hneď po namontovaní.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *