Ako na to?

Kamenný koberec – Skúsenosti a cena za m²

kamenný koberec

Skôr, ako som začala písať tento článok, urobila som si malý prieskum. Zisťovala som, či ľudia v mojom okolí vedia, čo to kamenný koberec vlastne je. Odpovede na moju otázku boli rôzne.

Väčšina ľudí vedela o čo asi ide, ale neboli si istí a mnohí s ním nemali osobné skúsenosti. Iba niečo počuli, ale bolo toho toľko, že v tom majú zmätok. Takže pre všetkých je tu môj článok, ktorý uľahčí orientáciu v tejto problematike.

Dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si na kamenný koberec urobili vlastný názor a zvážili jeho prípadné použitie vo svojom obydlí.

Povieme vám, čo to vlastne je, aký je postup pri jeho položení (pokládke), dozviete sa orientačnú cenu za m², návod na jeho údržbu a mnoho ďalších zaujímavých a užitočných faktov.

Najlepšia vonkajšia dlažba

Čo to teda vlastne je?


Kamenný koberec, ponúkaný aj pod názvami kamienková podlaha alebo kamienková dlažba, je dekoratívny povrch tvorený z drobných prírodných kamienkov spojených pomocou špeciálnej živice.

To, čo na prvý pohľad vyzerá ako plocha posypaná drobnými kamienkami, je v skutočnosti podlahovina, ktorú tvoria kamienky pevne usadené v epoxidovej hmote.

Ide o trojzložkový systém zložený zo zmesi pohľadových štrkov a pieskov, ktoré sú spájané špeciálnym systémom s epoxidovou živicou.

Slúži ku konečnej povrchovej úprave betónových alebo inak spevnených povrchov. Je to cenovo výhodná, ekologická a štýlová podlaha, ktorá má všestranné využitie.

Kde všade sa môže použiť?


Ak do svojich obchodných či domácich priestorov hľadáte niečo nápadité, jedinečné a zároveň praktické, môžete kamenný koberec použiť v interiéri, kde je vhodný na:

 • vodorovné plochy, ako sú podlahy do vstupnej haly, predsiene, kuchyne, obývačky na plochy okolo krbu, do kúpeľne či sauny
 • zvislé povrchy ako nápaditý prvok na steny napríklad v sprchovom kúte, za kuchynskou linkou, okolo krbu a podobne.

Ak vás už omrzel pohľad na všadeprítomný šedivý betón vôkol vás a chcete si oživiť svoje vonkajšie priestory, môžete ho použiť v exteriéri, a to napríklad na terasu, balkón, schody, chodníky, záhradné chodníčky, príjazdovú cestu, parkovacie plochy, plochy okolo bazéna alebo do altánku.

Vhodný je jednak na vystlatie nových spevnených plôch v exteriéri či interiéri, ale dá sa tiež využiť na rekonštrukciu pôvodných povrchov, ktoré sú poškodené trhlinami alebo prasklinami.

Pozor! Hoci je jeho využitie vhodné naozaj na rôznorodé miesta a povrchy, vždy je rozhodujúce, aby povrch bol nejakým spôsobom spevnený.

Kamenný koberec nie je samonosný, preto sa nanáša na samonosný podklad, ako napríklad na betón, poter s minimálnou vrstvou 4,5 cm, polymérbetón s vrstvou 1,5 cm, kovy, či na umelohmotné podklady.

Možno ho dokonca spracovať aj bez spojenia s podkladom, napríklad na pevne zafixovanú fóliu. V prípade potreby je možné ho bez poškodenia podkladu opäť odstrániť. Takéto jeho využitie je veľmi praktické a vítané, napríklad v nájomných bytoch či na veľtrhoch.

kamenný koberec

Prečo využiť práve kamenný koberec?


Pretože predstavuje efektnú a ekonomickú alternatívu k fádnemu betónu, zámkovej dlažbe či keramickým dlaždiciam. Navyše je ladený do prírodného štýlu, takže sa v každom priestore skvelo vyníma a doslova ho zútulňuje. Ohromí vás nielen svojou eleganciou, ale i praktickosťou.

Kamenný koberec je unikátny, čo sa týka vodeodolnosti.interiéri má jeho povrch dokonale uzavretú štruktúru, je absolútne nepriepustný, a tým úplne vodeodolný. Naopak v exteriéri je povrch priepustný, voda ním môže pretekať, čo je zárukou toho, že sa na ňom nevytvárajú kaluže.

Disponuje neoceniteľnými vlastnosťami, ako sú:

 • dlhá životnosť (aj za 20 rokov bude vyzerať a slúžiť rovnako dobre ako po dokončení)
 • celistvosť dosiahnutá absenciou škár (bezškárovosť)
 • mrazuvzdornosť
 • odolnosť voči soli a chemikáliám
 • tvarovateľnosť a pružnosť
 • extrémna pevnosť
 • priľnavosť na všetky sajúce materiály
 • oteruvzdornosť, odolnosť proti nárazom (neprenáša vibrácie a nárazy)
 • dobrá tepelná vodivosť (rozumie si s podlahovým kúrením, je pocitovo hrejivý)
 • široká škála estetického využitia
 • ekologická a hygienická neškodnosť
 • nenáročná údržba
 • luxusný dizajn
 • jednoduchá realizácia
 • protišmykovosť (ak ste sa stretli s názorom, že povrch kamenného koberca je v zime alebo po daždi šmykľavý, môže to byť pravda, ale nie je to vinou materiálu, z ktorého je koberec vyrobený. Je to možné len v prípade nevhodnej inštalácie, nedodržania technologického postupu pri pokládke, či v dôsledku použitia nekvalitných materiálov a lacných napodobenín kamenného koberca).

Ide o novinku?


Hoci je kamenný koberec v súčasnosti prezentovaný ako revolučná technológia, nie je to celkom tak.

Ide vlastne o variant klasickej epoxidovej podlahy, ktorá je u nás i vo svete známa už desiatky rokov. Nepovažujte ho za totálny zázrak.

Aj on má svoje úskalia, o ktorých je dobré poradiť sa s odborníkmi pri jeho kúpe. Lebo vždy rozhodujú individuálne momenty.

Tak ako každá podlaha, aj kamenný koberec si vyžaduje dodržiavanie aplikačných podmienok a má striktne dané nároky na kvalitu podkladového povrchu.

Nutné je najmä správne spevnenie povrchu, jeho ošetrenie a tiež dodržanie technologického postupu pri pokládke.

Z čoho je vyrobený?


Prírodný vzhľad mu dodávajú prané a triedené riečne kamienky alebo drvené, prané, omieľané a triedené mramorové kamienky.

V ponuke je v mnohých farebných odtieňoch od prírodných tónov riečnych a mramorových kamienkov, až po extravagantnejšie perleťové odtiene.

Rovnako je v ponuke množstvo rôznych štruktúr, od najjemnejších pieskových zmesí, až po tie najhrubšie.

Kde ho môžete kúpiť?


Dostupný je v bežných predajniach so stavebným materiálom (Merkury Market, OBI), ale tiež v e-shopoch.

Na internete nájdete množstvo dodávateľských firiem, ktoré sa výhradne orientujú na predaj kamenných kobercov a doplnkov k nim.

Firmy ako Kamenta, Top Stone, Art4You, MPL Stavro, Nature Stone majú aj svoje vzorkové predajne, ktoré môžete navštíviť a vybrať si z bohatej ponuky farieb a štruktúr. Ak sa rozhodnete pre nákup cez internet ste trochu v nevýhode, pretože sa musíte spoľahnúť len na obrázkové vyobrazenie jednotlivých typov.

 Náš TIP

kamenný koberecHľadáte kvalitné firmy, ktoré realizujú pokládku kamenných kobercov a iných obkladov? Pozrite si nasledujúci zoznam firiem.

V prípade osobného nákupu máte viacero výhod. Kupovaný materiál máte možnosť chytiť do ruky, odskúšať jeho kvalitu na dotyk a odborný personál vám poradí, ako postupovať v prípade, že si chcete koberec položiť sami.

Zároveň vám odporučí vhodné príslušenstvo.

Cenník – cena za meter² – cena práce


Kamenný koberec je cenovo výhodný typ podlahoviny. Každého potenciálneho užívateľa vždy zaujíma hlavne cena.

Je to samozrejmé, ale na otázku, koľko kamenný koberec stojí, sa pomerne ťažko odpovedá, pretože na ňu nejestvuje jednoznačná odpoveď.

Cena závisí od viacerých faktorov.

Jednak od výrobcu, dodávateľa, štruktúry, farebného prevedenia, hrúbky, ako aj od toho, či si ho položíte sami, alebo to necháte na odborníkov.

Hrúbka kamenného koberca je rôzna, a to podľa toho, kde ho chcete položiť. Obvykle sa počíta s konštantnou hrúbkou 1 cm v interiéri, 1,5 cm v exteriéri a 2 cm a viac pre pojazdné plochy.

Koľko materiálu spotrebujete na 1 m²? Spotreba je priamo závislá od hrúbky koberca. Ak vezmeme do úvahy najbežnejšie hrúbky, potom spotreba kameniva v interiéri bude cca 16 kg na m², v exteriéri to bude cca 22 kg na m² a pri hrúbke koberca 2 cm rátajte so spotrebou 32 kg na m².

Ak vám predajca bude deklarovať istú spotrebu na 1m², vždy berte do úvahy fakt, že táto je možná len pri optimálnych podmienkach, teda pri perfektne rovnom podklade a zručnosti majstra dodržať na celej ploche konštantnú hrúbku.

kamenný koberec

V skutočnosti je potrebné vždy rátať s istou rezervou.

Kamenivo zvyčajne dostanete kúpiť v 25 kg vreciach a jeho ceny sa pohybujú od 3,50€ do 10,50€ za kg.

Cena epoxidovej živice závisí od veľkosti balenia – 2,5 kg balenie kúpite za cca 24€. Množstvo spotrebovanej živice je tiež závislé od veľkosti a hrúbky kameniva.

 V prípade, že pokládku zveríte do rúk profesionálom, rátajte aj s cenou práce. Realizačné firmy od vás zoberú cca 10 – 12 € za m² len za samotnú pokládku.

Extra sú kalkulované úkony za prípadné náročnejšie aplikácie, vytvorenie obrazcov a motívov kombinovaním farieb, lepenie líšt, pokládky na schody alebo zvislé plochy.

Pokládka kamenného koberca – postup


Pri presnom dodržaní pomeru kameniva a emulzie si podľa návodu môžete kamenný koberec položiť aj sami. Dôležité je vziať do úvahy charakter povrchu, na ktorý idete koberec pokladať.

Povrch musí byť nosný, tvarovo stály, suchý, zbavený prachu, mastnoty a iných nečistôt. Ideálne je, ak je drsný.

Nesmie byť hladký a príliš nasiakavý.

Čím väčšie zdrsnenie, tým väčšia priľnavosť.

Musí byť rovný. Jeho prípadné nerovnosti je potrebné odstrániť (brúsením, frézovaním) alebo vyrovnať (nanesením hrubej malty).

Ďalším krokom je spevnenie povrchu a vytvorenie podkladovej vrstvy, ktoré si vyžaduje penetračný náter s epoxidovou živicovou bázou s prímesou kremičitého piesku so zrnom.

Tento sa výdatne zasype kremičitým pieskom a vzniknutá podkladová vrstva sa nechá cca 24 hodín vytvrdnúť.

Na takto pripravený podklad môžeme začať pokladať kamenný koberec.

Postup práce pri pokládke kamenného koberca na betón:

 1. Miešanie a príprava zmesi – je potrebné dodržať presný postup miešania zmesi a striktne sa pridržiavať návodu. Odporúča sa dodržať pravidlo 3+3 minúty, t. j. 3 minúty miešať zložku A (živica) so zložkou B (tvrdidlo), následne pridať túto zmes do kameňa a miešať ďalšie 3 minúty. Doba spracovania je cca 20 – 40 minút, a to v závislosti od vonkajších teplôt. Je potrebné namiešať a pripraviť si len toľko materiálu naraz, koľko stihnete spracovať. Čiže maximálne 1 – 2 vrecká kameniva a k nemu príslušné množstvo živice.
 2. Pokládka a uhladenie – pripravenú zmes vysypte na zem, nahrubo roztiahnite a snažte sa vytvoriť vrstvu kameňa približne rovnakej hrúbky po celom povrchu. Potom už povrch stačí len mierne popritláčať a uhladiť. Uvidíte, kde je treba trochu materiálu dohodiť, kde naopak ubrať, aby vrstva bola na všetkých miestach rovnako hrubá. Náradie si priebežne čistite acetónom. Hladítko sa vám po povrchu musí pekne šmýkať. Pri práci určite používajte ochranné pomôcky.
 3. Doba vytvrdnutia povrchu tak, aby sme po ňom mohli chodiť je cca 24 hodín. Povrchy, po ktorých budete jazdiť autom je potrebné nechať vytvrdnúť 3 – 5 dní. Všetko záleží od teploty.

Pokiaľ dodržíte zásady prípravy podkladu a dodržania pomerov jednotlivých zložiek pri miešaní zmesi, mal by vám kamenný koberec z technického pohľadu slúžiť veľmi dlho. To estetické hľadisko je len a len vo vašich rukách.

 Ako pri každej svojpomocnej domácej práci, aj pri pokládke kamenného koberca sa vyžaduje aspoň aká – taká zručnosť.

Majte však na pamäti, že odborník je odborník. Pokiaľ si nie ste stopercentne istí, že pokládku kamenného koberca zvládnete bez problémov, odporúčame poradiť sa s profesionálne školenými pracovníkmi, ktorí vám určite ochotne vo všetkom poradia.

Údržba


Údržba kamenného koberca je veľmi jednoduchá.

Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. Netreba ho natierať ani impregnovať.

V exteriéri cezeň neprerastá tráva. Povrch sa udržiava jednoducho zametaním, možno ho vystriekať záhradnou hadicou, z času na čas sa môže vyčistiť tlakovým čističom.

 V interiéri ho tiež buď zametiete, alebo povysávate klasickým vysávačom.

3.3/5 - (33 votes)
author-avatar

O autorovi Adriana Kramárová

Ahojte. Volám sa Adriana a som učiteľka. Vyučujem slovenský jazyk a literatúru v základnej škole a moja práca je zároveň mojím koníčkom. Dúfam, že všetci, ktorí natrafíte na nejaký môj článok, budete po jeho prečítaní, pociťovať to, čo ja. Radosť z toho, že ste znovu o niečo múdrejší, že ste o krôčik bližšie k svojmu cieľu.

16 thoughts on “Kamenný koberec – Skúsenosti a cena za m²

 1. Avatar simka píše:

  dakujem za clánok, ale toto všetko sa dá dočitať hocikde na internete, zas na druhej strane je fajn mať všetko zhrnuté na jednom mieste…ja sa ale snažím zistiť, kedže je to taký zázračný materiál, či je možné použiť ho na dno, prípadne aj na steny betónového bazena…tejto informácii sa vyhýbajú všetci výrobcovia….bola by som rada, keby ste svoj článok o tuto informáciu doplnili…vdaka..prajem všetko dobré..

  1. Avatar Redakcia Nášdomov.sk píše:

   Ďakujeme za spätnú väžbu! Túto informáciu sa posnažíme vyhľadať alebo zistiť a doplníme ju do článku.

 2. Avatar Danka píše:

  Dobrý deň po dvoch rokoch sa nám na kamennom koberci začali objavovať hnedé škvrny. Neviem čím to je, vedeli bývate mi poskytnúť informáciu. Ďakujem.

 3. Avatar Miloš píše:

  Kamenný koberec je fajn materiál…vcelku spokojnosť.Ale doporučujem si ho spraviť sám…nehorázne ceny (17m2 – cca 2000€ len za prácu si vypýtali…tzv. ,,FIRMA,, Top Podlahy,sro Vráble,či z ktorej diery vyliezli…Po 9 mesiacoch stále nie je dokončená kúpeľňa-pri sprchovaní vyteká voda zo sprchy prúdom von do domu…Robili to 2x za 9 mesiacov a stále sa nesprchujeme…p.Brédik asi neabsolvoval ani dva týždne na učňovke za murára,lebo nedokáže vyspádovať podlahu v sprche(cca 2m2)tak,aby voda odtekala do odtoku a nie od neho.Ale certifikátov má jak dreva,ale tie Vás neosprchujú…Za 9 mesiacov to robil 2x a stále tečie opačne…Takže hor sa do koberca,ale svojpomocne…rozhodne.Alebo za ranec peňazí si objednajte idiota,ktorý nevie vyspádovať podlahu smerom k odtoku.Brédik sa volá,googlite si.Tzv. FIRMA Top podlahy,sro.Veľa zdaru prajem…stále sa nesprchujeme,mal som si to spraviť sám.

 4. Avatar David Kotman píše:

  Dobry deň vy píšete že cena prace za pokladku sa pohybuje od 10-12€ za m.Ja som našiel najlacnejších majstrov ktorý to robia za 20€ (pokladku)

  1. Avatar Redakcia Nášdomov.sk píše:

   Dobrý deň, určite sa cena odlišuje v súvislosti s oblasťou, kde ste hľadali.

 5. Avatar Dušan Török píše:

  Dobrý deň,
  dobrý článok – zhrnutie problematiky z realizácie kamenných kobercov.
  Uvedená cena za 1 kg kameniva (3,50 – 10,50 EUR/kg) asi nie je správna.

  1. Avatar Redakcia Nášdomov.sk píše:

   Dobrý deň, máte vlastné skúsenosti? Ak áno, kľudne napíšte aká je aktuálna cena za 1 kg. Ďakujeme.

 6. Avatar Anonym píše:

  Dakujem za radu urcit si to spravim sam kladol som zamove dlazby obkladal kupene len nepoznam ten material.Pekny clanok nevyzera to az tak zlozito na spracovanie snat to pojde aj do spadu kedze mam v plane balkon a schodisko

 7. Avatar Anonym píše:

  Dali sme si kamienkovy koberec na balkón a po pol roku naň začalo zatekat do domu aj na ostresie. Myslíme si že stavebná spoločnosť nedodržala postup pri jeho kladení. Môžete nám nejakým spôsobom pomôcť. Nechceli by sme sa ho vzdať, je veľmi pekný. Bolo by možné dať ešte naň nejakú vrstvu živice alebo nejakého tvrdila?

 8. Avatar Peter píše:

  Dali sme si kamienkovy koberec na balkón a po pol roku naň začalo zatekat do domu aj na ostresie. Myslíme si že stavebná spoločnosť nedodržala postup pri jeho kladení. Môžete nám nejakým spôsobom pomôcť. Nechceli by sme sa ho vzdať, je veľmi pekný. Bolo by možné dať ešte naň nejakú vrstvu živice alebo nejakého tvrdila?
  Okopíroval som článok a problém máme aj my ten istý ako by som mohol zachrániť balkok kedže aj u nás zateká ,tiež by som natrel asi ešte vrstvou živice ale sa bojím že štruktúra tých kamienkov sa veľmi zleje a bude to potom ako zrkadlo a to asi nebude pekné

  1. Avatar marek píše:

   dobrý deň, aby vám nezatekalo, tak treba dať do rohu balkónu hydroizolačnú pásku. tiež odorúčam po celej ploche balkónu dať hydroizoláciu, následne ju naniesť pod pásku a aj na pásku. Potom už môžete pokladať kamenný koberec. Odporúčam si ho klásť sám.

 9. Avatar Stano píše:

  Dobrý deň.
  Mali ste pred pokládkou na poteri ( bet.podlahe vykonanú tekutú hydroizoláciu s dilatačnou kútovou páskou )?.Ak nebola vykonaná a montáž sa aplikovala priamo na poter,tak Vám môže cez kamenivo zatekať.
  Každý 2 rok sa odporúča vykonať regeneračný náter na obnovenie.

 10. Avatar Lýdia Melišková píše:

  Dobrý deň. Neodporúčam kamenný koberec. Po 5 rokoch pri splneni všetkých postupov na novom kvalitnom podklade zrealizovaný stavebnou firmou sa odlupuje. Triešti. V rodinnom dome chodníky z tohto materiálu musíte čistiť ako koberec. Zachytáva sa naň blato a každá nečistota. Zo štrukturovaného povrchu je čistenie prácne. Naša chyba je v tom, že sme neimpregnovali povrch koberca. Na kamenný koberec deštrukčne posobili aj letné horúčavy aj v zime mráz. Aktuálne potrebujeme odstrániť kamenný koberec a nahradiť ho. Bohužilaľ máme veľký rozsah koberca na dvore. Poraďte , prosím čím ho odstrániť. Dá sa využiť odstránený kamenný koberec? Článok je zavádzajúci, reklamný. Autorka nemá vlastné skúsenosti s uvedeným produktom. Ďakujem vopred za rady odborníka.

 11. Avatar Jozef píše:

  Článok je zavádzajúci, nakoľko podľa článku je kamenný koberec stále ako nový aj po 20 r.
  V skutočnosti epoxidová živica nie je UV stabilná a cca. po 2 r. začína degradovať , mení sa na žltý prášok a kamienky sa začnú uvolňovať.
  Z toho dôvodu je potrebné epoxidový kamienkový koberec min. raz za 5 r. natrieť polyuretánovým lakom (nie je to lacná záležitosť) a potom vydrží aj 20r.

  1. Avatar Redakcia Nášdomov.sk píše:

   Dobrý deň, Jozef. Ďakujeme za upresnenie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *