Kamenný koberec – Skúsenosti a cena za m²

Skôr, ako som začala písať tento článok, urobila som si malý prieskum. Zisťovala som, či ľudia v mojom okolí vedia, čo to kamenný koberec vlastne je. Odpovede na moju otázku boli rôzne.

Väčšina ľudí vedela o čo asi ide, ale neboli si istí a mnohí s ním nemali osobné skúsenosti. Iba niečo počuli, ale bolo toho toľko, že v tom majú zmätok. Takže pre všetkých je tu môj článok, ktorý uľahčí orientáciu v tejto problematike.

Dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si na kamenný koberec urobili vlastný názor a zvážili jeho prípadné použitie vo svojom obydlí.

Povieme vám, čo to vlastne je, aký je postup pri jeho položení (pokládke), dozviete sa orientačnú cenu za m², návod na jeho údržbu a mnoho ďalších zaujímavých a užitočných faktov.

Najlepšia vonkajšia dlažba

Čo to teda vlastne je?


Kamenný koberec, ponúkaný aj pod názvami kamienková podlaha alebo kamienková dlažba, je dekoratívny povrch tvorený z drobných prírodných kamienkov spojených pomocou špeciálnej živice.

To, čo na prvý pohľad vyzerá ako plocha posypaná drobnými kamienkami, je v skutočnosti podlahovina, ktorú tvoria kamienky pevne usadené v epoxidovej hmote.

Ide o trojzložkový systém zložený zo zmesi pohľadových štrkov a pieskov, ktoré sú spájané špeciálnym systémom s epoxidovou živicou.

Slúži ku konečnej povrchovej úprave betónových alebo inak spevnených povrchov. Je to cenovo výhodná, ekologická a štýlová podlaha, ktorá má všestranné využitie.

Kde všade sa môže použiť?


Ak do svojich obchodných či domácich priestorov hľadáte niečo nápadité, jedinečné a zároveň praktické, môžete kamenný koberec použiť v interiéri, kde je vhodný na:

 • vodorovné plochy, ako sú podlahy do vstupnej haly, predsiene, kuchyne, obývačky na plochy okolo krbu, do kúpeľne či sauny
 • zvislé povrchy ako nápaditý prvok na steny napríklad v sprchovom kúte, za kuchynskou linkou, okolo krbu a podobne.

Ak vás už omrzel pohľad na všadeprítomný šedivý betón vôkol vás a chcete si oživiť svoje vonkajšie priestory, môžete ho použiť v exteriéri, a to napríklad na terasu, balkón, schody, chodníky, záhradné chodníčky, príjazdovú cestu, parkovacie plochy, plochy okolo bazéna alebo do altánku.

Vhodný je jednak na vystlatie nových spevnených plôch v exteriéri či interiéri, ale dá sa tiež využiť na rekonštrukciu pôvodných povrchov, ktoré sú poškodené trhlinami alebo prasklinami.

Pozor! Hoci je jeho využitie vhodné naozaj na rôznorodé miesta a povrchy, vždy je rozhodujúce, aby povrch bol nejakým spôsobom spevnený.

Kamenný koberec nie je samonosný, preto sa nanáša na samonosný podklad, ako napríklad na betón, poter s minimálnou vrstvou 4,5 cm, polymérbetón s vrstvou 1,5 cm, kovy, či na umelohmotné podklady.

Možno ho dokonca spracovať aj bez spojenia s podkladom, napríklad na pevne zafixovanú fóliu. V prípade potreby je možné ho bez poškodenia podkladu opäť odstrániť. Takéto jeho využitie je veľmi praktické a vítané, napríklad v nájomných bytoch či na veľtrhoch.

kamenný koberec

Prečo využiť práve kamenný koberec?


Pretože predstavuje efektnú a ekonomickú alternatívu k fádnemu betónu, zámkovej dlažbe či keramickým dlaždiciam. Navyše je ladený do prírodného štýlu, takže sa v každom priestore skvelo vyníma a doslova ho zútulňuje. Ohromí vás nielen svojou eleganciou, ale i praktickosťou.

Kamenný koberec je unikátny, čo sa týka vodeodolnosti.interiéri má jeho povrch dokonale uzavretú štruktúru, je absolútne nepriepustný, a tým úplne vodeodolný. Naopak v exteriéri je povrch priepustný, voda ním môže pretekať, čo je zárukou toho, že sa na ňom nevytvárajú kaluže.

Disponuje neoceniteľnými vlastnosťami, ako sú:

 • dlhá životnosť (aj za 20 rokov bude vyzerať a slúžiť rovnako dobre ako po dokončení)
 • celistvosť dosiahnutá absenciou škár (bezškárovosť)
 • mrazuvzdornosť
 • odolnosť voči soli a chemikáliám
 • tvarovateľnosť a pružnosť
 • extrémna pevnosť
 • priľnavosť na všetky sajúce materiály
 • oteruvzdornosť, odolnosť proti nárazom (neprenáša vibrácie a nárazy)
 • dobrá tepelná vodivosť (rozumie si s podlahovým kúrením, je pocitovo hrejivý)
 • široká škála estetického využitia
 • ekologická a hygienická neškodnosť
 • nenáročná údržba
 • luxusný dizajn
 • jednoduchá realizácia
 • protišmykovosť (ak ste sa stretli s názorom, že povrch kamenného koberca je v zime alebo po daždi šmykľavý, môže to byť pravda, ale nie je to vinou materiálu, z ktorého je koberec vyrobený. Je to možné len v prípade nevhodnej inštalácie, nedodržania technologického postupu pri pokládke, či v dôsledku použitia nekvalitných materiálov a lacných napodobenín kamenného koberca).

Ide o novinku?


Hoci je kamenný koberec v súčasnosti prezentovaný ako revolučná technológia, nie je to celkom tak.

Ide vlastne o variant klasickej epoxidovej podlahy, ktorá je u nás i vo svete známa už desiatky rokov. Nepovažujte ho za totálny zázrak.

Aj on má svoje úskalia, o ktorých je dobré poradiť sa s odborníkmi pri jeho kúpe. Lebo vždy rozhodujú individuálne momenty.

Tak ako každá podlaha, aj kamenný koberec si vyžaduje dodržiavanie aplikačných podmienok a má striktne dané nároky na kvalitu podkladového povrchu.

Nutné je najmä správne spevnenie povrchu, jeho ošetrenie a tiež dodržanie technologického postupu pri pokládke.

Z čoho je vyrobený?


Prírodný vzhľad mu dodávajú prané a triedené riečne kamienky alebo drvené, prané, omieľané a triedené mramorové kamienky.

V ponuke je v mnohých farebných odtieňoch od prírodných tónov riečnych a mramorových kamienkov, až po extravagantnejšie perleťové odtiene.

Rovnako je v ponuke množstvo rôznych štruktúr, od najjemnejších pieskových zmesí, až po tie najhrubšie.

Kde ho môžete kúpiť?


Dostupný je v bežných predajniach so stavebným materiálom (Merkury Market, OBI), ale tiež v e-shopoch.

Na internete nájdete množstvo dodávateľských firiem, ktoré sa výhradne orientujú na predaj kamenných kobercov a doplnkov k nim.

Firmy ako Kamenta, Top Stone, Art4You, MPL Stavro, Nature Stone majú aj svoje vzorkové predajne, ktoré môžete navštíviť a vybrať si z bohatej ponuky farieb a štruktúr. Ak sa rozhodnete pre nákup cez internet ste trochu v nevýhode, pretože sa musíte spoľahnúť len na obrázkové vyobrazenie jednotlivých typov.

 Náš TIP

kamenný koberecHľadáte kvalitné firmy, ktoré realizujú pokládku kamenných kobercov a iných obkladov? Pozrite si nasledujúci zoznam firiem.

V prípade osobného nákupu máte viacero výhod. Kupovaný materiál máte možnosť chytiť do ruky, odskúšať jeho kvalitu na dotyk a odborný personál vám poradí, ako postupovať v prípade, že si chcete koberec položiť sami.

Zároveň vám odporučí vhodné príslušenstvo.

Cenník – cena za meter² – cena práce


Kamenný koberec je cenovo výhodný typ podlahoviny. Každého potenciálneho užívateľa vždy zaujíma hlavne cena.

Je to samozrejmé, ale na otázku, koľko kamenný koberec stojí, sa pomerne ťažko odpovedá, pretože na ňu nejestvuje jednoznačná odpoveď.

Cena závisí od viacerých faktorov.

Jednak od výrobcu, dodávateľa, štruktúry, farebného prevedenia, hrúbky, ako aj od toho, či si ho položíte sami, alebo to necháte na odborníkov.

Hrúbka kamenného koberca je rôzna, a to podľa toho, kde ho chcete položiť. Obvykle sa počíta s konštantnou hrúbkou 1 cm v interiéri, 1,5 cm v exteriéri a 2 cm a viac pre pojazdné plochy.

Koľko materiálu spotrebujete na 1 m²? Spotreba je priamo závislá od hrúbky koberca. Ak vezmeme do úvahy najbežnejšie hrúbky, potom spotreba kameniva v interiéri bude cca 16 kg na m², v exteriéri to bude cca 22 kg na m² a pri hrúbke koberca 2 cm rátajte so spotrebou 32 kg na m².

Ak vám predajca bude deklarovať istú spotrebu na 1m², vždy berte do úvahy fakt, že táto je možná len pri optimálnych podmienkach, teda pri perfektne rovnom podklade a zručnosti majstra dodržať na celej ploche konštantnú hrúbku.

kamenný koberec

V skutočnosti je potrebné vždy rátať s istou rezervou.

Kamenivo zvyčajne dostanete kúpiť v 25 kg vreciach a jeho ceny sa pohybujú od 3,50€ do 10,50€ za kg.

Cena epoxidovej živice závisí od veľkosti balenia – 2,5 kg balenie kúpite za cca 24€. Množstvo spotrebovanej živice je tiež závislé od veľkosti a hrúbky kameniva.

 V prípade, že pokládku zveríte do rúk profesionálom, rátajte aj s cenou práce. Realizačné firmy od vás zoberú cca 10 – 12 € za m² len za samotnú pokládku.

Extra sú kalkulované úkony za prípadné náročnejšie aplikácie, vytvorenie obrazcov a motívov kombinovaním farieb, lepenie líšt, pokládky na schody alebo zvislé plochy.

Pokládka kamenného koberca – postup


Pri presnom dodržaní pomeru kameniva a emulzie si podľa návodu môžete kamenný koberec položiť aj sami. Dôležité je vziať do úvahy charakter povrchu, na ktorý idete koberec pokladať.

Povrch musí byť nosný, tvarovo stály, suchý, zbavený prachu, mastnoty a iných nečistôt. Ideálne je, ak je drsný.

Nesmie byť hladký a príliš nasiakavý.

Čím väčšie zdrsnenie, tým väčšia priľnavosť.

Musí byť rovný. Jeho prípadné nerovnosti je potrebné odstrániť (brúsením, frézovaním) alebo vyrovnať (nanesením hrubej malty).

Ďalším krokom je spevnenie povrchu a vytvorenie podkladovej vrstvy, ktoré si vyžaduje penetračný náter s epoxidovou živicovou bázou s prímesou kremičitého piesku so zrnom.

Tento sa výdatne zasype kremičitým pieskom a vzniknutá podkladová vrstva sa nechá cca 24 hodín vytvrdnúť.

Na takto pripravený podklad môžeme začať pokladať kamenný koberec.

Postup práce pri pokládke kamenného koberca na betón:

 1. Miešanie a príprava zmesi – je potrebné dodržať presný postup miešania zmesi a striktne sa pridržiavať návodu. Odporúča sa dodržať pravidlo 3+3 minúty, t. j. 3 minúty miešať zložku A (živica) so zložkou B (tvrdidlo), následne pridať túto zmes do kameňa a miešať ďalšie 3 minúty. Doba spracovania je cca 20 – 40 minút, a to v závislosti od vonkajších teplôt. Je potrebné namiešať a pripraviť si len toľko materiálu naraz, koľko stihnete spracovať. Čiže maximálne 1 – 2 vrecká kameniva a k nemu príslušné množstvo živice.
 2. Pokládka a uhladenie – pripravenú zmes vysypte na zem, nahrubo roztiahnite a snažte sa vytvoriť vrstvu kameňa približne rovnakej hrúbky po celom povrchu. Potom už povrch stačí len mierne popritláčať a uhladiť. Uvidíte, kde je treba trochu materiálu dohodiť, kde naopak ubrať, aby vrstva bola na všetkých miestach rovnako hrubá. Náradie si priebežne čistite acetónom. Hladítko sa vám po povrchu musí pekne šmýkať. Pri práci určite používajte ochranné pomôcky.
 3. Doba vytvrdnutia povrchu tak, aby sme po ňom mohli chodiť je cca 24 hodín. Povrchy, po ktorých budete jazdiť autom je potrebné nechať vytvrdnúť 3 – 5 dní. Všetko záleží od teploty.

Pokiaľ dodržíte zásady prípravy podkladu a dodržania pomerov jednotlivých zložiek pri miešaní zmesi, mal by vám kamenný koberec z technického pohľadu slúžiť veľmi dlho. To estetické hľadisko je len a len vo vašich rukách.

 Ako pri každej svojpomocnej domácej práci, aj pri pokládke kamenného koberca sa vyžaduje aspoň aká – taká zručnosť.

Majte však na pamäti, že odborník je odborník. Pokiaľ si nie ste stopercentne istí, že pokládku kamenného koberca zvládnete bez problémov, odporúčame poradiť sa s profesionálne školenými pracovníkmi, ktorí vám určite ochotne vo všetkom poradia.

Údržba


Údržba kamenného koberca je veľmi jednoduchá.

Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. Netreba ho natierať ani impregnovať.

V exteriéri cezeň neprerastá tráva. Povrch sa udržiava jednoducho zametaním, možno ho vystriekať záhradnou hadicou, z času na čas sa môže vyčistiť tlakovým čističom.

 V interiéri ho tiež buď zametiete, alebo povysávate klasickým vysávačom.

3.3/5 - (33 votes)