Dom alebo byt? Aké sú výhody a nevýhody oboch spôsobov bývania

Plánujete sa sťahovať a neviete, či kúpiť byt alebo sa radšej pustiť do stavby rodinného domu? Oba varianty majú svoje pre a proti. Predtým, než sa definitívne rozhodnete, zamyslite sa nad vašimi plánmi do budúcna, životným štýlom, výškou úspor či možnosťami získania hypotéky. Kúpa nehnuteľnosti nie je malou investíciou, a preto sa pri výbere netreba unáhliť. Aké sú teda rozdiely medzi bývaním v dome a v byte?

Bývanie v dome

Výhody

O vlastnom dome sníva mnoho ľudí už odmalička. A niet sa čomu čudovať, keďže bývanie v dome má mnoho nesporných výhod.

Oproti bytu máte zaručene viac úložného priestoru, väčší počet izieb, viac súkromia a odpadá vám starosť s každodenným hľadaním parkovacieho miesta. Za chvíľkou pokoja stačí vyjsť na záhradku a namiesto pohľadu na paneláky sa môžete pokochať kvetmi a zeleňou.

Záhrada je veľkým plusom aj pri plánovaní letných grilovačiek s priateľmi. 

Domu sa potešia aj deti či domáci miláčikovia, keďže poskytuje viac priestoru na vybláznenie. Ak vás baví záhradkárstvo, určite oceníte aj možnosť pestovania vlastnej zeleniny a ovocia. 

A ak investujete napríklad do solárnych panelov či vlastnej studne, ušetríte aj na energiách. V posledných rokoch sú medzi domami trendom najmä priestorné moderné bungalovy, ktoré sú menej náročne na výstavbu i financie. 

Nevýhody 

S rodinným domom však prichádza aj viac starostí, častejšia údržba a neustále doplnkové práce. Kutilské schopnosti vám teda padnú viac než vhod. 

Nevýhodou bývania v dome mimo mesta môže byť aj každodenné dochádzanie do mesta za prácou, nedostatok služieb v okolí, státie v zápche či vozenie detí do školy a na krúžky.

S problémovou dopravnou infraštruktúrou sa potýkajú najmä obyvatelia tzv. „satelitných mestečiek“ na okraji veľkých miest.

Pri stavbe domu musíte počítať aj s vyššou prvotnou investíciou, pretože k cene hrubej stavby treba prirátať aj cenu za pozemok. 

Bývanie v byte 

Výhody

Aj pri bývaní v byte si môžete užívať kopec výhod. Oproti domu máte s bytom zaručene menej starostí a nemusíte stráviť kopec času jeho údržbou. Upratané máte raz-dva a o rastlinky na balkóne či okne sa postaráte rýchlejšie ako o tie v záhrade. 

Bývanie v byte môže byť príjemnejšie aj pre vašu peňaženku, pretože jednorazové investície sú oproti domu väčšinou menšie.

A ak máte radi spoločnosť a neustále sociálne interakcie, bude pre vás panelákové bývanie pravdepodobne vhodnejšie. 

Nevýhody

Medzi najväčšie nevýhody väčšiny bytov patrí málo úložného priestoru a izieb. To sa prejaví najmä vtedy, keď máte deti.

V byte určite okúsite aj viac hluku. Ak sused nad vami niečo opravuje či rekonštruuje, nič s tým nespravíte a budete to musieť jednoducho pretrpieť. 

Nepríjemným každodenným chlebíčkom môže byť aj hľadanie parkovacieho miesta, ak ho k bytu nemáte kúpené.

Niektorým ľuďom nemusí vyhovovať, že za relaxom v parku či v prírode sa nie vždy dá z paneláku dopraviť pešo a je potrebné sadnúť na MHD alebo sa odviezť autom. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.