Bezpečnosť dieťaťa je prvoradá. Práve preto sa mnohí rodičia obracajú na rôzne „vychytávky“, ktorými ju dokážu zvýšiť. Jednou z obľúbených je napríklad mantinel do postieľky, ktorý ochraňuje dieťa pred nárazmi o tvrdé časti postieľky. Niektorí si ho vyrábajú sami doma, iní stavia na e-shopy alebo kamenné predajne, kde kúsok kúpia. Či už patríte do prvej alebo druhej skupiny, mali by ste vedieť, ako mantinel vybrať a aké sú jeho výhody.
Obsah článku
5 kvalitných mantinelov do postieľky – náš výber
Mantinel do postieľky alebo hniezdo?
Pri označení a charakteristike mantinelu do celej postieľky často prichádza k zamieňaniu pojmov a nesprávnej interpretácii.
Mnohí si mantinel mýlia s hniezdom, ktoré má trochu inú úlohu. Niektorí dokonca medzi nimi ani nerobia rozdiely a produkt jednoducho nazvú mantinel alebo hniezdo, aj keď ide o presný opak.
Bohužiaľ, problém s takouto zámenou prichádza nielen pri bežných používateľoch, ale aj v rámci obchodov. Preto si pri výbere musíte dávať pozor.
Mantinel je špeciálna látka, ktorá je vyplnená mäkkou náplňou. Tá môže byť z viacerých materiálov. Na dotyk je však mantinel príjemný ako plyšové zvieratko.
Nájdete ho v mnohých farebných prevedeniach. Nechýbajú ani zaujímavé vzory či potlače. Môžete si byť tak istí, že do detskej postieľky či izby sa bude hodiť.
Hlavnou úlohou mantinelu je zabrániť tomu, aby sa dieťa v postieľke zranilo. Niektoré deti si môžu udrieť hlavičku, iné si nechtiac zakliesnia ruku medzi tyče.
Vankúšový mantinel do postieľky je obľúbeným kúskom už celé desaťročia. V minulosti bol najmä na to, aby si dieťa nezakliesnilo hlavičku medzi tyče.
Dnes sú však postieľky vyrábané tak, že hlavička dieťaťa by sa medzi ne nezmestila. Preto si mantinel našiel iné využitie.
Tento výrobok má však aj desiatky ďalších výhod, ako napríklad to, že chráni dieťa pred prievanom a poskytuje mu určitú izoláciu.
Taktiež zabraňuje tomu, aby cez tyče vypadávali veci ako cumlík či menšie hračky.
Mantinel nemá žiadne vekové ohraničenie. Môžete ho využívať po celý čas, čo dieťa v postieľke spí.
A čo je teda hniezdo?
Hniezdo do postieľky vyzerá hneď na prvý pohľad odlišne. Je menšie a nenachádza sa po celom obvode postieľky.
Určené je pre deti vo veku do približne 6 – 7 mesiacov.
Ako už z názvu vyplýva, hniezdo je akoby „miestom“, v ktorom dieťa spí. Poskytuje ochranu, no môžete ho z postieľky vytiahnuť a preniesť napríklad do obývačky.
Drží si svoj tvar a dieťa v ňom môže spať aj mimo svojej postieľky.
Hniezdo je bezpečné a veľmi príjemné. A síce poskytuje izoláciu, je menšia ako pri mantineli. To čo však majú oba výrobky spojené sú príjemné mäkké materiály.
Dieťa si ako hniezdo, tak aj mantinel zamiluje najmä vďaka mäkkosti a jemnosti.
Ako vybrať mantinel do postieľky?
Na začiatok je dôležité, aby ste sa naučili rozdiely medzi dvomi spomenutými výrobkami. Až potom môžete ísť nakupovať.
Rozdiel medzi hniezdom pre bábätká a mantinelom je pomerne veľký, no nesprávne označenie v obchodoch často zavádza.
Následne si musíte zvoliť jeden hlavných dvoch typov mantinelov, a to:
Ak sa rozhodnete pre kupovaný, v mnohých prípadoch si priplatíte desiatky eur. Mantinely nie sú úplne lacnou záležitosťou.
Mnohých rodičov to však neprekvapí. Detské veci a všetko príslušenstvo, ktoré potrebujú, často siahajú na úroveň stoviek až tisícov eur.
Na druhej strane, ak chcete ušetriť, existujú aj domáce spôsoby, ako si mantinel vyrobiť. Nie sú síce tak štýlové a na prvý pohľad príťažlivé, no pomôžu vám ušetriť niekoľko eur navyše.
Kupovaný mantinel do postieľky
Začnime teda tou ľahšou cestou, kupovaným mantinelom. Mnohé obchody ponúkajú široký výber modelov v štýlových farbách a veľmi pekných vzoroch.
Pri nakupovaní je potrebné sledovať niekoľko základných parametrov. K nim sa radia:
Poďme sa na každý parameter pozrieť lepšie.
Materiál
Kvalitný materiál je základom každého jedného detského výrobku. Svojmu dieťaťu chcete dať určite to najlepšie. Práve preto by ste mali pri jednotlivých kúskoch sledovať, z čoho sú vyrobené.
Mantinel do postieľky sa skladá z dvoch hlavných častí.
Tou prvou je vrchná časť. Ide o akýsi obal, do ktorého sa následne vkladá vnútorná časť.
Zloženie mantinelu je veľmi podobné ako zloženie vankúša.
Vonkajšok by mal byť príjemný na dotyk. Vyberať by ste mali najmä podľa pocitu v rukách.
Dôležitejšia je však vnútorná časť, na ktorú sa najčastejšie využívajú dva typy materiálov a to:
Každý typ má nejaké svoje výhody a nevýhody. Oba sú však pomerne kvalitné a pre dieťa ako stvorené.
Molitan je príjemne mäkký. Ak sa oň dieťa „narazí“, nepocíti žiadnu bolesť. Jeho nevýhodou je však nižšia priedušnosť.
To z neho robí pomerne nepraktický materiál, ktorý budete musieť častejšie prať a meniť.
Druhým typom je mikrovlákno alebo duté vlákno. Hlavnou výhodou týchto dvoch materiálov je to, že majú hypoalergénne vlastnosti. Sú tak ako stvorené pre citlivú pokožku dieťaťa.
Oba materiály majú skvelé vlastnosti. Sú priedušné a príjemne mäkké. Nemajú takmer žiadnu nevýhodu. Pre niektorých môže byť mínusom vyššia cena.
Rozmery
Rozmery sú rozhodujúcim faktorom. Niektoré mantinely sú menšie, iné väčšie. Ak si vyberiete nesprávne, v postieľke vám výrobok nebude vôbec sedieť.
Pred nakupovaním si tak zmerajte celý obvod postieľky. Zistite si, ktoré rozmery by pre vás boli vhodné.
Príliš veľký mantinel by mohol v postieľke dieťaťu zavadzať. A naopak, malý mantinel by neposkytol dostatočnú bezpečnosť, pretože by na niektorých miestach chýbal.
Vo väčšine prípadov však nájdete len zopár rozmerov, ktoré sú prispôsobené štandardným rozmerom postieľok.
Typ
Pri nakupovaní mantinelov sa môžete stretnúť s dvomi typmi a to:
Polovičný mantinel sa spravidla umiestňuje na vrchnú alebo spodnú časť postieľky. Jeho hlavnou úlohou je udržať hlavičku dieťaťa v bezpečí.
Bohužiaľ, ide o výrobok, ktorý je veľmi nepraktický. Dieťa počas spánku nezostáva len na jednom mieste. Prehadzuje sa a ráno ho môžete nájsť v úplne inej polohe ako večer.
Práve preto je dôležité mantinely roztiahnuť po celej dĺžke.
Celý mantinel je najobľúbenejším typom. Síce je o niečo drahší, no rozhodne sa doň oplatí investovať. Dieťa ochráni v každom rohu postieľky. Vyzerá taktiež štýlovo a pôsobí ako doplnok.
Spôsob pripevnenia
Mantinel poskytuje niekoľko spôsobov, ako ho môžete pripevniť k postieľke. Spravidla sa však využívajú šnúrky, ktoré sú praktické.
Pomocou šnúrok môžete mantinel dobre upevniť.
Mnohí odborníci však odporúčajú, aby ste sledovali, či je šnúrok dosť. Mali by sa nachádzať ako na vrchnej, tak aj na spodnej časti mantinela.
Vek dieťaťa
Mantinely do postieľky sú často označené ako univerzálne a vhodné pre každý vek. Pre menšie detičky je však vhodnejšie hniezdo, ktoré môžete z postieľky aj vybrať.
Následne, keď vaša ratolesť podrastie, pokojne do postieľky pridajte aj mantinely.
Dizajn
Pomerne dôležitým parametrom je dizajn. Na ten by ste sa mali pozerať až po tom, ako bude mantinel spĺňať všetky ostatné atribúty.
Výhodou je, že mnohé modely majú štýlový detský vzor, ktorý sa do detskej izby skvelo hodí. Prípadne môžete siahnuť po jednofarebných prevedeniach.
Domáci mantinel do postieľky
Ako sme však spomenuli, okrem kupovaného môžete staviť aj na domáci mantinel. Ten je spravidla lacnejší.
Vytvoriť ho môžete z látky a výplne, ktorú si samostatne kúpite. Mnohé mamičky majú látky doma. V takomto prípade zaplatíte len za výplň.
Tá môže byť zo spomenutých materiálov. Najlepšie sa pracuje s molitanom.
Rozmery mantinelu by ste mali prispôsobiť dĺžke vašej postieľky. Následne už len začnite tvoriť. Plus, ak máte doma šijací stroj, celý proces si urýchlite.
Mantinel do postieľky – výhody
Mantinel do postieľky – nevýhody
Zhrnutie
Mantinel do postieľky patrí medzi veľmi obľúbené príslušenstvo mnohých rodičov. Dieťaťu poskytuje vysoký komfort a bezpečie. V prípade, že by ste nad ním premýšľali aj vy, vyskúšajte domáci alebo kupovaný typ. Rozhodne neoľutujete.