Ako vybrať

Aké doplnky do detskej izby? Toto budú vaše deti milovať!

hračky pre deti

Detské izby by mali byť zariadené hravo a zaujímavo. Vaše deti by sa v nich mali cítiť čo najlepšie a mali by v nich radi tráviť čas. Okrem hlavných kusov nábytku, ako sú skrine, komody či police, veľkú časť práce urobia aj doplnky do detskej izby. Ako ich vybrať a aké sú tie najlepšie pre vaše deti? 

Pri výbere doplnkov do akejkoľvek miestnosti v byte či dome často premýšľame nad štýlom, aký v interiéri panuje.

Snažíme sa kombinovať podobné kúsky, ktoré spolu skvelo ladia. Často taktiež sledujeme funkčnú stránku predmetu. Niektoré doplnky vedia miestnosť nielen doplniť, ale taktiež poskytnúť úžitkové vlastnosti. Pri detskej izbe by ste sa však mali zastaviť a vziať to z úplne iného uhla pohľadu. Máme pre vás tipy, ako na to!

Dizajn je najdôležitejší

Pri doplnkoch najčastejšie dbáme na ich dizajn. Predsa len, miestnosť majú doplniť, poprípade skrášliť.

V detskej izbe na toto dbajte ešte viac. Každý doplnok by mal byť hravý a veľmi pekný. Dieťaťu sa musí páčiť a zaujať ho. 

biela detská izba

Snažte sa pozrieť na každú vec pohľadom dieťaťa. Ak je už staršie, viete, aké rozprávky preferuje. Skúste sa zamerať napríklad na tie. Deti zbožňujú rozprávkových alebo filmových hrdinov. Pokojne im ich prineste vo forme nejakého doplnku do ich izby. Rozhodne to ocenia. 

Ak je dieťa ešte veľmi malé, snažte sa vyberať doplnky skôr zo svojho pohľadu. Kombinujte ich napríklad s ďalšími vecami v miestnosti ako skrinky, posteľ či iné doplnky.

Detské izby sa vždy o nejaký čas prerábajú. Deti vyrastajú a potrebujú, aby sa spolu s nimi menila aj ich miestnosť, v ktorej trávia čas. 

Hračky sú taktiež doplnkom

Síce sa to často nehovorí, no v detskej izbe sú doplnkom aj hračky. Deti hračky zbožňujú a v nižšom veku nie je ani priestor na to, aby ste kupovali ďalšie doplnky. Preto, ak sa pristihnete pri tom, ako nakupujete hračky namiesto doplnkov, je to v poriadku

Treba však vedieť, že neskôr, keď dieťa vyrastie, bude potrebovať iné doplnky do detskej izby.

Niečo praktickejšie a zaujímavejšie. Väčšiny hračiek sa totižto zbaví. Na túto fázu sa môžete pripraviť pomocou našich ďalších bodov v článku. 

Chlapec alebo dievča? 

Chlapcovi modrú a dievčaťu ružovú. Vo väčšine prípadov takéto delenie stále existuje. Ak neviete, ako detskú izbu zariadiť alebo čo poskytnúť svojej ratolesti, zvoľte tieto odtiene taktiež. 

Nejde však len o farbu. Dôležité sú samotné, hlavné kusy nábytku a doplnky. V prípade chlapca zvoľte autíčka, nejakých superhrdinov a doplnky ladené do tejto sféry. Nič tým nepokazíte. Keď chlapec vyrastie a zistí, že ho tieto veci nezaujímajú, jednoducho doplnky vymeníte

Pre dievča je dobré staviť na teplejšie odtiene, ako spomínaná ružová. Doplnky do detskej izby sa snažte vyberať v duchu dievčenských záujmov. Môže ísť o princezné alebo rôzne domčeky.

Veľkou výhodou je, že detská izba sa dá zariadiť neutrálne a tak, aby vyhovovala či už chlapcovi alebo dievčaťu. V našom článku sa zameriame skôr na takéto zariaďovanie. Poskytneme vám tak inšpiráciu, aké sú tie najlepšie doplnky do detskej izby. 

Zaujímavá posteľ

Posteľ je hlavným kusom nábytku a mnohí by mohli namietať, že nejde o doplnok. Na jednej strane to je pravda, no na druhej nie. Ak vyberiete štýlovú a zaujímavú posteľ, môžete zabiť dve muchy jednou ranou. Vyberiete hlavný kus nábytku, ktorý poskytne miesto na spanie, no taktiež do miestnosti získate doplnok. Ten doplní a skrášli celú detskú izbu. 

O akých posteliach je reč? Vhodné sú napríklad postele v tvare autíčka pre chlapca alebo v tvare hradu pre dievčatá. Presne tak, aj takéto typy postelí nájdete. Keď chcete zostať pri bežných posteliach a nepreháňať to, stavte napríklad na posteľ spojenú s písacím stolom. Ušetríte tak nielen veľa miesta, ale do izby prinesiete zaujímavú atmosféru. 

Výhodou je, že pri posteliach máte obrovské množstvo možností a alternatív. Netreba zostať len pri bežnom tvare. 

Baldachýn a iné ozdoby 

Pri posteliach ešte zostaneme. Mnohé bežné tvary a typy sa dajú skvelo doplniť zaujímavými doplnkami. Pre dievčatá sú to napríklad baldachýny. Tie dnes nájdete v mnohých farebných prevedeniach. Taktiež si vyberáte z viacerých tvarov alebo dĺžok. 

Inými skvelými ozdobami sú napríklad rôzne lapače snov alebo iné závesné doplnky. Tie vedia pekne doplniť miesto nad posteľou. 

tri stoličky so stolom v detskej izbe

Vyhýbajte sa využívaniu takýchto doplnkov v podkrovných izbách. Mnohé takéto izby majú znížené stropy, čo by znamenalo využitie a zaplnenie dôležitého priestoru. Dieťa by mohlo mať pocit klaustrofóbie. 

Hravé úložné priestory 

Pod pojmom úložné priestory sa myslia úplne všetky skrine, komody, police alebo úložné boxy. Aj v tomto prípade ide teoreticky o hlavné kusy nábytku. Dobrou správou je, že z nich môžu byť štýlové doplnky do detskej izby. Ako na to? 

Pri výbere je potrebné zamerať sa najmä na hravosť. Nábytok nakupujte vždy výhradnej v detskom oddelení. Nájdete tam zaujímavejšie kusy ako pri oddelení s bežným nábytkom. Zamerajte sa na farebné skrinky alebo zaujímavé tvary. 

Dobré úložné priestory nielen skvelo do detskej izby zapadnú. Poskytnú tiež jednoduchšiu orientáciu pre deti a odkladanie vecí sa stane zábavou. Vyhnite sa kupovaniu fádnych skriniek. Tie sú pre deti všetky rovnaké. Vyberajte im napríklad skrinky s farebnými dvierkami. Skvelé sú farebné boxy. Tie naukladajte vedľa seba a vytvorte zaujímavý sled farebných škatúľ. 

Prostredníctvom takýchto zaujímavých priestorov sa deti naučia farby a niečo o organizácií, a upratovaní svojich hračiek. Výberom a kúpou správnych výrobkov tak zabijete dve muchy jednou ranou.

Vyskúšajte štítky 

Ak ste pre deti vybrali menej zaujímavé alebo fádne skrinky či komody, netreba sa báť. Dokážete ich osviežiť pomocou lepiacich štítkov. Vďaka nim sa deti budú jednoducho orientovať a nábytok splní podobnú úlohu ako v predchádzajúcom odstavci. 

Štítky si vytlačte alebo ich kúpte v obchode. Následne ich nalepte na jednotlivé zásuvky alebo dvierka. A aké štítky máme na mysli? Môže ísť o obrazy bábik, knižiek, ponožiek alebo oblečenia. Pri samotný obrázok zvoľte ešte názov, ako sa daná vec volá. 

Myslite na to, že všetko, čo sa nachádza v detskej izbe, musí byť pre deti hravé a zábavné. Štítky veľmi pekne doplnia fádne skrinky. Pritiahnu detskú pozornosť a pri organizácií, a upratovaní hračiek sa tak zabaví. 

Hravé osvetlenie 

Malým deťom osvetlenie nehovorí nič. Práve preto ho musíte vybrať vy sami. Pri centrálnom osvetlení vyberte zaujímavý luster. Treba si však dať pozor. Luster by nemal byť príliš dlhý, aby nezavadzal ako vám, tak aj následne dieťaťu v neskoršom veku. Dobré je staviť skôr na minimalistické kúsky. 

Centrálne svetlo by malo byť dostatočne jasné, no keďže v detskej izbe nejde o pracovnú miestnosť, zvoliť môžete aj tienidlo. To vyzerá štýlovo a s detskými motívmi sa skvelo do izby hodí. 

Nie je to však len centrálne osvetlenie, ktoré budete do tejto izby vyberať. Ide tiež o doplnkové kúsky. Originálne svietidlá vedia oživiť úplne každú detskú izbu. Zvoľte nočnú lampu v tvare zvieratka alebo hviezdičky. Keď je dieťa väčšie, vyberajte motív presne podľa toho, čo preferuje. Na výber máte zo samostatne stojacej alebo zo stolíkovej lampy

Netreba sa však báť, lampy do detskej izby sú v mnohých tvaroch a prevedeniach. Rozhodne tak nájdete to, čo potrebujete. 

Existujú aj doplnkové “služby” lámp. Niektoré sa dajú nastaviť na časovač a vypnú presne o niekoľko minút alebo keď odbije určitá hodina. Takáto výhoda sa zíde mnohým rodičom, pretože deti často nechcú zaspávať v tme. Potrebujú tak trochu svetla. 

biele stoličky a nábytok

Príjemné sedenie 

Okrem postele by malo byť v každej detskej izbe ešte sedenie a to minimálne dva typy: 

 • stolička za písacím stolom, 
 • doplnkové sedenie. 

Začneme teda prvým a to stoličkou za písacím stolom. Aj pri tej máte na výber veľké množstvo rôznych kúskov. Netreba sa zamerať len na tie najbežnejšie typy. Sú nudné a dieťaťu sa nemusia páčiť. 

Vyberajte stoličku, ktorá je pohodlná, no taktiež skvelo doplní celú izbu. Ak je dieťa malé, riaďte sa skôr štýlom miestnosti a vaším vkusom. Stoličku však môžete kupovať až keď dieťa vyrastie a bude ju reálne využívať. V tom prípade stavte na to, čo sa páči jemu. 

Doplnkové sedenie voľte vo forme: 

 • sedacích vakov, 
 • kresiel, 
 • veľkých vankúšov, 
 • hojdacích koníkov,
 • kobercov. 

Sedacie vaky sú pohodlné. Dá sa na nich príjemne oddychovať, čítať kniha alebo pozerať nejaká rozprávka. Pre deti sú veľmi príťažlivé, pretože sa od bežnej stoličky odlišujú snáď úplne všetkým. Nájdete ich v mnohých prevedeniach. 

Kreslá sú taktiež pohodlné. V detských izbách sa však nachádzajú pomenej. Úplným opakom sú však veľké vankúše. Tie sú, rovnako ako vaky, veľmi príťažlivé a vyzerajú pekne. Detskú izbu doplnia a poskytnú miesto na sedenie. 

Doplnky do detskej izby môžu byť pokojne vo forme hojdacích koníkov. Je to pekná tradičná hračka. 

Koberce

Samostatnou kapitolou sú koberce. Vďaka nim ide teplo od nôh, čo je, najmä v zime, veľmi dôležité. Vedia dobre doplniť každú jednu podlahu. Do detskej izby sa hodia menšie koberce. To znamená, že koberce, ktoré pokryjú len určitú časť. 

Celoplošné koberce sú síce dobré, no v prípade detskej izby nie sú vhodné. Je to preto, lebo deti stále niečo kreslia, rozlievajú alebo im niečo padá. Koberec by ste museli neustále čistiť. Preto je dobré zvoliť prázdnu podlahu. Tú vždy len utriete. 

Nástenka 

Doplnky do detskej izby sú z veľkej časti funkčné. Jedným z takýchto je nástenka. Tá má hneď niekoľko výhod.

Tou prvou je, že zakryje určitú časť steny. Tým pádom miestnosť nepôsobí, že je holá a neosobná. Druhou výhodou je, že poskytuje miesto na poznámky, veci do školy a množstvo iného. To určite ocení každý žiak a študent. 

Tretia výhoda sa vyskytne vtedy, keď je dieťa ešte malé. Aj preň je nástenka dobrá. Stačí, ak na ňu pripevníte obrázky zvieratiek, hviezdičiek a iných detských vzorov. Vytvoríte tak obraz, ktorý doplní celú detskú izbu

drevená posteľ a nábytok v detskej izbe

Doplnky na stenu 

A keďže steny by rozhodne nemali byť holé, neosobné a prázdne, mali by ste premýšľať, aké doplnky sa na ne, okrem nástenky, hodia. Medzi tie najhlavnejšie patria: 

 • samolepky na steny,
 • obrazy.

Samolepky na steny sú najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, ako skrášliť detskú izbu. Ich umiestnenie je čisto na vás. Dobre však spravíte, ak vyberiete väčšie nálepky, pokojne aj na celú stenu. Skvelo vyniknú a izbu zútulnia. 

Obľúbené sú však aj obrazy. Pri nich sa vyhnite príliš výrazným typom. Práve naopak. Obrazy v detskej izbe by mali pôsobiť upokoujujúcim dojmom

Záver

Môžete si všimnúť, že doplnky do detskej izby nájdete v mnohých prevedeniach. Dokonca, aj hlavné kusy nábytku sa dajú veľmi jednoducho upraviť tak, aby mali funkciu doplnku. Stačí, keď sa na celú izbu pozriete očami dieťaťa. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

One thought on “Aké doplnky do detskej izby? Toto budú vaše deti milovať!

 1. Avatar Evka píše:

  na doplnky do detskej izby je úplne úchvatný lovel – tie ich svetielka, nálepky na stenu a bambi stoličky sú proste nádherné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *