Detská izba pre chlapca – Čo všetko musí obsahovať? 

Zariaďovanie detskej izby je jednou z najťažších úloh, ktoré ako rodič dostanete. Dopredu totižto neviete, čo sa vášmu dieťaťu bude páčiť, a akú ju bude chcieť.

Pri výbere nábytku, doplnkov či hračiek musíte teda postupovať premyslene. Chystáte sa zariadiť detskú izbu pre chlapca? V tom prípade pre vás máme zopár tipov, čo by v nej nemalo chýbať. 

Najlepšie doplnky do detskej izby pre chlapca

 

Zabudnite na modrú 

Aj vám napadla hneď ako prvá farba modrá? Nie ste sami. Väčšina rodičov rozdeľuje detské izby podľa pohlavia na ružové a modré. Takýto trend je už starý a nie je štýlový. Preto by ste mali popremýšľať na inými farbami. 

Rovnako ako pre dievčatá nie je len ružová, tak aj pre chlapcov nie je len modrá farba tou najlepšou. Samozrejme, teplejšie odtiene ako červená či oranžová sa hodia skôr dievčatám, no aj pri chlapcoch máte pomerne široké možnosti

Moderné a veľmi obľúbené sú napríklad sivá, zelená alebo hnedá

Nič však nepokazíte zaujímavými kombináciami viacerých farieb. Pokojne vložte do zelenej jemné prvky žltej alebo oranžovej. 

Biela je minimalistická farba, no do miestností sa skvelo hodí. Ide o univerzálny odtieň, ktorý sa dá kombinovať so všetkým. Pri bielej si však dávajte pozor. Pri nesprávnom kombinovaní by mohla vyzerať izba chladne a prázdno. 

sivá-detská-izba

Kvalitný materiál 

Základom dlhotrvajúceho a dobrého nábytku do detskej izby je kvalitný materiál. Len vďaka nemu vydržia jednotlivé kúsky dlho a bez potreby meniť ich. 

Najobľúbenejším materiálom je masív. Ten je trvácny a vydrží 15 – 20 rokov. Dôležitá je však správna starostlivosť a dostatok miesta. Detská izba pre chlapcov musí byť priestranná, len tak sa do nej bude masívny nábytok hodiť. 

Drevo nájdete v mnohých farebných prevedeniach. Dá sa tak skvelo do izby skombinovať. Prináša aj príjemnú prírodnú atmosféru, vďaka čomu sa dieťa bude v izbe cítiť príjemne. 

Druhým obľúbeným materiálom je drevotrieska. Tá je už menej kvalitná, no pri správnom zaobchádzaní zopár rokov vydrží. Nie je tak masívna ako drevo, a preto sa hodí aj do izby, ktorá je menšia. 

Výber materiálu je na vás. Detská izba pre chlapca by sa však mala zariaďovať nie na jeden či dva roky, ale na dlhšie obdobie. Nábytok musí s dieťaťom rásť a prispôsobovať sa mu. 

Netradičné vs. základné kúsky 

Pri zariaďovaní detskej izby pre chlapca máte na výber z dvoch možností a to z: 

  • Netradičného nábytku
  • Základných kúskov

Oba majú svoje výhody aj nevýhody. 

Netradičný nábytok

Určite ste už zopárkrát videli ilustračné fotografie detských izieb, kde posteľ bola vo forme lode alebo auta. Takéto detské izby môžu byť pre malé deti splneným snom

Sú totižto veľmi zaujímavé. 

Na druhej strane, netradičná detská izba bude pre dieťa zaujímavá len do určitého veku. Akonáhle vyrastie a bude chodiť napríklad na základnú školu, bude túžiť po niečom bežnom a normálnejšom

Nehovoriac o tom, že posteľ bude už príliš malá. Tú bude potrebné vymeniť omnoho skôr. 

Základné kúsky 

Ak chcete zariadiť detskú izbu pre chlapca na viac ako len zopár rokov, vyberajte základné a minimalistické kúsky. Snažte sa izbu zariadiť tak, aby bola čo najmodernejšia a najprispôsobivejšia.

Ako ale niečo také dosiahnuť? 

V rámci postele vyberajte bežné, veľké postele v klasickom prevedení. Ak ich budete chcieť prispôsobiť svojmu dieťaťu viac, zvoľte zaujímavé obliečky v prevedení známych hrdinov. 

 

Pri nábytku vyberajte veci rovnako. Stavte na klasické veľké skrine, ktoré majú dostatok úložného priestoru. Dieťa ho bude neskôr potrebovať. 

Takúto detskú izbu nebudete musieť meniť a prerábať dlhé roky. Bude rásť spolu s vašou ratolesťou. 

stôl s bielymi stoličkami v detskej izbe

Hračky sú základ

Detská izba pre chlapca sa dá skvelo prispôsobiť prostredníctvom hračiek. Malému dieťaťu ju zariaďte pomocou hravých kobercov či plyšových zvieratiek. Fantázií sa medze nekladú. 

Hračky sa následne dajú schovať do skríň. V prípade, že dieťa bude väčšie, ich jednoducho dáte preč. Nijako však nezasahujú do celkového dizajnu izby

Chlapcom vyberajte hračky najmä vo forme obľúbených hrdinov z rozprávok alebo filmov. Staviť môžete aj na plyšové hračky alebo, v neskoršom veku, na obrázkové knižky. 

Detská izba pre chlapca musí poskytovať dostatočný úložný priestor

Každé jedno dieťa potrebuje dostatočný úložný priestor. Preto pri detskej izbe pre chlapcov myslite na priestranné skrine. Veľmi obľúbené sú vstavané šatníkové skrine či komody. 

Pri menších deťoch veľké úložné priestory dopredu signalizujú poriadok. Jednoducho do nich vložíte všetky hračky, oblečenie alebo veci do školy. 

Pre väčšie dospievajúce deti budú veľké skrine vhodné na odloženie úplne všetkého, čo potrebujú. 

Skrine vyberajte podľa celkového dizajnu izby. Do detskej izby pre chlapcov sa budú hodiť skôr skrine v tmavom dreve. Tie sa hodia ako do zelenej, tak aj do modrej, bielej či sivej miestnosti. Môžete však počítať aj so svetlým nábytkom. 

Nezameriavajte sa však len na dizajn. Dôležité sú najmä rozmery a vnútorný priestor

Stavte na poličky 

Okrem komôd alebo šatníkových skríň zvoľte do detskej izby aj poličky. Na tie môžete ukladať ako hračky, tak aj knihy a množstvo iných vecí. 

Ak sú poličky nižšie a dieťa na ne dosiahne, vyberajte skôr kúsky so zaoblenými rohmi. Ak máte poličky s ostrými hranami, umiestnite ich vyššie, aby sa dieťaťu nič nestalo. 

Poličky sú výhodné najmä vtedy, ak je detská izba malá a snažíte sa ušetriť priestor. Poskytujú totižto dostatok miesta na uloženie vecí, no pritom nijako významne nezasahujú do priestoru. 

Nezabúdajte na posteľ

Posteľ sme si už tak trochu spomenuli vyššie. Pri jej vyberaní je však dôležité pozerať na niekoľko parametrov a to: 

  • rozmery samotnej postele,
  • rozmery lôžka na spanie
  • dizajn, 
  • dodatočné funkcie. 

biela detská izba s hračkami

Posteľ by nemala byť príliš malá, no na druhej strane, do detskej izby sa dvojlôžková posteľ nehodí. S dieťaťom by mala vedieť rásť, a preto je dobré vyberať postele v bežnej sekcií pre dospelých. 

Klasické rozmery vám zaručia, že aj v dospievaní bude posteľ vhodná. Vyhnite sa detským posteliam, ktoré by ste museli časom vymeniť. 

Rozmery lôžka na spanie sa často odvíjajú od rozmerov samotnej postele. 

Dizajn by mal byť neutrálny. Mal by korešpondovať s celým dizajnom izby a taktiež by mal byť vhodný pre chlapca. Vyhýbajte sa posteliam so širokými rámami po bokoch. Keď je dieťa menšie, mohlo by sa zraniť. 

Medzi dodatočné funkcie sa radí napríklad možnosť roztiahnutia alebo stiahnutia postele. Táto funkcia je vhodná do menších bytov, kde dieťa nemá dostatočne veľkú izbu. 

Poprípade úložný priestor po posteľou, ktorý vie taktiež ušetriť veľmi efektívne miesto. 

Detská izba pre chlapca by mala obsahovať praktický pracovný kútik 

Keď je dieťa malé, postačí mu posteľ a nejaké tie hračky. Preto je detská izba skôr hravá a poskytuje veľa miesta na hry. Tí, ktorí však premýšľajú dopredu, myslia aj na to, že o pár rokov začne dieťa chodiť do školy

To je dôvod, prečo už na začiatku zariaďovania izby vyberajú nábytok do pracovného kútika. 

Pracovný kútik pre chlapca by mal obsahovať veľký stôl s dostatočným počtom zásuviek. Tie by mali byť minimálne tri väčšie. 

Následne by nemala chýbať nástenka alebo tabuľa, na ktorú si môže písať úlohy, pripomienky či rôzne poznámky. Poslednou vecou je kvalitné sedenie. 

Pracovný kútik bude dieťa využívať ako na písanie domácich úloh, tak aj na učenie sa a prípravu na ďalší deň.  

Pohodlné sedenie

S pracovným kútikom prichádza aj pohodlné sedenie. Najlepšie urobíte, ak dieťaťu vyberiete výškovo nastaviteľnú kancelársku stoličku. Tieto stoličky sa vedia prispôsobiť nielen na výšku, ale taktiež polohou chrbta. 

Niektoré majú dokonca operadlá na ruky. 

Okrem stoličky k stolu však budete potrebovať aj ďalšie sedenie, na ktorom bude môcť dieťa tráviť čas. Posteľ a stolička k stolu nestačia. 

Vhodný je napríklad sedací vak, kreslo či dokonca fit lopta. Na tomto mieste môže dieťa čítať knihy či hrať sa. 

Dizajn sedenia by mal ladiť s celou izbou. Vyberajte ho v chlapčenských farbách ako napríklad zelená, sivá, modrá. Vyhýbajte sa bielej. Jednoducho sa ušpiní. 

biela detská izba

Detská izba pre chlapca musí byť bezpečná

Bezpečnosť je prvoradá. Musíte na ňu myslieť ako v celom byte či dome, tak aj v detskej izbe. Práve v tejto izbe bude dieťa tráviť najviac času. Dodržujte preto tieto pravidlá: 

  • Poličky umiestňujte čo najvyššie, aby nepredstavovali nebezpečenstvo nárazu hlavy
  • V prípade, že sú poličky nižšie, nesmú mať ostré rohy. Vyberajte tie so zaoblenými hranami. 
  • Rovnako je to aj pri stoloch. Najlepšie sú tie, ktoré majú zaoblené tvary. Poprípade môžete kúpiť penové či iné mäkké ochrany, ktoré sa dajú aplikovať na rohy. 
  • Deti často padajú, a preto je najlepšie, ak stavíte na celoplošný koberec v tmavšej farbe. Nevidno na ňom škvrny a pre dieťa nebude dopad tak tvrdý. Ak nechcete celoplošný, zvoľte aspoň väčší koberec na hranie. 

Záver

Detská izba pre chlapca by mala odzrkadľovať jeho osobnosť. Samozrejme, v nižšom veku to nejde, a preto urobíte dobre, ak ju zariadite neutrálne. Vo vyššom veku si bude môcť chlapec vybrať presne to, čo sa mu páči.

Izba s ním bude rásť a nebude ju potrebné celú od základov zmeniť. 

 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.