Lienka: ochranca alebo škodca prírody?

Lienka patrí medzi najrozšírenejšie druhy hmyzu a je súčasťou mnohých ekosystémov na celom svete. Existuje veľa rôznych druhov lienok a líšia sa vzhľadom aj správaním. V dnešnom článku vám taktiež povieme o:

Známa lienka sedembodková

Lienka sedembodková (Lumbricus terrestris) sa vyskytuje v pôdach po celom svete, vrátane Slovenska. Táto lienka je obvykle veľká 5 – 8 mm a denne zožerie až 50 vošiek.

Jej telo sa skladá z množstva segmentov, ktoré sú schopné sa regenerovať, čo jej umožňuje prežiť aj po zranení.

Toto milé stvorenie hrá dôležitú úlohu v pôdnom ekosystéme, pretože zvyšuje priedušnosť a priepustnosť pôdy, zlepšuje kvalitu pôdy tým, že ju prehrabáva a rozkladá organický materiál. Tiež je dôležitá ako zdroj potravy pre iné zvieratá, ako sú vtáky, žaby a jašterice.

Prečo sú lienky užitočné?

Lienky sú veľmi užitočné pre ekosystémy a pre ľudí z mnohých dôvodov. Prvým dôvodom je, že ich pôda drží spolu a zabraňuje erozii pôdy.

Okrem toho lienky pomáhajú pri recyklácii organického materiálu, ktorý potom poskytuje živiny pre rastliny. Lienky tiež zlepšujú kvalitu pôdy tým, že ju zvetrávajú a uvoľňujú živiny.

Škodia lienky v prírode?

Lienky nie sú obvykle považované za škodcov, pretože v skutočnosti prispievajú k udržiavaniu ekosystémov. Avšak niektoré druhy lienok môžu byť škodlivé, ak sa ich populácie príliš rozšíria a začnú poškodzovať plodiny alebo záhrady.

V takých prípadoch sa tieto druhy lienok nazývajú invazívne druhy a môžu spôsobiť významné ekonomické škody. Okrem toho môžu byť niektoré druhy lienok hostiteľmi škodcov, ktoré napádajú rastliny. Celkovo však lienky nie sú obvykle považované za veľkých škodcov, a sú v skutočnosti veľmi užitočné pre prírodu.

Ako pomôcť lienkam?

Ak chcete pomôcť lienkam, môžete urobiť niekoľko jednoduchých krokov. Môžete vysadiť rastliny, ktoré sú pre lienky priateľské a vytvárajú pre ne vhodné prostredie. Tieto rastliny môžu byť napríklad chrpa, nechtík alebo slnečnica.

Mali by ste sa tiež vyhýbať používaniu pesticídov a chemických hnojív, ktoré môžu byť škodlivé pre hmyz.

Okrem iného, lienky sú veľmi krehké tvory a sú ohrozené mnohými faktormi, ako sú napríklad zmena klímy, strata biotopov alebo používanie pesticídov v poľnohospodárstve. Preto by sme mali venovať pozornosť ochrane týchto drobných tvorov a ich prostredia.

Záver

V záverečnej časti článku by sme chceli zdôrazniť, že lienky sú jedným z najkrajších a najzaujímavejších druhov hmyzu a sú dôležitou súčasťou ekosystémov.

Aj keď môžu byť niekedy považované za škodcov, ich pozitívny vplyv na záhrady a prírodu ako celok je nesporný. Preto je dôležité sa o ne starať a chrániť ich prostredie pre ich budúce prežitie.

Ak sa bližšie zaujímate o lienky, tak vám určite odporúčame pozrieť si krátke ale zato veľmi náučné video o lienkach, ktoré nájdete vyššie v tomto článku.

4.5/5 - (8 votes)