Hortenzia metlinatá: Okúzľujúca rastlina – pestovanie + (strihanie)

Hortenzia metlinatá je skutočne zaujímavou rastlinou, ktorá sa stala populárnou vo svete záhradníctva v posledných rokoch. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je táto rastlina taká obľúbená a ako sa o ňu starať.

Kvalitné pomôcky na pestovanie

Vlastnosti a charakteristika hortenzie

Hortenzia metlinatá, ktorá je známa aj pod názvom paniculata, je ker, ktorý sa vyznačuje opadavými listami a vzpriamenými pevnými stonkami. Táto rastlina dokáže dorásť až do výšky 1,5 metra pričom vytvára guľovité až kuželovité súkvetia, ktoré sú tvorené množstvom malých kvetov obklopených korunovitými kalichmi.

Ak ste novým záhradníkom a váhate nad tým, čo začať pestovať, určite zvážte hortenziu. Tento druh je nenáročný a ľahko sa pestuje.

Hortenzie metlinaté sú krásne a nápadné kvetinové rastliny, ktoré sa stali v posledných rokoch jednými z najobľúbenejších trendov v záhradníctve. Sú ideálnym doplnkom pre rôzne typy záhrad, či už preferujete romantický vidiecky štýl alebo moderný dizajn.

Hortenzie sú vynikajúcim riešením pre vytvorenie krásnej kvetinovej záhrady, kde môžu byť umiestnené ako solitéry alebo skupiny. Pri pestovaní hortenzie sa môžete tešiť na prekrásne súkvetia, ktoré kvitnú v období od júla do septembra v závislosti od odrody.

Hortenzia metlinatá má oválne a tmavozelené listy. Kvety sú všeobecne sterilné pri všetkých kultivaroch a rastlina tvorí plody v podobe tobolky. Je dôležité zdôrazniť, že existuje mnoho rôznych kultivarov, ktoré sa medzi sebou líšia nielen farbou kvetov, ale aj veľkosťou rastliny a samotných súkvetí.

Okrem iného sú tiež odolnejšie než častejšie pestovaná hortenzia kalinolistá. Hortenzie metlinaté sú navyše schopné dobre znášať dočasné suché obdobia a dokonca aj slnečné stanovište.

Kedy sadiť hortenzie?

Najvhodnejším obdobím na sadenie nových rastlín je jar alebo jeseň. Avšak, ak máte kontajnerované hortenzie s dobrou koreňovou sieťou, môžete ich vysádzať takmer po celú sezónu, okrem zimy.

Ak sú ale horúčavy príliš intenzívne, radšej počkajte s výsadbou, aby ste rastlinu nevystavovali zbytočnému stresu.

Výber správneho miesta pre sadenie hortenzie

Miesto pre pestovanie hortenzie metlinatej je kľúčové. Ideálne miesto by malo byť slnečné až polotienisté s chránením pred chladným vetrom. Pri výsadbe dbajte na to, aby sme hortenziu umiestnili na miesto, kde bude dostatočne osvetlená a zároveň nebude vystavená prílišnému slnečnému žiareniu. Pri nesprávnom výbere miesta môže rastlina trpieť a jej kvitnutie môže byť oslabené.

Ako sa starať o hortenzie?

Po výsadbe dbajte na to, aby rastliny nevyschli počas intenzívneho sucha v priebehu prvých dvoch rokov. Je lepšie zalievať hortenziu menej často, ale s dostatočným množstvom vody.

Takýmto spôsobom sa podporí tvorba koreňov a rastlina sa bude rozvíjať zdravšie. Ak navyše povrch pôdy pokryjete vrstvou organického mulču, zabránite nadmernému odparovaniu vody z pôdy, ktorá tak bude dlhšie vlhká.

Strihanie

Hortenziu vám odporúčame strihať po skončení mrazov a pred pučaním. Zabezpečíte tým bohaté kvitnutie v tomto roku a kompaktný kríkový tvar. Použite kvalitné záhradné nožnice. Pri strihaní rastlinu tvarujte napríklad tak, že v strede jej necháte o čosi dlhšie vetvičky ako po okrajoch. Takto dosiahnete kvitnutie po celom obvode rastliny.

Pestovanie počas zimy

Hortenzia metlinatá je mrazuvzdorná rastlina, čo znamená, že nepotrebujete venovať príliš veľa starostlivosti počas zimy. Výhodou je aj to, že nové kvety sa vytvárajú na novom dreve, takže priebeh zimy nemá na kvitnutie vplyv.

Ako ďalší benefit je možné uviesť fakt, že kvety na rastline môžete nechať aj po odkvitnutí. Postupne sa sami vysušia a poskytnú vám pekný zimný vzhľad, ktorý určite oceníte v čase vegetačného pokoja.

Typy hortenzií

Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia) pochádza z USA a má stredne veľké až veľké opadavé listy s netradične vykrajovanými tvarmi. Jej kvety sú veľké a plné, na mladších rastlinách môžu prevísať a na starších sú pevné a vzpriamené.

Viac nájdete v našom kompletnom článku o hortenziách…

Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris) je nenáročný druh hortenzie, ktorý sa dokáže prichytiť na múr bez potreby opory. Kvitne hojne krémovo bielymi kvetmi a zdobí múry dekoratívnymi, okrúhlymi, zelenými listami, ktoré sa na jeseň menia na žltú farbu. Tento druh hortenzie je plne mrazuvzdorný a môže byť pestovaný aj v kvetináčoch.

Záver

Každý druh hortenzie má svoje vlastné nároky na pôdu. Je dôležité zvoliť si správne miesto pre každú rastlinu. Ak sa vám páčia hortenzie a chcete si vypestovať tú správnu pre svoju záhradu, určite sa oplatí vyhľadať si viac informácií o každom druhu a zistiť, ktorý z nich by bol pre vás ten najvhodnejší.

4.5/5 - (6 votes)