Cestovná postieľka: Prečo by vám nemala chýbať?

Cestovná postieľka je dôležitým príslušenstvom, ktoré by nemalo chýbať žiadnemu rodičovi. Poskytuje desiatky výhod a široké možnosti použitia. Využijete ju nielen pri cestovaní, ale taktiež v mnohých iných prípadoch. Jej výber nie je príliš náročný. Ak viete, na aké parametre sa orientovať a čo všetko brať do úvahy, kúpa trvá len zopár minút. Treba sa však pripraviť na to, že na trhu sa stretnete s mnohými typmi. Ktorý je ten najlepší?

Kvalitné cestovné postieľky – náš výber

Čo je to cestovná postieľka?

Na začiatok by sme si mohli povedať krátku charakteristiku cestovnej postieľky. Mnohí ju totižto poznajú, no úplne presne nevedia, na čo je vhodná.

Ako už z názvu vypovedá, cestovná postieľka je skvelým kúskom, ktorý využijete najmä pri cestovaní. Veľmi jednoducho sa skladá.

Po zložení má kompaktné rozmery, vďaka ktorým ju môžete vložiť do kufra auta alebo si ju vziať do lietadla.

dieťa v postielke

Príjemné rozmery má však aj po tom, ako ju rozložíte. Nezaberá veľa miesta, a preto ju pokojne využite aj v menšej hotelovej izbe.

Ako sme už vyššie naznačili, na trhu sa stretnete s mnohými typmi. Niektoré sa od seba odlišujú najmä rozmermi a dizajnom. Iné poskytujú aj odlišné spôsoby zloženia.

Cestovné postieľky majú príjemný matrac, na ktorom sa dieťa veľmi dobre vyspí. Súčasťou je taktiež príslušenstvo, ako napríklad taška na prenášanie.

Tú určite využijete, pretože je veľmi praktická. Po zložení postieľky ju jednoducho do nej vložíte.

Okrem klasickej cestovnej postieľky si môžete vyberať aj postieľku s prebaľovacím pultom, strieškou či množstvom iných doplnkov.

Pred nákupom sa tak musíte poriadne rozhodnúť, ktorá vám bude sedieť čo najlepšie, a ktorú by ste si mali vziať.

Výhodami cestovných postieľok sú nielen kompaktné rozmery, ale aj nízka hmotnosť. Z miesta na miesto ju prenesie bez väčších problémov aj žena.

Pre koho je cestovná postieľka vhodná?

Samozrejme, cestovná postieľka je určená pre malé deti. To však nie je postačujúca odpoveď. Minimálne nie pre rodičov.

Tvar postieľky je spravidla obdĺžnikový. Poskytuje dostatok miesta, no má aj nejaké obmedzenia.

Cestovná postieľka je určená spravidla deťom do 4 rokov.

To, či do nej môžete dieťa uložiť, je potrebné zistiť podľa rozmerov a nosnosti.

Podľa týchto parametrov budete vedieť, či je postieľka pre vašu ratolesť vhodná alebo by ste mali siahnuť po inom modeli.

Na čo je cestovná postieľka vhodná?

Cestovná postieľka je vhodná na cestovanie, no nie je to jej jediné využitie. Vďaka jej praktickým rozmerom a štýlovému dizajnu umožňuje rodičom využívať ju aj v iných situáciách.

Niektorí ju okrem dovoleniek používajú aj na rôznych výletoch. Prípadne pri návšteve starých rodičov, iných členov rodiny alebo priateľov.

Dieťa má vždy miesto, ktoré pozná a kde zaspí takmer okamžite. Nedesí ho zmena prostredia, na ktorú si nevie zvyknúť niekedy aj viac dní.

Cestovné postieľky sú príjemné a poskytujú snáď všetko, čo klasické. Práve to je dôvod, prečo ich mnohí využívajú ako náhradu klasických postieľok.

V porovnaní s klasickými drevenými alebo kovovými postieľkami sú spravidla lacnejšie. Rodičia do nich nemusia investovať stovky až tisícky eur.

Pritom všetkom však stále poskytujú dôležité funkcie ako bežné postieľky.

Prípadne môžete cestovnú postieľku využiť ako miesto pre hranie. Dieťa sa v nej rozhodne zabaví. Stačí mu do nej vložiť hračky.

Ako vybrať cestovnú postieľku?

Ako sme už spomenuli, výber cestovnej postieľky nie je príliš náročný. Je však potrebné poznať dôležité parametre, ktoré musí spĺňať.

Plus, vy sami si môžete určiť podmienky, ktoré chcete, aby postieľka spĺňala.

cestovná postieľka pre deti

Niektorí preferujú určité materiály, farbu alebo celkový dizajn. Iní zas hľadajú postieľku s množstvom príslušenstva.

Pri výbere sú však najdôležitejšími parametrami:

  • rozmery
  • nosnosť
  • transport
  • matrac
  • príslušenstvo a výbava
  • bezpečnosť
  • dizajn
  • cena

O každom si povieme niečo viac, aby ste vedeli, na čo sa pri kúpe treba orientovať.

Rozmery

Rozmery postieľky sú dôležitým atribútom. Každé dieťa je iné. Pre menšie môžete zvoliť menšiu postieľku, pre väčšie zas väčšiu.

Dobré je však počítať s tým, že deti rastú veľmi rýchlo. Malá postieľka už o pár mesiacov nemusí vyhovovať.

Mnohé cestovné postieľky majú výhodu v tom, že aj napriek väčším rozmerom sú stále pomerne kompaktné a majú príjemnú nízku hmotnosť.

Môžete ich tak presúvať z miesta na miesto bez toho, aby vám v rukách oťaželi.

Pri rozmeroch je však dôležité sledovať nielen celkové rozmery postieľky, ale aj rozmery priestoru dieťaťa, v ktorom bude spávať.

Vo väčšine prípadov sa stretnete s rozmermi 120 x 60 centimetrov.

Nezabúdajte však na to, že príliš veľké a masívne cestovné postieľky sa vám budú prepravovať veľmi ťažko na určené miesto.

V menších hotelových izbách pre ne nemusíte nájsť priestor. Minimalistická a jednoduchá postieľka, ktorá poskytne dostatok miesta pre dieťa, je tým najlepším.

Nosnosť

Rovnako ako pri rozmeroch, aj pri nosnosti je dôležité počítať s tým, že sa zvýši. Dieťa rastie a naberá na váhe. Práve preto nemusí byť postieľka už po pár mesiacoch postačujúca.

Namiesto toho, aby ste ju vyberali podľa presnej váhy dieťaťa, by ste si mali vybrať model, ktorý udrží aj omnoho vyššiu hmotnosť.

Väčšina cestových postieľok disponuje nosnosťou do 15 kilogramov.

Transport

Tento atribút sa spája s celkovými rozmermi postieľky. Čím sú väčšie, tým ťažšie sa celá postieľka presúva z miesta na miesto.

Najľahšie modely majú spravidla 5 kilogramov. Jednoducho sa prenášajú a neoťažejú v ruke ani pri dlhšom nosení.

Nehovoriac o tom, že ich veľmi jednoducho vložíte do kufra auta.

Na druhej strane, väčšie a masívnejšie postieľky, ktoré sú o niečo kvalitnejšie majú hmotnosť aj 10 či 15 kilogramov.

Pri nich je manipulácia ťažšia.

Celému prenášaniu a transportu však pomáha príslušenstvo, ako napríklad spomínaná taška. Aj napriek vyššej hmotnosti sa s postieľkou dobre manipuluje.

detské nohy

Matrac

Na to, aby sa dieťaťu dobre spalo, je potrebný správny matrac. Bohužiaľ, mnohé cestovné postieľky neposkytujú dostatočný komfort, čo je veľká škoda.

Dieťaťu sa musí na matraci spať dobre. Tvrdý alebo príliš tenký matrac nespĺňa všetky kvalitatívne požiadavky.

Klasické matrace, ktoré dosahujú hrúbku 1 centimeter, sú veľmi tenké a pre dieťa nepohodlné. Počas noci sa často budí a nevyspí sa nielen ono, ale ani vy.

Ak sa vám stalo, že ste kúpili nepohodlnú postieľku alebo inú neviete nájsť, jednoducho si dokúpte matrac samostatne.

Treba však myslieť na to, že pri dokupovaní matracu ide o ďalšiu investíciu navyše.

Príslušenstvo a výbava

Do príslušenstva môžeme zaradiť rovno niekoľko vecí. Tou prvou je napríklad praktická taška na prenášanie postieľky, ktorá je často bežnou súčasťou.

Niektoré špeciálne postieľky majú aj prebaľovací pult. Pri takomto modeli si však zaplatíte niekoľko desiatok až stoviek eur navyše.

Skvelou vlastnosťou sú rôzne vrecká a úložné priestory, do ktorých môžete vložiť hračky, plienky alebo vreckovky. Nehovoriac o háčikoch, na ktoré môžete zavesiť rôzne hračky.

Niektoré modely poskytujú sieťku, ktorá je skvelou ochranou najmä v prípade otvoreného okna počas teplého počasia.

Bezpečnosť

Všetky veci, ktoré dieťa používa alebo v ktorých spí, musia byť vysoko bezpečné. Cestovná postieľka by nesmie mať žiadne ostré hrany, ktoré by mohli dieťaťu určitým spôsobom ublížiť.

Konštrukcia musí byť stabilná, aby sa neprevrhla pri miernom pohybe dieťaťa.

V rámci bezpečnosti je dobré spomenúť aj jednoduchú údržbu. Len vďaka nej môžete poskytnúť svojmu dieťaťu vhodné miesto pre oddych a spánok.

Dizajn

Cestovná postieľka je kúskom, ktorý má byť najmä praktický. Výrobcovia však vedia, že dizajn je pre mnohých dôležitý.

Mnohé modely postieľok nájdete v štýlovom farebnom prevedení. Nechýbajú ani zaujímavé vzory či motívy.

Ak postieľku využívate aj doma ako bežný typ, môžete ju skombinovať s celým zariadením detskej izby.

dieťa v bielej postieľke

Cena

Posledným parametrom je cena. Aj napriek tomu, že by ste mali na ňu pozerať medzi poslednými, ovplyvňuje nákup snáď najviac.

Presná cena za postieľku sa nedá povedať. Odvíja sa od všetkých spomenutých parametrov. Spravidla si však zaplatíte viac za značku a väčšie rozmery.

Bežné cestovné postieľky nájdete v cene okolo 100 – 110 €. Samozrejme, existujú aj lacnejšie či drahšie modely.

Lacnejšie typy vám príliš neodporúčame. Nemusia poskytovať úplne všetko, čo potrebujete. Drahšie modely sú často kvalitnejšie. Ak na nich nechcete šetriť, pokojne zainvestujte.

Myslite však na to, že vysoká cena nemusí zaručovať aj tú najvyššiu kvalitu.

Zhrnutie

Cestovná postieľka je skvelým pomocníkom najmä pri cestovaní. Využiť ju však môžete aj ako náhradu tej bežnej. Jej výhodou je príjemná cena a štýlový dizajn. Dávajte si však pozor na matrac, nie vždy je kvalitný a pohodlný.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.