Penové puzzle na zem – Ideálne pre deti (TOP 5)

Penové puzzle patria medzi veľmi obľúbené hračky mnohých detí. Sú príjemné, mäkké a hlavne bezpečné. Vhodné sú ako pre menšie, tak aj pre väčšie deti. Jednoducho sa s nimi narába a hodia sa do každej miestnosti. Ich výhod je tak nespočetné množstvo. Plánujete nákup penových puzzlov aj vy? V tom prípade by ste mali vedieť, ako na to. 

Premýšľate nad tým, čo kúpite svojmu dieťaťu do jeho detskej izby? Okrem plyšových hračiek či obrázkových kníh sú skvelým kúskom aj penové puzzle. Tie vedia rozvíjať dôležité vlastnosti u každého dieťaťa. Taktiež sú bezpečné a veľmi príjemné na chodenie alebo lozenie. Dieťa je vďaka nim v neustálom bezpečí. 

Ich výber je pomerne jednoduchý, no je potrebné sledovať určité parametre.

Penové puzzle – TOP 5

 

Na čo penové puzzle potrebujete? 

Prvou a základnou otázkou je, na čo budete penové puzzle potrebovať. Ich hlavné úlohy v domácnosti sú dve

 • Hračka pre deti
 • Mäkký povrch, po ktorom deti môžu chodiť

Penové puzzle nie sú len bežnou hračkou pre deti. Ide o tvorivú činnosť, ktorá im už vo veľmi nízkom veku dokáže rozvíjať kognitívne myslenie. 

Rozvíja ich predstavivosť a fantáziu, čo je veľmi dôležité. 

Pri skladaní penových puzzlov sa deťom taktiež zlepšuje ich flexibilita a pohyb. Nehovoriac o tom, že už v nízkom veku sa učia skladať rôzne tvary. 

Ak majú puzzle vyrezané písmeno alebo číslo, stretávajú sa aj s týmito znakmi. Tieto všetky podnety ovplyvňujú ich budúce učenie a celkovo fantáziu. 

Okrem toho, že ide o kúsok, ktorý dieťa niečo naučí, je to aj podložka, ktorá je mäkká a príjemná na chodene či lozenie. Dieťaťu sa ani pri páde na nej nič nestane. 

farebné penové puzzle so slonom

Kam sa penové puzzle hodia? 

Penové puzzle na zem nemusíte nijako špeciálne kombinovať s ostatnými kúskami v domácnosti. Ide o hračku, ktorú môžete kedykoľvek upratať a preniesť preč. Je ľahká a jednoducho sa prenáša. 

Puzzle sa však najviac hodia do detských izieb. Tam ich môžete mať rozložené celý čas. V prípade puzzlov, ktoré tvoria celú plochu v miestnosti, je to aj výhodné. Neustále skladanie len zaberie čas. 

Ak má dieťa v obývačke alebo vo vašej pracovni detský kútik, pokojne mu ich dajte aj tam. Výber je však na vás

Rozmery 

Rozmery penových puzzlov sú rôzne. Nájdete ich v menšom balení, kde je len zopár kusov. Na druhej strane viete nájsť aj také, ktoré zaberú veľkú plochu. Napríklad aj celú podlahu v izbe. 

Pre menšie dieťa je najlepšie balenie s menej kusmi. Jednoducho sa s ním bude hrať a puzzle splnia svoj účel. 

Akonáhle je však dieťa väčšie alebo je detí viac, nebojte sa investovať do väčšieho balenia. Deti budú môcť jednotlivé diely kombinovať a vytvárať vždy niečo iné. 

Hrúbka 

S rozmermi sa tak trochu spája aj hrúbka. Kvalitné puzzle sú hrubšie a mäkké. Poskytujú skvelú tepelnú aj zvukovú izoláciu. Sú taktiež bezpečné a nevychodia sa príliš rýchlo. 

Bežná hrúbka penového puzzle je od 8 do 20 milimetrov. Samozrejme, príliš hrubé puzzle môžu dieťaťu sťažiť celú prácu. Preto vyberajte zlatú strednú cestu. 

Najlepšia hrúbka je 12 – 15 mm

Dizajn

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych typov puzzlov. Niektoré kombinujú len dve alebo tri farby a majú vyrezaných len zopár kúskov, napríklad jedno písmeno.

Iné, náročnejšie puzzle, kombinujú aj 5 – 6 farieb a každý diel poskytuje nie jeden, ale rovno niekoľko výrezov. Dieťa má tak omnoho viac možností, ako jednotlivé kúsky spojiť. 

Vo väčšine prípadov platí, že čím majú puzzle viac farieb, tým je to pre dieťa lepšie. Rozvíjate tak aj zrakové schopnosti. Dieťa sa už odmalička učí jednotlivým farbám. 

Učenie môžete vziať do rúk aj vy. Pred nástupom do škôlky tak dieťa bude ovládať napríklad farby alebo písmená. 

Plus, netreba zabúdať ani na to, že deti milujú farebné kúsky. Čím budú puzzle farebnejšie, tým budú pre dieťa príťažlivejšie. 

Nejde len o písmená alebo čísla 

Vedeli ste o tom, že penové puzzle nie sú len so vzorom písmen alebo čísel? Rovnako môžu mať dizajn obľúbených rozprávkových hrdinov alebo zvieratiek. 

Mnohé puzzle s dizajnom filmových či seriálových hrdinov sú drahšie. Sú totižto veľmi obľúbené, a preto sa ich suma často šplhá na desiatky eur. 

Dizajn s písmenami a číslami je bežný. Objavuje sa na väčšine puzzloch. Sú preto aj lacnejšie. 

Je však dobré vedieť, že pri kúpe máte na výber. Je na vás, aký typ pre dieťa zvolíte. 

Penové puzzle a povrch

Pri kúpe detských penových podložiek sa môžete stretnúť s tromi základnými povrchmi a to: 

 • Vrúbkovaný povrch
 • Hladký povrch
 • Potlačená pena 

penové puzzle s písmenami

Vrúbkovaný povrch je skvelý, no na druhej strane môže byť jemne nepríjemný pre dieťa. Jeho výhody sú najmä v tom, že je mäkký a dobre tlmí zvuk. 

Je tiež vodeodolný

Hladký povrch vie skvelo tepelne a zvukovo izolovať. Je príjemný na dotyk a pre dieťa najobľúbenejší. Jednoducho sa umýva a čistí. 

A potlačená pena je vhodná skôr ako koberec. Má rôzne potlače a je veľmi mäkká. Je vhodná na sedenie, ležanie či v prípade detí na lozenie. 

To, aký materiál si vyberiete, je na vás. Myslite však najmä na potreby dieťaťa a to, čo mu bude príjemné pri hraní. 

Materiál

Najčastejším materiálom, s ktorým sa pri detských penových podložkách stretnete, je penový polyetylén. Ide o nezávadný materiál, ktorý má certifikát o bezpečnosti. 

Okrem toho, že penový polyetylén je nezávadný, nevyvoláva ani žiadne alergické reakcie a skvelo sa s ním hrá. Je príjemný a vhodný pre každé jedno dieťa. 

Iné materiály sa často pri výrobe penových puzzlov nevyužívajú. Dôvodom je práve nezávadnosť a skvelé funkcie penového polyetylénu. Ak sa však stretnete s puzzlami, ktoré iný materiál majú, dávajte si pozor

Zistite, či daný produkt má certifikát nezávadnosti. Ak nie, výrobku sa vyhnite a skúste sa poobzerať po inom.

Typ 

Na trhu nájdete dva základné typy penových puzzlov a to: 

 • S vyberateľnými časťami
 • Bez vyberateľných častí

Na učenie a získavanie zručností sú najlepšie puzzle s vyberateľnými časťami. Dieťa sa vie naučiť ako vyzerajú jednotlivé číslice alebo písmená. 

V prípade, ak hľadáte len mäkkú podložku, sú vhodné aj puzzle bez vyberateľných častí

Pre malé bábätká vyberajte však puzzle v celosti bez vyberateľných častí. Vyhnete sa tak nebezpečenstvu prehltnutia jedného z kúskov. 

Cenový rozdiel medzi týmito dvomi typmi nie je takmer žiadny. Cena sa odvíja od iných faktorov, ako napríklad materiál alebo rozmery. 

Penové puzzle musia mať certifikáciu 

Je jedno o aký typ penových puzzlov ide, vďaka svojej konštrukcií sú vždy pre deti bezpečné. Nemajú ostré rohy a taktiež nie sú ťažké. 

Na druhej strane, materiál, z ktorého sú vyrobené, musí byť nezávadný na to, aby bol stopercentne bezpečný. 

Každé jedny puzzle, ktoré pre dieťa kúpite, musia mať certifikát bezpečnosti. Ten určuje, že sú nezávadné a dieťaťu nič pri ich používaní nehrozí. 

Vo väčšine autorizovaných obchodov, ktoré sa zaoberajú detskými potrebami, certifikované puzzle nájdete. 

farebné penové puzzle

Kde penové puzzle kúpiť? 

Otázkou je, kde vlastne penové puzzle kúpiť. Na výber máte niekoľko typov predajní

Tou prvou sú hračkárske obchody. Veľmi obľúbené sú napríklad penové puzzle Dráčik. Tie sú zárukou kvality a hlavne bezpečnosti. 

Dráčik je obchod, ktorý sa na detské výrobky orientuje. V jeho ponuke tak nájdete desiatky rôznych typov

Lacnejšie modely sú k dostaniu vo všeobecne zameraných obchodoch, hypermarketoch a supermarketoch. K nim sa radia napríklad penové puzzle Tesco. 

Tesco má vo svojej ponuke rôzne typy puzzlov. Niektoré sú viac kvalitné, iné menej. Dôležité je pri kúpe sledovať najmä rozmery, hrúbku a certifikát. 

Tretím variantom sú internetové obchody. Tých je rovno niekoľko a poskytujú široké možnosti. Nevýhodou môže byť najmä to, že dopredu nevidíte, ako puzzle vyzerajú.

Penové puzzle a ich najväčšie výhody 

Penové puzzle majú veľké množstvo rôznych výhod ako pre vás, tak aj pre vaše dieťa. Poďme sa na ne spoločne pozrieť

 • Tepelná izolácia
 • Zvuková izolácia 
 • Ochrana pred nárazom 
 • Bezpečnosť
 • Jednoduchá manipulácia
 • Jednoduché čistenie
 • Prostriedok na učenie 

Tepelná izolácia 

Penové puzzle sú príjemné mäkké. Počas zimy nie sú tak studené ako chladná zem. Vďaka tomu sa na nich dieťa môže pokojne hrať. 

Zvuková izolácia 

Deti radi kopú, skáču alebo kričia. Ak bývate v byte, určite viete, že to nie je príliš príjemné pre vašich susedov. 

Penové puzzle sú skvelým doplnkom do každej domácnosti, v ktorej potrebujete hluk izolovať. Okrem toho, že vedia zamedziť hluku z kopania alebo udierania do zeme, vedia taktiež pohltiť hlasný krik. 

Ochrana pred nárazom

Tento bod sa dá spojiť s bezpečnosťou. Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, penové puzzle sú mäkké. Ochraňujú tak dieťa pred nárazom. 

Malé deti nemajú taký balans ako dospelí ľudia. Často sa im stáva, že padajú. Ak ich chcete ochrániť pred úderom, jednoducho stavte na puzzle. 

Jednoduchá manipulácia

Tento typ puzzlov je veľmi ľahký. Dá sa s ním tak skvelo manipulovať. Je jednoduchý na prenášanie z miestnosti do miestnosti. 

Čo je však najdôležitejšie, vďaka jeho nízkej hmotnosti sa s ním dobre pracuje aj deťom. 

Jednoduché čistenie

Deti stále niečo špinia. Preto je vždy riskantné umiestniť do ich blízkosti drahší koberec v bledej farbe. 

Pri penových puzzloch sa však netreba ničoho obávať. Dajú sa veľmi jednoducho čistiť. Stačí ich prejsť mokrou handričkou a nechať vysušiť. 

V prípade väčšieho zašpinenia ich pokojne vyčistite jemnou mydlovou vodou. Vyhýbajte sa používaniu chemikálií. Pena by ich mohla vsiaknuť. 

farebné penové puzzle s písmenami

Prostriedok na učenie

A v neposlednom rade, prostredníctvom penových puzzlov sa deti učia ako rozpoznávaniu farieb, tak aj písmenám a číslam. 

V niektorých prípadoch dokonca aj zvieratkám alebo filmovým hrdinom. 

Cena 

Cena penových puzzle sa odvíja od veľkého množstva faktorov. Najčastejšie ju však ovplyvňujú: 

 • Rozmery
 • Hrúbka 
 • Potlač 

Väčšie penový podložky budú stáť, logicky, viac. Rovnako si priplatíte aj za tie, ktoré sú hrubšie. 

Výhodou však je, že hrubšia podložka vydrží dlhšie ako tenká. Preto sa do nej oplatí investovať. Nebudete ju musieť tak skoro vymeniť. 

Potlač je taktiež rozhodujúca. Disney postavičky či iní obľúbení hrdinovia stoja viac ako bežné číslice alebo písmená. Dôvodom je práve popularita rozprávok a postavičiek a následne aj vyššia predajnosť. 

Bežné modely s písmenami alebo číslicami balené po 10 kusov nájdete od 10 – 11 eur vyššie. Ceny sa však od seba radikálne líšia. 

Dôvodom sú spomínané faktory, ale taktiež značka a samotný obchod

Do penových puzzle sa rozhodne oplatí investovať. Myslite však najmä na hrúbku a rozmery. Potlač je nie je tak dôležitá. 

Záver

Penové puzzle majú obrovské množstvo výhod. Sú vhodné ako na hranie sa, tak aj na učenie alebo len na oddychovanie.

Deťom poskytujú skvelé možnosti už od útleho veku. V domácom prostredí sa môžu naučiť to, ako vyzerajú čísla alebo písmená.

Nehovoriac o rozoznávaní jednotlivých farieb. Kúpte svojmu dieťaťu hravý materiál, pomocou ktorého sa môže učiť základné veci. 

 

5/5 - (1 vote)