5 zaujímavých tipov – Ako byť pripravený na dôchodok

Chcete prežiť dôchodok podľa svojich predstáv? Začnite s prípravou už dnes, aj keď je to ešte ďaleko. V piatich krátkych krokoch vás naučíme, ako si ušetriť, znásobiť a spravovať svoje peniaze na dôchodok.

Prvoradý je plán

Plánovanie odchodu do dôchodku je proces, ktorý má za úlohu nahromadenie dostatok financií na život po odchode zo zamestnania. Plánovanie odchodu do dôchodku má päť krokov: vedieť, kedy začať, vypočítať, koľko peňazí budete potrebovať, stanoviť si priority, vybrať si cez, koho investovať a vybrať si jednotlivé investície.

1. Zistite, kedy začať plánovať odchod do dôchodku

Kedy by ste mali začať plánovať odchod do dôchodku? Ideálne ihneď! Čím skôr začnete plánovať, tým viac času budú mať vaše peniaze na rast.

To znamená, že nikdy nie je neskoro začať plánovať odchod do dôchodku. Aj keď ste až tak neuvažovali o odchode do dôchodku, začnite čím skôr. Každé euro, ktoré teraz ušetríte, sa môže pekne zhodnotiť. Strategické investovanie môže znamenať, že sa na dôchodku budete mať presne tak, ako chcete.

2. Zistite, koľko peňazí potrebujete na dôchodok

Peniaze, ktoré potrebujete na dôchodok, závisia od vašich aktuálnych príjmov a výdavkov a od toho, ako si myslíte, že sa tieto výdavky zmenia v dôchodku.

Typická rada je našetriť 70 % až 90 % vášho ročného preddôchodkového príjmu prostredníctvom úspor a investovania.

Napríklad dôchodca, ktorý pred odchodom do dôchodku zarába v priemere 24 000 € ročne, by mal počítať s tým, že na dôchodku bude potrebovať 16 000 až 22 000 € ročne.

3. Uprednostnite svoje finančné ciele

Odchod do dôchodku pravdepodobne nie je vaším jediným cieľom sporenia. Mnoho ľudí má finančné ciele, o ktorých sa domnievajú, že sú dôležitejšie, ako je splatenie úveru alebo inej pôžičky.

Vo všeobecnosti by ste sa mali zamerať na sporenie na dôchodok v rovnakom čase, keď si vytvárate svoje núdzové úspory.

4. Vyberte si ten najlepší dôchodkový plán pre vás

Základným kameňom plánovania odchodu do dôchodku je určenie si nielen toho, koľko sporiť, ale aj toho, ako investovať.

Neexistuje najlepší spôsob šetrenia na dôchodok. Ideálne bude, keď budete kombinovať jednotlivé možnosti. To znamená, že využijete aj dôchodkové sporenie a tiež budete aktívne investovať.

5. Vyberte si svoje dôchodkové investície

Dôchodkové sporenia poskytujú prístup k rôznym investíciám. Veľmi obľúbené je napríklad investovanie do akcií, dlhopisov a podielových fondov. Zostavenie správneho mixu investícií závisí od toho, koľko máte času do dôchodku a od toho, ako ste schopní zvládať riziko.

4.2/5 - (5 votes)